Μικρόφωνο για iPhone/iPad

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Υπαρχει η εξης αναγκη... 2 η 3 ατομα, καθονται μπροστα στο ipad, και γινεται καποια συνομιλια μεσω skype η αλλου προγραμματος.. το ipad στηνεται στα 1 εως 1.5 μετρα για να τους παιρνει ολους... για να ακουνε δυνατα την συνομιλια , συνδεω ενα μικρουλι bluetooth ηχειο Που εχω... Ομως, υπαρχει το εξης προβλημα.. εαν μιλανε κανονικα η δυνατα, ο συνομιλιτης ακουει καλα.. εαν ομως μιλανε σιγα, ο συνομιλητης δεν ακουει καλα.
Σκεφτομαι λοιπον την αγορα ενος εξωτερικου μικροφωνου , το οποιο να παιζει και στο ipad Μου αλλα και στο xiaomi max 2 Μου, η ιδανικα σε ολες της φορητες συσκευες.. δεν θελω κατι φθηνιαρικο, θα προτημουσα κατι σωστο.. Ισως χρισημοποιηθει και για βιντεοσκοπηση καποιων εκδηλωσεων κτλ...

Mου εχει τραβηξει την προσοχη το Rode VideoMic Me.. παιζει στα 55-60ε (εντος budget) , και φαινεται ιδανικη λυση... μικρο, μαζεμενο, ποιοτικο, και κατευθυντικο....μηπως το εχει δοκιμασει κανεις? η μηπως εχετε δοκιμασει κατι αλλο για να μου προτεινετε?
Υποψιν θελω κατι μαζεμενο, οχι ογκωδες, ωστε να κουβαλιεται ευκολα σε ενα μικρο τσαντακι που εχω μαζι μου παντα... δηλαδη λυσεις τυπου tascam ixz με εξωτερικο δυναμικο η πυκνωτικο μικροφωνο αποριπτονται, οπως επησεις φοβαμαι πολυ της λυσεις με μικροφωνο Πετου (lavalier) γιατι συνηθως ειναι παντοκατευθηντικα, και φοβαμαι μηπως και τσιμπανε και αλλους ηχους πχ απο το ηχειο , και μικροφωνιζουν κτλ...


http://www.rode.com/microphones/videomicme
 
Last edited: