Αναζήτηση για CD player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kpv7

New member
16 September 2013
36
Έχω τα εξής :Εναν hafler dh 101 προενισχυτη ,
ενα hafler dh 200 ενισχυτη και ενα
Garrard 401 πικαπ με ηχεία b&w 683 s2 . Και ένα CD player Technics SL-PG590 το οποίο εδώ και μια βδομάδα άρχισε να κάνει κολλήματα, ενώ από χθες δεν διαβάζει καθόλου τα CD. Τι συμφέρει να κάνω ρε παιδιά? Να το πάω για φτιάξιμο ή να πάρω ένα άλλο? Και αν πάρω καινούργιο που θα έχει και θύρα tab θα παίζει και αρχεία flac? Και δυστυχώς ότι πάρω μέχρι 300 ευρώ... άτιμη κρίση.....
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γνωμη μου ειναι να μην το επισκευάσεις, σε καμμια των περιπτωσεων.
Κολλητος τεχνικος μου εχει πει οτι στο 99% των περιπτωσεων ΔΕΝ υπαρχει οριτζιναλ ανταλλακτικο και βαζουν ,αναγκαστικα, κινεζιες αμφιβολου ποιοτητας.
Εχω ενα 63 kis και το κραταω μονο και μονο επειδη ειχα παρει ,κατοπιν συστασης της αντιπροσωπειας, 3 κεφαλες ,ετσι για να το εχω.
Τωρα που εψαξα δεν μπορω να βρω οριτζιναλ.
Υπαρχουν μεν,ειναι κινεζιες δε.
Κατι θα βρεις με 3 κατοσταρικα και μαλλον θα παιζει καλυτερα απο το υπαρχον.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Καλού-κακού ρίξε ένα καθάρισμα στο λέιζερ του Technics μπας και βγάλεις λίγο καιρό ακόμα...

Αν δεν δουλέψει, τι λες για το Tascam CD-200SB;
cd-200sb_p_right.jpg

Αλλά είναι στα 440 και δεν παίζει FLAC. Αν ξεχάσεις το USB, το σκέτο 200 με το ταμπελάκι της Teac έχει τα μισά σχεδόν λεφτά (και λιγότερα από τα μισά κουμπιά).

Γενικά cd player δεν πολυ-φτιάχνουν πια, λίγοι κατασκευαστές έχουν μείνει και τα μοντέλα είναι τα ίδια εδώ και χρόνια. Μια φίλη μου έπαθε το ίδιο και της χάρισα το παλιό μου Micromega. Εναλλακτικά της είπα να βρει το πιο φθηνό DVD και να του κοτσάρει ένα DAC.

Να παίζεις από υπολογιστή παίζει ή δεν βολεύει; Μπας κι έχεις κανέναν παλιό παροπλισμένο και χρειαστείς μόνο ένα USB-DAC που πλέον υπάρχουν έχουν φτηνύνει πολύ;
 
Last edited:

allareas

Established Member
26 May 2009
279
Yamaha cd - n 301.
Δεν έχει θύρα usb είναι όμως πλήρες network player , παίζει flac και έχει ήχο πολύ μεγαλύτερο από αυτά που πληρώνεις.
https://www.skroutz.gr/s/6105574/Yamaha-CD-N301.html
το usb που έχει πίσω δεν είναι για αναπαραγωγή;
Ρωτάω γιατί και εγώ είμαι σε αναζήτηση cd player και είμαι ανάμεσα το cd n301, το onkyo c n 7050 και το yamaha 670nt το οποίο δεν έχει digital outputs (ότι μπορεί να σημαίνει αυτό).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
USB για stick. Όχι USB-DAC. Αυτό είναι κάτι άλλο.

Απλά η προσφορά για όλους είναι μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου παίδες. Μετά η τιμή γυρνά στα πρότερα επίπεδα. Και έχει και εγγύηση 4 χρόνια. Οπότε μονόδρομος.

Τι άλλο έχει; Ενισχυτή ακουστικών με ρυθμιζόμενο gain.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
USB για stick. Όχι USB-DAC. Αυτό είναι κάτι άλλο.

Απλά η προσφορά για όλους είναι μέχρι τις 2 Δεκεμβρίου παίδες. Μετά η τιμή γυρνά στα πρότερα επίπεδα. Και έχει και εγγύηση 4 χρόνια. Οπότε μονόδρομος.

Τι άλλο έχει; Ενισχυτή ακουστικών με ρυθμιζόμενο gain.

Σωστός κι εδώ, είδα τα χαρακτηριστικά στα specs και δεν πρόσεξα ότι είναι διαγραμμένα, mea culpa...
 

allareas

Established Member
26 May 2009
279
Για όσους θέλουν και τις ευκολίες ενός network player που να κανει αναπαραγωγή flac , dsd αρχεία και του cd player τι προτείνετε ;
 
Απάντηση: Re: Αναζήτηση για CD player

Για όσους θέλουν και τις ευκολίες ενός network player που να κανει αναπαραγωγή flac , dsd αρχεία και του cd player τι προτείνετε ;

arcam cds27

Κοστίζει όμως πάνω από χιλιάρικο.