VDSL Modem/Router

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλησπερα παιδια,

Σας ειναι ευκολο να μου πειτε μερικα VDSL modem/router του εμποριου που να αξιζει να παρω για αυτα που προσφερουν , εαν τα εχει παρει καποιος, εαν ειναι ευχαριστημενος κτλ κτλ?

Σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
asus n17 . το εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Επιτρεπει να βαλεις χερι στο snr και να "παιξεις" με τη γραμμη σου. Εχει καλουδια οπως QoS (θελει λιγο ψαξιμο η παραμετροποιηση), vpn, media server (δεν το χρησιμοποιω γιατι εχω nas), θυρες usb για συνδεση σκληρων δισκων κτλπ και guest wifi. Μειονεκτημα η ελλειψη μπαντας 5ghz.
asus ac52 . οτι και το 17αρι αλλα εχει 5αρα μπαντα και εξωτερικες κεραιες για ακομα καλυτερο wifi
Το καλυτερο μοντελο οικιακης χρηση της εταιρειας ειναι το asus dsl ac68u, το οποιο εχει καλυτερο cpu απο τα 2 προαναφερθεντα, εχει επισης εξωτερικες κεραιες και 5αρα μπαντα και επιπροσθετα εχει adaptive QoS για πιο ευκολη χρηση. Στο γερμανικο αμαζον ειναι τωρα στα 127 ευρω και υπαρχει και μεταχειρισμενο στα 100 ευρω (amazon warehouse deals).
Υποψιν οτι στα μοντελα της asus θα ψαξεις αυτα που εχουν στο ονομα DSL και οχι τα RT (τα οποια ειναι μονο ρουτ

tp-link vr400 (νομιζω οτι αυτο ειναι το φτηνοτερο της εταιρειας με 2.4 +5 ghz wifi και vdsl modem) και υπαρχου και ακριβοτερα μοντελα, τα οποια νομιζω οτι απλα προσφερουν μεγαλυτερη ταχυτητα wifi (αν υποστηριζεται απο τις συσκευες σου).

αν ενδιαφερεσαι και για λειτουργιες τηλεφωνικου κεντρου υπαρχουν τα fritzbox. Αναλογως αν εχεις γραμμη αναλογικη ή voip διαλεγεις και μοντελο. π.χ. το 7490 ειναι adsl/vdsl modem και υποστηριζει τοσο voip οσο και "κλασσικες" γραμμες (αυτα για την λειτουργια τηλεφωνικου κεντρου).
 

stonecityboys

AVClub Enthusiast
6 October 2008
866
Future World!!!
Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες.

Βρηκα αυτο Tp link td-w9980 αλλα δεν μπορω να βρω εαν υποστηριζει vectoring.

Ειναι ευκολο να βοηθησει καποιος?
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες.

Βρηκα αυτο Tp link td-w9980 αλλα δεν μπορω να βρω εαν υποστηριζει vectoring.

Ειναι ευκολο να βοηθησει καποιος?

απο τα specs του βλεπω οτι δεν υποστηριζει 993.5 , το οποιο νομιζω οτι ειναι το vectoring. Το καλο ειναι ομως οτι υποστηριζει ethernet wan, οποτε αν παρεις vectoring θα μπορεις να το βαλεις πισω απο το modem του παροχου (που θα υποστηριζει vectoring). Απο την αλλη ομως θα εχεις 2 κουτακια και οχι ενα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
δεν ξερω αν το εχεις βρει πουθενα πολυ φτηνα, αλλα τα 75 ευρω που βλεπω στο σκρουτζ δεν τα εδινα με τιποτα
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Γιαν να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ και μιας και έχει περάσει και ένας χρόνος από την τελευταία δημοσιευση, θα ήθελα την βοήθεια σας.
Την Παρασκευή μου συνδεσαν την 50αρα vdsl (είχα 30αρα) και μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω και ρουτερ χωρίς χρεώσεις.
Είναι λέει για 50αρα και έχει και πιο δυνατό WiFi ,πραγμα που έκανε την κόρη μου (στο όνομά της είναι η γραμμή ) να το παραγγείλει ακαριαια, μπας και πιάσει επιτέλους στο δωμάτιο της intermet.
Τo παραλαβαμε από τον Γερμανό της γειτονιάς και το συνεδεσα!
Τι το θελα ο μαύρος? ?.(πουλένε και στο χωριό μου!)

Πήρα τηλ και 13888 έφαγα και καμιά ώρα για να το ρυθμισουμε και κάνοντας ενα speedtest κλείδωσε στο 48,5 down και 4,8 up.......άριστα μέχρι εδώ,
Μετά απο καμμια ωρα σερφαρισματος άρχισε να κολλάει και να κανει συνεχείς από συνδέσεις επανασυνδεσεις......... του έκανα μέτρηση και έβγαλε το κολοσσιαιο νούμερο 2,8 για down και 0,8 για up:bigcry:

Αφού έφαγα καμμια ώρα ακόμα στο τηλ.με μετρήσεις και η κοπέλα σήκωσε τα χέρια ψηλά (έβγαζε συνεχείς μετρήσεις από 3 μέχρι 48) μου είπε να αλλάξω το ρουτερ και βλέπουμε.
Το θέμα είναι ότι αυτό που μου δώσανε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήταν καινούργιο.
Όταν της το ανέφερα, δεν το αρνήθηκε αλλά μου είπε ότι αν δεν ήταν καινούργιο σίγουρα ήταν σε άριστη κατάσταση για να το δίνουν στους πελάτες. .
Οπότε αν πάρω άλλο θα κάνει τα ίδια και θα σαλταρω (πληρώνω 50αρα γραμμη για να έχω ταχύτητες ταχυδρομικά περιστεριου) ή να πάω να τα σκάσω και να πάρω ένα του εμπορίου να καθαρίσω?
Αν πάρω του εμπορίου τι μου προτείνεται σε λογική τιμή και τι σε "παραλογη"?

Βοηθήστε αδέρφια τον απελπισμενο:flipout:

(Ps έχω ευρυζωνικη τηλεφωνία ,αν παίζει κάποιο ρόλο στο ρουτερ.)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Γιαν να μην ανοίγω καινούργιο τοπικ και μιας και έχει περάσει και ένας χρόνος από την τελευταία δημοσιευση, θα ήθελα την βοήθεια σας.
Την Παρασκευή μου συνδεσαν την 50αρα vdsl (είχα 30αρα) και μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω και ρουτερ χωρίς χρεώσεις.
Είναι λέει για 50αρα και έχει και πιο δυνατό WiFi ,πραγμα που έκανε την κόρη μου (στο όνομά της είναι η γραμμή ) να το παραγγείλει ακαριαια, μπας και πιάσει επιτέλους στο δωμάτιο της intermet.
Τo παραλαβαμε από τον Γερμανό της γειτονιάς και το συνεδεσα!
Τι το θελα ο μαύρος? ?.(πουλένε και στο χωριό μου!)

Πήρα τηλ και 13888 έφαγα και καμιά ώρα για να το ρυθμισουμε και κάνοντας ενα speedtest κλείδωσε στο 48,5 down και 4,8 up.......άριστα μέχρι εδώ,
Μετά απο καμμια ωρα σερφαρισματος άρχισε να κολλάει και να κανει συνεχείς από συνδέσεις επανασυνδεσεις......... του έκανα μέτρηση και έβγαλε το κολοσσιαιο νούμερο 2,8 για down και 0,8 για up:bigcry:

Αφού έφαγα καμμια ώρα ακόμα στο τηλ.με μετρήσεις και η κοπέλα σήκωσε τα χέρια ψηλά (έβγαζε συνεχείς μετρήσεις από 3 μέχρι 48) μου είπε να αλλάξω το ρουτερ και βλέπουμε.
Το θέμα είναι ότι αυτό που μου δώσανε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν ήταν καινούργιο.
Όταν της το ανέφερα, δεν το αρνήθηκε αλλά μου είπε ότι αν δεν ήταν καινούργιο σίγουρα ήταν σε άριστη κατάσταση για να το δίνουν στους πελάτες. .
Οπότε αν πάρω άλλο θα κάνει τα ίδια και θα σαλταρω (πληρώνω 50αρα γραμμη για να έχω ταχύτητες ταχυδρομικά περιστεριου) ή να πάω να τα σκάσω και να πάρω ένα του εμπορίου να καθαρίσω?
Αν πάρω του εμπορίου τι μου προτείνεται σε λογική τιμή και τι σε "παραλογη"?

Βοηθήστε αδέρφια τον απελπισμενο:flipout:

(Ps έχω ευρυζωνικη τηλεφωνία ,αν παίζει κάποιο ρόλο στο ρουτερ.)
Συνεχίζεις να κάνεις παράπονα μέχρι να στο αλλάξουν. Είναι δική τους ευθύνη και πρέπει να δουλέψει η γραμμή σωστά με τον εξοπλισμό τους.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Κοιταχτε βρε παιδιά μετρήσεις.....μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου
 

Attachments

  • Screenshot_20181202-184311.png
    Screenshot_20181202-184311.png
    111 KB · Views: 172

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Μόνο με wifi.
Καλώδιο δεν με παίρνει να βαλω....είναι ένας καλός λόγος για διαζύγιο!☺
Α και κάτι άλλο .
Όταν μπαίνω στο ρούτερ απο το 196 κλπ δείχνει ταχύτητα 49990 down και 4.90 up.
Aυτη είναι η ταχύτητα της γραμμής, μου είπε ο ΟΤΕ.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Μόνο με wifi.
Καλώδιο δεν με παίρνει να βαλω....είναι ένας καλός λόγος για διαζύγιο!☺
Α και κάτι άλλο .
Όταν μπαίνω στο ρούτερ απο το 196 κλπ δείχνει ταχύτητα 49990 down και 4.90 up.
Aυτη είναι η ταχύτητα της γραμμής, μου είπε ο ΟΤΕ.

Δοκίμασε με καλώδιο, από αυτά που γράφεις πιστεύω δεν είναι θέμα συγχρονισμού αλλά WiFi, κάτι που μπορεί να οφείλεται ακόμη και σε παρεμβολές από ασύρματο τηλέφωνο αν η σύνδεση είναι στα 2.4ghz. Ακόμη και το κανάλι που εκπέμπει το WiFi μπορεί να παίζει ρόλο. Θα σου έλεγα αν το πρόβλημα είναι στο WiFi να αγοράσεις ρούτερ ( ένα καλό αν είναι δυνατόν) και να χρησιμοποιείς αυτό του παρόχου μόνο σαν μόντεμ
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
To θεμα ειναι οτι στα 5 ghz α)εχει αστεια εμβελεια και β) μονο το τηλ. της κορης μου το υποστηριζει(και το σημα ΔΕΝ φτανει μεχρι το δωματιο της)
Αρα για μας ειναι σαν να μην υπαρχει!!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Θα το κανω, αλλα το θεμα ειναι τι κανω με το router.
Στο σπιτι μπαινουμε απο κινητα και ταμπλετιστες,το λαπτοπ ειναι σε μια γωνια μονο για να παιζει μουσικη μεσω bt!!!!!!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Για μετρησεις με wifi, και δη σε αποσταση απο οτι καταλαβαινω μια χαρα (λογικες) μου φαινονται