O2 Objective2 ή FiiO E10K Olympus

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα,

Επειδή αύριο θα αγοράσω από το amazon τα sennheiser 598sr, διαβάζοντας το forum αποφάσισα να πάρω και τον FiiO E10K για να τα οδηγήσω.
Έχω μια xfi fatality pci express αλλά από ότι διάβασα καμία σχέση άσε που έχω και θόρυβο ακόμα και τώρα με κάτι χάλια ακουστικά που έχω.

Η μουσική που ακούω είναι rock - jazz - κλασική.

Επειδή βρήκα μεταχειρισμένο κοντά στα ίδια χρήματα και τον O2 Objective2, ποιός από τους δύο πιστεύετε ότι καλύπτει περισσότερο το είδος της μουσικής που ακούω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Επανέρχομαι στο θέμα με μια νέα ερώτηση. Επειδή τελικά το μπάτζετ ήταν αρκετά περιορισμένο και βγήκαν διάφορα, δεν αγόρασα κανέναν ενισχυτή και περιμένω τον επόμενο μήνα για να πάρω τον FiiΟ E10k. Επειδή όμως χθες ήρθε ο κουμπάρος μου σπίτι ο οποίος έχει το LG V10 και επειδή ήξερα ότι αυτό το κινητό έχει DAC έκανα δοκιμή τα ακουστικά μου. Ομολογώ ότι η διαφορά ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή στην καθαρότητα και στην έκταση εάν το θέτω σωστά σε σχέση με οποιαδήποτε πηγή είχα δοκιμάσει έως εκείνη την στιγμή (xfi pro - ipad mini2 - sony z1 - samsung s6). Εκεί μείναμε με ανοιχτό το στόμα με τον κουμπάρο και είπαμε...τι ακούγαμε μέχρι τώρα;;;;; H xfi και τα άλλα μας φαινόταν πλέον πολύ φτωχά..... Και τώρα η ερώτηση μου, εσείς λοιπόν που το κατέχετε το άθλημα και πιθανός να το έχετε ακούσει, ο FiiO Ε10Κ θα ακούγεται το ίδιο ή καλύτερα από το LG V10;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
οποιοδήποτε κινητό θα ακουστεί καλύτερα μέσω ενός (πχ) Ε10Κ

πιθανόν και τα άλλα που δοκίμασες να παίξουν και καλύτερα από το LG
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Απλά για να μην έχουμε κάποια παρανόηση το E10k δεν υποστηρίζει κινητό.
Για αυτή την δουλειά είναι πχ το Fiio Q1 mark ii ή πχ audioquest dragon fly.
 

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Χρόνια πολλά και καλά σε όλους!!!!
Επειδή τελικά τα πλάνα άλλαξαν, θα αγοράσω φορητό DAC αφού η ακροάσεις είναι σχεδόν πάντα με ipad ή κινητό.


Τώρα θέλω την βοήθεια σας γιατί ανεβάζω και λίγο το budget :)


Σκέφτομαι τα παρακάτω που είναι γύρω στα 100
Audioquest dragonfly black
Cyrus soundkey
FiiO Q1 II

Ακουστικά τα sennheiser 598sr και είδος μουσικής jazz-κλασικη-rock-instrumental και γενικά τα πάντα εκτός από rap
Θα παίζω αποκλειστικά με spotify ή παρόμοια συνδρομιτική υπηρεσία.

Εάν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε πολύ ευχαρίστως, και άντε να ξεφύγουμε και κανένα 30 δεν πειράζει εάν είναι κάτι καλό και δοκιμασμένο.

Ευχαριστώ
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Το 1 είναι δοκιμασμένο και είναι άριστο για τα λεφτά του.
Το 2 είναι ίδια ακριβώς φιλοσοφία ίδια τιμή λίγο πιο μεγάλο.
Και τα δύο χρειάζονται εξτρά καλώδιο για σύνδεση με i-pad και άλλο για το κινητό.
Δεν χρειάζονται φόρτιση αλλά έχουν ελάχιστη κατανάλωση στην μπαταρία της συσκευής που συνδέονται.
Το 3 είναι μεγαλύτερο αλλά έχει δικιά του μπαταρία και δεν επηρεάζει καθόλου την συσκευή που συνδέεται.
Επίσης το καλώδιο για σύνδεση με i-pad συμπεριλαμβάνεται στην τιμή.
Σε σχέση με το 1 και 2 παρέχει fully balancend out και τα ακουστικά που έχεις είναι πολύ εύκολο να γίνουν
balanced.
Τέλος σε περίπτωση που χρειαστεί στο μέλλον λειτουργεί και σαν απλός ενισχυτής και όχι μόνο σαν dac.
Όλα από specs είναι καλά , από ήχο έχω ακούσει το 1 και είναι πολύ καλό προς το v shaped.
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Από καθαρά φορητά dac (πολύ μικρά σε στυλ usb stick δηλαδή) και σε κόστος ανάμεσα σε 100 και 200 ευρώ γνωρίζω αυτά που είπες και το naos
Audioquest Dragonfly (το Red αν σε παίρνει) στην audioevolution
Cyrus Soundkey στο soundgallery
Ultrasone Naos στην Audiosoul

Αν μένεις Αθήνα καλό θα ήταν να πας να τα ακούσεις όλα ο ίδιος
 

argifot

New member
19 January 2009
29
Θεσσαλονίκη
Καλή Χρονιά σε όλους.

Τελικά σαν ανάποδος που είμαι :stupid: βρήκα μεταχειρισμένο και πήρα τον SMSL M3 που παίζει και απευθείας με κινητό και έχει και εισόδους παραπάνω. Δεν μπορεί να παίξει με ipad αλλά μικρό το κακό.
Δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τίποτα καθώς δεν είχα δοκιμάσει και κάτι αξιόλογο εκτός από το V10 του κουμπάρου, αλλά είμαι καταενθουσιαμένος από τον ήχο.
Τεράστια διαφορά από την xfi και με το ipad mini και Z1.

Σας ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σας :grinning-smiley-043