Youtube και απαγορεύσεις λόγω πνευματικών δικαιωμάτων

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,104
ΝΙΚΑΙΑ
Γεια σας συμφορμιτες
Σημερα ανεβασα πρωτη φορα βιντεο στο youtube που εχω επεξεργαστει , κατα την επεξεργασια ομως προσεθεσα και καποια οπτικα αλλα και μουσικα κομματια που τα πρωτα εχω παρει απο το fcpx και τα μουσικα απο μουσικη που εχω στον σκληρο μου δισκο . Το βιντεο το ανεβασα στο youtube για να το κανω παραθεση στο facebook για λογαριασμο φιλου που εκανε μια εκθεση .
Δεν εχω σκοπο το κερδος ή καποια πωληση .
ειδα σε καποιο σημειο στο youtube οτι εχει εντοπισει τα κομματια που εχουν πνευματικα δικαιωματα μεσα στο βιντεο , ακομη και τη live μουσικο κομματι που εχω εγγραψει εγω με την καμερα !
Υπαρχει πιθανοτητα να εχω προβλημα , υπαρχει κατι που πρεπει να κανω ωστε να ειμαι καλλημενος νομικα και ηθικα , προς τους ανθρωπους που χρησημοποιω μερος της δουλειας τους ?



αι εδω παραθετω αυτα που μου βγαζει οταν επιλεγω την παραμετρο (c) πνευματικα δικαιωματα :


Υπάρχουν 4 αξιώσεις που αφορούν πνευματικά δικαιώματα στο βίντεό σας.
ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΊ ΠΡΟΒΟΛΉΣ
Το βίντεο αποκλείστηκε σε 62 χώρες
Μη διαθέσιμο σε μερικές συσκευές
ΔΗΜΙΟΥΡΓΊΑ ΕΣΌΔΩΝ
Δεν είναι δυνατή η δημιουργία εσόδων από το βίντεο
Αν συμφωνείτε με αυτές τις προϋποθέσεις, δεν χρειάζεται να κάνετε κάποια ενέργεια.
Μάθετε περισσότερα
Λεπτομέρειες
ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ ΕΝΆΓΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΉ
Nuovo Cinema Paradiso - Ennio Morricone
Ηχογράφηση
0:04 - 0:34 αναπαραγωγή αντιστοιχίας
[Merlin] Rossiter Road UK LTD
Εκ μέρους: EMI General Music srl
Δημιουργία εσόδων από τον κάτοχο πνευματικών δικαιωμάτων
Κατάργηση τραγουδιού
Υποβολή διαφωνίας
Οπτικό περιεχόμενο
0:00 - 0:32 αναπαραγωγή αντιστοιχίας
The Orchard Music
Δημιουργία εσόδων από τον κάτοχο πνευματικών δικαιωμάτων
Υποβολή διαφωνίας
Eden - Talk Talk
Ηχογράφηση
26:00 - 28:58 αναπαραγωγή αντιστοιχίας
WMG
Εκ μέρους: EMI Gold
Αποκλείστηκε σε μερικές χώρες
Κατάργηση τραγουδιού
Υποβολή διαφωνίας
Querer - Rosenberg Trio
Ηχογράφηση
20:29 - 24:46 αναπαραγωγή αντιστοιχίας
UMG
Εκ μέρους: Universal Music
Δημιουργία εσόδων από τον κάτοχο πνευματικών δικαιωμάτων
Κατάργηση τραγουδιού
Υποβολή διαφωνίας
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,754
Βόλος
Re: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

Όλες οι εταιρίες έχουν bots που ψάχνουν τα βίντεο και κυνηγάνε τέτοια θέματα. Στη δικη σου περίπτωση με τα πολλά αποσπάσματα ενόχλησες αρκετές. Γενικά τα 30" θεωρούνται ανεκτό απόσπασμα. Τα δικά σου είναι μεγαλύτερα και ο συνδυασμός αυτών συνιστά "παράγωγο έργο". Το παράγωγο έργο είναι δικό σου, σημαίνει ότι μπορείς να το εκμεταλλευτείς εμπορικά, και σε αυτή την περίπτωση οι δισκογραφικές θα εγείρουν θέμα αποζημειώσεως. Εξ ου και η φράση "Δεν είναι δυνατή η δημιουργία εσόδων από το βίντεο". Τι λέει όμως το λινκ "Αν συμφωνείτε με αυτές τις προϋποθέσεις, δεν χρειάζεται να κάνετε κάποια ενέργεια";
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

Δεν έχεις κανένα θέμα εφόσον δεν έχεις ενεργοποιήσει την λειτουργεία εσόδων για εσένα. Στο βίντεο όπου θα συνεχίσει να αναπαράγεται αυτοί που έχουν τα πνευματικά δικαιώματα θα μπορούν να βάζουν διαφημίσεις και να έχουν το κέρδος.

Όπως σου γράφει αν συμφωνείς με αυτά δεν κάνεις τπτ και είσαι οκ.
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,104
ΝΙΚΑΙΑ
Re: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

δεν εχω ενεργοποιησει εν γνωση μου τη λειτουργια εσοδων , που ακριβως βρισκετα ?
ι για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μου ζητταει κανεις οτι θελει ...
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,913
Θεσσαλονίκη
Re: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

Πρέπει να έχεις λογαριασμό google adsense και με ένα id από εκεί να συνδέσεις τον λογαριασμό σου youtube. Μετά τα κέρδη του youtube παν στο adsense μόνα τους.
Αφού γίνουν όλα αυτά μετά όταν ανεβάζεις βίντεο έχει επιλογή αν θέλεις να έχεις κέρδη από το βίντεο.

Όμως εσύ προφανώς δεν τα έχεις όλα αυτά και δεν τρέχει τπτ. Δεν θα σου ζητήσει κανείς τπτ. Ίσα ίσα που από το δικό σου βίντεο με την μουσική τους επάνω υπάρχει πιθανότητα αυτοί να βγάζουν κανένα ψιλό.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,475
Απάντηση: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

To you-tube πέρα απο το οτι δινει δυνατότητα μετα την ανοδο ενός βιντεο σε περίπτωση copyright infringement να μπεί αλλο μουσικο χαλί, προσφέρει και καποια κομματια royalty free για δημιουργους να χρησιμοποιήσουν:
https://www.youtube.com/audiolibrary/music
 

nikos psaltis

AVClub Enthusiast
8 September 2009
1,104
ΝΙΚΑΙΑ
Re: youtube και απαγορευσεις λογο πνευματικων δικαωματων

ευχαριστω παλικαρια ! το avclub ειναι το μονο forum που και ασχοληθηκε αλλα και απαντησε αψογα και ολοκληρωμενα σε αυτο που με ανυσηχουσε
ευχαριστω και παλι !