Καλωδίωση για Nova Multiview

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ionast

New member
3 March 2010
5
Καλησπέρα σας,

Θέλω να ενεργοποιήσω το Multiview της Nova αλλά έχω το εξής πρόβλημα με την καλωδίωση.

Σε κάθε πρίζα του σπιτιού κατεβαίνει ξεχωριστό καλώδιο από ένα ντουλάπι όπου γίνονται όλες οι συνδέσεις.

Στο σαλόνι καταλήγει 1 καλώδιο όπου είναι συνδεδεμένος ο αποκωδικοποιητής της Nova και αντίστοιχα στο ντουλάπι το καλώδιο αυτό είναι συνδεδεμένο με το πιάτο.

Για να το multiview θα πρέπει να συνδεθεί το RF Out του κεντρικού αποκωδικοποιητή με το RF In του καινούριου στο δωμάτιο.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει η σύνδεση χωρίς να περάσω δεύτερο καλώδιο απο το σαλόνι στο ντουλάπι;

Αν μπορεί να βοηθήσει υπάρχουν 2 καλώδια UTP Cat5e απο το σαλόνι στο ντουλάπι.

Ευχαριστώ
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Σωστά.
Και είναι σχεδόν απαραίτητο, άλλωστε οι νέοι δέκτες δεν έχουν RF σύνδεση, άρα το "πάντρεμα" μέσω δικτύου θεωρείται δεδομένο
 

ionast

New member
3 March 2010
5
Re: Απάντηση: Καλωδίωση για Nova Multiview

Απο τη Nova μου είπαν οτι το πάντρεμα γίνεται μέσω του RF μακάρι να ήταν μέσω LAN όπως του ΟΤΕ. Διαφορετικά μπορεί η λήψη να γίνει μέσω Internet.

Ιδανικά όμως θα ήθελα να γίνει μέσω καλωδίου για να μην μου τρώει bandwidth απο την σύνδεση.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Αυτοί που σου είπαν από την Nova ότι το πάντρεμα γίνεται μόνο μέσω RF στο multiview είτε δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είτε δεν είναι ενημερωμένοι σωστά, είτε σου μιλούσαν για τον δέκτη novabox+ 865. Άκου πως πραγματικά έχουν τα πράγματα, οι δέκτες novabox 831 και Novabox 3001 πλέον μπορούν να παντρευτούν μεταξύ τους μέσω δικτύου δεν χρειάζεται πλέον καλώδιο κεραίας ανάμεσα τους. Αν έχεις τους παραπάνω δέκτες λοιπόν δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
 

ionast

New member
3 March 2010
5
Αυτοί που σου είπαν από την Nova ότι το πάντρεμα γίνεται μόνο μέσω RF στο multiview είτε δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είτε δεν είναι ενημερωμένοι σωστά, είτε σου μιλούσαν για τον δέκτη novabox+ 865. Άκου πως πραγματικά έχουν τα πράγματα, οι δέκτες novabox 831 και Novabox 3001 πλέον μπορούν να παντρευτούν μεταξύ τους μέσω δικτύου δεν χρειάζεται πλέον καλώδιο κεραίας ανάμεσα τους. Αν έχεις τους παραπάνω δέκτες λοιπόν δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Πραγματικά ότι να 'ναι. Ο "Τεχνικός" ήταν και κατηγορηματικός οτι δεν γίνεται. Αν κρίνω απο την εμπειρία που είχα τις τελευταίες μέρες απο το τμήμα πωλήσεων πραγματικά είναι που θα πέσεις.

Αυτή την στιγμή έχω τον 831 και έχω και έναν δεύτερο 831 απο παλιά σύνδεση που κάθεται και μπορώ να τον χρησιμοποιήσω.

Οπότε θέλω ένα διπλό LNB, ένα καλώδιο σε κάθε αποκωδικοποιητή και απλά να είναι συνδεμένοι στο ίδιο LAN?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Οπότε θέλω ένα διπλό LNB, ένα καλώδιο σε κάθε αποκωδικοποιητή και απλά να είναι συνδεμένοι στο ίδιο LAN?

Έτσι ακριβώς!! Το lan να είναι συνδεμένο στο internet και να πας στις ρυθμίσεις multiview στο menu του δέκτη που θα ορίσεις ότι το πάντρεμα των δεκτών θα γίνεται μέσω δικτύου.
 

ionast

New member
3 March 2010
5
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ειλικρινά οι απαντήσεις σας είναι ποιό γρήγορες και ποιό κατατοπιστικές απο την Nova.
 

dleyteris

Senior Member
31 May 2012
692
Να κανω και εγω μια ερώτηση.
Διαβασα ότι πλεον γίνεται μεσω δικτύου η σύνδεση.
Δηλαδη αν ενεργοποιήσω multiview δεν θα χρειαστώ για τον δεύτερο δεκτη αλλο πιάτο και αλλη καλωδίωση; παρα μονο καλώδιο δικτύου;
Το σπιτι ειναι διώροφο, κατω είναι ο δεκτης με μονό lnb .
Το πρόβλημα μου ειναι ότι δεν θέλω αλλα καλώδια ούτε τρυπες ακομα και για pvr δεκτη
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ο δευτερος δεκτης εχει κανονικα την καρτα του και το δικο του σημα ετσι κι αλλιως.
απο τον master δεκτη,περνει απλα παλμους οτι ειναι κοντα του,ειτε το εχεις συνδεσεις μεσω rf ειτε μεσω δικτυου.
με ενα accesspoint εισαι οκ υποθετω.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Καθώς θα με ενδιέφερε και μένα, για σύνδεση στα δύο άκρα μεγάλου διαμερίσματος, υπάρχει διπλό LNB και δορυφορικό καλώδιο για κάθε δέκτη, λείπει μόνο η μεταξύ τους σύνδεση. μπορώ να ρωτήσω:

1. Αν κατάλαβα καλά, με σύνδεση στο ίδιο adsl router γίνεται μέσω καλωδίου δικτύου ο συγχρονισμός των δεκτών;
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί wifi extender ή wifi access point, εφόσον δεν έχουμε καλωδίωση δικτύου;

2. Με το ζευγάρι των συσκευών Ethernet που συνδέονται σε πρίζες ρεύματος, γίνεται ο συγχρονισμός;

Ευχαριστώ

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Καλωδίωση για Nova Multiview

Και με τους δυο τρόπους που ρωτάς γίνεται η διαδικασία σύνδεσης των δυο δεκτών.
Ευχαριστώ, το καλοκαίρι το συζητούσα να πάρω το multiview αλλά λόγω συζητήσεων για ελληνικό πρωτάθλημα δεν ανανέωσα, ίσως δοκιμάσω τώρα

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 

dingo

Established Member
12 September 2007
244
το καλύτερο & αυτό που προτείνει η νοβα είναι powerline.εάν έχεις wifi extender μπορείς να δοκιμάσεις αλλά ίσως να σου κόβει εάν δεν είναι σταθερή η σύνδεση ή δεν έχουν καλό σήμα λόγω απόστασης μεταξύ τους
 

Haris1977

AVClub Enthusiast
9 May 2011
896
Αθήνα
Ερώτηση: Εγω που ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ FORTHNET (αλλά ΟΤΕ) και έχω βαλει νοβα μέσω προσφοράς, μπορώ να χω multiview μεσω internet και δορυφορικής κεραιας?
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: Καλωδίωση για Nova Multiview

Ερώτηση: Εγω που ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΔΕΣΗ FORTHNET (αλλά ΟΤΕ) και έχω βαλει νοβα μέσω προσφοράς, μπορώ να χω multiview μεσω internet και δορυφορικής κεραιας?

Φυσικά και μπορείς να έχεις multiview.
Με καλώδιο δικτύου ενώνεις τους 2 δέκτες για να παίρνει παλμό ο slave δέκτης και είσαι οκ.

Θυμίζω οι δέκτες ότι λειτουργούν ανεξάρτητα που σημαίνει ότι ο slave δέκτης θέλει κεραία.
Με 2πλο lnb στο ίδιο πιάτο
 

Haris1977

AVClub Enthusiast
9 May 2011
896
Αθήνα
Έτσι οπως έχω τωρα την καλωδιωση μου δυσκολο να γινει απλά ρώτησα να δω αν γινεται. Για να συνοψισω: θελουν και οι 2 δεκτες (master/slave) ethernet καλώδιο καθως και δορυφορικη κεραία (και οι 2), σωστα?
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Απάντηση: Re: Καλωδίωση για Nova Multiview

Για να συνοψισω: θελουν και οι 2 δεκτες (master/slave) ethernet καλώδιο καθως και δορυφορικη κεραία (και οι 2), σωστα?

Σωστά.

master/slave χρειάζεται ethernet για να μεταδίδει ο master στον slave τον παλμό. (Αυτό για multiview και μόνο το μεταξύ τους.)

Όλα τα υπόλοιπα, κεραία κάρτα κλπ, κλπ, ο καθένας λειτουργεί ανεξάρτητα.