Ερωτήσεις για Εργαλεία και Αναλώσιμα.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,308
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το νημα καθως το αλλο συνωνυμο νημα επρεπε να μετακομισει στο κατασκευαστικο κομματι καθως ταιριαζε καλυτερα εκει.
Ηδη ειχαμε ομως καποιες ερωτησεις σχετικα με εργαλεια που εγιναν στην αλλη κατηγορια, λογω ελλειψης σχετικου νηματος εδω.

Εδω λοιπον θα ειναι ο χωρος για οποιοδηποτε ειδικο η τεχνικο ζητημα που αφορα τα εργαλεια, την συντηρηση, τα προβληματατα, την καταλληλοτητα και την σωστη χρηση τους.
Επισης θα φιλοξενουνται και ερωτησεις σχετικα με τα αναλωσιμα και εξαρτηματα των εργαλειων.

Οι γενικες ερωτησεις για επιλογη εργαλειων θα συνεχισουν να γινονται στα υπαρχοντα νηματα, "Τι εργαλειο να επιλεξω.." και "Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα.."
 
Last edited:

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Πολυ καλη ιδεα Μιχαλη και αν μου επιτρεπεις να προτεινω να κανουμε και ενα με αναλωσιμα γενικα? Π.χ χρωματα,βερνικια κ.τ.λ γιατι για παραδειγμα ψαχνω να βρω που ειχε προτεινει καποιος φτηνο υγρο γυαλι και δεν το εχω βρει ακομα :BDBDG54::frusty:
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,308
Βριλήσσια
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Μερσι Νικο.

Τα χρωματα και τα συναφη ανηκουν στην αλλη κατηγορια των κατασκευων, οποτε οι ερωτησεις γινονται στο εκει νημα 'Μαστορες τα φωτα σας' η καποιο σχετικο νημα.
Για χρωματα, κολλες, βερνικια και συναφη δεν θυμαμαι να υπαρχει κατι περα απο τα νηματα Βαψιμο ξυλου, Υλικα συγκολλησης, Μαστορες τα φωτα σας και στα επιμερους ξυλοκατασκευαστικα νηματα.

Νομιζω οτι θα ηταν χρησιμο καθως υπαρχουν πολλα νεας τεχνολογιας υλικα καθως και υλικα που ισως δεν γνωριζουμε οτι υπαρχουν και τι κανουν.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Απάντηση: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Ευχομαι να ηταν 2-3 μετρα μεγαλητερο το σπιραλ της σκουπας μου.
Καμια ιδεα να το επεκτεινω με οικονομικο τροπο? Να δοκιμασω να βρω ενα οποιοδηποτε και να το δουλεψω ως επεκταση?
Δεν θελω να κοιταξω για karcher γιατι μαλλον θα πονεσω...
 
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Νεκτάριε σε καταστήματα service ηλεκτρονικών συσκευών πουλάνε με το μέτρο σε ευτελή τιμή.Δες το και ιντερνετικά..Είναι λίγο σκληρά αλλά τη δουλειά την κάνουν.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Απάντηση: Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσ

ηλεκτρονικων ή ηλεκτρικων?
 
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Ε βασικά τώρα με τις πλακέτες που έχουν όλες οι συσκευές είναι δυσδιάκριτη η διαφορά.Ένας κύριος στη διπλανή κωμόπολη πχ αναλαμβάνει τα πάντα,απο εκεί πήρα εγώ σπιραλ.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Κοιτα επισης μικρα καταστηματα που πουλάνε σακκουλες για σκουπες κτλ υλικά σιγουρα εχουν σπιραλ...βρες ποσο χρειαζεσαι ακόμα και ενωσε (ματισε) το με το υπάρχων...προσοχη να μην εχεις απωλεια απο την συνδεση...που ετσι και αλλιως θα εχεις απο την επεκταση του σωλήνα...
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Re: Απάντηση: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσ

Ευχομαι να ηταν 2-3 μετρα μεγαλητερο το σπιραλ της σκουπας μου.
Καμια ιδεα να το επεκτεινω με οικονομικο τροπο? Να δοκιμασω να βρω ενα οποιοδηποτε και να το δουλεψω ως επεκταση?
Δεν θελω να κοιταξω για karcher γιατι μαλλον θα πονεσω...

Νεκτάριε θά σέ μαλώσω είσαι καί ηλεκτρολόγος :worshippy:
Καί εγώ κάνω τήν ίδια σκέψη γιά ένα εργαλείο πού θά είναι μακρυά από τήν σκούπα τί να κάνω από προέκταση,καί τήν έχω έτοιμη τήν λύση,όποτε καί άν προκύψει κάποια στιγμή τό εργαλείο αυτό.
Η λύση είναι οικονομική εύκαμπτος σωλήνας σπιράλ φλέξιμ εξωτερικών εγκαταστάσεων φ30 η φ40 ,καί μούφες pvc γιά τήν ένωση.

https://www.technomat-shop.com/index.php?route=product/category&path=1746_1767_1858
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,366
Απάντηση: Re: Απάντηση: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα

Νεκτάριε θά σέ μαλώσω είσαι καί ηλεκτρολόγος :worshippy:
Καί εγώ κάνω τήν ίδια σκέψη γιά ένα εργαλείο πού θά είναι μακρυά από τήν σκούπα τί να κάνω από προέκταση,καί τήν έχω έτοιμη τήν λύση,όποτε καί άν προκύψει κάποια στιγμή τό εργαλείο αυτό.
Η λύση είναι οικονομική εύκαμπτος σωλήνας σπιράλ φλέξιμ εξωτερικών εγκαταστάσεων φ30 η φ40 ,καί μούφες pvc γιά τήν ένωση.

https://www.technomat-shop.com/index.php?route=product/category&path=1746_1767_1858

Μπα, θα προτιμησω καποια σωληνα για καθεαυτου χρηση σκουπας. Το φλεξιμ δεν ειναι ανθεκτικο και επιπλεον δεν δουλευω τετοιες διατομες του τυπου. :ADFADF1: παντως σε παραδεχομαι
 
  • Like
Reactions: antreas1989

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Νεκτάριε θά σέ μαλώσω είσαι καί ηλεκτρολόγος :worshippy:
Καί εγώ κάνω τήν ίδια σκέψη γιά ένα εργαλείο πού θά είναι μακρυά από τήν σκούπα τί να κάνω από προέκταση,καί τήν έχω έτοιμη τήν λύση,όποτε καί άν προκύψει κάποια στιγμή τό εργαλείο αυτό.
Η λύση είναι οικονομική εύκαμπτος σωλήνας σπιράλ φλέξιμ εξωτερικών εγκαταστάσεων φ30 η φ40 ,καί μούφες pvc γιά τήν ένωση.

https://www.technomat-shop.com/index.php?route=product/category&path=1746_1767_1858

Αυτό κάνω και εγώ,αλλά είναι δύσχρηστο...

Σε μαγαζί με ανταλλακτικά ηλεκτρικών συσκευών,θα βρεις με 8 έως 10 ευρώ
 

fre@k

New member
15 September 2014
54
Δίσκοι κοπής ξύλου για γωνιακούς τροχούς.

Hello everybody..

Γνωρίζει κάποιος τι διαφορά έχει αυτός ο δίσκος

http://www.tomara.gr/index/products/hardware_tools?row=15122

Από αυτόν ..

https://www.stereotiki.gr/store4/pg-419.90-115.html#/product/1400

Και γιατί ο δεύτερος δεν υπάρχει σε 125;

Τα μαγαζιά είναι τυχαία όπως και οι μάρκες των τροχών.

Ευχαριστώ.
 

psilos85

Senior Member
26 April 2017
649
Θεσσαλονίκη
Re: Δίσκοι κοπής ξύλου για γωνιακούς τροχούς.

Απλα ο δεύτερος ειναι για πλαστικα περισσότερο αλλα κοβει και ξυλο. Οπως και να εχει θελουν πααααααρα πολυ προσοχη ειδικα αν τους δουλευεις στις 11-13000 στοφες.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fre@k

New member
15 September 2014
54
Μάστορες τα φώτα σας.......

Το έβαλα σε λάθος κατηγορία ο νεοπας; Αν θέλει κάποιος mod ας το ρίξει μέσα στο κατάλληλο θρεντ για να μην έχουμε διπλό εγγραφές.

Απλα ο δεύτερος ειναι για πλαστικα περισσότερο αλλα κοβει και ξυλο. Οπως και να εχει θελουν πααααααρα πολυ προσοχη ειδικα αν τους δουλευεις στις 11-13000 στοφες.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χμμμ.. ψάχνοντας και λίγο μέσω του googlh φαίνεται ότι ο πρώτος είναι κυρίως για ξυλο ανεξάρτητα απ' το τι λέει το παραπάνω σάιτ. Δε βρήκα κάπου αλλού ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για pvc ή άλλα υλικά.
Σε γυψοσανίδα μπορούν να χρησιμοποιηθούν και οι δύο;

Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Last edited by a moderator:

waldorf

Senior Member
19 January 2016
471
Πες με χαζό,πες με φοβιτσιάρη πες με ό,τι θες,αλλά δεν θα ήθελα να είμαι καν στον ίδιο χώρο με κάποιον που κόβει ξύλο με γωνιακό τροχό.Πόσο μάλλον να το δοκιμάσω εγώ.

Επίσης (γνώμη μου και μην την ακούς καθόλου) σε υλικό που κόβεται με φαλτσέτα δεν χρησιμοποιούμε φονικά εργαλεία με χιλιάδες στροφές.
 
Last edited by a moderator:

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Φίλε μου υπάρχει και δίσκος με αλυσίδα αλυσοπριονου περιμετρικα.
Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνη μια τέτοια εργασία.

Εσύ τι θέλεις να κανείς?
 

fre@k

New member
15 September 2014
54
Ουφ.. είχα γράψει αρκετά απαντώντας στο θρεντ πριν μεταφερθεί και μάλλον πήγε άδικα το ποστ.

Σας διαβάζω και θα επανέλθω.

Επίσης (γνώμη μου και μην την ακούς καθόλου) σε υλικό που κόβεται με φαλτσέτα δεν χρησιμοποιούμε φονικά εργαλεία με χιλιάδες στροφές.

Ο τροχός μου έχει ρυθμιζόμενες στροφές και θέλω να κάνω οριζόντιες κοπές σε ξύλο.
Μάλλον η καλύτερη λύση είναι να πάρω τον οδηγό βάθους με ένα δισκάκι αποκλειστικά για ξύλο, για το multi master. Αυτό ίσως ειναι και το καλύτερο υποκατάστατο για δισκοπριονο χειρός.

Ο τροχός από μόνος του είναι επικίνδυνο εργαλείο και το ξέρω. Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι πιθανό κόλλημα του δίσκου και αναπήδηση του τροχού. Αν αυτό το σενάριο έχετε και εσείς στο μυαλό σας και είστε τόσο κατηγορηματικά εναντίων, μάλλον πρέπει να σας ακούσω.

Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Φίλε μου υπάρχει και δίσκος με αλυσίδα αλυσοπριονου περιμετρικα.
Προσωπικά θεωρώ εξαιρετικά επικίνδυνη μια τέτοια εργασία.

Εσύ τι θέλεις να κανείς?

Ναι τους έχω δει. Θεωρείς ότι είναι λιγότερο επικίνδυνοι;
Φίλε μου μάλλον θα σκάσω το 70αρι για το δίσκο του multi μαζί με τον οδηγό του.
Για την ώρα θα κάνω ότι μπορέσω με το σεγακι του multi master και το πριόνι χειρός. Το πολύ πολύ όταν τελειώσω να είμαι δυνατότερος. :lol:

Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited by a moderator:

panoss1

Supreme Member
8 July 2012
5,169
Κηφισιά
Re: Mάστορες τα φώτα σας! - Ερωτήσεις για Εργαλεία, Εξαρτήματα και Αναλώσιμα.

Ο τροχός,το σίδερο το κόβει δυσκολότερα απ ότι το ξύλο.
Άρα,δεν είναι λιγότερο επικίνδυνος στο ξύλο;