Βερνίκια, Λαδια, Μπογιες, Κονιάματα, υλικά κατασκευών.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ερωτησεις, εντυπωσεις και σχολια για τα διαφορα υλικα προετοιμασιας, συντηρησης και φινιρισματος των κατασκευων και επισκευων μας.
Συζητηση για καθε ειδους μπογιες, ασταρια, βερνικια, λαδια, ρητινες, διαλυτες, στεγανωτικα, βελτιωτικα, στοκους και αλλα υλικα.
 
Last edited:

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Μιχαλη :ernaehrung004:

Καποιο link για υγρο γυαλι εχει κανεις??
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Εχω ακρυλικα χρωματα maracana που ειχα παρει απο το lidl. Αυτα εχουν ημερομηνια ληξης/χαλανε? Σκεφτομαι να φτιαξω ενα κουτι να τα βαζω μεσα, αλλα αν ειναι να τα πεταξω σε λιγο διαστημα μην ασχοληθω.
 

greekn1c

Senior Member
21 November 2008
571
ΚΡΗΤΗ
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Κυριακο Πολλα ευχαριστω ! Αυτο κανει για χρηση σε ξυλο ,σαν βερνικι δηλαδη? αν γνωριζεις ......!

Νεκταριε δεν εχουν ημερομηνια ληξης αλλα να μην ξεραθουν !
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Ναι Νίκο κάνει!
Κάνει ωραια κρούστα σαν γυαλί και μπορείς να ξαναπερασεις πολλαπλές φορές για εντυπωσιακότερο αποτέλεσμα!
Δοκίμασε το!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Αυτή είναι βιομηχανική, κι αν τη βλέπει ο ήλιος θα κιτρινίσει... Γί αυτό είναι και σχετικά φτηνή.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Moυ χαρισε μια φιλη ενα μικρο σετακι για κατασκευες με υγρο γυαλι! Μαζι με το Mickey Mouse pad :))

24092046287_a8b3fa9f14_c.jpg


Τα δυο μπουκαλακια ειναι η ρητινη και ο καταλυτης, αγνωστου προελευσεως, με αναλογια 1:1.
Υπαρχει ενα μεταλλικο κορνιζακι για να μπει καποια φωτογραφια και μια κολλα Ε6000 εποξικη ειδικη για κοσμηματα καθως οταν στεγνωνει διατηρει μια ελαστικοτητα.

Καλη ευκαιρια να δοκιμασουμε τις ιδιοτητες του υγρου γυαλιου!
Εδω ενα βιντεακι απο το Χιωτικο μαγαζι και μια δικη τους κατασκευη με τη χρηση υγρου γυαλιου.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Δοκιμασα χθες το. Tung oil σε μια κατασκευουλα. Γιατι δεν μου γεμισε το ματι? Σαν λινελαιο η υφη και το αποτελεσμα, τουλαχιστον στο πρωτο χερι και μυρουδια μου θυμισε τα βερνικια του ikea, που μου διαφευγουν στην ονομασια.
Το ονομα και την οικολογικοτητα αγοραζει καποιος σε αυτο το λαδι?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Δοκιμασα χθες το. Tung oil σε μια κατασκευουλα. Γιατι δεν μου γεμισε το ματι? Σαν λινελαιο η υφη και το αποτελεσμα, τουλαχιστον στο πρωτο χερι και μυρουδια μου θυμισε τα βερνικια του ikea, που μου διαφευγουν στην ονομασια.
Το ονομα και την οικολογικοτητα αγοραζει καποιος σε αυτο το λαδι?

Και εγω δεν εχω δει καμμια ουσιαστικη διαφορα με το tung oil σε σχεση με το λινελαιο και σταματησα να το χρησιμοποιω.

Σημερα αρχισα μια διαδικασια που θα διαρκεσει 2-3 μερες για να δω την διαφορα στο φινιρισμα μεταξυ καποιων βασικων λαδιων/βερνικιων.
Σε ενα ρεταλι δρυος δοκιμαζω λινελαιο, danish oil και shellac (γομαλακα) μονα τους αλλα και σε συνδυασμο με ενα sealer.

24271772077_8f8802834c_c.jpg


Aκομα ειμαι στο πρωτο χερι. Το ξυλο εχει τριφτει πολυ καλα μεχρι 600 grit.
Απο αριστερα εχουμε το σκετο ξυλο και μετα: λινελαιο, danish oil, danish oil με υποστρωμα sealer, Danish oil με υποστρωμα shellac και shellac μονη της. To παρα πολυ καλο τριψιμο ειναι προυποθεση ειδικα εαν βερνικωσουμε το ξυλο (danish oil, shellac, βερνικι νεφτιου)

Πρωτες παρατηρησεις, που μπορει να αλλαξουν στην πορεια οταν περαστουν περισσοτερα χερια:
Το λινελαιο σκουραινει λιγο περισσοτερο το ξυλο απο τα υπολοιπα και αφηνει μια ομορφη εντελως ματ επιφανεια.
To Danish oil, επειδη ειναι βερνικι, φαινεται να πιανει (πολυ) καλυτερα οταν το υποστρωμα ειναι shellac παρα σκετο η με sealer.
To Danish oil και το shellac αφηνουν ενα σατινε φιλμ επειδη ειναι βερνικοειδη. Βεβαια πρεπει να περαστουν 2-3 χερια πριν δουμε σωστο αποτελεσμα και πολυ περισσοτερα χερια για το shellac επειδη χτιζεται πολυ αργα. Στην πανω εικονα το τελευταιο κουτακι με shellac ισα που διακρινεται καποιο σατινε φιλμ κατα τοπους.

Νομιζω οτι το shellac (γομαλακα) ειναι το ιδανικο υποστρωμα για danish oil η αλλα βερνικια πολυουρεθανης ετσι ωστε να μετριαστουν τα χερια των βερνικιων. Στεγνωνει παρα πολυ γρηγορα και κλεινει τους πορους σωστα. Μιλαμε παντα για φινιρισμα μικροκατασκευων.

Επισης θελω να δοκιμασω σε καποια στιγμη καποιο 'γυαλιστικο' πανω απο το λινελαιο καθως το ματ που αφηνει σου δινει την αισθηση του θαμπου. Βεβαια εαν περαστει πολλα χερια αποκτα μια γυαλαδα, αλλα αυτο απαιτει χρονο, πολλες μερες.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Ωραία... :a0210:
Δικίμασε και πές μας γιατί ενδιαφέρεται πολύς κόσμος νομίζω.
Το κακό είναι οτι κάποιες τεχνικές, πχ λινέλαιο, χρειάζονται ίσως και πάνω από 15 μέρες συνεχή περάσματα για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τη γομαλάκα την παίρνεις υγρή ή τη φτιάχνεις με καθαρό αλκοόλ;
 

weather1967

Supreme Member
25 October 2010
7,814
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Mιχάλη πολύ ενδιαφέρων τέστ,τό αμυγδαλέλαιο τό έχεις δουλέψει ?

Ααα καί πές μας ποιό έχει τήν χειρότερη οσμή διαρκείας γιά νά το αποφύγουμε,όσο καί καλό αποτέλεσμα νά έχει.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Και εγω δεν εχω δει καμμια ουσιαστικη διαφορα με το tung oil σε σχεση με το λινελαιο και σταματησα να το χρησιμοποιω.

Σημερα αρχισα μια διαδικασια που θα διαρκεσει 2-3 μερες για να δω την διαφορα στο φινιρισμα μεταξυ καποιων βασικων λαδιων/βερνικιων.
Σε ενα ρεταλι δρυος δοκιμαζω λινελαιο, danish oil και shellac (γομαλακα) μονα τους αλλα και σε συνδυασμο με ενα sealer.

24271772077_8f8802834c_c.jpg


Aκομα ειμαι στο πρωτο χερι. Το ξυλο εχει τριφτει πολυ καλα μεχρι 600 grit.
Απο αριστερα εχουμε το σκετο ξυλο και μετα: λινελαιο, danish oil, danish oil με υποστρωμα sealer, Danish oil με υποστρωμα shellac και shellac μονη της. To παρα πολυ καλο τριψιμο ειναι προυποθεση ειδικα εαν βερνικωσουμε το ξυλο (danish oil, shellac, βερνικι νεφτιου)

Πρωτες παρατηρησεις, που μπορει να αλλαξουν στην πορεια οταν περαστουν περισσοτερα χερια:
Το λινελαιο σκουραινει λιγο περισσοτερο το ξυλο απο τα υπολοιπα και αφηνει μια ομορφη εντελως ματ επιφανεια.
To Danish oil, επειδη ειναι βερνικι, φαινεται να πιανει (πολυ) καλυτερα οταν το υποστρωμα ειναι shellac παρα σκετο η με sealer.
To Danish oil και το shellac αφηνουν ενα σατινε φιλμ επειδη ειναι βερνικοειδη. Βεβαια πρεπει να περαστουν 2-3 χερια πριν δουμε σωστο αποτελεσμα και πολυ περισσοτερα χερια για το shellac επειδη χτιζεται πολυ αργα. Στην πανω εικονα το τελευταιο κουτακι με shellac ισα που διακρινεται καποιο σατινε φιλμ κατα τοπους.

Νομιζω οτι το shellac (γομαλακα) ειναι το ιδανικο υποστρωμα για danish oil η αλλα βερνικια πολυουρεθανης ετσι ωστε να μετριαστουν τα χερια των βερνικιων. Στεγνωνει παρα πολυ γρηγορα και κλεινει τους πορους σωστα. Μιλαμε παντα για φινιρισμα μικροκατασκευων.

Επισης θελω να δοκιμασω σε καποια στιγμη καποιο 'γυαλιστικο' πανω απο το λινελαιο καθως το ματ που αφηνει σου δινει την αισθηση του θαμπου. Βεβαια εαν περαστει πολλα χερια αποκτα μια γυαλαδα, αλλα αυτο απαιτει χρονο, πολλες μερες.

Ωραία... :a0210:
Δικίμασε και πές μας γιατί ενδιαφέρεται πολύς κόσμος νομίζω.
Το κακό είναι οτι κάποιες τεχνικές, πχ λινέλαιο, χρειάζονται ίσως και πάνω από 15 μέρες συνεχή περάσματα για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τη γομαλάκα την παίρνεις υγρή ή τη φτιάχνεις με καθαρό αλκοόλ;
Για το tung, ναι μεν αλλα το φινιρισμα του ειναι πιο γυαλιστερο/λειο! Μια κατασταση ντεμι βερνικι-λαδιου θα ελεγα. Μου αρεσει περισσοτερο απο το λινελαιο νομιζω.
 
Last edited:

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Ωραία... :a0210:
Δικίμασε και πές μας γιατί ενδιαφέρεται πολύς κόσμος νομίζω.
Το κακό είναι οτι κάποιες τεχνικές, πχ λινέλαιο, χρειάζονται ίσως και πάνω από 15 μέρες συνεχή περάσματα για το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Τη γομαλάκα την παίρνεις υγρή ή τη φτιάχνεις με καθαρό αλκοόλ;

Eτσι ειναι, για να γυαλισει το λινελαιο και τα υπολοιπα λαδια θελουν πολλα περασματα.
Τη γομαλακα την φτιαχνω εγω με καθαρο αλκοολ. Εχει αποθεμα (σε στερεα μορφη/φολιδες) η μητερα μου που ειναι ζωγραφος.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Για το tung, ναι μεν αλλα το φινιρισμα του ειναι πιο γυαλιστερο/λειο! Μια κατασταση ντεμι βερνικι-λαδιου θα ελεγα. Μου αρεσει περισσοτερο απο το λινελαιο νομιζω.

Νεκταριε ιδιο φινιρισμα δινουν, εγω τουλαχιστον δεν εχω δει καμμια οπτικη διαφορά.
Το tung oil επισης εχω παρατηρησει οτι αργει να στεγνωσει περισσοτερο απο το λινελαιo (boiled linseed oil).
Μια κατασταση μεταξυ βερνικιου και λαδιου ειναι το Danish oil που βασικα περιεχει (συνηθως) λινελαιο/βερνικι/διαλυτες.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Mιχάλη πολύ ενδιαφέρων τέστ,τό αμυγδαλέλαιο τό έχεις δουλέψει ?

Ααα καί πές μας ποιό έχει τήν χειρότερη οσμή διαρκείας γιά νά το αποφύγουμε,όσο καί καλό αποτέλεσμα νά έχει.

Ολα αυτα τα ελαια λιγο πολυ το ιδιο αποτελεσμα δινουν. Απλα το ωμο λινελαιο στεγνωνει πιο γρηγορα απ'ολα.
Αν σε ενοχλει η μυρωδια, να χρησιμοποιεις baby oil η να βαλεις 2-3 σταγονες αιθερια ελαια στο λινελαιο.
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Πανω απο το λινελαιο, sealer πιανει?
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Μπογιές, Βερνίκια, Λάδια και υλικά κατασκευών.

Πανω απο το λινελαιο, sealer πιανει?

Ναι, αμα στεγνωσει το λινελαιο πιανει μια χαρα. Αν θες να βερνικωσεις το ξυλο μετα το λινελαιο, ειναι καλη ιδεα το sealer.
Oμως οπως εχω γραψει παραπανω, η γομαλακα ειναι το καλυτερο sealer/υποστρωμα για να περασεις το βερνικι μετα.