Πρόταση για ενισχυτή 3886

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Γεια χαρα μετα απο καιρο...
Μαστορια ψαχνω κατι συγκεκριμενο..

Ψαχνω πλακετα για ενυσχητη τελικο, η ολοκληρωμενο, ο οποιος να κανει χρηση του lm3886, ΑΛΛΑ θελω να ειναι με τουλαχιστον 3 τσιπακια. Στο ebay βρισκω πολλα κιτ, αλλα θα ηθελα κατι ποιο δοκιμασμενο. εχω ηδη 8 τεμαχια lm3886 τα οποια ειναι σιγουρα γνησια, εχω δυο μετασχηματιστες rcore 2x25v - 300va εκαστος, εχω βαρβατους πυκνωτες τροφοδοσιας , μπολικα υλικα τυπου kiwame - scr - muse - elna κτλ και εχω ηδη φτιαξει ενα κουτι με βαρβατες ψυκτρες.. θελω μονο τις πλακετες...

Καποια προταση?
 
Last edited by a moderator:

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Καλησπέρα.
Δες εδω
http://www.diyaudio.com/forums/chip-amps/54571-audiophile-lm3886-approach.html
Το δικο μου 3886 παντως ειναι σε inverted mode kai συναρμολογημενο στον "αερα".
Μετα απο τοσα (απο τοτε που ηταν μοδα τα GC) χρονια συνεχιζει να μου αρεσει.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Προταση για ενυσχητη 3886

να πω την αληθεια, εδω και χρονια στο μαγαζι ακουω με εναν 3886 φτιαγμενο με τοπ υλικα... και μου αρεσει παρα μα παρα πολυ... αλλα θελω λιγο παραπανω γκαζι για να οδηγαει σωστοτερα τα MTZ Jairo μου.....
το προβλημα μου ειναι η φοβερη ελειψη χρονου..γιαυτο ψαχνω καποια πλακετα, να πεταξω πανω οτι καλυτερο εχω και να την συνδεσω..
Καποια δοκιμασμενη προταση, ετοιμης πλακετρας απο ebay η απο αλλου θα ηταν ειδανικη!!
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Καλησπέρα! Θεωρητικά υπολόγιζε γύρω στα 50W ανά τσιπ. Και λέω θεωρητικά γιατί στα 8Ω θα πάρεις περίπου 60W.
Τα Lm3886 παίρνουν τροφοδοσία περίπου μέχρι τα 30V. Τα 200W, με 4 τσιπάκια, θα παραχθούν για ηχείο με μικρότερη αντίσταση.
Την παραλληλία τη κάνουν για επάρκεια ρεύματος. Δες και εδώ

http://www.shine7.com/audio/pa100.htm
http://www.shine7.com/audio/bpa300.htm
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Ισως ενας μεσαιας ισχυος τελικος με αυτα τα υλικα που υπαρχουν ηδη και καποια ετοιμη πλακετα, να ειναι καλη λυσης επισης ...
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Καλησπέρα! Θεωρητικά υπολόγιζε γύρω στα 50W ανά τσιπ. Και λέω θεωρητικά γιατί στα 8Ω θα πάρεις περίπου 60W.
Τα Lm3886 παίρνουν τροφοδοσία περίπου μέχρι τα 30V. Τα 200W, με 4 τσιπάκια, θα παραχθούν για ηχείο με μικρότερη αντίσταση.
Την παραλληλία τη κάνουν για επάρκεια ρεύματος. Δες και εδώ

http://www.shine7.com/audio/pa100.htm
http://www.shine7.com/audio/bpa300.htm

Αυτος λεει οτι με 2 τσιπ παραλληλα, αποδιδει περιπου 50w στα 8ohm... γιατι.

Βασικα με παραλληλα τα τσιπ οντως διπλασιαζεται η ισχης η μηπως απλα μπορει να οδηγησει χαμηλοτερα φορτια καλυτερα?
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μολις βρηκα αυτο:
«Each amplifier in a parallel solution sees a load impedance equal to the total load impedance * the number of amplifiers used. So for a 4Ω solution using two amplifiers will result in each amplifier seeing an 8Ω load. Using TI’s LM3886 in a two-device parallel solution driving a 4Ω load will typically provide 110W of output power. For a 2Ω solution using two LM3886 ICs will result in each IC seeing a 4Ω load and typically provide 120W of output power. Or four LM3886 ICs may be used so each IC sees an 8Ω load typically providing 200W of output power. Three ICs may also be used so that each IC sees a 6Ω load typically providing 150W of output power.»

http://www.ti.com/lit/an/snaa021b/snaa021b.pdf

Οποτε μαλον θα την τσιμπησω την πλακετιτσα..

Δημητρη κοιταω τους 3886 κυριως επειδη μου αρεσει πολυ ο ηχος τους, και εχω σχεδον ολα τα υλικα.. κοιταζω λιγο να ξεστοκαρω, γιατι απο μισοτελειωμενα πραγματα εχω μια καραβια υλικα, και τα λυπαται η ψυχη μου... εαν βεβαια εχεις κατι αξιολογο κατα νου, πες το να το εξετασω...
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Η ισχύς εξόδου δίνεται από τη σχέση P=(V*V)/(2R) όπου V η τάση (DC) τροφοδοσίας. Με V=30V και R=8Ω παίρνεις περίπου 52W.
Μεγαλύτερη τάση δεν μπορείς να βάλεις (ίσως λίγο παραπάνω αλλά το ρισκάρεις). Για να αυξήσεις την ισχύ, αλλάζεις ηχείο (?) με μικρότερη αντίσταση.
Τότε χρειάζεται να βάλεις παράλληλα τσιπ για να έχεις περισσότερο ρεύμα χωρίς να τα κάψεις.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

θυμησε μου σε παρακαλω τον τυπο με τον οποιο υπολογιζουμε ποσα volt παιρνουμε μετα την ανορθωση... τα χω ξεχασει ολα... κατι σαν Volt x 1.41 - 1.5 αν θυμαμαι καλα...
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Ναι, για την ακρίβεια Volt (κάθε τυλίγματος του μετασχηματιστή) x 1.404 -1.4 (για ανόρθωση με γέφυρα).
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Προταση για ενυσχητη 3886

Ναι, για την ακρίβεια Volt (κάθε τυλίγματος του μετασχηματιστή) x 1.404 -1.4 (για ανόρθωση με γέφυρα).
Ευχαριστω!

Τσιμπησα δυο πλακετες απο αγγλια να ερχονται... φαινεται καλη λυση..

πρεπει να ψαξω τωρα να δω που εχω καταχωνιασει εναν μινι προενυσχητακο που χα φτιαξει με τα sk170, για να τον κανω ολοκληρωμενο... Θα ενημερωσω...
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Ίσως να είναι πλέον αργά για την απάντησή μου.

Για περισσότερη ισχύ με το LM3886 θες εκτός από παράλληλη σύνδεση και συνδεσμολογία γέφυρας.
Θεωρητικά μπορείς να τετραπλασιάσεις την ισχύ (δηλαδή να πας στα 200W) αλλά θέλεις και τα διπλάσια ολοκληρωμένα τουλάχιστον.

Ψάξε τον όρο bridge tied load ή BTL.

Με λίγα λόγια παραλληλίζοντας δεν αυξάνεις την μέγιστη ισχύ αλλά μοιράζεις το φορτίο και όταν για παράδειγμα το ηχείο
πέσει στα 2Ω θα μπορούν τα ολοκληρωμένα να το οδηγήσουν αφού θα βλέπουν 4Ω (αν είχες παραλληλίσει δύο).

Γεφυρώνοντας το ολοκληρωμένο (αν έχεις γεφυρώσει δύο) βλέπει ένα ηχείο των 8Ω σαν φορτίο 4Ω άρα θέλεις τουλάχιστον 4
(2 ζευγάρια παράλληλα και μεταξύ τους γεφυρωμένα) για να εξασφαλίσεις πως κάθε ολοκληρωμένο βλέπει 8Ω σαν φορτίο.
Αν το ηχείο πέφτει στα 2Ω πρακτικά θες 8 ολοκληρωμένα (δύο ζευγάρια των 4 γεφυρωμένα) για να μπορέσει να οδηγηθεί
σωστά από τα ολοκληρωμένα - 4Ω είναι το ελάχιστο φορτίο που μπορεί να οδηγήσει ο 3886 αν θυμάμαι καλά.

Με τη σύνδεση γέφυρας θες και επιπλέον κύκλωμα να αναστρέφει το σήμα ή από single ended να το μετατρέπει σε balanced
και εκτός από τον τετραπλασιασμό της ισχύος κερδίζεις και διπλασιασμό του ρυθμού ανόδου (slew rate).
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Απάντηση: Πρόταση για ενισχυτή 3886

Ίσως να είναι πλέον αργά για την απάντησή μου.

Για περισσότερη ισχύ με το LM3886 θες εκτός από παράλληλη σύνδεση και συνδεσμολογία γέφυρας.
Θεωρητικά μπορείς να τετραπλασιάσεις την ισχύ (δηλαδή να πας στα 200W) αλλά θέλεις και τα διπλάσια ολοκληρωμένα τουλάχιστον.

Ψάξε τον όρο bridge tied load ή BTL.

Με λίγα λόγια παραλληλίζοντας δεν αυξάνεις την μέγιστη ισχύ αλλά μοιράζεις το φορτίο και όταν για παράδειγμα το ηχείο
πέσει στα 2Ω θα μπορούν τα ολοκληρωμένα να το οδηγήσουν αφού θα βλέπουν 4Ω (αν είχες παραλληλίσει δύο).

Γεφυρώνοντας το ολοκληρωμένο (αν έχεις γεφυρώσει δύο) βλέπει ένα ηχείο των 8Ω σαν φορτίο 4Ω άρα θέλεις τουλάχιστον 4
(2 ζευγάρια παράλληλα και μεταξύ τους γεφυρωμένα) για να εξασφαλίσεις πως κάθε ολοκληρωμένο βλέπει 8Ω σαν φορτίο.
Αν το ηχείο πέφτει στα 2Ω πρακτικά θες 8 ολοκληρωμένα (δύο ζευγάρια των 4 γεφυρωμένα) για να μπορέσει να οδηγηθεί
σωστά από τα ολοκληρωμένα - 4Ω είναι το ελάχιστο φορτίο που μπορεί να οδηγήσει ο 3886 αν θυμάμαι καλά.

Με τη σύνδεση γέφυρας θες και επιπλέον κύκλωμα να αναστρέφει το σήμα ή από single ended να το μετατρέπει σε balanced
και εκτός από τον τετραπλασιασμό της ισχύος κερδίζεις και διπλασιασμό του ρυθμού ανόδου (slew rate).

Ευχαριστω για την απαντηση... κοιτα , αργα δεν ειναι... οι πλακετες ειναι παμφθηνες οποτε δε ειναι θεμα...
το μεγαλο θεμα ειναι οτι λογο τραγικης ελειψης χρονου, θελω ετοιμες πλακετες..απλα να πεταξω κυριολεκτικα τα υλικα πανω και να τις βιδωσω στις ψυκτρες... γιαυτο ξεκινησα το Thread, εαν εχει δοκιμασει καποιος κατι παρομοιο, και με 3886γιατι 1ον μ αρεσει ο ηχος του, και 2ον εχω ηδη 8 τεμαχια γνησια 3886, να μην πανε τσαμπα..
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
μαλον κατι τετοιο θελω ε...
https://www.ebay.com/itm/180W-LM388...441271?hash=item4ace8596b7:g:ZkcAAMXQVT9Synnq

αλλα ποιος τα κολαει τα smd μην την ψωνισω....πφφφ...



" ..This is the bare PCB of a high power amplifier, based on TI's application note on the design and construction of BPA-200 amplifier. In this design, six pieces of LM3886T are used, in both parallel and BTL configuration.
For 8 ohm load this amplifier can deliver up to 180Wrms of power and over 250Wrms for 4 ohm loading.
The design uses opamp for DC servo to reduce the output DC to minimal and eliminates the use of trimmer potentiometers for DC adjustment.
Each board contains one channel. For stereo application two boards are needed.
The board contains SMT component. Appropriate soldering skill would be required during assembly.
Board Dimension : 65mm x 218mm
Board Thickness : 2mm
Copper Thickness : 75uM ( 4 times normal thickness)
Surface Finishing : Double sided solder-resist for maximum reliability/..."
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Εδω, ο Jeff Roland model 10 με 10 3886 στο καναλι ....

rowland-model10-inside_550pix.jpg


http://www.hifi-advice.com/blog/spe...ers/jrdg-company-special-model-10-12-and-112/