HDD Case αντι για Server...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Η μεγαλη μοναδα pc ( πυργος) εχει τα χρονακια της και παει για απόσυρση.
Σε αυτην μεταξύ αλλων εχω και τέσσερις σκληρούς με μπολικο media υλικο που τροφοδοτεί μέσω δικτύου τον media player.
Ο αντικατάσταση όμως της μονάδας δεν θα είναι πάλι ένα μεγαλο κουτι αλλα ένα mni pc που θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για δουλειές γραφείου.
Η λυση να κανω ένα κουτί server μου βγαίνει αρκετά ακριβή και ετσι σκεφτομαι την λυση ενός usb 3 HHD case με δυνατότητα φιλοξενίας τεσσαρων η πεντε δισκων που θα συνδέεται κατευθείαν στην usb του media box .
Σε αυτους τους δίσκους εκτος από υλικο 1080 στο μέλλον θα μπει και υλικο 4Κ..
Η ερωτηση μου είναι , αντέχει σε ταχυτητα η usb3 να περάσει στο media player υλικό UHD ή θα εχω πρόβλημα;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
η ταχύτητα του usb 3 θεωρητικά είναι 5-6 φορές μεγαλύτερη από το gigabit ( ; ) δίκτυο που είχες μέχρι τώρα,

δεν ξέρω το media box και το usd case τι λένε
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Πώς θα κατεβάζεις και πως θα φορτώνεις υλικό στο νέο σετ απ;.
Το media player είναι δικτυμενο και έχει δυνατότητα downloading.



δεν ξέρω το media box και το usd case τι λένε


Από media player έχω το Nvidia shield και είμαι σε δίλλημα εάν τελικά συνδέσω το κουτί με τους δίσκους κατευθείαν η στο mini pc και σύνδεση του περιεχομένων των δίσκων μέσω δικτύου.


Δεν θα σου πρότεινα usb case.
Καλύτερα εξωτερικό κουτί δίσκων με sata.

Γιατί προτιμάς sata;
Πιστεύεις πως θα έχω πρόβλημα αναπαραγωγής σε 4K από usb 3;
 
Last edited:

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Το sata ειναι γρηγοροτερο απο το usb3. Αν εχεις τους δισκους σου σε usb3 γιατι να μην τους συνδεεις κατευθειαν στο nvidia? Θα γλυτωσεις απο πιθανα προβληματα που μπορει να εχεις με τη συνδεση των δισκων σε mini pc και διαμειρασμο των αρχειων μεσω δικτυου.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
φαντάζομαι ότι απλά θα μεταφέρεις τους γεμάτους δίσκους σου
άρα κάτι με raid δεν θα σου κάνει ... μάλλον θες jbod


εχω 2 τετοια (HDD Cases) της raidsonic

ενα με JBOD ( 4 x 1TB) , IB-3640SU3: JBOD, USB 3.0, eSATA

και ενα με Raid 5 (4 x 3TB) , IB-RD3640SU3: RAID 0, 1, 3, 5, 10, Single, USB 3.0, eSATA

IB-3640U3_info_big.png



edit :

τώρα διάβασα και την ερώτηση ..

Τα έχω συνδεδεμένα με usb3 σε ένα zbox παίζω 1080p και remux εκδόσεις μέσω kodi , κανένα θέμα κανένα κόλλημα

Μπορείς να δοκίμασεις για αρχή μια θήκη με usb3 και μετά να προχώρησεις σε αγορά ..
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Ναι μεν με sata λογικά θα είναι πιο γρηγορη η μετάδοση των δεδομένων (-λογικό μου ακούγεται) Αλλά την χρειάζομαι αυτήν την επιπλέον ταχύτητα η με usb 3 σε 4Κ θα είμαι καλυμμένος;


Αυτά τα raid και τα zbox που γραψεις που φαίνονται κινέζικα
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: HDD Case αντι για Server...

Ναι μεν με sata λογικά θα είναι πιο γρηγορη η μετάδοση των δεδομένων (-λογικό μου ακούγεται) Αλλά την χρειάζομαι αυτήν την επιπλέον ταχύτητα η με usb 3 σε 4Κ θα είμαι καλυμμένος;


Αυτά τα raid και τα zbox που γραψεις που φαίνονται κινέζικα

Δεν ειναι μονο θεμα ταχύτητας. Η usb θα σου τρώει και πολλους πόρους απο το συστημα. Ασε που διαχρονικά ειναι λιγοτερο σταθερη λύση απ την sata.
Για εναν δισκο δεν θα το σκεφτομουν, αλλα για cage με 4 σιγουρα θα προτιμουσα κατι αλλο.
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα κανεις τη δουλεια σου με USB σύνδεση, απλα δεν προτιμάται για τετοια χρήση.
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Απάντηση: HDD Case αντι για Server...

Ναι μεν με sata λογικά θα είναι πιο γρηγορη η μετάδοση των δεδομένων (-λογικό μου ακούγεται) Αλλά την χρειάζομαι αυτήν την επιπλέον ταχύτητα η με usb 3 σε 4Κ θα είμαι καλυμμένος;


Αυτά τα raid και τα zbox που γραψεις που φαίνονται κινέζικα



zbox ειναι κατι σαν το nuc (mini pc)

Το raid ειναι για προστασια των δεδομενων στους δισκους στη περιπτωση που χάσεις κάποιο δίσκο , το raid το βρίσκεις ειτε σε nas ειτε σε hdd case με πολλες θεσεις.

προτεινω αυτο που σου εγραψα πιο πανω , παρα μια θηκη usb3 , κοτσαρε του ενα δίσκο με 4κ , δες οτι το bandwidth της θυρας σε καλυπτει , και μετα ψαχνεις για hdd case ..
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Οι λυσεις της raidsonic ειναι οντως ενδιαφερουσες. Μετα ομως βλεπω ποσο κοστιζουν. 4 δισκους σε jbod προσωπικα δεν θα τους εβαζα. Η εκδοση με το raid ειναι ενδιαφερουσα, αλλα εχει τα αρνητικα που θα εχεις ενας hardware raid controller (αν παθει κατι θα πρεπει να βρεις το ιδιο κουτι και να βαλεις μεσα τους δισκους). Με 50 ευρω παραπανω αγοραζεις το microserver gen8 και εχεις μηχανημα πολυεργαλειο. Δεν το σκεφτεσαι προς τα εκει καλυτερα; Ακομα και σε μεγεθος αυτο το μαραφετι δεν φαινεται να ειναι πολυ μικροτερο του micro.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: HDD Case αντι για Server...

zbox ειναι κατι σαν το nuc (mini pc)

Το raid ειναι για προστασια των δεδομενων στους δισκους στη περιπτωση που χάσεις κάποιο δίσκο , το raid το βρίσκεις ειτε σε nas ειτε σε hdd case με πολλες θεσεις.

προτεινω αυτο που σου εγραψα πιο πανω , παρα μια θηκη usb3 , κοτσαρε του ενα δίσκο με 4κ , δες οτι το bandwidth της θυρας σε καλυπτει , και μετα ψαχνεις για hdd case ..

Έκανα την δοκιμή όπως μου πρότεινες
Έβαλα στο dock που είναι Usb 3 και του πέρασα την ταινία HEVC αρχειο 52.5gb
Μάλιστα επίτηδες εκτος από σύνδεση σε usb δικτυωσα τον εξωτερικό δίκτυο ( εξωτερικός σε usb - δίκτυο – media player) και το shield δεν αντιμετώπισε προβλημα
Ενα δυο κομπιάσματα στα δυο πρωτα δευτερόλεπτα και μετα νερακι.
Μάλιστα αντιδρούσε πολύ γρηγορά και στα πηδήματα ανά 10 η 30 λεπτα .

Οι λυσεις της raidsonic ειναι οντως ενδιαφερουσες. Μετα ομως βλεπω ποσο κοστιζουν. 4 δισκους σε jbod προσωπικα δεν θα τους εβαζα. Η εκδοση με το raid ειναι ενδιαφερουσα, αλλα εχει τα αρνητικα που θα εχεις ενας hardware raid controller (αν παθει κατι θα πρεπει να βρεις το ιδιο κουτι και να βαλεις μεσα τους δισκους). Με 50 ευρω παραπανω αγοραζεις το microserver gen8 και εχεις μηχανημα πολυεργαλειο. Δεν το σκεφτεσαι προς τα εκει καλυτερα; Ακομα και σε μεγεθος αυτο το μαραφετι δεν φαινεται να ειναι πολυ μικροτερο του micro.

Τον microserver gen8 το βρισκω σε χαμηλότερη τιμη 209 ενώ το RaidSonic Icy Box που αναφέρει ο MoDis 121
Εκτός της διαφοράς τιμης δεν με βρισκει θετικο η χρηση ενός ακομη υπολογιστή μονο για 4 δισκους , γιατι στην ουσια αυτος ο μικρος server είναι ενας πληρης υπολογιστης που στο 80% ειναι άχρηστος.

Μεχρι χτες κοιτουσα αυτές τις δυο προτασεις από ebay και ali
https://www.ebay.com/itm/Mediasonic...282729250973?_trksid=p2349526.m4383.l4275.c10
https://www.aliexpress.com/item/ORI...-e9f0-4fe8-8c30-048e105f7b63&rmStoreLevelAB=1

…αλλα και η προταση του modis φαίνεται πολύ πρακτική και μαλιστα αγορα από εδώ.

https://www.skroutz.gr/s/2506700/RaidSonic-Icy-Box-IB-3640SU3.html
 

Attachments

  • mart_info.jpg
    mart_info.jpg
    82.9 KB · Views: 202
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: HDD Case αντι για Server...

φαντάζομαι ότι απλά θα μεταφέρεις τους γεμάτους δίσκους σου
άρα κάτι με raid δεν θα σου κάνει ... μάλλον θες jbod


εχω 2 τετοια (HDD Cases) της raidsonic

ενα με JBOD ( 4 x 1TB) , IB-3640SU3: JBOD, USB 3.0, eSATA

και ενα με Raid 5 (4 x 3TB) , IB-RD3640SU3: RAID 0, 1, 3, 5, 10, Single, USB 3.0, eSATA

IB-3640U3_info_big.png



.

Το παρέλαβα προχτες..
Καλύτερο απο οτι περιμενα
Μεταλλική κατασκευη ενω περίμενα πλαστικουρα και αθόρυβο.
Μου άρεσε επίσης που εχει ρύθμιση της ταχύτητας του ανεμιστήρα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Απάντηση: Re: HDD Case αντι για Server...

η ταχύτητα του usb 3 θεωρητικά είναι 5-6 φορές μεγαλύτερη από το gigabit ( ; ) δίκτυο που είχες μέχρι τώρα,

...

Στο δικό μου PC (με W10), συμβαίνει το αντίθετο, στην αντιγραφή δείχνει μεγαλύτερα ταχύτητα στο δίκτυο από το USB3.
Δεν ξέρω αν έχω κάνει κάποιο λάθος στο στήσιμο...