Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitrisdmtriou

New member
24 October 2017
9
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά,

Τι θα γίνει στην περίπτωση που το nas παραδοθεί?

Τι θα γίνει όταν το έχουμε σε raid 1?

Μπορεί να διαβάσει τους δίσκους ένας υπολογιστής?

Πως τους μεταφέρουμε σε καινούργιου nas?

έχω ένα Qnap και το έχω πιο πολύ για ασφάλεια δεδομένων και backup

ευχαριστώ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Κάτω από Linux συνήθως διαβάζονται εύκολα.
Ανάλογα με το disk format μπορεί και από win (ext3 driver etc.)
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Επειδή το ίδιο σκέφτομαι κάθε μέρα....

Αν έχεις τους δίσκους σε raid5 σημαίνει ότι πρέπει να στήσεις ένα pc με linux και να βάλεις ταυτόχρονα όλους τους δίσκους επάνω για να τους διαβάσει.

Δεν ξέρω αν θα παίξει αυτό στην πράξη (χτυπάω ξύλο) αλλά αν έχεις 10 δίσκους όπως εγώ άντε να βρεις motherboard με 10 sata.

Γι αυτό ΝΟΜΟΣ: τα προσωπικά σου βίντεο τα κρατάς backup και σε έναν άλλο δίσκο (π.χ. φορητό). Το να χάσεις τις ταινίες δεν είναι καημός. Πάς σε ένα φίλο σου και τις ξαναμαζεύεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τάσο μου, υπάρχουν (λ.χ. εχω) PCIe κάρτες για 4 – 8 δίσκους, οπότε ακόμα και σε αυτή την περίπτωση με λίγη βοήθεια όλα γίνονται. Εύκολο δεν είναι φυσικά… μόνο και μόνο να λύνεις δένεις δέκα δίσκους είναι φασαρία.
Παρεμπιπτόντως ποτέ raid5 πάντα raid6 σε αυτές τις περιπτώσεις με πραγματικά πολλούς δίσκους.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εχω δει arrays που κοστίζουν 6ψήφια ποσά σε Ευρώ να σκάνε against all odds στέλνοντας στην άβυσσο δεκάδες TB από πολύτιμα data.

Οτι ειναι πολύτιμο το φυλάμε σε τουλάχιστον ακόμα 2 διαφορετικά backup sets (offline & off-site) και εννοείτε οτι τεστάρουμε και επικαιροποιούμε τα backup μας σε τακτικά διαστήματα..

Μην παίζουμε με την τύχη μας, ο Μέρφυ είναι αδίστακτος όταν ξυπνήσει με κέφια..
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Τάσο μου, υπάρχουν (λ.χ. εχω) PCIe κάρτες για 4 – 8 δίσκους, οπότε ακόμα και σε αυτή την περίπτωση με λίγη βοήθεια όλα γίνονται. Εύκολο δεν είναι φυσικά… μόνο και μόνο να λύνεις δένεις δέκα δίσκους είναι φασαρία.
Παρεμπιπτόντως ποτέ raid5 πάντα raid6 σε αυτές τις περιπτώσεις με πραγματικά πολλούς δίσκους.

Σιγά μην χαραμίσω 2 δίσκους χωρητικότητας. Ενας και πολύ του είναι. Αφού είνα και hot swap με το που θα κάνει κιχ ένας, έχει μπει άλλος σε χρόνο dt. Εχω ήδη καβάντζα ακριβώς το ίδιο μοντέλο δίσκου.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

Σιγά μην χαραμίσω 2 δίσκους χωρητικότητας. Ενας και πολύ του είναι. Αφού είνα και hot swap με το που θα κάνει κιχ ένας, έχει μπει άλλος σε χρόνο dt. Εχω ήδη καβάντζα ακριβώς το ίδιο μοντέλο δίσκου.

αφου έχεις καβαντζα τον ίδιο δίσκο πάλι χάνεις 2 δίσκους και ειναι σαφώς καλυτερο να έχεις RAID6 απο RAID5 σε μεγάλα pool.
ασε που αν κάτι κάνει κιχ μπορείς να κλεισεις το nas και να το ανοίξεις οταν θα έχεις παραλάβει τον νέο δίσκο.

σε επιχείρηση οπου είναι σημαντικό το downtime οκ δεν ειναι εφικτό,
αλλα για home use, δεν βρίσκω λόγο..
ας μείνει κλειστό το nas για 2-3 μέρες ή και μήνα (αν πχ έχουμε και 2ο server)
ή συνδρομή με netflix/mubi/spotify/tidal..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στα 8αρια NAS μου έχω raid 5 καθώς «τσιγκουνεύομαι» τον 2ο δίσκο για το 6...
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
ντροπή σας κύριοι!

να είχατε unraid με 1 δίσκο για parity, να το δικαιολογήσω, καθώς εκει χάνεις μονο όσους δίσκους χτυπήσουν και όχι όλο το pool οπως στα RAID5, RAID6 κτλ
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

καβάντζα, εννοώ τον έχω στο συρτάρι για ου μη γένετο...

αρα ήδη τον έχεις "χαραμίσει"...

νομιζω ειναι καλυτερο να έχεις RAID6
απο το HOT SPARE.

αλλα ας μας ενημερώσουν και οι ειδικοί.
 

dimitrisdmtriou

New member
24 October 2017
9
Οπότε εάν χαλάσει το μηχάνημα με raid 1. Πως γίνεται η αντικατάσταση..? Χρειάζομαι ένα pc με Linux για να τα διαβάσω.. (μονο το ένα από τους 2 φτάνει?)
Και πως θα τα βάλω σε καινούργιο Nas με raid 1?πρέπει να αγοράσω και άλλο σκληρό για να χωρέσουν πρώτα σε εκείνον?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
το RAID ΔΕΝ είναι backup,

μπορούν να χαθούν δεδομένα για πολλούς και διαφορετικούς λόγους,

backup σημαίνει 2ο και 3ο αντίγραφο, το ένα εκ των οποίων σε διαφορετικό χώρο ΠΑΝΤΑ, και κατά προτίμηση με versioning,

το RAID σαν backup είναι χάσιμο δεδομένων που έρχεται, αργά ή γρήγορα
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

Οπότε εάν χαλάσει το μηχάνημα με raid 1. Πως γίνεται η αντικατάσταση..? Χρειάζομαι ένα pc με Linux για να τα διαβάσω.. (μονο το ένα από τους 2 φτάνει?)
Και πως θα τα βάλω σε καινούργιο Nas με raid 1?πρέπει να αγοράσω και άλλο σκληρό για να χωρέσουν πρώτα σε εκείνον?

Ναι ένας δίσκος σε linux και τον διαβάζεις.
Απο εκεί και περα εαν καει το NAS και πας σε ίδιας ετερίας NAS , και αυτό δουλευει.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Σιγά μην χαραμίσω 2 δίσκους χωρητικότητας. Ενας και πολύ του είναι. Αφού είνα και hot swap με το που θα κάνει κιχ ένας, έχει μπει άλλος σε χρόνο dt. Εχω ήδη καβάντζα ακριβώς το ίδιο μοντέλο δίσκου.

Αφου τον έχεις καβα, μπορείς να τον έχεις στο array αντι στο συρτάρι. Λεμε τωρα.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ στα 8αρια NAS μου έχω raid 5 καθώς «τσιγκουνεύομαι» τον 2ο δίσκο για το 6...

Η αχίλλειος πτέρνα του raid5, είναι τη στιγμή που θα χρειαστεί να αλλάξεις δίσκο. Τότε εάν κάτι πάει στραβά χάνεις τα πάντα. Για αυτό raid6.

Νταξ παίδες, καθένας εννοείται κάνει ότι θέλει. Ειδικά όταν ξέρεις το ρίσκο όλα καλά. Το κακό είναι να μην έχεις υπολογίσει τα ρίσκα σου σωστά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αυτό που λέει ο Τάσος κι εγώ δεν αφορά το χαράμισμα από άποψη χρημάτων (έχεις τον δίσκο αγορασμένο να κάθεται) αλλά άποψη χωρητικότητας του array (ακόμα και σε 8 δίσκους, το raid 6 σημαίνει «απώλεια» 25% που είναι μεγάλο ποσοστό)

Κατά τα αλλά, όπως τα είπες, πρέπει να ξέρουμε τα ρίσκα και να αναλαμβάνουμε
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: Re: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

Αυτό που λέει ο Τάσος κι εγώ δεν αφορά το χαράμισμα από άποψη χρημάτων (έχεις τον δίσκο αγορασμένο να κάθεται) αλλά άποψη χωρητικότητας του array (ακόμα και σε 8 δίσκους, το raid 6 σημαίνει «απώλεια» 25% που είναι μεγάλο ποσοστό)

Κατά τα αλλά, όπως τα είπες, πρέπει να ξέρουμε τα ρίσκα και να αναλαμβάνουμε

Raid1 50%
Raid10 50%
Raid6 δυο δίσκοι απο το σύνολο . στους 8 μόνο 25%
Μονο τα παραπάνω χρησημοποιώ εγώ και είναι και τα πιο συνηθισμένα σε enterprise
Με το 5 την έχει πατήσει πολύ κόσμος πάντως.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Τι κάνουμε όταν το NAS χαλάσει??

Raid1 50%
Raid10 50%
Raid6 δυο δίσκοι απο το σύνολο . στους 8 μόνο 25%
Μονο τα παραπάνω χρησημοποιώ εγώ και είναι και τα πιο συνηθισμένα σε enterprise
Με το 5 την έχει πατήσει πολύ κόσμος πάντως.

Σε enterprise, σαφώς, συμφωνώ 100%.
 

dimitrisdmtriou

New member
24 October 2017
9
Οπότε να βάλω τον ένα δίσκο να κάνει backup στον άλλο? Και όχι raid 1? Τα πιο σημαντικά θα τα έχω backup και σε cloud