Ηχειο διαλογων - τοποθετηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

YDinopoulos

New member
19 June 2006
40
Καλησπερα σας.

Πρωτη φορα που απευθυνομαι στην παρεα για ουσιαστικη ερωτηση.

Ειμαι κατοχος του παρακατω συνολου.


Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Το κεντρικο ηχειο (διαλογων), θα εχει μεγαλη διαφορα εαν μπει επανω απο το πανι, σε κλιση προς τον καναπε θεασης (περιπου 5.5μ) ?
Σκεφτομαι να το βαλω με τo VOGEL VLB-200


Ενιχυτης : Denon AVR-X2300W
Ηχεια 5.1 : Onkyo SKS-HT978 THX
Hχεια Atmos : Apart MASK 4
Projector : Acer V7500
Πανι : 135' , Gain 1.1



Σας ευχαριστω.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει και θα το απέφευγα. Δοκίμασε να το βάλεις με αντίστοιχη γωνία και περιστροφή προς τα σένα στο πάτωμα να πάρεις μια γεύση και βλέπεις και κάνεις.
 

YDinopoulos

New member
19 June 2006
40
Το σωστο ειναι Sound transparent και το ηχειο απο πισω, αλλα οσο εχω διαβασει, ξεφευγουν σε τιμη...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα είναι άκομψο να βλέπεις κάτω τους υπότιτλους και να σου ρχεται από πάνω ο ήχος, ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα; Εχεις κάποια φωτό του χώρου να το δούμε καλύτερα;
 

YDinopoulos

New member
19 June 2006
40
Οπως ανεφερα, εχω 2 γατια και μια πολυ περιεργη κορη. Ελεγα να βαλω το κεντρικο ηχειο, επανω απο την βαση του πανιου προτζεκτορα.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Να το βαλεις. Τι ειχα κανει και εγω, μπορει να μην ειναι το καλυτεροτερο, αλλα μια χαρα ειναι. Ουτως η αλλιως ο ηχος δεν ερχεται με σωληνα απο το ηχειο στο αυτι... Χωρια που κατι κανει και ο AV ;-)

Μην προβληματιζεσαι για αυτα, προχωρα αφοβα
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Ηχειο διαλογων - τοποθετηση

Οπως ανεφερα, εχω 2 γατια και μια πολυ περιεργη κορη. Ελεγα να βαλω το κεντρικο ηχειο, επανω απο την βαση του πανιου προτζεκτορα.

Περιγραφεις κατασταση VoG (voice of god)..
Δουλευει αριστα σε διαταξη auro 3d αλλα σε νορμαλ κατασταση μαλλον θα δημιουργισει 'συγχυση'.
ΘΕωρω και εγω οτι καλυτερα θαναι περιπου στο υψος του αυτιου (αντε και λιγο χαμηλοτερα με κλιση προς τον ακροατη)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως ανεφερα, εχω 2 γατια και μια πολυ περιεργη κορη. Ελεγα να βαλω το κεντρικο ηχειο, επανω απο την βαση του πανιου προτζεκτορα.

Μόνο με το κεντρικό υπάρχει αυτό το πρόβλημα; Με τ άλλα ηχεία τι έχεις κάνει; Τα γατιά όντως είναι θέμα, φίλος μου αλλάζει έπιπλα κάθε 3 χρόνια, τι να σου πω, δοκίμασέ το πως θα σου ακούγεται, αν εσύ συμβιβαστείς μ αυτό και δεν σε χαλάει εμάς δεν μας πέφτει λόγος απ τη στιγμή μάλιστα που συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες.
 

YDinopoulos

New member
19 June 2006
40
Τα ηχεια ειναι σχετικα μικρα/ελαφρια, και εχουν μπει με βασεις τοιχου (Vogel's VLB 200).
Πιο πολυ φοβαμαι για την μικρη και οχι για τα γατια να πω την αληθεια.


Σκεφτηκαι και μια αλλη λυση.
Περναω ενα καναλι με το καλωδιο του ηχειου,
Να βαλω ενα ζευγαρι μπορνες θηλυκες
Και το ηχειο (οποτε θα βλεπω με τον projector κοινως) , να το φερνω και να το βαζω κατω απο το πανι σε μια βαση (που θα παρω).

Μπελαλιδικη, αλλα νομιζω ειναι η μονη 'ακινδυνη' λυση.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έχω δει ταινία σε home cinema που το κεντρικό ηχείο ήταν πάνω και δεν με ενόχλησε καθόλου. Σίγουρα δεν είναι ιδανικό αλλα είναι μια χαρά και μάλλον θέμα συνήθειας.