Dreambox DM920 UHD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

humidream

Established Member
13 November 2009
285
Επίσημα ξεκινάνε οι πωλήσεις τον Δεκέμβριο για το νέο μοντέλο Dreambox DM920 ultraHD.

Dm%20920_1.jpg


High End re-defined: Dreambox DM920 ultraHD
http://dreambox.de/en/dm920-ultrahd
 

doll

Established Member
8 March 2010
242
Mαζί με τον αδελφό του 900, ξέρει κανείς αν μπορεί να εγκατασταθεί KODI και σε ποιό image?
Επίσης υποστηρίζει multistream?
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Στο πιο πάνω link γράφει χαρακτηριστικά:

"... for the version featuring the Multistream-enabled Triple DVB-S2X MS tuner is..."
 

humidream

Established Member
13 November 2009
285
Πως καταλαβαίνουμε αν η έκδοση του DM920 υποστηρίζει FBC;
Φαίνεται από τις λήψεις με κάποια επιλογή;
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Πριν μερικες ημερες παρελαβα τον dreaambox hd920 με multistream tuner Τον συνεδεσα σε πιατο 1,20 χ 1,40 καλορυθμισμενο στον eutelasat 5 west σαρωσε τις συχνοτητες και κατεβασε καπου 250 καναλια αλλα κανενα απο αυτα δεν ηταν multistreaming H ευρεια δεσμη εδινε σημα ισχυος 14,5 db και η στενη δεσμη 10,8 db Aνετρεξα σε γνωστα sites με δορυφορικες συχνοτητες οπου εισαγαγοντας στο δεκτη τις απαιτουμενες παραμετρους κατεβασα ολα τα ιταλικα multistream καναλια Η προσπαθεια μου για τα γαλλικα mulsistream καναλια ηταν ενεπιτυχης Δεν γνωριζω τι φταιει και δεν κατορθωνω ληψη των γαλλικων καναλιων υπαρχει καποιος να με ενημερωσει επι του θεματος¨?


ευχαριστω πολυ


voukefalas
 

voukefalas

New member
19 June 2006
33
Πως καταλαβαίνουμε αν η έκδοση του DM920 υποστηρίζει FBC;
Φαίνεται από τις λήψεις με κάποια επιλογή;
Oi δεκτες dreambox hd920 εχουν διαφορα tuners οπου επιλεγεις εσυ ο ιδιος τι ακριβως θελεις. Υπαρχουν tuners διπλα μονα τετραπλα και υποστηριζουν multistreaming fbc η το απλο Τuner. Συγκεκριμενα υπαρχουν 4 εκδοσεις του δεκτη αναλογα το tuner που φοραει
 

humidream

Established Member
13 November 2009
285
Γνωρίζει κάποιος αν τo dual tuner A1: BCM45308x (DVB-S2) σε Dreambox dm920uhd υποστηρίζει DVB-S2X, MS, FBC;

Ευχαριστώ.
 

humidream

Established Member
13 November 2009
285
Προς ενημέρωση και των υπολοίπων, το tuner υποστηρίζει όλα τα παραπάνω!!!!
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Προς ενημέρωση και των υπολοίπων, το tuner υποστηρίζει όλα τα παραπάνω!!!!

Το tuner είναι plug and play και έχει αρκετά configuration από ότι είδα στο Amazon οπότε δεν υποστηρίζουν όλα τα tuner όλα τα παραπάνω
 

humidream

Established Member
13 November 2009
285
Το tuner είναι plug and play και έχει αρκετά configuration από ότι είδα στο Amazon οπότε δεν υποστηρίζουν όλα τα tuner όλα τα παραπάνω

Φυσικά και δεν υποστηρίζουν όλα τα tuner τα πλήρη χαρακτηριστικά λήψεων.
Μιλάμε για το συγκεκριμένο dual tuner BCM45308x το οποίο υποστηρίζει DVB-S2X, MS, FBC!!!!
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Μπορεί κάποιος που ξέρει, να μου πει αν κατεβαίνουν και παίζουν τα κανάλια από 5W (11509 H) με το multistream tuner; Γιατί αν δεν παίζουν, να στραφώ προς Vu μεριά...



P.S.: έχω και άλλη μια απορία σχετικά με τον TRIPLE 2X DVB-S2X / 1X DVB-C/T2 TUNER
Μπορεί να παίζει κάποιο επίγειο κανάλι και παράλληλα να γράφει δορυφορικό; Ή μόνο εναλλάξ, είτε sat / είτε T2* (που μας απειλούν) ;
 

panorama26

New member
13 July 2009
48
Fürth,Deutschland.
1. Ναι,παίζουν τα κανάλια από 5W (11509 H) με το multistream tuner....
2.Ναι,Μπορεί να παίζει κάποιο επίγειο κανάλι και παράλληλα να γράφει δορυφορικό,αρκεί να ερχονται ανεξαρτητα τα καλωδεια,για δορυφορική και επίγεια,
π.χ. στη κεντρικη εγκατασταση με πολυδιακόπτες που μένω,κατεβαίνει μονο μια γραμμη που είναι συνγχρόνως δορυφορικη και επίγεια ,με αυτον τον τρόπο
δεν μπορώ να γράψω,αλλα βαζοντας Κατοπτρο στο μπαλκόνι μου,με ανεξαρτητη πλεων γραμμη,τοτε γραφει κανονικα.,δορυφορικη και επίγεια παραλληλα.
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις panorama! Χαίρομαι που το forum εδώ ακόμα "ζει"
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Παραγγελία και εγώ το δέκτη αυτό. Νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή την στιγμή. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα γυρίσω και πάλι στο dreambox. Ήθελα να ρωτήσω κάτι πάντως. Έχει WiFi ενσωματωμένο?? Το φλασαρισμα το κάνουμε όπως ακριβώς στο 800 hd se π.χ?

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pepis

AVClub Addicted Member
11 December 2010
1,477
Καλορίζικος... Τον πήρες από Ελλάδα ή από εξωτερικό;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

eri77

Established Member
7 March 2014
181
Καλορίζικος... Τον πήρες από Ελλάδα ή από εξωτερικό;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εξωτερικό..ευχαριστώ πολύ