xbox one x ή Sony UBP-X800

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

french bulldog

New member
3 August 2017
29
καλησπέρα παιδιά!μετά την αγορά της sony xe9005 σκέφτομαι την απόκτηση είτε ενός xbox one x είτε ενός Sony UBP-X800.
ποια είναι η άποψή σας για θέαση 90% ταινιών και 10% για παιχνίδια?απλά σκέφτομαι ότι αν πάρω το xbox,σκαλώσω και αντιστραφούν τα ποσοστά...
σαν τρίτη επιλογή έχω το νέτφλιξ ,ενώ δεν έχω vdsl κ δε θα βάλω.η ταχύτητα είναι γύρω στα 8-9mbps.αξίζει?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Το Sony δεν το ξέρω αλλά πχ το Panasonic BDP 900 (που όμως είναι ακριβότερο και μάλλον το κορυφαίο UHD player) παίζει καλύτερα από το XBox.

Φαντάζομαι ότι και το Sony θα είναι πιθανόν λίγο καλύτερο.

Ωστόσο το Xbox όντως σου δίνει και άλλες (επι πληρωμή) δυνατότητες (games)
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!για το πανασονικ ξεφευγουμε...ήδη σκεφτομαι μην ειναι πολλά τα λεφτά για να βλέπω απλά κ μόνο ταινιες με το blu ray.
με το xbox ίσως κ να είναι καλύτερα αν πω ότι θα κολλήσω κ με τα παιχνίδια.δεν ξέρω είμαι μπερδεμένος.
για το Nvidia shield φίλε δεν έχω την παραμικρή ιδέα κ εικόνα,οπότε θα επικεντωθώ σε αυτά μόνο.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Δες το και διαφορετικά ...Τι να το κάνεις το Sony και οποιοδήποτε Sony που σε λίγο καιρό θα είναι ξεπερασμένο .
Το Xbox x διαβάζει δισκάκια, σερφάρεις γρήγορα του βάζειςκαι ένα πληκτρολόγιο,δέχεται εξωτερικό σκληρό δίσκο έχει plex,vlc και το δικό του media player και αν έχεις χρόνο παίζειςκαι ένα pro στην ειδική έκδοση για το X αφού την κατεβάσεις από το Store.
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Ο Μάκης έχει δίκιο. Σίγουρα σαν multimedia και φυσικά σαν gaming μηχάνημα, δεν υπάρχει καμία σύγκριση. Σαφέστατα Xbox One X.

Από την άλλη βέβαια, αν θες απλά ένα "καθαρό" deck 4Κ blu ray player (χωρίς να σε ενδιαφέρουν οι gaming & multimedia δυνατότητες), ίσως να έχει νόημα η επιλογή του sony...
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
μιλώντας και με 2-3 ατομα γνωστα μου,είχαν κ αυτοί την ίδια αποψη με σας,οτι καλυτερη επιλογη ειναι το xbox x!
οπότε θα κοιταξω να το αγορασω το επόμενο 15θήμερο.
ερώτηση:υπάρχει πιθανοτητα να πέσει η τιμή του τωρα τις γιορτες ή όχι γτ είναι ολοφρεσκο στην αγορά?
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: xbox one x ή Sony UBP-X800

μιλώντας και με 2-3 ατομα γνωστα μου,είχαν κ αυτοί την ίδια αποψη με σας,οτι καλυτερη επιλογη ειναι το xbox x!
οπότε θα κοιταξω να το αγορασω το επόμενο 15θήμερο.
ερώτηση:υπάρχει πιθανοτητα να πέσει η τιμή του τωρα τις γιορτες ή όχι γτ είναι ολοφρεσκο στην αγορά?

Η τιμή του δεν θα πέσει ( ίσως ελάχιστα) αλλά σίγουρα θα το λανσάρουν με κανα παιχνίδι δώρο , δευτερο χειριστήριο κλπ στην ιδια τιμη
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όντως έτρεχε πολύ καλή προσφορά για το s ...Όμως θα πρέπει να αντιληφθούμε ότι το X πρόκειται για μια καινούργια κονσόλα με ότι πιο σύγχρονο υπάρχει ,μεγάλη επεξεργαστική δύναμη ,ψύξη κτλ που το πρώτο δηλαδή τον επεξεργαστή του κοστίζει μεμονωμένα αν τον αγοράσεις και τον εγκαταστάσεις σε ένα pc εδώ σαφέστατα θα υπάρχουν συμφωνίες κάτω από το τραπέζι όχι μόνο για αγορά υλικών από τρίτους αλλά γιατί απουσιάζει το blu ray 4K από την κονσόλα της Sony όπως μας είχε συνηθίσει από το ps3.
Στην ουσία...Στα γραφικά παιχνιδιών από παλιές εκδόσεις ,ταινίες κτλ Το X σαφέστατα τα αναβαθμίζει .
Για την τιμή ,πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα πέσει...Το θέμα όμως είναι το πότε.
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
για μείωση τιμής εννοώ να έχει 50-60ε πιο κάτω απο τα 500ε που βρίσκεται τωρα!πάντως κ γω πιο πιθανό το βλέπω να έχει κάποιο παιχνιδι ως δώρο.
για το xbox x θα πάω τελικά το επόμενο διάστημα.