Lightning cable

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Στο σκρουτζ υπαρχει ενα ευρος τιμων απο 6.60 μεχρι 30 ευρω. Μιλαω για το original apple lighting cable και οχι αλλα τυπου apple. Ετσι λενε τουλαχιστον. Απο ποια τιμη και πανω αγοραζω το αυθεντικο apple; Πως το ξεχωριζω; Ειναι η μονη λυση η αγορα απο τα πανακριβα εξουσιοδοτημενα μαγαζια; Αυτα και αλλα πολλα στις απαντησεις που ακολουθουν.
 
Last edited by a moderator:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: lightning cable

Αν είναι σε κουτί (σπάνιο βέβαια), εύκολα

Αλλιώς μόνο από κοντά, φαίνεται η διαφορά συνήθως σχετικά εύκολα (από την ποιότητα / παχος του εξωτερικού καλύμματος του καλωδίου (τα μαϊμού ειναι συνηθως λεπτά και λεια) αλλά και το βύσμα)

Βασικα όμως το κριτήριο είναι το σοβαρό μαγαζί (ακόμα και skroutz). Αν είναι σοβαροί, δύσκολα λένε παραμύθι ότι είναι original.

Και το eshop πολλές φορές έχει κάτι προσφορές σε κάτι τέτοια.

PS Με 23,40 Ευρώ τη σημερον ημέρα αγοράζεις του κόσμου τα καλά 😋
 
Re: lightning cable

Εδώ μπαίνει η άλλη ερώτηση των 5 εκατομμυρίων: Γιατί χρειάζεσαι αυθεντικό;

Εγώ πλέον έχω χάσει τη μπάλα με τα καλώδια, σε σπίτι, γραφείο, αυτοκίνητο, μαζί με τη γυναίκα μου παίζουν 7-8, εκ των οποίων τα μισά είναι ebay (υποτίθεται OEM αλλά με 6$ που κόστιζαν, ποιος ξέρει?). Μετά από 4 χρόνια, έχω διακρίνει ότι ένα απ'αυτά τα 7-8 πολλές φορές χάνει την επαφή στην φόρτιση. Δεν ξέρω αν πρόκειται για ενα απ'τα αυθεντικά ή όχι.

Φυσικά αν αγόραζα τώρα, 6$ θα πλήρωνα, και στη χειρότερη το ανανεώνω σε 3-4 χρόνια που θα χαλάσει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: lightning cable

Εγώ πάλι έχω κακή εμπειρία με κινεζιες και τις αποφεύγω

Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, υπάρχει και η ενδιάμεση λύση του επωνύμου μεν, όχι Apple δε (αλλά δεν θυμάμαι αν αξίζει πλέον η διαφορά στην τιμή)
 
Re: lightning cable

Δεν ξέρω, προσωπικά μόνο για το drone θα ανησυχούσα (που ακόμα κι εκεί δηλαδή αν χάσεις σύνδεση δεν έγινε και τίποτα, τα βασικά γίνονται εκτός κινητού/tablet).

Εκτός τέτοιων εξαιρετικών περιπτώσεων, η βολή του να'χεις 10 καλώδια που λέει ο λόγος έτοιμα σε κάθε σημείο που ίσως χρειαστούν (κουζίνα, κρεβατοκάμαρα, σαλόνι, γραφείο, αμάξι, κλπ) σε τιμή όσο 2 αυθεντικά, είναι σημαντικότερη από τη μια φορά που κάποιο θα χαλάσει.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: lightning cable

Τα αυθεντικά που είχα μέχρι σήμερα χάλασαν όλα στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου με το lighting βύσμα. Χρειάζομαι δυο-τρία και προτιμώ να τα φάω μελομακάρονα παρά να δώσω 80-90 ευρώ για δαύτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν βοηθήσατε αλλά ωραία κουβέντα 😃
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: lightning cable

Ψηφίζω μελομακαρονα δαγκωτό!!! Παρόλα αυτά, ελπίζω να σε βοηθήσει λιγο αυτό το αρθρο. :)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: lightning cable

Τα αυθεντικά που είχα μέχρι σήμερα χάλασαν όλα στο σημείο σύνδεσης του καλωδίου με το lighting βύσμα. Χρειάζομαι δυο-τρία και προτιμώ να τα φάω μελομακάρονα παρά να δώσω 80-90 ευρώ για δαύτα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν βοηθήσατε αλλά ωραία κουβέντα 😃

😂😂😂
 

dimitris.v

Senior Member
4 October 2014
419
Re: lightning cable

Από τα υποτίθεται γνήσια του e-shop, αυτό που πήρα περνούσε μόνο ρεύμα, δεν μπορούσα να περάσω δεδομένα.
 

jig

AVClub Addicted Member
10 July 2007
1,680
Mets, Athens
Απάντηση: lightning cable

Tα τελευταία χρόνια αγοράζω extra lightning cable μόνο της Anker και θεωρώ, δοκιμασμένα πια, ότι είναι τα καλύτερα.


Untitled1.png
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: lightning cable

Όντως, τα Anker είναι μια επώνυμη λύση με κόστος περίπου τα 2/3 του Apple και τα βρίσκεις εύκολα και Ελλάδα σε γνωστά μαγαζιά (και skroutz)
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: lightning cable

Ψηφίζω μελομακαρονα δαγκωτό!!! Παρόλα αυτά, ελπίζω να σε βοηθήσει λιγο αυτό το αρθρο. :)

Ηταν κατατοπιστικότατο. Αγόρασα δύο με 6.90 τα οποία σύμφωνα με το άρθρο είναι γνήσια. εχουν κουτί, στις επτά ίντσες από το usb connector αναγράφεται designed by apple.... etc, και το lighting βύσμα ειναι όπως οφείλει να έιναι. Κουφό;;;;
IMG_9122.jpg
IMG_9121.jpg
IMG_9119.jpg