Μοντάρισμα σε Beyerdynamic DT770 pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Χαίρετε,
ψάχνω τεχνικό να αφαιρέσει το ενσωματωμένο καλώδιο των εν λόγω ακουστικών και να βάλει στην θέση του ένα 3.5mm θηλυκό, ώστε να μπορώ να έχω αφαιρούμενο καλώδιο. Υποτίθεται πως δεν είναι πολύ δύσκολο, αλλά θα ήθελα να το κάνει κάποιος που έχει πρότερη εμπειρία. Ξέρετε κάποιον να αναλάβει την μετατροπή; Σας ευχαριστώ!
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
και γιατί δεν παίρνεις καλώδιο προέκτασης (αρσενικο- θηλυκό) να μην τα "χαλασεις"?
 

Voodooman

New member
22 August 2010
31
Δεν χρειάζομαι μήκος, κόντεμα χρειάζομαι! Το καλώδιο είναι τρία μέτρα, χοντρό και βαρύ και επειδή τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ κυρίως σε κινητό, θέλω να τους δώσω μία πιο "mobile" χροιά!..
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μοντάρισμα σε Beyerdynamic DT770 pro

Δεν χρειάζομαι μήκος, κόντεμα χρειάζομαι! Το καλώδιο είναι τρία μέτρα, χοντρό και βαρύ και επειδή τα ακουστικά τα χρησιμοποιώ κυρίως σε κινητό, θέλω να τους δώσω μία πιο "mobile" χροιά!..


Καλησπέρα, βρήκες άκρη? Θέλω να κάνω παρόμοια μόντα στα DT990, να βγάλω το καλώδιο και να βάλω υποδοχή για balanced σύνδεση. Αν έφτιαξες το δικό σου, μπορείς να μου πεις που και πόσο? Ευχαριστώ.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω, αλλαγή δηλαδή καλωδίου. Θέλω να βγάλω το καλώδιο και στη θέση του (επάνω στο ακουστικό) να μείνει υποδοχή 4-pins για balanced σύνδεση. Ξέρω τι θέλω και πως γίνεται αλλά δε θέλω να το κάνω εγώ, θα ήθελα κάποιον που να το κατέχει. Κανονικά όλα τα headsets από 120€ και πάνω θεωρώ πως έτσι θα έπρεπε να φτιάχνονται, πλέον με τους μικρούς "balanced" headamps είναι κρίμα να μην μπορείς να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητές τους.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω αν μπορείς να το κάνεις.
Αν μπορεί να κάτσει εκεί βύσμα.
Ούτως ή άλλος θα πρέπει να μπει χέρι και μέσα στους drivers για να πάρεις L+ και L-.

Υ,Γ - είδα κάποιες φώτο που το έχουν κάνει.
Μεγάλη εμπειρία και εξειδίκευση σε τέτοιες δουλειές έχουν αυτοί
https://www.customcans.co.uk
αλλά πρέπει να το στείλεις UK.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μοντάρισμα σε Beyerdynamic DT770 pro

Ναι έχει γίνει από πολλούς, δεν είναι κάτι πρωτότυπο ούτε και δύσκολο. Απλά θα προτιμούσα να μην πιάσω το κολλητήρι

3749333.jpg


3749360.jpg



Και διορθώνεις αυτό το τεράστιο ελάττωμα των beyer.