Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dskopa

Senior Member
21 January 2015
573
ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ

Παίδες στην κατηγορία μας στο νήμα αυτό γράφουμε την άποψη μας για οποιαδηποτε συσκευή έχει καλές φωτογραφικές/βιντεοληπτικες δυνατότητες και ταυτόχρονα εχει τη δυνατότητα να πάρει τηλέφωνο και να συνδεθεί με το διαδίκτυο και να μεταδωσει τις εικόνες/βίντεο άμεσα.

Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά των συσκευων σαφώς και χρίζουν προσοχής για να έχει κανεις ολοκληρωμένη εικόνα τους αλλά υπάρχουν τα νήματα στην κατηγορία των κινητών για την περαιτέρω συζήτηση τους


Αρχικό post: Θα ήθελα την γνώμη σας. Θέλω ένα κινητό με καλό βίντεο και φωτογραφία. Καλό βίντεο εννοώ για την εστίαση. Ξέρω ότι το "καλο" σε ένα forum φωτογραφίας είναι κόκκινο πανί όσο αφορά το κινητό. Όμως για τις οικογενειακές στιγμές selfie και βίντεο των παιδιών είναι κάτι που χρειάζομαι.
Τώρα εχω ενα redmi note 3 pro και παρόλο που είμαι ενθουσιασμενος με τις επιδόσεις, χωρίς κόλληματα. Σε φωτογραφία αλλά κυρίως βίντεο είναι πίσω.
Θέλω δικαρτο με δυνατότητα sd εστω και με το κόλπο που κολλάει η σιμα στην sd. Ειδα το lg g4 και galaxy s7 edge. Για το τελευταίο το φοβάμαι μιας και δουλεύω σε συνεργείο για φορτηγά που όσο και να το πεις είναι αφιλόξενο μέρος.
Θα ήθελα όσο ποιο οικονομική προσφορά ( καλό το s8 αλλά πολλά τα χρήματα) Τα iPhone τα απορρίπτω μιας και απλως δεν τα παω.
Ακούω προτάσεις σας.... Ευχαριστώ

Ενημέρωση 22/10/2019: Για την διευκόλυνση όσων θέλουν να εγκαταστήσουν την gcam στο κινητό τους παρατίθεται ο παρακάτω σύνδεσμος που συγκεντρώνει την πλειοψηφία των γνωστών εκδόσεων: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Συστήνεται η προσεκτική ανάγνωση όλων των επισημάνσεων του Celso Azevedo,
με ειδική αναφορά στα θέματα ασφαλείας!
 
Last edited by a moderator:

dskopa

Senior Member
21 January 2015
573
Re: Το Φωτογραφικό chat

Επίσης χρειάζομαι να είναι καλό σε βραδινές καταστάσεις μιας και είμαι μουσικός και δίνονται ευκαιρίες με καλούς μουσικόυς που θα ήθελα να κρατήσω. Να τα κάνει ολα και οικονομικά δηλαδή
 

dskopa

Senior Member
21 January 2015
573
Re: Το Φωτογραφικό chat

Αν θυμάμαι καλά είχες το g6. Για βραδινό το s7 που το δοκίμασα με καλύπτει. Με γνώμονα ότι εχω κινητό στα χέρια μου και όχι μηχανή
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

ειχα και το S7, αν σε καλυπτει, ειναι καλη αγορα, το βρισκεις μεταχ/νο στα 300 ανετα.
Στα 350 βρισκεις το G6 μεταχ/νο, πιο καλο συνολικα κινητο, στα βραδυνα περιπου ισαξιο, αλλα εχει διπλη καμερα με υπερ-ευρυγωνιο που για μενα ειναι πιο χρηστικη απο του πορτραιτου.
Η software Λυση για πορτραιτο δεν ειναι παντα σωστη και πολλες φορες "φαινεται" τεχνητη , με οποιοδηποτε κινητο.

Το G6 εχω και τωρα...


Εμενα κανενα δε με καλυπτει στα βραδυνα...οποτε αναγκαστικα φωτογραφικη .
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Το Φωτογραφικό chat

Δηλαδή Γιάννη μεταξύ S7, S7 edge και G6 λες ότι καλύτερο είναι το G6 συνολικά και ως προς τη φωτογραφία;
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

Το s7 kai s7 edge είναι ίδια φωτογραφικα.
Το g6 έχει πολύ καλή κάμερα, λίγο πιο αργη στην εστίαση από τα Samy, λίγο καλύτερα χρωματα(πιο φυσικά), περίπου ίδια απόδοση στα σκοτεινά.

Υπερέχει όμως λόγω διπλης καμερας, μεγάλη ευκολία η Ευρυγωνια, αν την δουλέψεις, δυσκολα την αποχωρίζεσαι.

Εγω το προτιμώ και γιατί έχει FM Radio, και οθόνη χωρίς bezels.
Επισης είναι λίγο ταχύτερο συνολικά, κυρίως λόγω software...

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

Το s7 kai s7 edge είναι ίδια φωτογραφικα.
Το g6 έχει πολύ καλή κάμερα, λίγο πιο αργη στην εστίαση από τα Samy, λίγο καλύτερα χρωματα(πιο φυσικά), περίπου ίδια απόδοση στα σκοτεινά.

Υπερέχει όμως λόγω διπλης καμερας, μεγάλη ευκολία η Ευρυγωνια, αν την δουλέψεις, δυσκολα την αποχωρίζεσαι.

Εγω το προτιμώ και γιατί έχει FM Radio, και οθόνη χωρίς bezels.
Επισης είναι λίγο ταχύτερο συνολικά, κυρίως λόγω software...

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Το Φωτογραφικό chat

Ευχαριστώ Γιάννη για τις πληροφορίες.
Ψάχνω να πάρω κάποιο smartphone και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις-εμπειρία
Για τα LG διαβάζω άσχημα για το μενού τους και κάτι για επανεκκινήσεις
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

Αυτό ίσχυε για τα G3 kai G4.
Στο g6 δεν έχουν αναφερθεί θέματα, ούτε εγώ έχω κάποιο αντίστοιχο.

Εχω βαλει επίσης nova Launcher και μπορείς να το κάνεις όπως θες.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Το Φωτογραφικό chat

Προσωπικά έχω 2 κινητά (εταιρικό το ένα). Το Samsung S7 και το Microsoft 950XL...η φωτογραφική μηχανή του 950XL είναι αισθητά καλύτερη από το Samsung....ο φακός, το sharpness, τα χρώματα, η σταθεροποίηση, το Flash, low light performance όλα είναι σε άλλο επίπεδο...το μοναδικό σημείο που υπερέχει το Samsung είναι ότι εστιάζει κάπως ποιο γρήγορα. Ενώ έχει πιο φωτεινό φακό περίεργος σε Low light έχει καλύτερα απoτελέσματα το 950XL...το pureview της Microsoft/Nokia είναι απλά άλλο επίπεδο, κρίμα που δεν το δίνουν σε άλλους κατασκευαστές (Android) για περαιτέρω εξέλιξη μιας και τα Windows μας τελείωσαν....

Υ.Γ. Ιδιαίτερη αναφορά θα κάνω στην τεχνολογία ''HDR βελτίωση φωτισμού'' του 950XL που όταν τραβάς μια φώτο ανάβει το Flash μερικές φορές τραβώντας κάμποσες φώτος μαζί και δημιουργεί μια φώτο όπου στην συνέχεια με μια μπάρα μπορείς να ελέγξεις το επίπεδο του φωτισμού που θα έχει η φώτο κρατώντας ισορροπία ανάμεσα στον φωτισμό του θέματος σου άλλα και στο Backround...εντυπωσιακό και απορείς πως δεν το έχουν ''ανακαλύψει'' ακόμα άλλοι κατασκευαστές!!
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

Το νέο iPhone έχει slow sync flash, με αντίστοιχο αποτέλεσμα. Και σαφώς πιο γρήγορο, αφού δεν χρειάζεται πολλές φλασιεςπου στην ουσία δεν κάνουν για πορτραίτο κλπ, παρά μόνο για ακίνητο θέμα.
Τα Windows phone έχουν πεθάνει δυστυχώς....

Sent from my LG-H870 using Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Το Φωτογραφικό chat

Το νέο iPhone έχει slow sync flash, με αντίστοιχο αποτέλεσμα. Και σαφώς πιο γρήγορο, αφού δεν χρειάζεται πολλές φλασιεςπου στην ουσία δεν κάνουν για πορτραίτο κλπ, παρά μόνο για ακίνητο θέμα.
Τα Windows phone έχουν πεθάνει δυστυχώς....

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Κάνει για πορτρέτο, εκει κυρίως το χρησιμοποιώ!!! Με εξαιρετικά αποτελέσματα....οκ σίγουρα το Iphone θα είναι καλύτερο μιας και μιλάμε για πολύ πιο καινούριο κινητό με εξωφρενικό κόστος κιόλας!!! To 950XL το πήρα πριν 6 μήνες μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση στα 100 ευρώ!!
Δες παρακάτω ένα δείγμα τι κάνεις με το 950XL....σχεδόν σε πλήρως σκοτάδι, από όσο βλέπεις κάνει και για κινούμενα θέματα/πορτρέτα και μάλιστα δεν βγάζει και κοκκινίλες στα μάτια από το Flash (το Flash μάλιστα με τα 3 led που έχει είναι ίσως το πιο ισχυρό που έχω δει σε κινητό με εξαίρεση το Nokia 808 που είχε απλά Flash άλλου επιπέδου!!!)....θα ήθελα να δω το Iphone (των 700+ ευρώ) πως θα τα κατάφερνε σε αντίστοιχες συνθήκες.

37652883922_94176cfacd_b.jpg
[/URL]950xl by NIkolaos Aikaterinis, on Flickr[/IMG]
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Το Φωτογραφικό chat

Δεν θα επαιρνα windows phone πια όμως....

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Ούτε και εγώ θα έδινα πολλά λεφτά...άλλα για 100 ευρώ που το πήρα άξιζε η ''δοκιμή'' και έχω ένα κινητό με κορυφαία φωτογραφική μηχανή και οθονάρα (5,7 ιντσών Amoled 1440 x 2560 pixels)!!! Το έχω σαν δεύτερο κινητό και ότι και αν γίνει θα παραμείνει μια άριστη Back up φωτογραφική μηχανή....!

Υ.Γ. Να προσθέσω επίσης ότι η ανάλυση των 20mp που έχει το κινητό με την βοήθεια του εξαιρετικού και sharp φακού είναι πολύ χρήσιμο και στο crop.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Το Φωτογραφικό chat

απλα δεν ειναι καποιο κινητο που μπορεις να προτεινεις πια σε καποιον σαν βασικο κινητο, ουτε αλλωστε το βρισκεις καινουργιο.

Η ερωτηση ηταν για καποιο συγχρονο κινητο που μπορει καποιος ν αγορασει αμμεσα... με καλη καμερα και σχετικα καλη τιμη.

αλλωστε δεν εχει νοημα (για μενα) να εχεις 2 κινητα...αλλιως, παιρνω μαζι μου καποια καλη compact-mirrorless με σαφως καλυτερη εικονα στα βραδυνα.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Το Φωτογραφικό chat

Μαζί σου Γιάννη δεν διαφωνώ σε τίποτα, απλά λόγω δουλειάς πρέπει να έχω πάντα μαζί μου 2 κινητά, οπότε για δεύτερο και οικονομικό επέλεξα το 950XL και δεν το μετάνιωσα καθόλου!!!
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Το Φωτογραφικό chat

και μιας και το φτάσαμε στο τέλος
πια κινητά android θα προτείνατε για χρήση και για φωτογραφία μέχρι 500 ;
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Το Φωτογραφικό chat

και μιας και το φτάσαμε στο τέλος
πια κινητά android θα προτείνατε για χρήση και για φωτογραφία μέχρι 500 ;

Νομίζω το LG G6 που ανέφερε ο Γιάννης παραπάνω είναι εξαιρετικό...στο Skroutz το βρίσκεις από 400 ευρώ και από 1-2 γνωστούς μου που το έχουν μου λένε τα καλύτερα, ενώ ο επιπλέον ευρυγώνιος φακός που έχει είναι όλα τα λεφτά!!
Από εκει και πέρα πάντα μπορείς να κοιτάξεις το Samsung S7 με ίσως την κορυφαία κάμερα σε Low light σε αυτή την κατηγορία τιμής, ενώ έχει και κορυφαία εστίαση.
Καλά λόγια ακούω (χωρίς να το έχω δουλέψει) και για το HTC 10 με τιμή που ξεκινάει από κάτω τα 400 ευρώ...