Sony 55xe9005 πρόβλημα με panel

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Πρόσφατα αγόρασα την sony 55xe9005 σε προσφορά με 5ετή εγγύηση από τα Public.

Από τα πρώτα λεπτά της τοποθέτησης παρατήρησα κάτι περίεργο στο panel που ναι μεν δεν φαίνεται πολύ αλλά όπως και να έχει ενοχλεί να ξέρεις ότι υπάρχει σε καινούριο προϊόν.
Συγκεκριμένα, επάνω αριστερά κοντά στα logo των καναλιών, πίσω από το πλαίσιο-κάδρο (σχεδόν πίσω από το μεταλλικό περίβλημα) της τηλεόρασης, φαίνεται ότι κάποια Pixels είναι σβηστά.
Φαίνεται μόνο σε φωτεινό φόντο υπό γωνία.
Κάνει κάτι σαν σκαλοπατάκι απο αριστερά προς τα δεξιά της οθόνης από τα σβηστά Pixels..ξεκινάει από κάτω με 1 σβηστό και μέχρι πάνω έχει φτάσει στα 7. (τα νούμερα τυχαία έτσι..δεν μπορώ να τα μετρήσω)
Ακόμα και σε μαύρο φόντο είναι σβηστά αλλά φυσικά πρέπει να πας στους 10 πόντους για να το δεις.
Σε φωτεινό φόντο σε θέαση από τα δεξιά, το βλέπεις άνετα και από τα 2-3 μέτρα.


20171209_153031.jpg.....20171209_153054.jpg

20171209_153152.jpg.....20171209_160224.jpg

Πήρα το σέρβις και αφού τους έστειλα φωτογραφίες ήρθαν και έβγαλαν και οι ίδιοι δικές τους και με προβληματίζει που με ρωτήσανε

- πως και το παρατήρησες? δεν νομίζω να το δεχτούνε για βλάβη
- η sony αν δεν φαίνεται από το 1μιση μέτρο δεν θα το αναγνωρίσει σαν βλάβη κ.λ.π

Βέβαια αυτό φαίνεται από πολύ πιο μακριά όπως ανέφερα και το παραδέχτηκε σιωπηλά και ο τεχνικός που ήρθε....αν και γενικά δεν έβγαζε λεξη.χαχα

Ανησυχητικά τα ακούω αυτά αλλά θα περιμένω φυσικά να σταλούν οι φωτογραφίες στα κεντρικά και να μου απαντήσουν.
Ξέρει κανείς αν αυτό θεωρείται βλάβη στο panel ή αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο?

Με όλα αυτά δεν μπορώ να χαρώ σκόμα την τηλεόραση στο 100% ίσως γιατί θεωρώ ότι θα μπλέξω με την αντιπροσωπεία.
Θα ενημερώσω για την εξέλιξη.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Σαφώς και είναι πρόβλημα όπως το περιγράφεις.
Έπρεπε όμως να τη πας αμέσως στο κατάστημα αγοράς ( ξέρω είναι λίγο δύσκολο για 55αρα, αλλά άμα μπλέξεις....... ) και να κάνεις χρήση DOA. Τώρα που έμπλεξες με την αντιπροσωπεία, μάλλον θα μπλέξεις και θα σου πάρει χρόνο το όποιο ξεκαθάρισμα. Μακάρι να κάνω λάθος.......
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Αν δεν κάνω λάθος, με την 5ετή των public υποχρεούται το κατάστημα να έλθει να παραλάβει και να την ελέγξει.
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Πήρα κατευθείαν τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία επειδή είχα καεί με την αναμονή στο τηλεφωνικό κέντρο του Public όσο περίμενα να έρθει η τηλεόραση...από τις 4-5 μέρες και με 2-3 αλλαγές στην ημερομηνία παραλαβής παρέλαβα σχεδόν 25 μέρες μετά...για αυτό έγραψα ότι ήμουν έτοιμος για ακύρωση της παραγγελίας.
Στην αντιπροσωπεία μάλιστα τους ρώτησα αν πρέπει να πάρω τα public επειδή έχω την 5ετη εγγύηση και μου είπαν σε εμάς θα σας παρέπεμπαν έτσι και αλλιώς οπότε δεν σκέφτηκα να το ψάξω περισσότερο.

Το θέμα του μεγέθους ήταν όπως είπες το μεγαλύτερο εμπόδιο για να την επιστρέψω εκείνη την ώρα, όπως επίσης και το γεγονός ότι το πρόβλημα είναι σε τέτοιο σημείο που δεν φαίνεται από μπροστά.
Είναι από τις φορές που λες, άσε μη μπλέξω για κάτι μικρό που δεν είναι εύκολα αντιληπτό στο μάτι.

Ελπίζω να έχω νέα σύντομα και να είναι καλά.

Ευχαριστώ.
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Έχω καλά νέα.
Πήρα το οκ από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση της τηλεόρασης αλλά θέλω την συμβουλή σας.

Μου είπαν ότι η διαδικασία έχει ως εξής :
την παραλαμβάνουν από το σπίτι μου χωρίς το κουτί, την βάση, το τηλεχειριστήριο κ.λ.π, μόνο την τηλεόραση και την μεταφέρουν σε κουτί σέρβις (όπως μου το είπαν)
την στέλνουν στο εξωτερικό και έρχεται καινούργια,(δε ρώτησα από ποια χώρα) πάλι σε κουτί σέρβις σκέτη τηλεόραση, όχι σφραγισμένη σε κουτί.

Είναι από ότι κατάλαβα μεταφορά από σερβις σε σερβις και κάνει περίπου μια βδομάδα αλλά λόγω γιορτών δεν μπορούν να είναι σίγουροι.

Ρώτησα αν θα είναι επισκευασμένη ή αν επισκευαστεί η ίδια και μου είπαν κατηγορηματικά όχι και ότι δεν αλλάζει η εταιρεία πάνελ αλλά ολόκληρη τηλεόραση...αυτή είναι η πολιτική της.
Επειδή ήθελα να ξέρω 100% την ακριβή διαδικασία, επέμενα στην ερώτηση αλλά δεν τους άκουσα και τόσο σίγουρους τελικά.

Ισχύει γενικά αυτό που μου λένε ή θα την πατήσω και θα μου φέρουν καμιά τηλεόραση από επισκευή ίσως και από εγχώριο κατάστημα σέρβις??
Τους είπα ότι αν δεν είναι σίγουροι για την αντικατάσταση με καινούργια, είμαι διατεθειμένος να την κρατήσω και να το τραβήξω μέχρι το τέλος της πενταετούς εγγύησης, τουλάχιστον να την αλλάξω αφού την έχω χαρεί μιας και το πρόβλημα είναι σχετικά "μικρό".

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό για τις sony?
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Πήρα και στο Public μιας και έχω το safety net για 5 χρόνια αλλά για να πάρω τηλεόραση αντικατάστασης θα πρέπει να έρθουν αυτοί να πάρουν την τηλεόραση.
Το εξουσιοδοτημένο σέρβις δεν έχει τηλεόραση να μου δώσει μέχρι να έρθει η καινούργια αλλά από την άλλη, αν αρχίσει η διαδικασία με τα public από την αρχή, μπορεί να περάσει άλλη μια βδομάδα.
Περιμένω τηλέφωνο να δω τι θα μου πούνε.
 

hxostil

AVClub Addicted Member
Re: Απάντηση: Sony 55xe9005 πρόβλημα με panel

Έχω καλά νέα.
Πήρα το οκ από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση της τηλεόρασης αλλά θέλω την συμβουλή σας.

Μου είπαν ότι η διαδικασία έχει ως εξής :
την παραλαμβάνουν από το σπίτι μου χωρίς το κουτί, την βάση, το τηλεχειριστήριο κ.λ.π, μόνο την τηλεόραση και την μεταφέρουν σε κουτί σέρβις (όπως μου το είπαν)
την στέλνουν στο εξωτερικό και έρχεται καινούργια,(δε ρώτησα από ποια χώρα) πάλι σε κουτί σέρβις σκέτη τηλεόραση, όχι σφραγισμένη σε κουτί.

Είναι από ότι κατάλαβα μεταφορά από σερβις σε σερβις και κάνει περίπου μια βδομάδα αλλά λόγω γιορτών δεν μπορούν να είναι σίγουροι.

Ρώτησα αν θα είναι επισκευασμένη ή αν επισκευαστεί η ίδια και μου είπαν κατηγορηματικά όχι και ότι δεν αλλάζει η εταιρεία πάνελ αλλά ολόκληρη τηλεόραση...αυτή είναι η πολιτική της.
Επειδή ήθελα να ξέρω 100% την ακριβή διαδικασία, επέμενα στην ερώτηση αλλά δεν τους άκουσα και τόσο σίγουρους τελικά.

Ισχύει γενικά αυτό που μου λένε ή θα την πατήσω και θα μου φέρουν καμιά τηλεόραση από επισκευή ίσως και από εγχώριο κατάστημα σέρβις??
Τους είπα ότι αν δεν είναι σίγουροι για την αντικατάσταση με καινούργια, είμαι διατεθειμένος να την κρατήσω και να το τραβήξω μέχρι το τέλος της πενταετούς εγγύησης, τουλάχιστον να την αλλάξω αφού την έχω χαρεί μιας και το πρόβλημα είναι σχετικά "μικρό".

Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό για τις sony?

σε εμπειρια δικια μου απο αντικατασταση σε samsung ειναι οτι παραλαμβανουν την τηλεοραση μαζι με κουτα και παρελκομενα και σου φερνει καινουρια στο κουτι της ,η σου πιστωνει στο καταστημα το ποσο που ειχες δωσει για αγορα νεας εαν δεν υπαρχει διαθεσιμο μοντελο..τωρα αυτο με σκετη τηλεοραση και καινουρια μου καθεται καπως παραξενα...
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Μίλησα με τα Public και είναι όπως τα λες.

Στέλνουν κούριερ να παραλάβει την τηλεόραση από το σπίτι μου, στην συσκευασία της με όλα τα παρελκόμενα και την πηγαίνουν αρχικά στο κατάστημα της πόλης μου από όπου και την αγόρασα.
Την ελέγχει ο τεχνικός τους σε πρώτη φάση και αν διαπιστωθεί βλάβη, επικοινωνεί με το επίσημο σέρβις...λογικά της πόλης μου, εκεί από όπου πήρα το οκ για αντικατάσταση.
Αν φτάσουμε εκεί, θα πιστωθεί το ποσό της αγοράς και ταυτόχρονα θα μου παραδοθεί άλλη καινούργια σε κουτί σφραγισμένη......ΑΛΛΑ δεν είναι και 100% σίγουροι αν γίνει έτσι ή αν γίνει όπως λέει ο τεχνικός της αντιπροσωπείας (αποστολή μόνο της Tv στο εξωτερικό κ.λ.π)
Επίσης, επειδή δεν υπάρχει τηλεόραση αντικατάστασης εδώ, θα πρέπει να γίνει αίτημα σε άλλο κατάστημα Public για να μου παραδώσουν κάποια (1-2 μέρες σίγουρα) για όσο καιρό διαρκέσει η βλάβη....που είναι συνήθως 10 με 15 εργάσιμες ημέρες, άρα καλή νέα χρονιά...εκτός απροόπτου.

Σκέφτομαι να το κάνω μέσω Public πάντως και αν είμαι τυχερός να μου παραδώσουν οι ίδιοι καινούργια τηλεόραση στο κουτί της....αν δεν γίνει έτσι τελικά, απλά θα έχω χάσει μια βδομάδα επιπλέον αναμονής.


Μίλησα και με τεχνικό που είχε παλιότερα πάρε δώσε με την αντιπροσωπεία της sony και μου είπε ότι όντως υπάρχουν αυτές οι θήκες μεταφοράς τηλεοράσεων και παρέχουν και μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με τα άλλα κουτιά (μέχρι και αισθητήρα έχουν για να δούνε αν έχει δεχτεί χτύπημα κατά την μεταφορά) οπότε από αυτή την άποψη δεν υπάρχει θέμα.
Επίσης, αν έρθει καινούργια τηλεόραση από εξωτερικό, θα έρθει από το ίδιο εργοστάσιο που έχουν και τις υπόλοιπες και τις τοποθετούν στα κουτιά τους, οπότε πάλι δεν υπάρχει θέμα ποιότητας αξιοπιστίας,αρκεί φυσικά να είναι όντως καινούργια.
Αυτό που συμφωνήσαμε είναι ότι περισσότερο είναι ψυχολογικό το θέμα και φυσικά αν είσαι καχύποπτος (εγώ προσωπικά είμαι..χαχα) δεν θα είσαι σίγουρος ποτέ για αυτό που θα σου παραδώσουν.
Θα αποφασίσω από Δευτέρα το τι θα κάνω.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Φίλε μου αν έχεις ακόμα DOA τους λες να έρθουν να τη πάρουν και χωρίς πολλά πολλά τους λες να σου φέρουν μια άλλη καινούργια σφραγισμένη και ας κάνει και 2-3 μέρες.
Μη μπλέξεις με οτιδήποτε άλλη διαδικασία. Όλα τα άλλα που ειπώθηκαν παραπάνω και ειδικά από την αντιπροσωπεία, είναι πονηρά και ύποπτα και σίγουρα όχι τα ενδεδειγμένα.
Επέμενε στο κατάστημα αγοράς για αυτό που σου είπα, έχεις κάθε δικαίωμα και το γνωρίζουν καλά. Όλα τα άλλα που λένε και αυτοί είναι για να αποφύγουν τα αυτονόητα και να περάσει η περίοδος DOA. Αν γίνει αυτό μετά , ότι σου κάτσει ........
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Θα ενημέρωνα μόλις ξεμπέρδευα αλλά αφού με ρωτάς ας πω που βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή.
Θα τα γράψω αναλυτικά μιας και έχω χρόνο και όρεξη.:eek:perator:

Όπως είχα γράψει, για να πάρω τηλεόραση εφεδρείας (όπως την λένε στα Public) όσο καιρό θα διαρκούσε η όλη διαδικασία, δεν προχώρησα στην αντικατάσταση μέσω του τοπικού service της sony.
Επικοινώνησα με τα Public τηλεφωνικώς και ξεκίνησε η διαδικασία από αυτούς.
Δημιουργήσανε τον αριθμό της υπόθεσης μου και περίμενα για νεότερα.
Ήξερα ότι στο κατάστημα της πόλης μου δεν έχουν τηλεόραση εφεδρείας και μετά από 3-4 μέρες πήγα εγώ να ρωτήσω τι έχει γίνει.
Είχανε παραλάβει όλως τυχαίως μια 50άρα thomson σαν εφεδρεία εκείνη την μέρα (λέγανε την αλήθεια γιατί ήταν δίπλα τους το κουτί και επιπλέον το διαπίστωσα από τα χαρτιά που παρέλαβα αργότερα με τα mail που είχανε ανταλλάξει τα καταστήματα).
Την επόμενη μέρα την παραδώσανε στον courier και την έφερε στο σπίτι μου όπου του παρέδωσα την δικιά μου.
Αυτό έγινε 21 Δεκεμβρίου.

Περιττό να πω ότι το κουτί της thomson ήταν κατακρεουργημένο με τρύπες και η τηλεόραση μέσα πεταμένη σαν σκουπίδι με κάτι σκισμένα προστατευτικά διάσπαρτα που αφήνανε την μισή τηλεόραση εκτεθειμένη.
Την έβγαλα προσεκτικά μην κάνω καμιά ζημιά και είδα ότι τα ποδαράκια,οι βίδες για τα ποδαράκια,το τηλεκοντρόλ κ.λ.π ήταν πεταμένα χύμα ανάμεσα στα νάυλον και πέφτανε καθώς τα έβγαζα.
Δεν υπερβάλω καθόλου,δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα...πραγματικά απορώ για την προχειρότητα.
Το πάνελ ήταν μέσα στην βρώμα (ειδικά σε 2 σημεία είχε σκληρές βρομιές κολλημένες που δεν καθάριζαν εύκολα) και σε ένα σημείο στο πλαίσιο είχε φύγει το χρώμα και είχε σκουριά.
Η πλάκα είναι ότι η τηλεόραση είχε στο κάτω μέρος ακόμα το προστατευτικό αυτοκόλλητο από το εργοστάσιο.....αυτό πως κατάφερε και έμεινε εκεί δεν ξέρω.χαχα
Για να είμαι καλυμμένος έβγαλα φωτογραφίες της τηλεόρασης πριν την τοποθετήσω στον τοίχο.

Η tv δυστυχώς είναι χάλι μαύρο, όχι τόσο σε εικόνα,που λες δεν βαριέσαι λίγες μέρες θα την έχω, αλλά στην λειτουργία της...έχει προφανώς αρκετά προβλήματα για αυτό την δίνουν για εφεδρεία.
Πατάς το κουμπί να αλλάξεις το κανάλι και αλλάζει η πηγή,πατάς το guide και μια δείχνει το πρόγραμμα μια όχι,γυρνάω από tv σε hdmi να δω ote tv και μερικές φορές δεν βλέπω εικόνα και θέλει επανεκκίνηση η τηλεόραση και κάτι άλλα τέτοια ωραία.
Έκανα επαναφορά ρυθμίσεων κ.λ.π και δεν γίνεται τίποτα οπότε κάνω υπομονή.
Τους το ανέφερα μόλις πριν από 3-4 μέρες για να το ξέρουνε, αλλά το να μου στείλουνε άλλη τηλεόραση δεν το επιχειρώ με τίποτα...ακόμα δεν με πήρε βέβαια κανείς να ενδιαφερθεί απλά το κατέγραψαν και μου είπαν " θα σας καλέσουνε".

Επανέρχομαι ξανά στο θέμα μας.
21 Δεκεμβρίου την παρέδωσα και από τότε πήρα 1-2 τηλέφωνα μέχρι τέλη του χρόνου και 1 ακόμα μετά αλλά δεν είχανε κάποιο νεότερο να μου πούνε, εκτός του ότι περίμεναν νεότερα από το κατάστημα service.
Την Δευτέρα 8 του μήνα με πήραν τηλέφωνο από το κατάστημα service (ο ίδιος ανέλαβε την διαδικασία όπως την πρώτη φορά) και θέλανε ένα mail γιατί τους το ζήτησε η sony.
Μου είπε με την ευκαιρία ότι τα public του έδωσαν την τηλεόραση τον νέο χρόνο για αυτό δεν είχα νεότερα πιο πριν και ότι η διαδικασία που ξεκίνησε αυτός θέλει 7 με 10 εργάσιμες.
Όταν του στείλουνε την τηλεόραση,θα την στείλει στα public και τα public σε μένα...άρα μπορεί και παραπάνω ημέρες από ότι φαίνεται.
Στα public μου είχανε πει 10 με 15 εργάσιμες από την ημέρα που έκανα το αίτημα...αν δεν κάνω λάθος ήταν 18 Δεκέμβρη οπότε τις φτάνω.

Πήρα στην εξυπηρέτηση λοιπόν να ρωτήσω γιατί καθυστέρησαν τόσο πολύ να την ελέγξουνε και να την στείλουνε και πέρασαν τόσες μέρες άσκοπα, συν του ότι μεσολάβησαν και πολλές αργίες, αλλά φυσικά άκρη δεν βγάζεις σε τέτοιες ερωτήσεις.
Μου είπανε μάλιστα ότι οι 10 - 15 μέρες δεν σημαίνουν τίποτα, μπορεί να είναι και παραπάνω...τρομερή απάντηση ε?
Τους ρώτησα αν λόγω της καθυστέρησης που θα γίνει ακόμα μεγαλύτερη, μιας και οι εργάσιμες ημέρες αναμονής μπορεί να γίνουν 20-25, υπάρχει περίπτωση να με εξυπηρετήσουν οι ίδιοι με τηλεόραση και φυσικά μου είπαν δεν γίνεται μιας και η διαδικασία δεν το επιτρέπει.
Συγκεκριμένα ότι, η παλιά δικιά μου τηλεόραση αντικαθίσταται με άλλη και ο σειριακοί τους αριθμοί συνδέονται άμεσα από την sony και δεν μπορεί να μου παραδοθεί άλλη με άλλο σειριακό αριθμό.

Περιμένω λοιπόν να δω τι θα παραλάβω, γιατί κάτι μου λέει ότι θα είναι επισκευασμένη και θα έχω τρεχάματα.
Διάβασα διάφορα σε forum του εξωτερικού κυρίως και είδα πολλές περιπτώσεις που η αντικατάσταση sony τηλεοράσεων ήταν με επισκευασμένες και όχι του κουτιού....μερικές με εμφανείς φθορές λόγω χρήσης.
Μόνη ασφάλεια αν μπορώ να τω πω έτσι, είναι η αντικατάσταση τηλεοράσεων κάτω των 30 ημερών (την αγόρασα 28 Νοεμβρίου) όπου εκεί δίνουν εντελώς καινούργιες...αλλά ότι το διάβασα κάπου σε ένα φόρουμ του εξωτερικού δεν λέει τίποτα.

Δείτε εδώ σε sony centre στην Αγγλία τι επισήμανση υπάρχει για τις refurbished που πουλάνε με έκπτωση
https://centresdirect.co.uk/p-21771-sony-kd-55xe9005-kd55xe9005bua.aspx

το link παραπέμπει στο δικό μου μοντέλο αλλά ισχύει για όλα τα προϊόντα.

Refurbished models are products returned to Sony under the following circumstances: change of mind, faulty out of box, box damage or minor cosmetic imperfections. These products will be fully tested and repaired where necessary by an authorised repair centre. Whilst many of these products will be in as good as new condition, we cannot guarantee refurbished products sold will be delivered in the original packaging and may have minor cosmetic imperfections such as scratches, marks or discoloration. Sony offers 2 types of refurbished product, Grade A and Grade B. Grade B products may have more significant imperfections than Grade A (and may have been used for more than 500 hours) and are priced accordingly. All refurbished products (Grade A and B) have a 12 month warranty.

Τρέμω στην ιδέα να πάρω τηλεόραση με καμιά 800αρια ώρες λειτουργίας με γρατσουνιές και να μου πούνε και με γειά!!χαχαχαχα
Τουλάχιστον στο site αυτό δίνουν και μεγάλη έκπτωση για τέτοια προϊόντα.

Σήμερα μπήκα στον λογαριασμό μου στην sony και είδα ότι έχουν βγάλει την τηλεόραση μου από τα δηλωμένα μου προϊόντα οπότε κάτι έχει προχωρήσει στην όλη διαδικασία.
Ελπίζω την άλλη βδομάδα να ξεμπερδέψω.

Είχες δίκιο που είπες ότι θα αργήσω να βγάλω άκρη,αλλά αυτό δεν με πειράζει και πολύ....περνάνε οι μέρες εύκολα....μην μπλέξω φοβάμαι και βγω κουρεμένος στο τέλος.
 
Last edited:

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Τι να πω;
Η υπομονή είναι μεγάλη αρετή, όταν δεν γίνεται αντικείμενο προς εκμετάλλευση.......
Εύχομαι να ανταμειφθείς!
Στη θέση σου πάντως αν ήμουν, θα τους είχε πάρει και θα τους είχε σηκώσει και γω δε ξέρω πόσες φορές με τις πα....ριες που σου λένε και κάνουν.
Τέλος πάντων, σου εύχομαι το καλύτερο δυνατό και φυσικά περιμένουμε ενημέρωση.
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Απάντηση: Re: Sony 55xe9005 πρόβλημα με panel

Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, οπότε η υπομονή είναι σύμμαχος...δε χρειάζεται να σε τρώει το σαράκι, ούτε να χάνεις τον ύπνο σου.
Πιέζεις,τηλεφωνείς συχνά, χωρίς φωνές και περιμένεις..εκτός αν γίνει τίποτα υπερβολικό όπως διάφορα που έχω διαβάσει σε άλλα θέματα στο φόρουμ.
Εκεί αλλάζει η συμπεριφορά mode.xaxa

Το θέμα έληξε τελικά προχθές στις 22 του μήνα Δευτέρα αφού πήρα εγώ τηλέφωνο να δω τι γίνεται (21 Δεκέμβρη θυμίζω την έστειλα...ένα μήνα γεμάτο περίμενα).
Θα είχα ξεμπερδέψει νωρίτερα αν στο Public θυμόντουσαν να μου στείλουν μήνυμα ότι την παρέλαβαν στις 19 του μήνα Παρασκευή....τους έκανε εντύπωση μάλιστα που δεν μου ήρθε μήνυμα....
Τέλος πάντων, πακετάρισα την thomson, την πήγα στο κατάστημα και πήρα την δικιά μου γιατί αν μου την έστελναν αυτοί μέσω courier θα την είχα Τρίτη μπορεί και Τετάρτη και δεν ήθελα να περιμένω άλλο.

Στο ζουμί τώρα.
Η τηλεόραση έφυγε από την Γαλλία (άρα ισχύει το εξωτερικό που μου λέγανε) στις 11.01.18.
Στην Ελλάδα έφτασε μάλλον στις 17 - 18 του μήνα γιατί στις 18 την έστειλε το service στo Public και την παρέλαβαν στις 19 όπως έγραψα.
Για αυτά δεν με ενημέρωσε κανείς, από τα αυτοκόλλητα των μεταφορικών τα συμπέρανα πάνω στο κουτί.

Εγώ παρέλαβα τελικά όλα τα δικά μου πράγματα, χειριστήριο,καλώδια κ.λ.π ακόμα και τα φελιζόλ (είχα φωτογραφίσει τα πάντα πριν τα πακετάρω) και μέσα είχε "καινούργια" τηλεόραση με άλλο serial number με ημερομηνία παραγωγής 06.2017 ενώ η δικιά μου ήταν 11.2017.
Το εξωτερικό περίβλημα του κουτιού φυσικά ήταν της τηλεόρασης με τον καινούργιο σειριακό αριθμό και το δικό μου λογικά έφυγε για Γαλλία με την δικιά μου.
Έγραψα "καινούργια" γιατί ενώ η τηλεόραση είχε αυτοκόλλητα προστατευτικά κ.λ.π, στο κουτί εξωτερικά έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει aep swap και σήμερα έψαξα στο internet και είδα ότι αφορά τηλεοράσεις "σαν καινούργιες" χωρίς να διευκρινίζει τον λόγο που δεν είναι..."τελείως καινούργιες".
Δείτε εδώ τι αναφέρει η sony επίσημα.
AEP stands for Advanced Exchange Program and only applies to TVs sold from February 2011 onwards.
Contact us for TVs larger than 42 inch size. Our support agent will go through troubleshooting with you. In case there is a panel defect our agent will get in touch with your local ASC. The ASC will then contact you to arrange an appointment. Your old and defective TV will be taken back and be swapped with an "as new" TV. This TV will always be comparable or better in terms of specifications and screen size than the TV you originally purchased.

http://sony-eur-eu-en-web--eur.cust.../134508/~/what-is-aep?-(for-42-tvs-and-above)

Με το που την άνοιξα μπήκα στο κρυφό μενού και είδα 0 ώρες λειτουργίας για την τηλεόραση 0 για το πάνελ και 18 εκκινήσεις.
Είχε επίσης εγκατεστημένα κανάλια, αλλά στο service μου είχε πει προκαταβολικά ότι θα την ανοίξει να την τσεκάρει μόλις την παραλάβει γιατί το ορίζει η διαδικασία πριν την στείλει στo public και προφανώς από τους ελέγχους που έκανε ανέβηκε ο μετρητής στο 18.
Στο Public επίσης με είχανε ενημερώσει ότι δεν θα την ανοίξουν καθόλου, γιατί αφού θα έχει προηγηθεί έλεγχος από το επίσημο service ο δικός τους είναι περιττός.
Την ανοίξανε στο μαγαζί μετά από δικιά μου απαίτηση, τουλάχιστον να δω ότι παραλαμβάνω κάτι χωρίς εμφανή ζημιά.

Με λίγα λόγια, η "σαν καινούργια" τηλεόραση είχε 0 ώρες και 0 εκκινήσεις όταν έφτασε Ελλάδα, άρα, γιατί την χαρακτηρίζουν έτσι?
Σκέφτομαι τα εξής σενάρια.

Πρώτο ότι, ήταν μεταχειρισμένη με πολλές ώρες χρήσης, και πολύ εύκολα νομίζω η sony τα μηδένισε όλα στο κρυφό μενού.
Σε διάφορα πόστ όμως του εξωτερικού όπως και στην σελίδα με τα refurbished προϊόντα δεν βλέπω να μπαίνει στον κόπο να τα μηδενίσει και τις παραδίδει με όλα τα στατιστικά να φαίνονται κανονικά όπως επίσης και με μεταχειρισμένα χειριστήρια κ.λ.π.

Δεύτερο σενάριο και το πιο πιθανό (θέλω να πιστεύω εγώ γιατί με βολεύει..χαχα) να την χαρακτηρίζουν "σαν καινούργια" λόγο κάποιας ζημιάς εξωτερικά που συνέβη κατά την συναρμολόγηση.
Έλεγξα λοιπόν την τηλεόραση εξονυχιστικά και δεν είδα το παραμικρό ψεγάδι (δαχτυλιές-γρατσουνιές-σκόνες-σημάδια αποσυναρμολόγησης) ούτε στο πάνελ,ούτε στο πλαίσιο, στα πλαστικά, στις εσοχές για την βάση, στις βίδες κ.λ.π ακόμα και δίπλα από τις εισόδους (εκεί πιστεύω αν κάποιος προσπαθήσει να βάλει βγάλει καλώδια όλο και θα έχει ελαφριές γρατσουνιές) εκτός από 2 σημεία στην κάτω πλευρά του πλαισίου.
Ευτυχώς δεν φαίνεται τίποτα γιατί είναι από κάτω εντελώς.
Σε ένα σημείο στο μεταλλικό πλαίσιο έχει φύγει λίγο χρώμα και εκεί που είναι το λαμπάκι της τηλεόρασης (το λαμπάκι είναι πάνω σε ένα φαρδύ πλαστικό κομμάτι) έχει γρατσουνιές σαν κάποιος να την ακούμπησε κάτω χωρίς την βάση.
Αυτά μπορεί να έγιναν και στο service στον έλεγχο όμως...λίγο δύσκολο βέβαια αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Προσπάθησα 2-3 φορές να τηλεφωνήσω στον τεχνικό να μου πει λεπτομέρειες γενικά για το τι έκανε και τι έλεγξε αλλά δεν τον βρήκα ακόμα.

Τρίτο σενάριο ότι, ήταν μεταχειρισμένη με ώρες χρήσης εξού και οι γρατσουνιές και έχει αλλαχτεί κάποιο ανταλλακτικό για αυτό και σβήστηκαν και μηδένισαν τα πάντα στα στατιστικά.
Αλλά και πάλι, αν έφταιγε κάποιο ανταλλακτικό θα το αντικαθιστούσαν/επισκεύαζαν και θα την επέστρεφαν στον ιδιοκτήτη της,δεν θα την είχαν για τηλεόραση αντικατάστασης.

Άκρη δεν βγαίνει φυσικά με τα σενάρια τα δικά μου και αν δεν με ενημερώσουν από την ίδια την sony επίσημα βάσει του αριθμού πλαισίου δεν θα μάθω ποτέ, οπότε μένω μόνο στο γεγονός ότι, έχω επιτέλους τηλεόραση και ξεμπέρδεψα χωρίς ιδιαίτερα παρατράγουδα.

Σήμερα το πρωί μου στείλανε mail από την sony να συμπληρώσω ένα ερωτηματολόγιο για τις εντυπώσεις μου από την όλη διαδικασία (για αυτό τον λόγο το είχανε ζητήσει από το service) και τους έγραψα τα παράπονα μου για τον τρόπο που κάνουν τις αντικαταστάσεις με "σχεδόν καινούργιες" τηλεοράσεις και τις γρατσουνιές που βρήκα στην τηλεόραση.
Όχι ότι θα ιδρώσει το αυτί τους.

Θα ενημερώσω ξανά για αυτές τις λεπτομέρειες αν έχω απάντηση από την sony.
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Εύχομαι από εδώ και έπειτα να << ησυχάσεις >> και να την ευχαριστηθείς.
Δε μας είπες όμως το κυριότερο, εντυπώσεις από τη συμπεριφορά στο παίξιμό της , το πάνελ της, είναι όλα καλά;
 

Soundgarden

New member
16 May 2007
81
Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο στην λειτουργία της οπότε θεωρώ ότι είναι όλα εντάξει.
Εντόπισα μόνο 2 sub pixels (δεν νομίζω να είναι pixels) τέρμα κάτω δεξιά, που μάλλον είναι καμμένα,όχι κολλημένα, αλλά ευτυχώς φαίνονται μόνο από πολύ κοντά στους 30-40 πόντους και πιο πολύ αν κοιτάω ευθεία στο πάνελ όχι υπό γωνία.
Στην πρώτη τηλεόραση να πω την αλήθεια, έκανα τα κλασσικά screen tests για καμμένα pixels, αλλά τόσο προσεκτικά και από τόσο κοντά δεν την έλεγξα όσο αυτή.
Ξέρεις, με όλη αυτή την ιστορία έχασα την αρχική ανυπομονησία της εξερεύνησης, της δοκιμής και για αυτό δεν έγραψα κάτι σχετικά με την τηλεόραση που αντικειμενικά είναι πολύ καλή σε όλους τους τομείς.

Πήρα τηλέφωνο στην sony και μίλησα με την εξυπηρέτηση για το θέμα και μου έδωσε ένα mail για να τους τα στείλω εγγράφως και να το προωθήσουν στον προϊστάμενό τους.
Του έγραψα τα πάντα αναλυτικά σε έντονο ύφος,τους ανέφερα ότι είναι απαράδεκτη η όλη διαδικασία για καινούριο προϊον και ότι θέλω το αυτονόητο,μια καινούργια τηλεόραση σφραγισμένη στο κουτί της και όχι μία μεταχειρισμένη με γρατσουνιές,ας είναι ελάχιστες και δύσκολα αντιληπτές.
Τους ζήτησα επίσης να με ενημερώσουν βάσει του serial number για το ιστορικό της τηλεόρασης που μου έστειλαν και τον λόγο για τον οποίο η sony την χαρακτηρίζει "σαν καινούργια".

Με το service μίλησα τελικά και μου επιβεβαίωσε ότι αυτός την άνοιξε για να την ελέγξει και ρύθμισε κανάλια κ.λ.Π.
Επίσης με διαβεβαίωσε ότι τις γρατσουνιές που εντόπισα, αποκλείεται να έγιναν στο εργαστήριο του, γιατί ο πάγκος εργασίας έχει προστατευτικό υλικό (τσόχα) και γενικά προσέχουν πολύ....δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Περιμένω τώρα για την απάντηση από την sony...αν δώσουν σημασία.