Αγορά NAS - Ποιον να επιλέξω; Δώστε τα φώτα σας!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Παιδιά εδώ και περίπου μια δεκαετία βολευόμουν με έναν LACIE NetworkSpace 2 1 TB ως nas για το σπίτι. Οι κύριες λειτουργίες του ήταν να λειτουργεί ως torrent box σε private server, για backup φωτωγραφιών και video από όλα τα κινητά της οικογένειας και ως home theater box δηλαδή να βλέπω σε όλες τις tv και το ps3 ταινίες και να ακούω μουσική. Για όλα τα παραπάνω ήμουν σχετικά ικανοποιημένος με τη λειτουργία του LACIE. Τη τελευταία εβδομάδα δυστυχώς παρέδωσε πνεύμα και καλούμε να αγοράσω καινούριο τώρα και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την επιλογή ενός νέου κατά προτίμηση 2 bay NAS για να με καλύψει για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Το budget μου είναι max 150 για χωρίς δίσκο. Έτσι αναζητώντας στο ιντερνετ έχω καταλήψει σαν επιλογές στις παρακάτω:

Synology DS216J --> http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=10D7939E-64F6-4071-9951-5BF60DD9D437

QNAP TS-228 --> http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=C599CE07-598E-4E4A-9DDF-E29A25896B74

Zyxel NAS326 --> https://www.priveshop.gr/product/14000729/DIKTYAKA/NAS/ZYXEL-2-BAY-PERSONAL-CLOUD-NAS-STORAGE-NAS326

THECUS N2350 --> http://www.techstores.gr/nas-thecus-n2350-2bay-1ghz-1gb-ram-gigabit-lan.html

Ποιον θα προτείνατε από τους 4? Αξίζει τα παραπάνω χρήματα ο Synology από τον Qnap και τον Zyxel? Επίσης σαν HW βλέπω ότι ο Synology είναι κατώτερος από τον Qnap και τον Thecus, θα αντιμετωπίσω προβλήματα για τη χρήση που τον θέλω? Με καλύπτουν και οι 4 για τις λειτουργίες που τον θέλω?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
ψάξε αν σε καλύπτουν για τις εφαρμογές που τα θες,

πχ εμένα δεν με κάλυπτε το Qnap που είχα, γιατί δεν είχε εφαρμογές για linux,
πήγα σε synology και βρήκα πολύ καλές εφαρμογές και για linux και για win και για mac,

με ενδιαφέρουν back up και synchronization ανάμεσα σε διαφορετικούς υπολογιστές και κινητά, οργάνωση φωτογραφιών, συγχρονισμός ημερολογίων, notes κλπ
δεν έχω εμπειρία από τorrent kai video,

όσον αφορά το 216, έχει αρκετά "χαμηλό" hardware,
αν μπορείς απέφυγε τα "entry level" μοντέλα από όλες τις εταιρείες, εκτός αν αποκλειστικός σκοπός είναι το backup και η αποθήκευση αρχείων,
και εκεί θα δεις διαφορές αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Το πρόβλημα είναι ότι τα μη entry level NAS ανεβαίνουν πολύ σε τιμή. Εκτός αν υπάρχει κάποιο NAS που μου προτείνεται σε αυτό το budget που να μην είναι entry level. Δεν νομίζω να αξίζει περισσότερο να πάω σε compact λύσεις όπως LACIE, WD από NAS κουτί?!
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Αγορά NAS - Ποιον να επιλέξω; Δώστε τα φώτα σας!

......
όσον αφορά το 216, έχει αρκετά "χαμηλό" hardware,
αν μπορείς απέφυγε τα "entry level" μοντέλα από όλες τις εταιρείες, εκτός αν αποκλειστικός σκοπός είναι το backup και η αποθήκευση αρχείων,
και εκεί θα δεις διαφορές αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα

+1

Εχω το 216j ενα χρονο τωρα.
Για την δουλεια που το εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος, απροβληματιστο και με καλο λογισμικο, στο μονο που μετανιωσα ειναι οτι δεν πηρα το 416.
Ισως αργοερα εαν το επιτρεψουν οι καταστασεις να παω στο 418p
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Synology με 1000, πριν λιγες ημερες αγορασα ενα ds115j λογω χαμηλου μπατζετ που ειχα και δεν το μετανιωσα καθολου. Οσον αφορα το λογισμικο του μακραν οτι καλυτερο εχω δει σε nas.
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο σίγουρα δεν θα έχω θέμα με τον 2 bay για τα επόμενα χρόνια γιατί σχεδόν 10 χρόνια ήμουν με 1 TB νομίζω με εως 8TB δεν θα αποκτήσω τώρα! Αυτό το λέω όσον αφορά τον 416 που ανέφερες! Το μόνο που με προβληματίζει είναι μην έχω προβλήματα λόγω του HW στον 216J. Τι ακριβώς χρήση του κάνεις?
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Re: Αγορά NAS - Ποιον να επιλέξω; Δώστε τα φώτα σας!

Όσον αφορά τον αποθηκευτικό χώρο σίγουρα δεν θα έχω θέμα με τον 2 bay για τα επόμενα χρόνια γιατί σχεδόν 10 χρόνια ήμουν με 1 TB νομίζω με εως 8TB δεν θα αποκτήσω τώρα! Αυτό το λέω όσον αφορά τον 416 που ανέφερες! Το μόνο που με προβληματίζει είναι μην έχω προβλήματα λόγω του HW στον 216J. Τι ακριβώς χρήση του κάνεις?

Oτι και εσυ και κατι παραπανω...
Πολυ καλο, προσωπικα πολυ ευχαριστημενος.
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Οπότε να μην με προβληματίζει ότι είναι σχετικά με χειρότερο HW από το Qnap και το Thecus (Επεξεργαστή, RAM, NAND RAM);;; Έχετε κάποια προσωπική άποψη από τα τα άλλα 2 κυρίως NAS?
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
προσωπικά έχω από QNAP και SYNOLOGY


software του ίδιου του NAS -> αρκετά κοντά μεταξύ τους, πολλές εφαρμογές και δικές τους και άλλων εταιρειών, qnap ίσως περισσότερο παραμετροποιήσιμο, synology πιο polished

software για PC, Linux, Mac, Android, iOS (τα έχω δοκιμάσει όλα) -> σαφώς μπροστά το syno, εφαρμογές καλογεραμμένες που δουλεέυουν σχδόν πάντα όπως πρέπει, ειδικά για linux η qnap αδιαφορούσε να βγάλει προγράμματα , μέχρι πριν από ένα χρόνο που έφυγα


έχε υπόψην, οι εφαρμογές που τρέχει το καθένα, δεν είναι διαθέσιμες σε όλα τα μοντέλα, παίζει ρόλο το h/w,
τα βασικά (αναλόγως τι θέλει ο καθένας βέβαια) υπάρχουν σε όλα,
αλλά πάλι η λειτουργία τους εξαρτάται, πχ στο qnap είχα δοκιμάσει να τρέξω το note station, έτρεχε μεν, αλλά λόγω μικρού μοντέλου, ήταν τόσο αργό που ήταν μη λειτουργικό (πχ αν έκανα μία σημείωση, κόλλαγε για κάμποσα δευτερόλεπτα)
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Ευχαριστώ πολύ για τις info, θα ήθελα όποιος έχει εμπειρία και από Thecus να μου δώσει κάποιες αντίστοιχες πληροφορίες! Θεωρώ ότι και αυτή ανήκει στις καλές εταιρείες NAS αλλά δεν έχω καμία εικόνα από χρήση της. Απλά σε benchmarks που είδα σε θέματα τα ταχύτητας είναι κοντά με το Synology και λόγω HW ίσως είναι πιο value for money απλά δ θέλω να τη πατήσω επειδή δεν έχω εμπειρία από αυτη!
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
όταν το είχα ψάξει πριν από ένα χρόνο, για να αλλάξω το qnap, είχα δει ότι όλες οι άλλες εταιρείες, πλην αυτών των δύο (syno / Q ) ήταν πολύ πίσω και με διαφορά,
όσον αφορά ύπαρξη διαφόρων εφαρμογών, σημαντικό για μένα

νομίζω κάποιες εταιρείες έχουν στο νετ, εφαρμογές να συνδeθείς σαν να μπαίνεις μέσα στο NAS, παίξε λίγο για να έχεις άποψη
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Παιδιά παρατήρησα δυστυχώς σήμερα ότι η τιμή του Synology ανέβηκε και ξεκινάει πλεον από τα 180 όποτε μάλλον βγαίνει από πλάνο αγοράς γιατί ανεβαίνει αρκετά το budget μετά! από τα υπόλοιπα να τολμήσω να ρωτήσω ποιο θα επιλέγατε;; Έχει κάποιος προμηθευτεί κάποιον από το εξωτερικό να μου προτείνει κάποιο κατάστημα εκεί (μήπως παίζει χαμηλότερα εκεί ο Synology) να το ψάξω;
 

alexandro673

New member
13 December 2017
7
Τελικά έπαιξε σήμερα σε προσφορά στο γερμανικό amazon το Synology DS216J και το τσίμπησα από εκεί!!! Ελπίζω να έκανα τη καλύτερη επιλογή....