Ρυθμιση sub with Audessey

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Καλησπερα σε ολους..
Εχω μια απορια και θελω τα 'φωτα' σας..
Ενισχυτης Denon avr x-1300w
Sub Klipsch R-10sw
Συμφωνα με τις οδηγιες βαζω το gain στη μεση και τρεχω το audessey. Οταν τελειωνει την βαθμονομιση το αποτελεσμα στο sub ειναι -12db 'καρφωτο'...
Ειναι σωστο αυτο?
Αν οχι τι πρεπει να κανω?
Ευχαριστω
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα κατεβασεις την ενταση του sub κι αλλο και θα ξανα παρεις μητρηση.
Προσπαθησε ο ενισχυτης να μην αλλαξει πανω απο +-3db, ωστε να εχει περιθωρια αυξησης ή μειωσης.
Ιδεατα, ξανα τρεχοντας βαθμονομηση μπορεις να καταφερεις τον ενισχυτη να μην πειραξει καθολου το gain.

Το "βαλτε το sub στη μεση", ειναι ενας γενικος μπουσουλας για να αρχισεις απο καπου.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Καλημέρα ,

και εγώ το έκανα αυτό σε ίδιο ενισχυτή με ένα sub sunfire sds 10 και έχω την ένταση στο παρά δέκα και έχω την αίσθηση ότι παίζει οκ ,αλλά πριν που το είχα στην μέση τράνταζε όλο το δωμάτιο κυρίως το πάτωμα με αποτέλεσμα ούτε αυτό να είναι σωστό. Βέβαια στην μουσική πλέον , το sub ακούγεται πολύ χαμηλά και δεν ξέρω αν και αυτό είναι σωστό. Σκέφτηκα μήπως βάλω κάτι κάτω από το sub για να μειώσω το τράνταγμα του πατώματος αλλά δεν ξέρω αν θα κάνει κάτι...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εκεί που κάνουν λάθος οι περισσότεροι είναι στην πρώτη μέτρηση η οποία πρέπει να επαναλαμβάνεται όσες φορές χρειαστεί για να καταφέρουμε να έχουμε το sub στα επίπεδα του +/-3dB. Κατόπιν προχωρούμε στις υπόλοιπες θέσεις μέτρησης.

Επίσης πολλοί μπερδεύονται με τα sub τους τα οποία δημιουργούν διάφορα θέματα, τόσο με το μη γραμμικό τους Volume όσο και με το DSP τους το οποίο είναι ρυθμισμένο έτσι ώστε ο μικρός τους κύβος να ακούγεται μεγαλύτερος.

Συμπέρασμα, τα μεταξωτά συστήματα ισοστάθμισης θέλουν και μεταξωτά subwoofer... . :eek:
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Δηλαδή η τελική ρύθμιση που έχω κάνει με το sub στα -1 db και ένταση λίγο χαμηλότερα από την μέση είναι εντάξει ? Όσον αφορά την μουσική που ασκούγεται άμπαση τι μπορώ να κάνω ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Ρυθμιση sub with Audessey

Δηλαδή η τελική ρύθμιση που έχω κάνει με το sub στα -1 db και ένταση λίγο χαμηλότερα από την μέση είναι εντάξει ? Όσον αφορά την μουσική που ασκούγεται άμπαση τι μπορώ να κάνω ?
Σωστη ειναι η ρυθμιση σου.
Οσον αφορα την δικαναλη μουσικη (δεν υπαρχει LFE καναλι για sub) για να ενεργοποιηθει το sub θα πρεπει ειτε να επιλεξεις καποιο dsp mode (π.χ. 5.1 stereo, dolby prologic κλπ)
Ειτε να εχεις επιλεξει απο το μενου του ενισχυτη καποια ρυθμιση οπου να του ζητας ακομη και σε stereo να παιζει το sub. (π.χ. LFE+MAIN)
Αν δεν κανεις τιποτε απο τα παραπανω, το sub σε δικαναλο θα παιζει μονο οταν εχουν δηλωθει τα main ηχεια σου ως small.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Mαλιστα...
ΣΑς ευχαριστω!!!

(οταν λετε "..ο ενισχυτης να μην αλλαξει πανω απο +-3db.." τι ακριβως ενοειτε?)
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mαλιστα...
ΣΑς ευχαριστω!!!

(οταν λετε "..ο ενισχυτης να μην αλλαξει πανω απο +-3db.." τι ακριβως ενοειτε?)

Αν π.χ. εχεις βαλει το sub στη μεγιστη ενταση, ενδεχομενως ο ενισχυτης κατα το καλιμπραρισμα θα μειωσει αρκετα db. Ομοιως αν εχεις το sub σχεδον κλειστο, ο ενισχυτης θα ανεβασει αρκετα db.

Αν κατα την πρωτη μετρηση δεις π.χ. ο ενισχυτης να εχει μειωσει την σταθμη κατα 6db, θα πρεπει εσυ χειροκινητα να μειωσεις ενα κλικ τη σταθμη στο sub και να ξανα παρεις μετρηση ωστε ο ενισχυτης ΑΝ χρειαστει να επεμβει ξανα, να μην αλλαξει τα db (προς τα πανω ή προς τα κατω) παραπανω απο 3db.

Αυτο συμβαινει διοτι η ρυθμιση του sub γινεται και σε συνεργεια με τα ηχεια. Αν χρειαστει ο ενισχυτης να αυξομειωσει καποια db το sub, δεν θα μπορεσει γιατι συνηθως στο μενου του μπορει να αυξομειωσει μεχρι 6db (αν θυμαμαι καλα)
Αν λοιπον εσυ εχεις βαλει το sub πολυ δυνατα στο τερμα (π.χ. 10 db πιο δυνατα) ο ενισχυτης μεχρι -6db θα μπορεσει να κοψει και το sub θα εξακολουθει να παιζει πιο δυνατα απο οσο πρεπει.

Αλλο παραδειγμα. Εχεις πολυ αναιμικα surround στα μπασα και ο ενισχυτης τα καταλαβαινει ως small και προσπαθει να ανεβασει τις χαμηλες των surround που θα οδηγηθουν στο sub.
Εσυ εχεις σχεδον τερμα κλειστο το sub και ο ενισχυτης και παλι μεχρι 6db μπορει να τα αυξησει. (μπορει να δεις να εχει βαλει +6db, αλλα στην πραγματικοτητα να προσπαθουσε να βαλει +8db, αλλα δεν μπορει να το κανει)

Οποτε για να πανε ολα καλα στο καλιμπραρισμα, μετρας την πρωτη φορα και κοιτας αν ο ενισχυτης ανεβασε ή κατεβασε db στο sub.
Αν η αυξομειωση ειναι μεσα στα +-3db μπορεις να το αφησεις. Αν ειναι παραπανω η διαφορα, καλυτερα αυξομειωσε το gain στο ρυθμιστικο του sub και ξανα παρε μετρηση, μεχρι η διαφορα να ειναι απο 3db εως 0 ιδεατα.

Αυτο το θεμα απτεται επειδη αρκετες φορες τα ηχεια μας δεν ειναι ιδια στην αποδοση συχνοτικου φασματος και εντασης. (διαφορετικα ηχεια μεταξυ τους)
Εκει θα κληθει ο ενισχυτης με το μικροφωνο να τα φερει ολα ιδια αυξομειωνοντας σταθμες gain και συχνοτικες επιμερους.
Εχει ομως και ενα οριο, δεν μπορει να ανεβασει οσο gain θελησουμε και υστερα να ανεβασει ΚΑΙ επιμερους κι αλλα db επιπλεον μια συχνοτικη περιοχη.

Οποτε....φροντιζουμε να δουμε κατα την πρωτη ρυθμιση που πηγε το sub και προσπαθουμε εμεις να το φερουμε χειροκινητα, ιδεατα να μην το αυξομειωσει καθολου, στην χειροτερη να μην το αυξομειωσει παραπανω απο 3db.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δηλαδή η τελική ρύθμιση που έχω κάνει με το sub στα -1 db και ένταση λίγο χαμηλότερα από την μέση είναι εντάξει ? Όσον αφορά την μουσική που ασκούγεται άμπαση τι μπορώ να κάνω ?

Μια χαρά μην το πεις ούτε του παπά!

Τα ηχεία δήλωσέ τα small όλα και θα ακούς να παίζει και το sub. Και όταν θέλεις να ακούς 2.0, διάλεξε κάποιο pure direct mode, ή μάλλον direct mode γιατί νομίζω ότι στους πιο μικρούς νεότερους Denon δεν έχει pure.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Και γιατί ρε παλικαριά είναι λάθος το 12db? Θα μπορούσε να δημιουργηθεί μια υποψία λάθους μόνο αν το ρυθμιστικό- gain του ενισχυτή δεν κατεβαίνει κάτω από τα 12 αλλιώς μια χαρά είναι. Αυτό με τα +-3db καμία σχέση.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό προτείνει η Audyssey βασικά. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος. Τώρα αν το subwoofer είναι της οκάς και είναι φτιαγμένο ως boombox θα υπάρχουν θεματάκια.

Δυστυχώς έπεσε και το link με το Audyssey setup guide που είχα βάλει πριν λίγες μέρες. Τα γράφει όλα χαρτί και καλαμάρι. Πάλι καλά που είχα προλάβει να το εκτυπώσω.

Αν το ρυθμιστικό του ενισχυτή είναι στο -12, επίσης θα υπάρχουν θέματα με το Dynamic EQ, δηλαδή το compensation του loudness.
 

TrObAs

Established Member
26 January 2011
183
Re: Απάντηση: Re: Ρυθμιση sub with Audessey

Σωστη ειναι η ρυθμιση σου.
Οσον αφορα την δικαναλη μουσικη (δεν υπαρχει LFE καναλι για sub) για να ενεργοποιηθει το sub θα πρεπει ειτε να επιλεξεις καποιο dsp mode (π.χ. 5.1 stereo, dolby prologic κλπ)
Ειτε να εχεις επιλεξει απο το μενου του ενισχυτη καποια ρυθμιση οπου να του ζητας ακομη και σε stereo να παιζει το sub. (π.χ. LFE+MAIN)
Αν δεν κανεις τιποτε απο τα παραπανω, το sub σε δικαναλο θα παιζει μονο οταν εχουν δηλωθει τα main ηχεια σου ως small.

Σωστό και αυτό δεν το σκέφτηκα καθόλου....
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
[FONT=&]Καλησπερα σε ολους..[/FONT]
[FONT=&]Εχω μια απορια και θελω τα 'φωτα' σας..[/FONT]
[FONT=&]Ενισχυτης Denon avr x-1300w[/FONT]
[FONT=&]Sub Klipsch R-10sw[/FONT]
[FONT=&]Συμφωνα με τις οδηγιες βαζω το gain στη μεση και τρεχω το audessey. Οταν τελειωνει την βαθμονομιση το αποτελεσμα στο sub ειναι -12db 'καρφωτο'...[/FONT]
[FONT=&]Ειναι σωστο αυτο?[/FONT]
[FONT=&]Αν οχι τι πρεπει να κανω?[/FONT]
[FONT=&]Ευχαριστω[/FONT]


Κοιτάζοντας τώρα το manual του Denon το gain είναι στα +-12db και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα λάθους στην ένταση του sub. Το να προσπαθήσεις να φέρεις την ένταση κοντά στο 0 δεν είναι λάθος απεναντίας έτσι γλιτώνεις από πολλές πιθανότητες λάθους λόγο ενεργοποίησης των κυκλωμάτων προστασίας overload που υπάρχουν στο sub κατά την διαδικασία ισοστάθμισης και όχι μόνο.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Εβαλα το gain αρκετα στα 'αριστερα' & ξαναετρεξα το audessey..
Αυτο με εβγαλε -8.5db στο sub
Να το αφησω εκει?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα overload αλλά αν δεν βαριέσαι χαμήλωσε ακόμα λίγο την ένταση και τρέξε το ξανά. Καλύτερα θα είναι να σου προσθέσει παρά να αφαιρέσει ο ενισχυτής, πάντα πριν το όριο των +12db
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Re: Απάντηση: Ρυθμιση sub with Audessey

Να υποθέσω ότι εννοείς ‛-12db’ ?

Όσον ο ενισχυτής χαμηλώνει την ένταση τότε θεωρείται ότι η στάθμη στο sub είναι αυξημένη. Πρόβλημα overload στο sub θα παρουσιαστεί μόνο όταν η ένταση στο sub είναι αρκετά πάνω και τα κυκλώματα προστασίας θα μειώσουν αυτόματα την ένταση. Όταν ο ενισχυτής προσθέτει ένταση τότε είναι αρκετά απίθανο να επέμβουν τα κυκλώματα του sub.

Αν η προστασία ενεργοποιηθεί κατά το καλιπραρισμα τότε ο ενισχυτής θα αυξήσει την ένταση και θα έχουμε δυνατή ένταση κατά την αναπαραγωγή με πιθανότητα να ενεργοποιείτε συνεχεία κατά την αναπαραγωγή.

Οπόταν με χαμηλή ένταση στο sub και λίγο αυξημένη στον ενισχυτή δεν υπαρχή πρόβλημα.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Μετρησα με audyssey τα ηχεια 2-3 φορες μεχρι που καταφερα στο sub να μου βγαλει 0db,ολα καλα,σημερα ξαναεκανα μετρηση επειδη εστησα τα dali και ενω δεν ειχα πειραξει το sub η μετρηση μου βγαλε -12!!! τι κουλο ειναι αυτο ..η μονη διαφορα με την προηγουμενη μετρηση ηταν οτι τοτε χρησιμοποιησα την χαρτονενια βαση του μικροφωνου και σημερα τριποδο φωτ.μηχανης,επισης μου βγαλε σημειο αποκοπης στα surround και τα καναλια υψους 40hz...
ενισχυτης ο Marantz 5011, ηχεια tannoy sensys dc2,dcc,dc1 και dali alteco c1
το κακο ειναι οτι σε καθε μετρηση πρεπει να βαλω το μικροφωνο σε τουλαχιστον 6 θεσεις,δεν γινεται να μετρησω μονο το sub,η γινεται και δεν το ξερω?
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Μα η μετρηση λαμβανει υποψιν και τα ηχεια που απο τις μετρησεις θα παιζουν χαμηλοτερα οποτε χαμηλωνει και το σαμπ !