Synogy DS918 + VS DS1517+

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Καλησπέρα είμαι ανάμεσα στο DS918 + και το DS1517+

Ποιο από τα 2 θεωρείτε future proof ?

To DS918 έχει καλύτερο επεξεργαστή και κάνει και transcoding.
Από την άλλη αν και 4πλο χάνεις το ενα bay λόγο raid και δεν υποστηρίζει 10gb.


Το DS1517+ παίρνει 1 δίσκο παραπάνω, και δέχεται και κάρτα για 10gb Ethernet.
Αλλά ο επεξεργαστής είναι παλιότερος και δεν κάνει transcoding.

Ποιο θα διαλέγατε ?
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Κυρίως ταινίες και αρχεία video και mp3/ flac.

Άλλα θέλω κάτι γρήγορο και αν γίνετε με σχετικά λίγο θόρυβο γιαυτο απέφυγα τo qnap TS673.

Δίσκους λογικά 8αρηδες
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Η μια θέση παραπάνω νομίζω ότι είναι το σημαντικότερο

Κοιτα και τι μέγεθος arrays υποστηρίζει το καθένα
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Διαβάζω για προβληματικό cpu στο 1517+ οπότε μάλλον πάω στο 918+

Υπάρχει άλλη καλύτερη πρόταση σε αυτές τις 2 μάρκες ?

Συριε τι εννοείς arrays ?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν εννοείς εκείνη την ιστορία με τους Intel Atoms που χάλαγαν, νομίζω είναι σχετικά παλιά και λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα πλέον.

Κοιτα το max Volume size σε κάθε μοντέλο. Δεν έχει να κάνει με το μέγιστη χωρητικότητα δίσκου αλλά το ποσο μεγάλο Volume μπορεί να δημιουργήσει κάθε μοντέλο (δεν έχουν όλα το ίδιο).
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Ναι sτην ιστορία με τους atmos αναφέρομαι.
Τρελό failure rate.

To 918+
Maximum Internal Raw Capacity 48 TB (12 TB drive x 4) (Capacity may vary by RAID types)
Maximum Raw Capacity with Expansion Units 108 TB (48 TB + 12 TB drive x 5) (Capacity may vary by RAID types)
Maximum Single Volume Size 108 TB

To 1517+
Maximum Internal Raw Capacity 60 TB (12 TB drive x 5) (Capacity may vary by RAID types)
Maximum Raw Capacity with Expansion Units 180 TB (60 TB + 12 TB drive x 10) (Capacity may vary by RAID types)
Maximum Single Volume Size 108 TB

Βεβαία εγώ μέχρι στιγμής 7ΤΒ έχω.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
επειδή κοιτάω παραπλήσια μοντέλα το transcoding τι ακριβώς είναι ? βλέπω κάποια έχουν 4Κ.

αυτό που θέλω είναι να παίζω 4Κ από media player είτε από share folder είτε μεσω του media server του.

ο media server του στέλνει και εξωτερικούς υπότιτλους ? (γιατί το fritzbox modem/router αρνείται)
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αν κατάλαβα καλά είναι δυνατότητα επανακωδικοποίησης ενός video (αλλα δεν υποστηρίζει DTS).

Ποια η διαφορά από το media server ? γιατί να στείλεις σε μια συσκευή με transcoding και όχι με media server ?

ή και με απευθείας play από το share όπως κάνω τώρα (android s7 <- intel ss4200) ?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Είμαι και εγώ ανάμεσα σε αυτά τα 2 ή και το 418play που είναι λίγο πιο κάτω σε τιμή.

προσπαθώ να καταλάβω τι μου χρειάζεται

https://www.synology.com/en-global/products/compare/DS1517+/DS418play/DS918+

Το θέλω για backup (το έχω και αλλού) και για ταινίες.

Ταινίες είτε ως share που θα βλέπει το player είτε ως media server (αν παίζει σωστά 4Κ+subs).

Υποθέτω αυτά τα κάνουν όλα, οπότε κοιτάω τα υπόλοιπα καλούδια για να καταλάβω αν κάποιο έχει κάτι που μπορεί να χρειαστώ.

Σίγουρα τα plus είναι επεκτάσιμα (αν και αρχικά θα πάω με 8ΤΒ γιατί οι 10/12 ξεφεύγουν).

Πόσοι είναι οι δίσκοι που πρέπει να ξεκινήσεις ώστε μετά να μπορείς να προσθέτεις χωρίς να γίνει αρχικοποίηση του χώρου ?
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μόλις είδα τον calculator και καταλαβαίνω ότι αυτό παίζει μόνο με το SHR. Τα άλλα 3+ δίσκους.

Το basic raid που λένε είναι το SHR ?

RAID Migration
  • Basic to RAID 1
  • Basic to RAID 5
  • RAID 1 to RAID 5
  • RAID 5 to RAID 6
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Αν υπάρχει έστω και μια στο εκατομμύριο να ενδιαφερθείς για transcoding κοίτα προς τα δύο Celeron και άσε τον atom.
Πρόσφατα το Plex υποστηρίζει επισημα hardware transcoding σε CPU με quick sync, που έχουν οι δύο Celeron.
Oσο για σκληρό red ειναι μάλλον η πιο αξιόπιστη λύση και θυμάμαι ότι δίνει και 3χρονια εγγύηση.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
ok, μάλλον θα πάω για το 918+ με ένα 8αρι red για αρχή σε SHR για να κανω το migration από το intel/emc

από ότι καταλαβαίνω μετά βάζοντας το 2ο δίσκο απλά αποκτάω την ασφάλεια του raid και με τον τρίτο παίρνω και τον εχτρα χώρο για τα 16TB
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
> The reason behind this is that in 2014 some of the players in the industry changed the location of the HDD screwholes and thus Synology switched to compatible trays starting in June 2014. The 2015 models (that's what "15-series" means) were all released after June 2014 so no issues there.

οπότε κάνουν και οι άλλοι (ανάποδα το διαβασα στην αρχή). Απλά δεν έχουν το 2ο (no vibration sensors)
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Απάντηση: Re: Synogy DS918 + VS DS1517+

> The reason behind this is that in 2014 some of the players in the industry changed the location of the HDD screwholes and thus Synology switched to compatible trays starting in June 2014. The 2015 models (that's what "15-series" means) were all released after June 2014 so no issues there.

οπότε κάνουν και οι άλλοι (ανάποδα το διαβασα στην αρχή). Απλά δεν έχουν το 2ο (no vibration sensors)

Εγω εβαλα 3-10αρηδες Irowolf και εναν Baracuda Pro για scratch.
Mια χαρα απο πλευρα θορυβου !!!