Denon AVR-X2100W πρόβλημα στο Power ON

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Παρουσιάστηκε το εξής πρόβλημα σήμερα όταν πήγα να ανοίξω τον ενισχυτή του τίτλου: 7 στις 10 φορές δεν ανοίγει και αναβοσβήνει γρήγορα κόκκινο καλπάκι (κάθε 0,5 sec).

Πήγα στο manual και λέει γι αυτό το θέμα:
- Check the speaker connections. The protection circuit may have been activated because speaker cable
core wires came in contact with each other or a core wire was disconnected from the connector and
came in contact with the rear panel of this unit. After unplugging the power cord, take corrective action
such as firmly re-twisting the core wire or taking care of the connector, and then reconnect the wire.
- Turn down the volume and turn on the power again.
- This unit’s amplifier circuit has failed. Unplug the power cord and contact our customer service center.

Εβγαλα όλα τα καλώδια (ηχείων, LAN, κεραία) αλλά το ίδιο κάνει. Χοντρικά 7 στις 10 δεν θα ανοίξει. Τον φύσηξα λίγο (μην έχει σκόνη) τα συνέδεσα πάλι και κάνει το ίδιο. Κρύος ο ενισχυτής, δεν έπαιζε. Οταν ανοίγει παίζει κανονικά.

Καμία ιδέα;
Κανένα τηλ τεχνικού Πειραιά κ γύρω περιοχές (Νίκαια, Κορυδαλλό κλπ). Είναι εκτός εγγύησης.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ναι κανένα πρόβλημα! Δεν το είχα δει για τις βλάβες.
Οχι δεν έχω δοκιμάσει άλλο καλώδιο. Λες να φταίει αυτό;
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Χεχε είχα λίγο δουλειά σπίτι.
Αλλαξα καλώδιο. Τα ιδία :(
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Χεχε είχα λίγο δουλειά σπίτι.
Αλλαξα καλώδιο. Τα ιδία :(
Κριμα, για δες για να εξαντλησουμε ολες τις πιθανοτητες μηπως φταιει η πριζα στο πολυπριζο που παιρνει ρευμα ο ενισχυτης.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Το δοκίμασα κ αυτό όταν άλλαξα καλώδιο. Το έβαλα σε άλλη πρίζα. Το περίεργο είναι ότι 3-4 φορές στις 10 θα ανοίξει κ θα παίξει κανονικά κ κανονική έντασή κ πιο δυνατά.
Οταν τον είχα αγοράσει, 2 μέρες μετά έκανε τα ίδια αλλά ποτέ δεν άνοιγε. Τον πήγα πίσω κ μου τον αλλάξαν με άλλον. Το πρόβλημα ήταν στη "ψυχρή κόλληση" όπως μου είπαν. Αλλά επειδή ήταν 3-4 ημερών μου τον αλλάξαν. Παίζει να είναι το ίδιο? Υποθέτω όχι γιατί ανοίγει κάποιες φορές.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωχ μαλλον δεν στον αλλαξαν ποτε, στη θεση σου ακομα κι εκτος εγγυησης θα το ανεφερα και θα ζητουσα ο,τι καλυτερο μπορει να γινει, δεν μπορει να ναι συμπτωση.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Εκανα ελέγχο τότε, είχα κρατήσει φωτό του serial number και το αλλαγμένο είχε άλλο. Εκτός κ αν μπορούν να το αλλάξουν κ αυτό δεν μου έδωσαν το ίδιο. Αλλωστε τότε δεν έπαιζε καθόλου.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Ούτε με reset τα settings έγινε τίποτα. Διάβασα στο site της denon να κάνω reset με 2 τα κουμπιά μπροστά συν το power (κάνει reset και τον microprocessor έλεγε) αλλά τίποτα.

Ξέρουμε κανένα μαγαζί ή τεχνικό να το δει;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,397
Αθήνα
- This unit’s amplifier circuit has failed. Unplug the power cord and contact our customer service center.

Αυτό ξέρεις σημαίνει ότι μπορεί και να έχει κάψει κανάλι. Κατά τη γνώμη μου μην το προσπαθείς άλλο. Αφού έκανες ότι λέει το manual και δεν γίνεται τίποτε.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Λοιπόν νέα (μάλλον) δεδομένα:
Σε κάποια από τις φορές που άνοιγε δεν είχα ήχο καθόλου (συνήθως είχα). Είτε στο tuner είτε στο tv audio. Εκεί που έψαχνα ρυθμίσεις κλπ και δεν έπαιζε τίποτα, πατάω κ το κουμπί ECO στο τηλεκοντρόλ, το κάνει ON και άρχισαν να παίζουν τα ηχεία! Δοκιμάζω να ανοιγόκλεισω τον Denon με το ECO στο ON και άνοιγε πάντα. Με το ECO στο Off μου έκανε τα ίδια που περιγράφω στο πρώτο post. Θυμάμαι όμως ότι το είχα πάντα OFF το ECO.
Τι κουλό είναι αυτό τώρα; Bug του firmware ή κάτι άλλο;
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Αφού ασχολήθηκα λίγο το Σ/Κ επιβεβαίωσα τα παραπάνω:

Με το ECO mode στο OFF ο ενισχυτής στις 10 φορές θα ανοίξει τις 3-4 και μπορεί να μην έχω ήχο όμως. Όταν δεν ανοίγει αναβοσβήνει κόκκινο κάθε 0,5sec.

Με το ECO mode στο ON ο ενισχυτής ανοίγει πάντα και φαίνεται να παίζει σωστά (δοκίμασα tuner, bluetooth και φυσικά ταινίες/σειρές).

Καμία ιδέα κανείς; :chinscratch:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κι εγω τροφοδοτικο σκεφτομαι η το κομματι της πλακετας που ευθυνεται για την λειτουργια eco. Γιατι δε ρωτας την Κινοτεχνικη;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Πήρα πριν λίγο. Δεν το έχουν ξανακούσει το πρόβλημα. Θα κάνουν ερώτηση στην Denon.

Σε κάθε περίπτωση να το δουλέψω έτσι όπως δουλεύει και να το πάω μετά τις γιορτές.