Κινητά vs φωτογραφικές, υπέρ και κατά

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Κάτοχος του p10 huawei.
Έχει διπλή κάμερα και δύο αισθητήρες εκ των οποίων ο ένας είναι monochrome!!!!
Όταν βάζω τον monochrome δηλαδή τραβώντας σε ασπρόμαυρο στα 20 mp παθαίνω την πλάκα μου.
Σε συνθήκες ημέρας το p10 μου φαίνεται καλύτερο από την fuji x70 που έχω. Ναι το ξαδερφακι της x100s. Σκέφτομαι να πουλήσω τη fuji όπου μόνο όταν πέσει το σκοτάδι δείχνει καλύτερη.
Ακούγεται υπερβολικό αλλά ειλικρινά αν βρω χρόνο θα προσπαθήσω να κάνω σύγκριση να δείτε.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

το πρωι δεν εχεις θεμα ...το βραδυ ειναι τα δυσκολα και σε εσωτερικους χωρους.
ειδικα αν εχεις και κινουμενο θεμα...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Προσωπικά και εγώ έχω καταργήσει τελείως τις Compact, τα σύγχρονα High End Κινητά ειδικά την ημέρα και με καλό φως δεν απέχουν ιδιαίτερα από σε ποιότητα εικόνας από μια premium compact, ενώ έχουν και κάμποσες ευκολίες όπως επιπλέον black & White αισθητήρα, extra φακό για ζουμ ή ''θόλωση'' του Backround κλπ..
Ακόμα και σε βράδυ, προσωπικά κυρίως με το Microsoft 950XL άλλα και με το Samsung S7 που έχω είμαι ευχαριστημένος, μόνο αν έχεις Mirrorless/Dslr με prime φακό θα έχεις ξεκάθαρα καλύτερα αποτελέσματα αλλιώς με τους σκοτεινούς φακούς κιτ δεν κερδίζεις και πολλά σε σχέση με ένα καλό κινητό. Μάλιστα με κάποιες ιδιαίτερες τεχνικές που εφαρμόζει το 950XL το βράδυ έχω χωρίς υπερβολή ισάξια ή και κάποιες φορές καλύτερα αποτελέσματα σε σχέση με μια Mirrorless με τον κιτ φακό..
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

ενα προχειρο δειγμα σε Full auto kai jpg, to LG G6 ενεργοποιησε το HDR ....

Aριστερα το LG G6, δεξια η sony a6300



lg_sony by John Spirou, on Flickr



100% crop

αν ειχε και καποια ρυθμιση το LG G6 για μειωση της οξυτητας ,θα ηταν οτι επρεπε.

Εχει παντως και RAW για τους "μερακληδες"!

lg1_sony1 by John Spirou, on Flickr
 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Γιάννη τώρα αν πω ότι η φώτο από το Lg G6 είναι αισθητά καλύτερη θα φάω ξύλο???χαχα

Υ.Γ. Γιάννη αν σκεφτείς ότι βρίσκεις πλέον το LG G6 στα 400 ευρώ και έχεις και έχτρα υπερευρυγώνιο φακό, δεν το συζητάμε είναι φοβερή λύση!!!
Παρεμπιπτόντως Γιάννη η απόδοση του υπερευρυγώνιου φακού πως είναι?? έχει υποφερτή παραμόρφωση στα άκρα? Το Sharpness πως είναι?? Παλεύεται επίσης στα άκρα ή είναι λάσπη?
 

apotin

AVClub Addicted Member
21 October 2010
1,322
Έδεσσα
Απάντηση: Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Γιάννη τώρα αν πω ότι η φώτο από το Lg G6 είναι αισθητά καλύτερη θα φάω ξύλο???χαχα

Και εγώ έχω την ίδια αίσθηση, μήπως "πείραξες" την 6300;
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Απάντηση: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Το έχω ξαναπεί ότι η πραγματική τεχνολογική εξελιξη αυτή τη στιγμή όσον αφορά στην φωτογραφία-βιντεο βρίσκεται στα κινητά και όχι στα σώματα.
Βλέποντας τι μπορεί να κάνει ενα note8 ενα v30 η ενα iphone8-x πραγματικά είναι πολλές οι φορές που λες τι να κουβαλάω κάμερα μαζί μου. Αν με κάποιον τρόπο (που θεωρώ είναι θεμα χρονου αφού ήδη υπάρχει μεγάλη βελτιωση) βελτιωσουν την απόδοση σε χαμηλό φωτισμό τότε the game is over για τις slr ειδικά για τους ερασιτέχνες πάντα μιλάμε. Εγώ με το S7E πολλές φορές τρίβω τα μάτια μου. Δεν νομιζω οτι θα αργησει να φτάσει η στιγμή που θα φέρουν 3-4 φακούς και θα έχει ευρυγωνιο και τελε από ένα smartphone. Ρίχτε μια ματιά στην Light16.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Το έχω ξαναπεί ότι η πραγματική τεχνολογική εξελιξη αυτή τη στιγμή όσον αφορά στην φωτογραφία-βιντεο βρίσκεται στα κινητά και όχι στα σώματα.
Βλέποντας τι μπορεί να κάνει ενα note8 ενα v30 η ενα iphone8-x πραγματικά είναι πολλές οι φορές που λες τι να κουβαλάω κάμερα μαζί μου. Αν με κάποιον τρόπο (που θεωρώ είναι θεμα χρονου αφού ήδη υπάρχει μεγάλη βελτιωση) βελτιωσουν την απόδοση σε χαμηλό φωτισμό τότε the game is over για τις slr ειδικά για τους ερασιτέχνες πάντα μιλάμε. Εγώ με το S7E πολλές φορές τρίβω τα μάτια μου. Δεν νομιζω οτι θα αργησει να φτάσει η στιγμή που θα φέρουν 3-4 φακούς και θα έχει ευρυγωνιο και τελε από ένα smartphone. Ρίχτε μια ματιά στην Light16.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οπως τα λες είναι, οι κατασκευαστές των κινητών λόγω των φυσικών δυσκολιών (μικρός όγκος) παλεύουν και προσπαθούν να βρουν λύσεις στα προβλήματα την ίδια στιγμή που στις κλασικές φωτογραφικές μηχανές οι εταιρίες επί το πλείστον επαναπαύονται στις δάφνες τους.

Y.Γ. Από ότι ακούγεται το επερχόμενο Huawei P11 θα έχει 3 φακούς και μάλλον 5Χ ζουμ....προσωπικά θεωρώ ότι είναι μετρημένες οι μέρες των Premium compact, αφού σκοτώσανε τα κινητά τις απλές Compact, πιάνουν τώρα τις Premium Compact Και δεν θα αργήσει ο καιρός που θα χτυπάνε στα ίσια ακόμα και mirrorless χαμηλού κόστους.
 
Απάντηση: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Βλέποντας την εξέλιξη των κινητών στον τομέα της φωτογραφίας μου προκαλείται μια τεράστια απορία:

Πως από ένα φακουδάκι μεγέθους μικρότερο από πινέζα αποτυπώνεται όλη αυτή η λεπτομέρεια?
Δε θα το συγκρίνω με ακριβούς primes αλλά με φακους κιτ ή και αυτούς που "φοράνε" οι απλές κόμπακτ όπου σαν βάρος-κόστος-μέγεθος των φακών αυτών σε σχέση με τη "φακή" ακόμα και των premium κινητών η σύγκριση φαντάζει αστεία, αλλά είναι...τρομακτική τελικά!

Πως γίνεται ρε παιδιά?
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Απάντηση: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Βλέποντας την εξέλιξη των κινητών στον τομέα της φωτογραφίας μου προκαλείται μια τεράστια απορία:

Πως από ένα φακουδάκι μεγέθους μικρότερο από πινέζα αποτυπώνεται όλη αυτή η λεπτομέρεια?
Δε θα το συγκρίνω με ακριβούς primes αλλά με φακους κιτ ή και αυτούς που "φοράνε" οι απλές κόμπακτ όπου σαν βάρος-κόστος-μέγεθος των φακών αυτών σε σχέση με τη "φακή" ακόμα και των premium κινητών η σύγκριση φαντάζει αστεία, αλλά είναι...τρομακτική τελικά!

Πως γίνεται ρε παιδιά?

Διότι οι κατασκευαστές κινητών έχουν μεγάλο ανταγωνισμό, το προσπαθούν, παλεύουν συνεχώς να βελτιώσουν τις κάμερες των κινητών, ξεζουμίζουν την κάμερα, φτιάχνουν software που εκμεταλλεύεται πλήρως το Hardware, βγάζουν συνεχώς update ενώ οι κατασκευαστές φωτογραφικών απλά ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα τις Canon/Nikon....Η δε Canon δεν έχει ανακαλύψει ακόμα το 4κ βίντεο ενώ έχουμε φτάσει το 2017 και κάθε κινητό της πλάκας πλέον τραβάει 4κ βίντεο, η δε Nikon ακόμα δεν έχει φτιάξει ένα αξιοπρεπές σύστημα εστίασης από την οθόνη....Μην μιλήσω καν για IBIS που οι κατασκευαστές κινητών το έχουν στριμώξει μέσα σε ελάχιστα χιλιοστά ενώ κάποιες φωτογραφικές εταιρίες, ονόματα δεν λέμε, ακόμα δεν το έχουν ''ανακαλύψει''....Με αυτά που κάνουν μην γκρινιάζουν μετά που θα τους κανιβαλίσουν τα κινητά και τα έσοδα τους συνεχώς θα συρικνόνονται..
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

το κινητό είναι το hot καταναλωτικό προϊον των τελευταίων ετών παγκοσμίως και η κάμερα είναι ένα από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά του, εταιρείες-κολοσσοί με τη μερικές από τις μεγαλύτερες κεφαλαιοποιήσεις ρίχνουν τεράστια ποσά στην εξέλιξή της, επομένως εκεί γίνεται και όλη η πρόοδος.......

ακόμη και η sony που θεωρείται ότι σπρώχνει το κάρο περισσότερο από τους υπόλοιπους, τα τελευταία 2-3 χρόνια που έχουν γίνει τεράστια άλματα στα κινητά, στις mirrorless προτάσεις της βλέπεις τα μοντέλα της προηγούμενης γενιάς να μην έχουν μεγάλες διαφορές από τα τωρινής

ίσως η τεχνολογία φακών, αισθητήρων κλπ να έχει "ταβανιάσει", αν και κάτι μου λέει ότι αν όλος ο κόσμος ήθελε να πάρει dedicated κάμερες και υπήρχε προοπτική για πολύ χρήμα θα βλέπαμε παπάδες...
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Ισως ισχύει και το γεγονός ότι όλοι μας χρειαζόμαστε και αγοράζουμε κινητά, όλοι μας το κουβαλάμε πάνω μας, οπότε γιατί να μην έχει το κινητό μας και μια πολύ καλή φωτογραφική μηχανή? Εκει είναι το κλειδί και εκει δίνουν βάση και οι εταιρίες!! Ενας ερασιτέχνης και μέσος χρήστης πλέον μια χαρά καλύπτεται φωτογραφικά άλλα και σε βίντεο με ένα σύγχρονο καλό κινητό. Μάλιστα τα περισσότερα κινητά έχουν και πολύ καλές Jpeg engines με λαμπερά χρώματα και πολλές φορές φαίνονται τα έτοιμα jpeg τους καλύτερα στο μέσο ''μάτι'' από ένα jpeg κανονικής μηχανής....

Υ.Γ. Οι φακοί κάνουν πράγματι την διαφορά άλλα θεωρείτε ότι ένας μέσος χρήστης θα καταλάβει ποτέ την διαφορά ποιότητας σε μια φώτο από έναν απλό κιτ φακό σε σχέση με μια φώτο από ένα καλό Prime??? Μην βλέπετε που εμείς καθόμαστε και κάνουμε pixel peeping, ξεσκίζουμε τα Raw αρχεία και σκανάρουμε τις γωνίες να βρούμε artifacts ατέλειες κλπ. Οι περισσότεροι στην καλύτερη βάζουν τις εικόνες στον υπολογιστή και βλέπουν ''συνολικά'' και σφαιρικά μια φώτο και εκει τα λαμπερά χρώματα των φώτο από τα κινητά όπως προείπα κάνουν τις φώτο να φαίνονται εντυπωσιακές...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
Re: Απάντηση: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Βλέποντας την εξέλιξη των κινητών στον τομέα της φωτογραφίας μου προκαλείται μια τεράστια απορία:

Πως από ένα φακουδάκι μεγέθους μικρότερο από πινέζα αποτυπώνεται όλη αυτή η λεπτομέρεια?
Δε θα το συγκρίνω με ακριβούς primes αλλά με φακους κιτ ή και αυτούς που "φοράνε" οι απλές κόμπακτ όπου σαν βάρος-κόστος-μέγεθος των φακών αυτών σε σχέση με τη "φακή" ακόμα και των premium κινητών η σύγκριση φαντάζει αστεία, αλλά είναι...τρομακτική τελικά!

Πως γίνεται ρε παιδιά?


το απλούστερο είναι το καλύτερο.
Η τελειότερη θεωρητικά μηχανή είναι η pin hole camera

https://en.wikipedia.org/wiki/Pinhole_camera

αυτή έχει τον ιδεατό φακό.
Από την στιγμή που ο φακός δεν είναι οπή αλλά ένα ολόκληρο σύστημα κρυστάλλων αρχίζουν τα προβλήματα που μετά πρέπει να λυθούν, έτσι μπαίνουν άλλοι φακοί για να διορθώσουν ένα πρόβλημα, δημιουργούν άλλα κλπ.

το θέμα είναι
πως να κάνεις το μικρό και το απλό, ελκυστικό στο αγοραστικό κοινό.
μάλλον με δούρειο ίππο. (ένα κινητό)
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Εντάξει όλα αυτά, αλλά έχετε βάλει δίπλα - δίπλα φωτό από κινητό και φωτογραφική με καλό φακό? Στο 1:1 δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση...

Αυτό που πράγματι έχουν τα κινητά είναι το πολύ ψαγμένο software, απλά γιατί γνωρίζουν οι εταιρείες ότι 99,99% ουδείς ασχολείται με ρυθμίσεις. Πολύ πρόσφατα έδειξα 2-3 απλοϊκά πραγματάκια σε ανθρώπους techno freak γκατζετάκηδες γύρω στα 35 τους. Άσχετοι όμως με την φωτογραφία, έννοιες όπως σημείο εστίασης, φωτομέτρηση, hdr, κ.λ.π. ούτε καν. Με κοίταγαν με δέος βλέποντας live τις διαφοροποιήσεις στην οθόνη...

Άρα αυτό που ίσως "λείπει" από τις φωτογραφικές είναι η περαιτέρω εξέλιξη ενός πολύ δυνατού default αυτόματου mode. Έχουν τέτοια όλες οι μηχανές, αλλά σου λέει η εταιρεία "αν θες αποτελέσματα, ασχολήσου και λιγάκι" - λογικό από μια άποψη, μια και υποτίθεται ότι απευθύνεται σε "κανονικούς φωτογράφους" η μηχανή και όχι σε κάποιους που κάνουν "τα πάντα όλα" με μια συσκευή και άμα λάχει τραβάνε καμιά φωτογραφία...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

δεν ειπε κανεις οτι αντικαθιστουν μια καλη φωτογραφικη....υποκαθιστουν.
Προφανως και δεν ειναι για 100% pixel peeping, αλλα αυτο το κανουμε μονο εμεις εδω στα φορουμ.

αλλα ακομα κι εγω, τις πιο πολλες φωτο θα τις δω σε νορμαλ θεαση, στην τηλεοραση ή στο κινητο, και θα τις δειξω σε κοσμο παλι στη τηλεοραση ή σε καποιο ταμπλετ.
ακομα και να τις τυπωσεις, μια χαρα θα βγουνε σε 10χ15 ή και λιγο παραπνω, ειδικα οι ημερησιες.

Σε βραδυνα, ακομα εχουν δρομο φυσικα τα κινητα, αλλα το προσπαθουν.
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Σωστά τα λες Δημήτρη, γενικότερα ισχύει το γεγονός ότι στα κινητά οι εταιρίες κάνουν το καλύτερο δυνατό για να έχουν όσο το δυνατόν καλύτερη αυτόματη λειτουργία και από εκει και πέρα ότι κάτσει και ότι βάλουν σε Manual ρυθμίσεις. Από την άλλη στις φωτογραφικές μηχανές γίνεται το αντίθετο, απλά πετάνε και ένα Auto μήπως και χρειαστεί....το αποτέλεσμα είναι ότι ενώ η κάμερα ενός κινητού δεν έχει καμία σχέση με μιας κανονικής φωτογραφικής μηχανής, το εξελιγμένο software και το εξαιρετικό Auto βγάζουν φωτογραφίες πολλές φορές ισάξιες με μια μηχανή.

Για να έχεις αισθητή διαφορά ποιότητας εικόνας πρέπει να έχεις έναν καλό φακό Prime, γιατί με κιτ σε 1:1 δύσκολα θα δεις μεγάλες διαφορές.

Υ.Γ. Εχω και ένα πρόσφατο παράδειγμα με την Fuji X100F. Είχα πάει στο πάρκο με τα μικρά να παίξουν και έβγαζα κάποιες φώτος, σε κάποιο σημείο λέω να τραβήξω κάποιο βίντεο, βγάζω το κινητό (Microsoft 950XL) καθώς η fuji σε αυτό το κομμάτι πάσχει, τραβάω λοιπόν και μετά λέω δεν τραβάω και μερικές φώτος με το κινητό? Πέρα ότι εστίαζε αισθητά πιο γρήγορα από την fuji και είχα και το Touch της οθόνης για λήψεις, αυτό που ήταν εντυπωσιακό στο όλο θέμα ήταν όταν έβαλα τις φώτος από την X100 και το κινητό το βράδυ στον υπολογιστή.....χωρίς υπερβολή σε θέαση 1:1 δυσκολευόμουνα να καταλάβω μια φώτο αν ήταν από το κινητό ή από την Fuji!!! Μόνο με προσεκτική μελέτη έβλεπες το καλύτερο Dynamic range και την καλύτερη διαχείριση θορύβου κλπ. της Fuji και μόνο αν άρχιζες να κάνεις ζουμ.....!!! Εκανα και το απλό τεστ βάζοντας ανακατεμένες τις φώτος για να τις δει η Σύζυγος και να μου πει πιες τις αρέσουν και το αποτέλεσμα ήταν ότι επέλεξε πιο πολλές φώτος που ήταν τραβηγμένες με το κινητό!!! Τι να πω ακραίο παράδειγμα άλλα το έγραψα για να δείξω ότι μην απαξιώνεται πλέον τα κινητά, κάτω από προϋποθέσεις μπορούν να είναι και η μόνη φωτογραφική μηχανή κάποιου!!
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,453
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

δεν ειπε κανεις οτι αντικαθιστουν μια καλη φωτογραφικη....υποκαθιστουν.
Προφανως και δεν ειναι για 100% pixel peeping, αλλα αυτο το κανουμε μονο εμεις εδω στα φορουμ.

αλλα ακομα κι εγω, τις πιο πολλες φωτο θα τις δω σε νορμαλ θεαση, στην τηλεοραση ή στο κινητο, και θα τις δειξω σε κοσμο παλι στη τηλεοραση ή σε καποιο ταμπλετ.
ακομα και να τις τυπωσεις, μια χαρα θα βγουνε σε 10χ15 ή και λιγο παραπνω, ειδικα οι ημερησιες.

Σε βραδυνα, ακομα εχουν δρομο φυσικα τα κινητα, αλλα το προσπαθουν.

Συμφωνώ απόλυτα Γιάννη, και πράγματι στα βραδινά έχουν δρόμο ακόμα άλλα όπως είπες το προσπαθούν και έχουν κάνει και εκει μεγάλα βήματα προόδου...

Υ.Γ. Τύπωσα πριν λίγο καιρό ένα άλμπουμ με περίπου 500 φώτος από όλη την χρονιά, οι 100-150 μέσα στο άλμπουμ είναι από κινητά, αν δει κάποιος το άλμπουμ δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει πιες είναι αυτές οι φώτος μέσα στις 500!!! Φυσικά κάποιες από αυτές ήταν από raw αρχεία και είχαν φάει και επεξεργασία άλλα και πάλι σε εκτυπώσεις όπως είπες 10χ15 ή και ακόμα 13χ18 μια χαρά φαίνονται οι φώτος από κινητά.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Μα αυτό λέμε.
Και εγώ με την x70 σε σχέση με το p10 monochrome σε 1 προς 1 έβλεπα καλύτερο το p10
 

Apollwn

Banned
11 January 2014
5,281
Αθήνα
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Νικόλα .. Πολύχρονος σε ξέχασα ... φυσικά και δε θα καταλάβουν έχοντας συνηθίσει φωτογραφίες από κινητά.:flipout:
.. στο γάμο της βαφτιστήρας μου έκανα τη φωτογράφιση στο σπίτι και άργησα να της δώσω θέλοντας να τις δει μετά από φίλης της φωτογράφου που είχε αναλάβει το μυστήριο. Τι ρώτησα πως της φάνηκαν και ήταν ενθουσιασμένη.... έλα απ το σπίτι τώρα να πάρεις ότι τράβηξε ο νονός.... ήρθε και έμεινε με το στόμα ανοιχτό. Τις εξήγησα ότι έχουν όλοι τους συνηθίσει τις φωτογραφίες απ τα κινητά και του κάθε τεμπέλη φωτογράφου ... έβλεπα πως δούλευε φυσικά και με τη κάμερα... φαίνονται υπέροχες. Νονέ μου οι δικές σου φαίνονται ότι θέλουν να μου μιλήσουν. Αυτά.

Τύπωσα πριν λίγο καιρό ένα άλμπουμ με περίπου 500 φώτος από όλη την χρονιά, οι 100-150 μέσα στο άλμπουμ είναι από κινητά, αν δει κάποιος το άλμπουμ δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει πιες είναι αυτές οι φώτος μέσα στις 500!!! Φυσικά κάποιες από αυτές ήταν από raw αρχεία και είχαν φάει και επεξεργασία άλλα και πάλι σε εκτυπώσεις όπως είπες 10χ15 ή και ακόμα 13χ18 μια χαρά φαίνονται οι φώτος από κινητά.
 
Re: Κινητά με καλή φωτογραφική απόδοση

Πάντως παίζοντας με την -υποτίθεται, σύμφωνα με το dxo- κορυφαία φωτογραφική μηχανή κινητού σήμερα (iPhone X), βλέπω πως στα σκοτάδια ακόμα γίνεται της κακομοίρας και η διαφορά είναι χαώδης σε σχέση με μια dSLR της σειράς με έναν φτηνό φωτεινό φακό (σαν τους 50αρηδες που έχουν οι περισσότερες εταιρίες).

Στα φωτεινά όμως πολύ δύσκολα θα καταλάβεις διαφορές σε νορμάλ μεγέθη, χώρια το γεγονός ότι οι εξελιγμένοι αλγόριθμοι του κινητού εννίοτε διορθώνουν και τα λάθη που θα'κανες ως φωτογράφος με manual, ενώ και τα hdr βελτιώνουν πράγματα στα σημεία.