Φωτογραφίες και αποθήκευση....

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
όπως όλος ο κόσμος βγάζω τις φωτό και αποθηκεύονται στο κινητό.
Τώρα... στο κινητό (S6) οι φωτογραφίες βρίσκονται στο προεγκατεστημένο app της samsung που λέγεται Συλλογή. Οι φωτογραφίες φαίνεται να είναι στην διεύθυνση αυτή

εσωτερικός χώρος αποθήκευσης/dcim/camera

Για κάποιο λόγο ανεβαίνουν και στο google drive, αλλά πριν από λίγο είδα ότι βρίσκονται και στην εφαρμογή google Φωτογραφίες και βρίσκονται εδώ

/storage/emulated/0/dcim/camera/


υπάρχει περίπτωση να είναι διπλά φορτωμένες?
εν τω μεταξύ παρατήρησα ότι έχω σβήσει κάποιες και τις βρίσκω στο google drive σε φακέλους που λέγονται όπως λέγονταν οι αρχικοί με την σημείωση "τροποποίηση"...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Ανεβαίνουν στο Google Photos αλλά εκεί είναι μόνο για backup, δεν καταλαμβάνει διπλάσιο χώρο στη συσκευή αν εννοείς αυτό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Ανεβαίνουν στο Google Photos αλλά εκεί είναι μόνο για backup, δεν καταλαμβάνει διπλάσιο χώρο στη συσκευή αν εννοείς αυτό.

αυτό εννοώ, ίσως πρέπει να σβήσω κάποια για να δώ αν φεύγει και από τις δυό θέσεις.

για το άλλο με το drive υπάρχει ίσως κάποια ρύθμιση?
διότι είμαι σίγουρος ότι ανέβηκαν στo drive φωτογραφίες που τις έσβησα από την κανονική θέση τους και τώρα βλέπω να πιάνουν χώρο εκεί...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
αυτό εννοώ, ίσως πρέπει να σβήσω κάποια για να δώ αν φεύγει και από τις δυό θέσεις.

για το άλλο με το drive υπάρχει ίσως κάποια ρύθμιση?
διότι είμαι σίγουρος ότι ανέβηκαν στo drive φωτογραφίες που τις έσβησα από την κανονική θέση τους και τώρα βλέπω να πιάνουν χώρο εκεί...

πρεπει να εχεις εγκαταστησει το google photos και ενεργοποιησες το backup sync. Με το που βγαζεις φωτο, την ανεβαζει σε συγκεκριμενο σημειο του google drive. Δες την εφαρμογη google photos γιατι υπαρχει περιπτωση να στα ανεβαζει καταναλωνοντας ακομα και data (αν και νομιζω οτι η default ρυθμιση ειναι να ανεβαζει μονο με wifi).
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
αυτό εννοώ, ίσως πρέπει να σβήσω κάποια για να δώ αν φεύγει και από τις δυό θέσεις.

για το άλλο με το drive υπάρχει ίσως κάποια ρύθμιση?
διότι είμαι σίγουρος ότι ανέβηκαν στo drive φωτογραφίες που τις έσβησα από την κανονική θέση τους και τώρα βλέπω να πιάνουν χώρο εκεί...

Ναι, αυτό γίνεται, παίρνει backup τις φωτογραφίες και μετά μπορείς να τις σβήσεις από τη συσκευή, αν δεν θέλεις να ανεβαίνουν ρύθμισε την εφαρμογή Φωτογραφίες της Google να μην κάνει backup, αν και δε βλέπω το λόγο να το κάνεις αφού ο χώρος είναι απεριόριστος στην κανονική ανάλυση των φωτογραφιών