yamaha R-N500 + ??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

a_theo_s

Established Member
30 June 2008
133
Καλησπερα

Μου κανανε δωρο τον παρακατω ενισχυτη και ψαχνω για ηχεια
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n500/index.html

και επειδη ειμαι νεος στο αθλημα δεν θα ηθελα να ξοδεψω για αρχη πανω απο 300 ευρω σε ηχεια

Το σαλονι μου ειναι περιπου 65 τετραγωνικα με "ενσωματωμενη " κουζινα και σκαλες για ανεβα στα υπνοδωματια -κατεβα στο υπογειο

Σε αυτο το budget υπαρχει κατι που προτεινετε?
Ακουω τα παντα, με την τζαζ και ροκ να ειναι ψηλα στις προτιμησεις μου

Ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ζόρικα τα πράγματα. Ό ενισχυτης έχει πολύ ωραίες λειτουργίες. Αλλά δεν πιστεύω ότι έχει το γκάζι για να σπρώξει σωστά μεγάλα ηχεία. Και με δεδομένα τα τ.μ. του χώρου σου μάλλον κανονικά χρειάζονται τεράστια ηχεία.

Δώσε λίγο και ενα budget.

Καλή λύση παντως αν δεν υπάρχει θέμα παντόφλας είναι κάποιο cerwin Vega. Αλλιώς κοιτάς κάτι σε klipsch και jbl με προσοχή πάντα στα γκάζια.

Σε επόμενη φάση μπορείς να προσθέσεις και ενα ενεργο sub woofer. Αν όχι αμέσως:)
 

a_theo_s

Established Member
30 June 2008
133
Καλημερα
Οπες ειπα, δεν θα ηθελα να δωσω πανω απο 300(ζευγαρι) σε πρωτη φαση μιας και ειμαι και αρχαριος αλλα και ζορισμενος οικονομικα
Εαν απο την αλλη με 300 δεν υπαρχει κατι ...
Εγω, χωρις να ξερω παντως, χαζευα αυτα...https://www.skroutz.gr/s/7329044/Yamaha-NS-F51.html

Ευχαριστω
 

a_theo_s

Established Member
30 June 2008
133
για τις διαστασεις του χωρου μου τι θα πρότεινες? όχι αναγκαστικα στις τιμες που αναφέρομαι πιο πανω(300)
Και επειδή o φιλος panoramix με εβαλε στην πριζα , ποιο θα θεωρούσες το καταλληλο subwoofer
ευχαριστω
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μεγάλος ο χώρος, συγκεκριμένος ο ενισχυτής, πολύ σφιχτό το budget.

Πρόταση ηχείων με καλά review και καλό ήχο (για τα λεφτά τους πάντα) οδηγούνται εύκολα, έχουν επαρκές χαμηλό και είναι απολύτως οικονομικά.

Yamaha ραδιοενισχυτής είναι στη φωτό; :rolleyes:

747192125509_t50_lifestyle_04.jpg

https://www.polkaudio.com/products/t50

Στη συνέχεια προσθέτεις κι ένα sub όποτε σε βολεύει. Βλέπω ότι ο ενισχυτής σου έχει και φίλτρο εκεί στα 90Hz. Καλό αυτό.
 

a_theo_s

Established Member
30 June 2008
133
Re: Απάντηση: yamaha R-N500 + ??

κατά μηκος τηςς μπλε γραμμης θα μπει ο ενισχυτης/ηχεια


InkedIMG_7432_LI.jpg
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Στα 4 μέτρα απλά θα ακούς backround μουσική.
Στα 2 μέτρα οριακά μπορείς να κάνεις καλή δουλειά με ένα ευαίσθητο ηχείο.
π.χ https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5007971_-eclipse-three-tannoy.html

ή ακόμα καλύτερα https://www.skroutz.gr/s/6227557/Q-Acoustics-3050.html

Ως γνωστόν πριν αγοράσουμε ηχείο πρέπει να προηγηθεί ακρόαση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εμένα και το polk που πρότεινε ο pleo μου έκατσε καλά σαν πρόταση. Και κοντά στα λεφτά που ψάχνει ο φίλος. Μετα απο ακρόαση με τον ενισχυτή του όμως.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Η αποψη μου είναι ότι ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος και θα μπορούσε να επιλέξει μέσα στα οικονομικά του όρια ένα καλύτερο ηχείο βάσης και μελλοντικά να το <βοηθήσει> με κάποιο sub .Εκτιμώ ότι τα ηχεία δαπέδου σ αυτό το εύρος τιμής θα δώσουν χειρότερο αποτέλεσμα από κάποιο καλύτερο ηχείο βάσης ,με δεδομένο ότι ούτε στη μία -ούτε στην άλλη περίπτωση ο χώρος θα <φορτιστεί>.Ας μη ξεχνούμε το <μικρά ηχεία -μικρά προβλήματα> που σε αρκετές περιπτώσεις ισχύει .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: yamaha R-N500 + ??

ακομα και με τα q acoustics που προτεινει ο sonorous?

Aυτά που προτείνει ο Πέτρος είναι δαπέδου ,εγώ μιλώ για μια τελείως διαφορετική προσέγγιση δηλ ηχεία βάσης .Σέ καμμία περίπτωση δεν θα μπορούν να κατέβουν τόσο χαμηλά όσο του δαπέδου ,αλλά νομίζω ότι ηχητικά θα είναι πιο <σωστά> με δεδομένο ότι υπάρχει οικονομικός περιορισμός .
Δεν είναι πανάκεια αυτό που προτείνω ,απλά είναι διαφορετική προσέγγιση που πολλοί την χρησιμοποιούν .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Γι' αυτό πρότεινα τα T50. Επειδή χρησιμοποιούν ABR και δεν είναι Bass Reflex, το ηχείο δεν υπάρχει στα χρήματα που ζητάει και κυρίως δεν παίζει σαν "χαρτονένιο κουτί" όπως είναι συνήθως η περίπτωση με τα πολύ οικονομικά ηχεία.

Εν προκειμένω και για το χώρο. Είναι μεγάλος και συνεχόμενος στη μεγάλη διάσταση. Το χαμηλό εκεί μέσα θα σβήνει, θα χάνεται, θα... λιποθυμά. Επομένως, δεδομένου του budget οι επιλογές είναι λίγες και πάντα προϋποθέτουν συμβιβασμό. Έτσι κι αλλιώς το HiFi είναι ένα παιχνίδι συμβιβασμών.
Ψάχνεις κάτι που να έχει όσο το δυνατό περισσότερο χαμηλό, και όσο το δυνατό καλύτερα ελεγχόμενο. Αυτό για να υποφέρεις λιγότερο μέχρι να προστεθεί κάποιο subwoofer στο μέλλον.