[Επίσημο] Samsung Galaxy A8/A8+ (2018)

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά

Samsung-Galaxy-A82.jpg


Δεν χρειάστηκε να περιμένουμε καν το CES 2018 για να δούμε επίσημα τα Samsung Galaxy A8/A8+ (2018),
μιας και η εταιρεία αποφάσισε να τα ανακοινώσει επίσημα από σήμερα για να κλείσει το 2017 με όμορφο τρόπο.

Όπως το περιμέναμε από τις διαρροές των προηγούμενων ημερών, τα νέα μέλη της σειράς Galaxy A έρχονται
με την Infinity Display των Galaxy S8/S8+, διαθέτουν εξαιρετική πίσω κάμερα με φακό διαφράγματος f/1.7
για μεγαλύτερη πρόσληψη φωτός σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και διπλή εμπρόσθια κάμερα για
δημιουργία bokeh effect στις selfies.

Οι διαφορές των δύο μοντέλων αφορούν αποκλειστικά το μέγεθος της οθόνης, τις διαστάσεις, το βάρος και την
μπαταρία, ενώ θα κυκλοφορήσει και έκδοση του Galaxy A8+ (2018) με 6GB μνήμη RAM. Αμφότερα αναμένονται
στις αρχές Ιανουαρίου, με τις τιμές για την Ευρώπη να ξεκινούν από τα 499 για το Galaxy A8 (2018) και από
τα 599 για το Galaxy A8+ (2018).


  • Οθόνη 5.6” / 6.0” Super AMOLED FHD+ (2220 x 1080, 18.5:9)
  • Επεξεργαστής 64bit octa-core Samsung Exynos 7885 (2x 2.2GHz + 6x 1.6GHz)
  • Μνήμη RAM 4GB / 6GB (μόνο σε έκδοση του A8+)
  • Αποθηκευτικός χώρος 32GB/64GB (επέκταση με microSD)
  • Κάμερα 16MP f/1.7 με PDAF
  • Εμπρόσθια κάμερα Dual 16MP f/1.9 + 8MP f/1.9 με λειτουργία Live Focus
  • Αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων κεντρικά στο πίσω μέρος
  • Συνδεσιμότητα WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, GPS/GLONASS, NFC, 4G LTE Cat.11
  • Λειτουργικό σύστημα Android 7.1.1 Nougat
  • Μπαταρία 3000mAh/3500mAh
  • Υποδοχές USB Type-C, 3.5mm
  • Διαστάσεις 149.2 x 70.6 x 8.4mm / 159.9 x 75.7 x 8.3mm
  • Βάρος 172gr / 191gr
  • Κατασκευή Πιστοποιημένη στο πρωτόκολλο IP68 για προστασία από μερό και σκόνη
  • Υποστήριξη VR Samsung Gear VR
  • Τιμή 499 / 599


samsunggalaxya8black.jpg


Galaxy-A8-_-A8Plus_Triple_2P_Main_Final.jpg


Galaxy_A82018_A8-Plus-2018_Specification_sheet_Main_2.jpg


[via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 
Last edited:

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Η σειρά Α προσφέρει επιδόσεις S6 (καλές ακόμη και σήμερα) σε πιο μοντέρνο package. Για εμένα είναι εξαιρετική επιλογή έναντι του διπλάσιου ποσού που απαιτούν τα S.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Η σειρά Α προσφέρει επιδόσεις S6 (καλές ακόμη και σήμερα) σε πιο μοντέρνο package. Για εμένα είναι εξαιρετική επιλογή έναντι του διπλάσιου ποσού που απαιτούν τα S.

590 έχει το s8, απλά οι τιμές είναι για γέλια
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Τι συγκρίνεις; Επίσημη τιμή του Α8 και παραεισαγωγή σκρουτζομάγαζο για το S8;
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,318
Αθήνα...
Στο S8 θα πας, απλά οι περισσότεροι λόγω επιδοτήσεων δεν το βρήκαμε στα 590. Εμένα -και πολλών άλλων- τον Ιούνιο η επιδότηση έκοψε από τα 830.
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Τα κεντρικά πλήκτρα των Galaxy A8 και A8+ δεν έχουν αισθητήρα πίεσης


Τα νέα smartphones έχουν κερδίσει τις εντυπώσεις λόγω του φουτουριστικού design και των εξαιρετικών χαρακτηριστικών.​

Είναι όμως γεγονός πως πολλές εκ των τεχνολογιών και των δυνατοτήτων που ενσωματώνουν οι high-end ναυαρχίδες της Samsung, εκλείπουν από τα μοντέλα της σειράς Galaxy A. Κάποιες εξ’ αυτών δικαιολογημένα, κάποιες άλλες αδικαιολόγητα. Για παράδειγμα, παρά τον εξαιρετικό διπλό selfie φακό που ενσωματώνουν, από την κύρια κάμερα λείπει ο Οπτικός Σταθεροποιητής Εικόνας. Πριν λίγο έγινε γνωστό και άλλο ένα χαρακτηριστικό που γνωρίσαμε στα Galaxy S8, S8+ και Note 8, θα μπορούσε να υπάρχει στα δύο A8 μοντέλα, αλλά δεν ενσωματώθηκε.

Συγκεκριμένα, οι νεότερες Galaxy A προσθήκες δεν θα ενσωματώνουν αισθητήρα πίεσης στο κεντρικό τους πλήκτρο. Πρόκειται για μια πολύ βοηθητική δυνατότητα που παρέχει εύκολη πρόσβαση (ή επιστροφή) στο κεντρικό μενού του smartphone. Αισθητήρα πίεσης στην οθόνη είδαμε για πρώτη φορά στο iPhone 6S πριν δύο χρόνια, με την Apple να το ονομάζει 3D Touch και μέχρι σήμερα να καλύπτει όλη την επιφάνεια της οθόνης των iPhones, όχι μόνο ένα κομμάτι στο κάτω μέρος.

Εν τέλει, παρά το γεγονός πως μοιάζουν πολύ στα high-end Galaxy S8 / S8+, τα A8 και A8+ (2018) παρουσιάζουν ελλείψεις σε μια σειρά από τομείς, οι οποίες βέβαια δικαιολογούν και την χαμηλότερη τιμή στην οποία διατίθενται. Τα νέα Galaxy A smartphones δεν έχουν ενσωματωμένο αισθητήρα πίεσης στο κεντρικό εικονικό πλήκτρο της οθόνης τους και παρά την ευκολία χρήσης που παρέχει η συγκεκριμένη τεχνολογία, δεν θα λέγαμε ότι θα μπορούσε να αποτελέσει ανασταλτικό παράγοντα για τους υποψήφιους αγοραστές τους.

[via] . [via]
(Sent from Nexus 6P)
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κανείς δεν θα το πάρει day one.
Εντός τριμήνου λογικά θα έχει πέσει αρκετά η τιμή του.

Το παρήγγειλα το A8 την day 2 (ή day 3 δεν ξέρω...:p) , δεν μπορούσα να περιμένω άλλο γιατί το πιστό μου S6 έχει αρχίσει εδώ και 1-2 μήνες να μην βγάζει την ημέρα λόγω πτώσης στης απόδοση της μπαταρίας (κατά τ' άλλα πάει σφαίρα ακόμη και μετά από 2.5 χρόνια χρήσης και χωρίς ποτέ να έχει γίνει επαναφορά) , μόλις το πάρω στα χέρια μου σε 3-4 ημέρες θα σας πω εντυπώσεις. Πήρα το orchid grey για αλλαγή στα συνηθισμένα χρώματα.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Το παρήγγειλα το A8 την day 2 (ή day 3 δεν ξέρω...:p) , δεν μπορούσα να περιμένω άλλο γιατί το πιστό μου S6 έχει αρχίσει εδώ και 1-2 μήνες να μην βγάζει την ημέρα λόγω πτώσης στης απόδοση της μπαταρίας (κατά τ' άλλα πάει σφαίρα ακόμη και μετά από 2.5 χρόνια χρήσης και χωρίς ποτέ να έχει γίνει επαναφορά) , μόλις το πάρω στα χέρια μου σε 3-4 ημέρες θα σας πω εντυπώσεις. Πήρα το orchid grey για αλλαγή στα συνηθισμένα χρώματα.

Καλορίζικο.
ΠΩς και το επέλεξες σε σχεση με το απλο S8 η το S7 edge?
Εχει κατώτερες επιδοσεις (μαλλον παντού) και απο τα δύο.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Το S7 edge που έχει την ίδια τιμή με το A8 είναι μοντέλο διετίας και δείχνει πλέον σχεδιαστικά πολύ την ηλικία του οπότε δεν το εξέτασα σχεδόν καθόλου ως επιλογή.

Όσο για το S8 έχει μεν καλύτερη κύρια κάμερα αλλά με μικρή διαφορά στο φως (και λίγο μεγαλύτερη στο σκοτάδι και το video). Το A8 όμως έχει καλύτερη selfie και πολύ καλύτερο ήχο , επίσης είναι αρκετά πιο στιβαρό κατασκευαστικά και δίνει την αίσθηση κορυφαίας ποιότητας στο χέρι. Όσο αφορά την ταχύτητα των μενού και των εφαρμογών πρακτικά είναι ισάξια με το S8 να είναι καλύτερο για games αλλά δεν θα έπαιζα ποτέ απαιτητικά παιχνίδια σε τόσο μικρό μέγεθος έτσι και αλλιώς.

Τέλος αυτό που έκανε τελικά και την μεγαλύτερη διαφορά για εμένα είναι ότι το Α8 δειχνει και λίγο μεγαλύτερο κατά την χρήση παρότι έχει θεωρητικά πιο μικρή οθόνη καθώς δεν έχει edge και δεν χάνεις καθόλου επιφάνεια στα πλάγια.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Να ρωτήσω, το Α8 έχει το ίδιο λειτουργικό με το s7? Eχω το S7 edge, δεν είχα ποτέ samsung τηλέφωνο, και έχω απογοητευτεί πλήρως από το πόσο άθλια βαρύ και δυσλειτουργικό είναι το λειτουργικό του. Εδωσα το mi5s που είχα και μου φαίνεται σαν να γύρισα 5 χρόνια πίσω σε διπύρηνο τηλέφωνο. Ιδια φάση είναι και το a8 ή στα μικρότερα μοντέλα της η samsung βάζει πιο "καθαρό" android?
 

karajim80

AVClub Addicted Member
23 September 2017
1,596
Όλα τα Samsung έχουν το ίδιο ui και είναι το ίδιο φορτωμένα με πάρα πολύ ( κατά την γνώμη μου γιατί σε άλλους αρέσουν ) bloatware..

Same Sh1t...Different Day.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,442
Μεταμορφωση
Δεν εχουν τον ιδιο launcher. Μην βιάζεστε.
Το S7 Edge θα παρει τον launcher των νεων μοντελων (s8/Note 8, λογικα τον ιδιο εχει και το Α8) με το επομενο Oreo update.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Παιδιά sorry, τηλεφωνάρα, οθονάρα, άλλα αυτό το πράμα δεν παλεύεται, πως καταφέρνει και χαντακώνει τόσο καλό hardware δεν μπορώ να το καταλάβω...μιλάμε θέλει "τον χρόνο του" ακόμα και για να κάνεις κλήση...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ίσως του έχεις φορτώσει πάρα πολλά apps , στο S6 με καμιά 20αριά apps και 5 παιχνίδια (για ώρα ανάγκης) πάει ακόμη και μετά από 2.5 χρόνια σφαίρα. Επίσης αν έχεις κάποιο booster
(εκτός της διαχείρισης της Samsung) ή antivirus καλύτερα να τον σβήσεις γιατί δεν προσφέρει τίποτα και ρίχνει και την απόδοση.

Μόνο μια εποχή πέρυσι το Καλοκαίρι μου κόλλαγε έντονα ο Chrome αλλά ήταν πρόβλημα κάποιας έκδοσης που διορθώθηκε αργότερα.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Εργοστασιακό το έχω + κάποιες βασικές εφαρμογές που πρόσθεσα εγώ (skype, facebook, κ.τ.λ), να είναι 5-6?. Το τηλέφωνο είναι 3 με 4 φορές αργότερο σε όλα σε σχέση με το xiaomi mi5s που είχα πριν. Το κακό είναι ότι δεν είναι σταθερά αργό, την μία μπορεί να πατήσω την εφαρμογή τηλέφωνο να κάνει χ χρόνο να ανοίξει και την άλλη να κάνει ψ χρόνο να ανοίξει. Την μία να αργήσει η εφαρμογή να ανοίξει και την άλλη να αργήσει η κλήση από την στιγμή που θα πατήσω το κουμπάκι κλήσης μέσα στην εφαρμογή. Δείχνει σαν κάτι μόνιμα να υπερδουλεύει κάτι στο backround.
Με ενοχλεί τρομερά διότι είχα συνηθίσει στο αστραπιαίο δούλεμα του xiaomi και την τρομερή του σταθερότητα και τώρα δεν μπορώ να πιστέψω ότι το samsung δουλεύει έτσι. Καθυστέρηση στο άνοιγμα επαφών στο xiaomi?Ποτέ, ακόμα και αν είχα 10 εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές, μιλάμε αστραπιαίο άνοιγμα και έτοιμο για scrolling κατευθείαν. Το s7 θέλει 1 δευτερόλεπτο standard ή μάλλον από 0,5 εως 1,5 δευτερόλεπτα αναλόγως τα κέφια του (τα οποία δεν έχουν καμία σχέση με τις εφαρμογές που μπορεί να έχεις ανοιχτές).
Είμαι περίεργος να δω και ένα άλλο samsung να δω πως δουλεύει από περιέργεια...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μου φαίνεται περίεργο γιατί στο S6 δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Μάλιστα δεν το έχω κάνει ΠΟΤΕ επαναφορά (reset) αν και έχει πάρει 2 νέες εκδόσεις του android. Συγκεκριμένα ξεκίνησε με 5.0.2 και τώρα έχει 7.0 χωρίς όμως την τελευταία έκδοση του Samsung Experience.

Δοκίμασε το Device Maintainance (είναι app που πρέπει ήδη να υπάρχει στην συσκευή σου) αλλιώς πρέπει να κάνεις επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις και μετά ξανά εγκατάσταση των app από την αρχή.

Πάντως ειδικά το facebook app έχω ακούσει και από άλλους (εγώ δεν έχω) ότι γονατίζει το κινητό.