Αναζήτηση συμβουλής για Tablet...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Epicuros

New member
15 May 2008
40
Κορωπί
Σκοπεύω να αγοράσω ένα tablet 10" που θα χρησιμοποιώ κυρίως για: α) Google Earth για μετακινήσεις εκτός πόλης, β) Αποθήκευση βιβλίων, γ) θέαση video στο youtube. Δεν θέλω να ξοδέψω για Apple ή άλλα ακριβά μοντέλα. Στοχεύω μάλλον στα μέσης τιμής. Υπάρχουν κάποιες προτάσεις; Ευχαριστώ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Έχω το samsung tab Α6 t580.
Προσωπικά το μετανοιωσα που δεν πήγα σε pro και amoled. Η επεξεργασία εικόνας είναι πολύ μέτρια, το tablet βαρύ στο χερι και το παλαιάς κοπής oneplus one κινητό μου έχει καλύτερη απόκριση.
What you pay is what you get.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
εγω δοκιμασα και τα 2 της samy , το TAB E kai TAB A σε 10αρια....πολυ μετρια.
Ειδικα η εφαρμογη για youtube κολλαγε συνεχεια (μεταξυ αλλων)

Το Ipad ειναι μονοδρομος για μενα στα tablet...
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
εχω και εγω το τ580 και για την χρηση που το θελω και την τιμη που το αγορασα, το θεωρω μια χαρα. Ειδικα απο οταν πηρε αναβαθμιση σε android 7 βελτιωθηκε παρα πολυ η αποκριση του.
Το google earth (οχι το maps) ειναι ζορικη εφαρμογη παντως. Δεν την εχω δοκιμασει στο t580 οποτε δεν εχω αποψη για το πως δουλευει εκει. Προσωπικα ηθελα 10αρι για να διαβαζω κομικ. Συμφωνω παντως με τον @Panoramix οτι ειναι γκουμουτσα. Δες κανενα 8αρακι μηπως κανεις τη δουλεια σου καλυτερα και με μικροτερο βαρος. Επισης να προσθεσω οτι σημαντικο μειονεκτημα ειναι η ελλειψη στερεο μπροστινων ηχειων. Αν θελεις να βλεπεις βιντεο ψαξε να βρεις ταμπλετα με δυο ηχεια. Πιστεψε με κανει μεγαλη διαφορα.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Δυστυχώς δεν υπάρχουν πλέον αξιόλογα 10άρια tablet σε android.

Ισως το πιό αξιόλογο είναι το Lenovo Yoga 3 pro.

-Ανάλυση 2560 Χ 1600 (σημαντικό για μένα)
-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ
-4GB ram

Δεν έχει amoled ή oled οθόνη, αλλά είναι αξιοπρεπής χωρίς περίεργα clouding.

Εδώ είναι ακριβό. Πάρτο από εξωτερικό. Στα 400 ευρώ δεν νομίζω να έχει ανταγωνισμό. Δεν μιλάμε για 800άρες.

https://www.amazon.de/Lenovo-Conver...3763454&sr=8-2&keywords=lenovo+yoga+tab+3+pro
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Με 100 ευρώ λιγότερα παίρνεις το ίδιο χωρίς τον προτζέκτορα (μάλλον ψιλοάχρηστο) και με 3GB Ram αντί 4

Το έχουμε στην οικογένεια. Επίσης ξέχασα να αναφέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αυτονομία!
https://www.amazon.de/dp/B01LZ8NFZA/ref=psdc_429874031_t3_B015MOQP02


Επίσης, ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ το ενσωματωμένο stand χωρίς να εξαρτάσαι απαραίτητα από θήκες.
Απειρες φορές έχουμε εκνευριστεί με την τοποθέτηση του τάμπλετ που θέλουμε κάτι να δούμε ΧΩΡΙΣ να το κρατάμε και μιά πέφτει, την άλλη δεν μας αρέσει η γωνία κ.ο.κ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Google Earth για πλοήγηση; Μαζοχισμός δεν είναι; Άσε που δουλεύει μόνο online και κατεβάζει τα κερατά του σε δεδομένα. Τίποτα δεν είναι καλύτερο από μια κλασική εφαρμογή πλοήγησης με τους χάρτες στη συσκευή.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Ρίξε μια ματιά και στο Lenovo Tab4 10 plus ή στο 8 plus αν πας για μικρότερο
Snapdragon 625
1200p οθονη
4gb ram
64gb storage
GPS
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Τάσο σ αυτά τα λεφτά πας για ipad...330 είχε πριν λίγο το νέο ipad 2017, τώρα ανέβηκε λίγο.
Το έχω τώρα και δε συγκρίνεται με τίποτα.
Και δοκίμασα και τα νέα Samsung s2 και s3.

Οι εφαρμογές είναι πολύ ανώτερες ....



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Απλα με το ipad μπαινεις σε άλλο λειτουργικό. Αυτό για πολλους είναι deal breaker.

+1

Καποτε δεν αγοραζαμε ipad διοτι ηταν πανακριβο. Τωρα δεν θελω να μπω στη λογικη να ψαχνομαι και να αγοραζω απο την αρχη software. Υπαρχει ενα ipad 3 που παιζουν τα πιτσιρικια, αλλα προσωπικα δεν το αντεχω.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Αναζήτηση συμβουλής για Tablet...

Απλα με το ipad μπαινεις σε άλλο λειτουργικό. Αυτό για πολλους είναι deal breaker.

Ακριβώς. Για την ακρίβεια δεν έχω πρόβλημα με το hardware αλλά έχω πρόβλημα με το software. Ούτε δωρεάν δεν παίρνω iOS. Στο πρώτο λεπτό μου δημιουργεί φοβερό εκνευρισμό. Δεν κάνω πλάκα. Το χω δοκιμάσει πολλές φορές.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εγώ προσωπικά έχω συσκευές και από τα 2 στρατοπεδα....δεν έχω κανένα θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Πάρε το απόφαση, τουλάχιστον σε αυτό το θέμα, αποτελείς εξαίρεση :)
Έχω iPad 3 από τότε που δεν υπήρχαν αξιόλογα Android tablet, αλλά δεν το αντέχω για οτιδήποτε εκτός Netflix, YouTube, Plex.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αν μιλάς σε μένα:

Θέλω back ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κι αν βρίσκομαι κι όχι να ψάχνω τα software κουμπάκια της κάθε εφαρμογής.
Θέλω να καρφώνω αέρα στικάκια/σκληρούς με ntfs εννοείται για read/write. Εχω χρόνια στικάκι που από την μια μεριά είναι microusb και από την άλλη usb για να μην χρειάζομαι ούτε το OTG καλωδιάκι.
Δεν θέλω σχέση με κανένα itunes. Κανένα υποχρεωτικό sync με κανένα pc/nas
Θέλω να κατεβάζω όλων των ειδών αρχεία εφαρμογές παιχνίδια και να τα εγκαθιστώ άμεσα από τα sites (αν έχουν ιούς δικό μου το ρίσκο) Μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα στο android αν ξέρεις από που να κατεβάζεις.
Θέλω να βλέπω ΟΛΟ το εσωτερικό και να έχω πρόσβαση σε ΟΛΑ τα folders. Εννοείται με read/write με file-explorer.
Για να μην τα πολυλογώ να κάνω ότι κάνω και με το PC.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Μην ξεχνάμε οτι η ύπαρξη κοινού λογαριασμού ευνοεί πολύ τη συνύπαρξη ταμπλετ και κινητού με ίδιο λειτουργικό επίσης. Επαφες, συγχρονισμοι διαφόρων λογιών όπως το calendar κλπ. Αυτό απο μονο του δύσκολα χάνεται.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Ok... κάποια απ αυτά θα τα ήθελα κι εγώ, αλλά όχι όλα!

Πχ κουμπί back με τίποτα, όσα ταμπλέτες είχα αντροιτ , πάντα το πάταγα κατά λάθος , ειδικά σε παιχνίδια, αλλά και όταν το κράταγα landscape,για βίντεο κλπ.

iTunes δε χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια....δε χρειάζεται.

Στικάκια δεν είχα ποτέ, δεν τα χρειάζομαι, αλλά καταλαβαίνω ότι κάποιοι τα χρειάζονται.
Για ταινίες κλπ, βλέπω κατευθείαν από τον server μου με διαφορα προγράμματα, χωρίς πρόβλημα.

Τεσπα...όπως μάθει κάνεις.
εγώ πάντως έχοντας δοκιμάσει πολλά ταμπλέτες αντροιτ , φτηνά και πολύ ακριβά, δεν τ αντέχω καθόλου, σε αντίθεση με αρκετά κινητά που τα συμπαθω κιόλας.
Έχω τώρα τo pixel xl και είναι κορυφαίο αντροιτ κινητό.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Πχ κουμπί back με τίποτα, όσα ταμπλέτες είχα αντροιτ , πάντα το πάταγα κατά λάθος , ειδικά σε παιχνίδια, αλλά και όταν το κράταγα landscape,για βίντεο κλπ.

Έχω τώρα τo pixel xl και είναι κορυφαίο αντροιτ κινητό.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

soft buttons for the win!!!
πανακριβο και με προβλήματα το XL, αλλα βάλε λίγο asphalt8 , θα δείς οτι τα softbuttons δεν είναι πρόβλημα ειδικά σε παιχνίδια...
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Αναζήτηση συμβουλής για Tablet...

soft buttons for the win!!!
πανακριβο και με προβλήματα το XL, αλλα βάλε λίγο asphalt8 , θα δείς οτι τα softbuttons δεν είναι πρόβλημα ειδικά σε παιχνίδια...

Ούτε σε βίντεο είναι αφού και εκεί εξαφανίζονται