Sicario: Day of the Soldado

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Sicario_Day_of_the_Soldado_2018.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Sicario 2: Η Μάχη των Εκτελεστών

Πρωταγωνιστούν: Μπενίσιο Ντελ Τόρο, Τζος Μπρόλιν, Τζέφρι Ντόνοβαν, Κάθριν Κίνερ

Σκηνοθεσία: Στέφανο Σόλιμα

Διάρκεια ταινίας: 122' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη 28 Ιουνίου 2018

Village | Imdb (7,3 /10)

"Κυκλοφορεί σε Digital"




Υπόθεση:
Στον πόλεμο μεταξύ των εμπόρων ναρκωτικών δεν υπάρχουν κανόνες και όταν η κυβέρνηση
των ΗΠΑ αρχίζει να υποψιάζεται ότι πλέον τα Καρτέλ δεν εισάγουν παράνομα μόνο ναρκωτικά
αλλά και τρομοκράτες, ο ομοσπονδιακός πράκτορας Matt Graver καλεί τον μυστηριώδη
Alejandro για να τερματίσει τον πόλεμο με διαφόρους και όχι πάντα ηθικούς τρόπους.

Ο Alejandro απαγάγει την κόρη ενός από τους αρχηγούς του Καρτέλ για να πυροδοτήσει τις
συμπλοκές αλλά όταν το κορίτσι αντιμετωπίζεται απλώς σας ενέχυρο, η μοίρα της θα βρεθεί
στα χέρια των δύο αντρών οι οποίοι θα αρχίσουν να αμφισβητούν την αξία του αγώνα τους.








 
Last edited by a moderator:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: SICARIO 2: Soldado

Λατρεψα το Sicario (2015) και θυμαμαι να εχω βγει μαγεμενος απο την αιθουσα. Σκηνοθετης, DP και υπευθυνος για μουσικη υποκρουση (μου διαφευγει ο επισημος τιτλος της θεσης) εχουν αλλαξει, αλλα Brolin, del toro και Sheridan παραμενουν στις θεσεις του. Το trailer παντως δειχνει να ακολουθει πολυ το στυλ του sicario (ειδικα στο κομματι της μουσικης, οπου απο οτι βλεπω ο νυν επικεφαλης ειχε δουλεψει και στο sicario). Ο Sollima που ειναι ο σκηνοθετης εχει κανει και το suburra για το οποιο εχουν ακουστει πολυ καλα λογια. Σε συνεντευξη ο Brolin ειπε οτι εχει μεινει ευχαριστημενος με το Soldado και (αν θυμαμαι καλα) οτι το scope του ειναι πολυ μεγαλυτερο.

Μου θυμιζει πολυ το (βιβλιο) Clear and Present Danger. Πολυ μουρη το σανδαλι του Brolin :D
Ειχα πολλες αμφιβολιες οταν ακουσα οτι θα υπαρξει sicario 2, αλλα χωρις βιλνεβ και deakins, αλλα το τρειλερ με εχει ενθουσιασει. Περιμενω πως και πως την ταινια και ευχομαι να μην φαω φολα!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: SICARIO 2: Soldado

Τι κουφο ηταν αυτο με το δαχτυλο του "αλλου" χεριου στη σκανδαλη; Υποτιθεται οτι ειναι επαγγελματιας οχι γκανγκστερακος.

Επισης, ΔΕΝ θελω να δω τιποτα απο backstory των δυο πρωταγωνιστων. Δεν θελω να ξερω τι επαθε ο del toro και η οικογενεια του, ουτε σε ποια μοναδα υπηρετησε ο brolin πριν παει black ops. Οτι ξερουμε ξερουμε, οτι εχει υπονοηθει φτανει για να γνωριζουμε τα κινητρα των χαρακτηρων.

Νομιζω οτι θα δω το τρειλερ 10αδες φορες πριν βγει η ταινια :)
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: SICARIO 2: Soldado

Από το sicaro κρατάω την τρομερή σκηνοθεσία που είχε και την ατμόσφαιρα

send from my nexus 5 using Tapatalk
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: SICARIO 2: Soldado

Πρώτο Trailer Απο Το «Sicario 2: Soldado»

Η Sony Pictures κυκλοφόρησε το πρώτο trailer απο το «Soldado», το sequel της ταινίας «Sicario» που σκηνοθέτησε ο Denis Villeneuve το 2015.
Αν και οι πληροφορίες γύρω απο την πλοκή είναι ελάχιστες, αυτό που γνωρίζουμε είναι πως η ιστορία εστιάζει στην διακίνηση τρομοκρατών απο το Μεξικό,
μια ιδιαίτερα επικίνδυνη κατάσταση που θα κληθούν να αντιμετωπίσουν οι χαρακτήρες του Benicio Del Toro και του Josh Brolin.

Στη σκηνοθεσία βρίσκεται ο Stefano Sollima («Gomorrah»), το σενάριο υπογράφει ο Taylor Sheridan («Wind River», «Hell or High Water»),
ο σεναριογράφος της πρώτης ταινίας, ενώ ο Denis Villeneuve εκτελεί χρέη παραγωγού.

Πρωταγωνιστούν οι Benicio Del Toro, Josh Brolin, Matthew Modine, Catherine Keener, Isabela Moner, Jeffrey Donovan,
Christopher Heyerdahl, Manuel Garcia-Rulfo, Ian Bohen
.

Το πρώτο trailer φανερώνει ένα πιο hardcore sequel, με περισσότερη δράση και λιγότερη πολιτική και αφήνει ελπίδες για μια συνέχεια αντάξια της εξαιρετικής ταινίας του 2015.

Το «Sicario 2: Soldado» θα κυκλοφορήσει στις αίθουσες στις 29 Ιουνίου του 2018.

Δείτε το trailer:

http://www.cinemode.gr/trailers-tainion/proto-trailer-apo-sicario-2-soldado.html

Χωρίς Emily πάντως, κάτι θα μου λείπει.. :-|
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Sicario 2: Soldado

Με εξαίρεση το The last Jedi όπου μάλλον ήταν άποτυχημενη επιλογή...
Στο sicario πάντως ήταν εξαιρετικός..
Αναμένουμε λοιπόν την συνεχεία
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Sicario 2: Soldado

Με εξαίρεση το The last Jedi όπου μάλλον ήταν άποτυχημενη επιλογή...

εμένα πάλι ήταν από τα λίγα που μ άρεσαν στο last Jedi και εντελώς unexpected!

όντως καλό και ατμοσφαιρικό το sicario, αναμένουμε την συνέχεια!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Sicario 2: Soldado

https://youtu.be/sIMChzE_aCo

Έχουμε νέο τρέιλερ όπου καταλαβαίνουμε περισσότερα για την υπόθεση της ταινίας. Από ότι φαίνεται θα γίνει της ανωμαλίας και δεν βλέπω καλό τέλος για τον μπενισιο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Sicario 2: Soldado

Ειμαι σιγουρος οτι θα λειψει πολυ ο Βιλνεβ, αλλα και ο Σολιμα λενε οτι ειναι καλος. Την περιμενω πως και πως!!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Sicario 2: Soldado

To μονο που με ανησυχει με το τρειλερ ειναι οτι μοιαζει να δειχνει μεγαλο μερος της πλοκης της ταινιας. Δηλαδη, βλεποντας καποιος το τρειλερ μπορει να φτιαξει στο μυαλο του ολη την πλοκη, αρχη, μεση και τελος.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Re: SICARIO 2: Soldado

Τι κουφο ηταν αυτο με το δαχτυλο του "αλλου" χεριου στη σκανδαλη; Υποτιθεται οτι ειναι επαγγελματιας οχι γκανγκστερακος.

Δεν μπορεί αλλιώς να πυροβολήσει τόσο γρήγορα συνεχόμενα. Όχι ότι χρειάζεται, αλλά είναι πιο cool.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Sicario 2: Soldado


πρεπει να ομολογησω οτι εχω αρχισει να ανησυχω. Το τρειλερ αυτο, τοσο τα πλανα που εχουν διαλεχτει οσο και η μουσικη υποκρουση παραπεμπουν σε νετη σκετη action movie χωρις τις "ανησυχιες" και ηθικες αμφιταλαντευσεις που ειχαμε στην 1η ταινια. Θεωρω οτι το προηγουμενο τρειλερ (αυτο που βγηκε τον μαρτιο) ηταν απο αποψη "χροιας" πιο κοντα στην 1η ταινια απο αυτο πραγμα που βλεπουμε εδω.
Γνωριζω οτι ο τροπος που επιλεγεται για να προωθηθει μια ταινια δεν εχει παντα αμεση σχεση με την ιδια την ταινια, αλλα εγω παντως δεν μπορω παρα να εκφρασω την ανησυχια μου. Σιγουρα δεν περιμενω κατι εξαιρετικο, μιας και λειπει ο Βιλνεβ, που θεωρω οτι ανυψωσε κατα πολυ την ταινια, αλλα ελπιζω τουλαχιστον να μην κλαιω τα λεφτα μου και τον χρονο μου.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....
Re: Sicario 2: Soldado

Ολα θα κριθουν στην ματια του σκηνοθετη.


Βιλνεβ σιγουρα δεν θα ειναι αλλα ποτε δεν ξερεις.....προφανως το διαβατηριο του σκηνοθετη αυτου ηταν η σειρα που σκηνοθετουσε με επιτυχια για 4 χρονια .
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Sicario 2: Soldado

πρωτα review
https://letterboxd.com/film/sicario-day-of-the-soldado/?utm_medium=email&utm_campaign=rushes&utm_source=popular-films&utm_content=Saturday

62/100 metacritic με μεγαλες αποκλισεις. Τον Mat Singer (που εβαλε το 40αρι) τον ακολουθω και αν και δεν συμφωνω παντα με αυτα που γραφει, εν τουτοις καταλαβαινω τι θελει να πει. Οπως και να εχει παντως, οταν βγει θα παω να το δω :D