Κάρτα ήχου (ή DAC) για σύνδεση ενεργών ηχείων σε laptop

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mpistolas

New member
6 October 2016
13
Καλημέρα παιδια,
"κονομησα" κατι ωραια ενεργα ηχεια της KRK τα ROKIT 5 G3 και θελω να τα συνδεσω με ενα κοινο λαπτοπ (toshiba). Δοκιμασα με ενα απλο καλωδιο ανταπτορα αλλα πολυ φοβαμαι οτι χαραμιζονται τα ηχεια μαυτο το τροπο.
1. Πιστευετε αξιζει το κοπο να βαλω μια εξωτερικη καρτα ηχου, και αν ναι ποια? Μπατζετ 100-150 ευρω αρκει βεβαια το αποτελεσμα να αξιζει το κοπο.
2. Τι λετε για τη λυση του DAC? Θαχω καλυτερο αποτελεσμα? Μου προτεινετε καποιο?
3. Επειδη θελω να αποφευγω να πηγαινω στο λαπτοπ να αυξομειωνω την ενταση του ηχου, οι εξωτερικες καρτες ηχου και τα DAC εχουν ποτενσιομετρο για την ενταση?

Ευχαριστω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Dac θα είναι καλύτερη λύση. Εγώ έχω ένα teac ud 301 που είναι σχετικά οικονομικό και έχει τα πάντα εκτός από τηλεχειρισμό. Αλλα δυστυχώς είναι κοντά στα 380ε. Πάντως είναι value for money λύση σίγουρα. Αν θες κάτι ένα κλικ πιο οικονομικό δες τα προϊόντα της schiit http://www.schiit.com/home
 

mpistolas

New member
6 October 2016
13
Η διαφορα στον ηχο θαναι "χειροπιαστη" αν παιξω με εξωτερικη καρτα ηχου ή ακομα καλυτερα με dac? Δηλαδη τωρα χαραμιζονται τα ηχεια με την εσωτερικη καρτα του λαπτοπ?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα σου απαντήσω στα ίσια: Είναι σχετικό. :flipout:

Από την μια θα καθαρίσει ο ήχος γιατί θα βγει από το κουτί του λαπτοπ. Το αν όμως αυτή η ιστορία αξίζει τα όσα ευρώ έχει να κάνει με δυο παράγοντες: πρώτον από το βάθος της τσέπης σου και δεύτερον από το κατά πόσο ακούει το αυτί σου.

Ζήτα από κανένα φίλο ένα δανεικό dac (dac/preamp κατά προτίμηση για να μην ανεβοκατεβάζεις την ένταση από τα gain knobs ή από το software που δεν είναι και ότι καλύτερο) για να σιγουρευτείς πριν αγοράσεις, αν αξίζει για σένα τα χρήματα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ναι. Αλλα αν μπορεσεις να κινηθεις στην κατηγορία των 300 ευρώ και ειδικα σε μτχ θα είναι wow η διάφορα.
Σε χαμηλή τιμή δες για focusrite scarlet. H 2i2 έχει και εξόδους balanced. Αν έχουν και τα ηχεία σου θα βολεψει καλυτερα. Αλλιως υπάρχει και φτηνοτερη single ended version. Δες και τα dragonfly της audioquest.
Το κακό με τις φτηνές λύσεις που μου έρχονται στο μυαλο είναι οτι παίρνουν ρεύμα απο τον υπολογιστη.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Εξωτερική κάρτα ήχου και DAC είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα.
Όταν λες δεν θέλεις να πηγαίνεις στο laptop για την ρύθμιση του ήχου τι εννοείς; Δηλαδή την κάρτα ήχου θα την έχεις κάπου δίπλα σου ή θέλεις τηλεχειριστήριο;
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η διαφορα στον ηχο θαναι "χειροπιαστη" αν παιξω με εξωτερικη καρτα ηχου ή ακομα καλυτερα με dac? Δηλαδη τωρα χαραμιζονται τα ηχεια με την εσωτερικη καρτα του λαπτοπ?

Ότι και να βάλεις εξωτερικό ακόμη και στα 100 το αποτέλεσμα είναι καλύτερο εκτός αν είσαι "κουφός" ή έχεις laptop που έχει ειδικά χαρακτηριστικά ήχου.
 

mpistolas

New member
6 October 2016
13
ευχαριστω πολυ παιδια,
δε χρειαζομαι καποιο remote control. μου αρκει ενα gain volume πανω στη καρτα ηχου. αρκει να αποφευγω να το ανοιγοκλεινω μεσα απο το foobar2000 στο pc. αποτι ειδα, εχουν τετοια control ροοστατες οι καρτες ηχου.
θενκς για τη προταση teddy αλλα ειναι επαρχια νοτια ελλαδα τα ηχεια. Αυτο θα κανω παντως, θα δοκιμασω με ενα dac1 της benchmark που εχω στην αθηνα διαθεσιμο, θα ενθουσιαστω με τη διαφορα στον ηχο, θα τρεξω να παρω ενα φτηνο σχετικα dac ή καρτα ήχου, και θα προσγειωθω λιγο ανωμαλα :smash:
ευχαριστω για τις προτασεις σας παντως, και οταν με το καλο παρω κατι θα ενημερωσω τι εδειξε η αυτοψια
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Κάρτα ήχου (ή DAC) για σύνδεση ενεργών ηχείων σε laptop

παιδιά η scarlett είναι καλή λύση για πηγή του hifi? όχι δηλαδη για ηχεία monitor αλλά για ενισχυτη με ηχεια hifi?

Οπως βλέπεις τόσο ο Δημήτρης ,όσο και ο Μιχάλης προτείνουν το ίδιο .
 

Psyber

Established Member
16 January 2008
135
αυτό που θέλω να πώ είναι: είναι συγκρίσιμη με ένα dac σε αυτα τα χρήματα; και κάτι αλλο. dsd μπορει να παιξει;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
αυτό που θέλω να πώ είναι: είναι συγκρίσιμη με ένα dac σε αυτα τα χρήματα; και κάτι αλλο. dsd μπορει να παιξει;
Πολύ γενική ερώτηση... με ποιο dac?
Dsd οχι.