Αναβάθμιση για πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές!

Επιγραμματικά το σύστημα αποτελείται από:

ηχεία Monitor audio rx8
ενισχυτής cambridge cx a80
πηγή cd cambridge cxc
πηγή pickup project debut carbon (οχι usb) με κεφαλή ortofon om10
phono project phono box s
καλώδια ηχείων mogami biwire
καλώδια ρεύματος supra

Είχα βάλει και αγγελία πριν κανα μήνα για τον ενισχυτή και το phono αλλά ας όψεται κάποιες έκτακτες εκταμιεύσεις χρημάτων με απέτρεψαν να αναβαθμίσω όπως θα θέλα. Από την άλλη όμως επειδή ουσιαστικά θα κανα αναβάθμιση σε ενισχυτικά επειδή απλά τρωγόμουν και οχι επειδή κάτι δε μου άρεσε ίσως το εμπόδιο αυτό να μπήκε για καλό :)

Θα θελα όμως εδώ και καιρό να αναβαθμίσω τον ήχο από το πικάπ μου και διαβάζοντας και μόνο έχω καταλήξει απλά να αλλάξω μία κεφαλή, βλέπε ortofon blue. Το ξέρω οτι ίσως είναι overkill αλλά δε βαριέσαι, ίσως μου μείνει σε μελλοντική αναβάθμιση πικάπ.

Η ερωτηση μου είναι μέχρι 200 ευρώ τι αξίζει να πάρω ή να αλλάξω; Να κοιτάξω κάνα phono στυλ schiit που διαβάζω διθυράμβους, να αλλάξω κεφαλή όπως είπα, να πάρω κάποιο clamp ή κάποιο ματ από φελλό να βάλω στην βάση του πικάπ ή είναι απλά μπούρδες και χαπάκια για τον ασθενή;
Θα θελα όσο το δυνατόν να περιορίσω κάποια φυσήματα που ακούω ακόμα και σε καινούριους δίσκους γιατί για παλιούς το ξέρω οτι μόνο ένα πλυντήριο με σώζει αλλά δεν έχω λεφτά για τέτοια επένδυση τώρα. Το κνοστι ενώ προτείνετε κατά κόρον σαν budget λύση πιστεύω είναι για κλάμματα τελείως. Σε μένα η βελτίωση που πήρα ήταν μηδαμινή αν όχι ανύπαρκτη.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Το knosti κάνει δουλειά.
Το φύσημα που ακούς δεν έχει να κάνει με τους δίσκους και δεν εξαλείφεται με πλύσιμο.

Αν δεν εξαλείφεται με πλύσιμο τότε γιατί δε το ακούω πάντα όταν βάζω έναν δίσκο αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις ολοκαίνουριων ή και μεταχειρισμένων δίσκων;
 

iliverez

Established Member
2 January 2012
258
Το knosti κάνει δουλειά. Έχει δοκιμαστεί αρκετά. Το κακό που έχει είναι το αφήνει υπολείμματα μετά που το μαζεύει η βελόνα και δε φεύγουν εύκολα. Το φύσημα (αν έχω καταλάβει καλά τι εννοείς) είναι της ηχογράφησης. Πολύ συχνό σε παλιές ηχογραφήσεις. Σε αρκετές επανεκδόσεις έχει αφαιρεθεί με φίλτρα κτλ, αλλά μαζί με το φύσημα έχει φύγει και ο "αέρας", η ζωντάνια της ηχογράφησης. Λαμπρό παράδειγμα το time out του Brubeck. Το έχω σε ελληνική κόπια του 80 με αρκετό φύσημα. Την προτιμώ από δυο τρεις επανέκδοσεις έχω ακούσει μέχρι τώρα που δεν έχουν φύσημα. Επίσης, επανεκδόσεις της Analogue Productions, διατηρούν αυτό το φύσημα, και από ήχο αγγίζουν το τέλειο. Ελπίζω να μη σε ζάλισα.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
πες ένα δυό δίσκους που παρατηρείται αυτό.
κατα προτίμηση με πληροφορίες εκτύπωσης έκδοσης
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Αλίμονο δε με ζάλισες! Αυτό που θέλω είναι μέχρι 200 ευρώ να βελτιώσω αυτό που ακούω. Είτε με κεφαλή είτε με κάτι άλλο.
Το κνοστι ειναι ακριβως οπως τα λες. Αφηνει κατάλοιπα οπότε δεν αξίζει. Αξίζει απλά να αφαιρείς πολύ βρώμα από αρκετά καταπονημένους δίσκους που ευτυχώς έχω ελάχιστους.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Αν δεν εξαλείφεται με πλύσιμο τότε γιατί δε το ακούω πάντα όταν βάζω έναν δίσκο αλλά σε μεμονωμένες περιπτώσεις ολοκαίνουριων ή και μεταχειρισμένων δίσκων;

Παντα στους ιδιους δισκους η οχι ?
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Supersonic απλά ακούω κάποια ποπς κ κλικς παραπάνω σε μερικούς δισκους που απλά θέλουν καθάρισμα :)

Σε μερικά εχω αυξημένο θόρυβο και φυσήματα και απλά και σαν μέτρο συγκρισης έχω κάτι πικάπ υποδεεστερα της project με ορτοφον 5 που αυτά τα φαινόμενα είναι μειωμένα. Μάλλον λόγω κουκουλώματος της ανάλυσης πιθανολογώ.

Ανεξαρτήτως όλων αυτών με 200 ευρώ αξίζει κάποια αναβάθμιση σε κεφαλή; Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ακριβότερες κεφαλές αλλά διαβάζω οτι οι ακριβότερες έχουν καλύτερη ανάγνωση και εξομαλύνουν κάποια από τα παραπάνω φαινόμενα. Ισχύει η μπα;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
το ερώτημα είναι απλό:

βάζοντας τον ίδιο δίσκο φυσάει στο ίδιο σημείο?
φυσάει διαρκώς?
φυσάει στα ήσυχα περάσματα, και στο κενό μεταξύ των κομματιών ΔΕΝ φυσάει?

βοήθα να βοηθήσουμε
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Παντα στους ιδιους δισκους η οχι ?

Σε μερικούς δε γίνεται ποτέ έχω να πώ. Σε μερικούς παρατηρείται το φαινόμενο,κυρίως μεταχειρισμένους, αλλά οχι πάντοτε στους ίδιους. Οπότε λογικά οφείλεται σε μη επαρκή καθαρισμό ή στατικό ηλεκτρισμό.
Απλα αναρωτιέμαι αν μία καλύτερη κεφαλή θα μειώσει ή θα οξύνει τα φαινόμενα αυτά.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση για πικάπ

Αλίμονο δε με ζάλισες! Αυτό που θέλω είναι μέχρι 200 ευρώ να βελτιώσω αυτό που ακούω. Είτε με κεφαλή είτε με κάτι άλλο.
Το κνοστι ειναι ακριβως οπως τα λες. Αφηνει κατάλοιπα οπότε δεν αξίζει. Αξίζει απλά να αφαιρείς πολύ βρώμα από αρκετά καταπονημένους δίσκους που ευτυχώς έχω ελάχιστους.

Εμένα γιατί δεν μου αφήνει;
Τι δεν γίνεται σωστά;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
δεν γίνεται να οφείλεται σε μη επαρκή καθαρισμό και άλλοτε να το κάνει και άλλοτε όχι. Αν υπάρχει βρωμιά σε ένα σημείο, θα ακούγεται πάντα μέχρι να καθαριστεί.
Ο στατικός ηλεκτρισμός δεν ακούγεται ως φύσημα
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
το ερώτημα είναι απλό:

βάζοντας τον ίδιο δίσκο φυσάει στο ίδιο σημείο?
φυσάει διαρκώς?
φυσάει στα ήσυχα περάσματα, και στο κενό μεταξύ των κομματιών ΔΕΝ φυσάει?

βοήθα να βοηθήσουμε

Οχι δεν αναφερομαι φυσικά σε συγκεκριμένα σημεία. Εκεί δε μπορώ να κάνω και πολλά αλλωστε.

Αναφέρομαι σε θορυβους κατα την διάρκεια της αναπαραγωγης. Οι περισσοτεροι δεν επαναλαμβανονται.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Απλα αναρωτιέμαι αν μία καλύτερη κεφαλή θα μειώσει ή θα οξύνει τα φαινόμενα αυτά.
Μια καλυτερη κεφαλη/ακιδα θα εχει λιγοτερο θορυβο.Αλλα και ενα καλυτερο πικαπ επισης.
Κοιταξε και το βαρος αναγνωσης της κεφαλης μηπως ειναι χαμηλο.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Μια καλυτερη κεφαλη/ακιδα θα εχει λιγοτερο θορυβο.Αλλα και ενα καλυτερο πικαπ επισης.
Κοιταξε και το βαρος αναγνωσης της κεφαλης μηπως ειναι χαμηλο.

Λογικά αυτά που λες. Το βάρος ανάγνωσης είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Απλά μου κάνει εντύπωση που σε πικάπ και κεφαλές λιγότερο ακριβά τα φαινόμενα δεν είναι τόσο έντονα όσο σε μένα. Τα δρώμενα βγαίνουν πιο κουκουλωμένα αλλά με λιγότερο ενοχλητικούς θορύβους.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Re: Απάντηση: Αναβάθμιση για πικάπ

Λογικά αυτά που λες. Το βάρος ανάγνωσης είναι σεταρισμένο σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Απλά μου κάνει εντύπωση που σε πικάπ και κεφαλές λιγότερο ακριβά τα φαινόμενα δεν είναι τόσο έντονα όσο σε μένα. Τα δρώμενα βγαίνουν πιο κουκουλωμένα αλλά με λιγότερο ενοχλητικούς θορύβους.

Κοιτα,η διαφορα μιας βελονας ΟΜ10 και μιας ΟΜ5 δεν ειναι και τοσο μεγαλη ωστε να αποτελει γεγονος οτι η 10 πρεπει να ειναι και πιο αθορυβη.
Μια ομως οντως καλυτερη βελονα θα ειναι πιο αθορυβη και χωρις να κουκουλωνει την λεπτομερεια της μουσικης.
Ενας κατασκευαστης δινει μινιμουμ και μαξιμουμ βαρος αναγνωσης.Αν δεν εισαι στο μαξιμουμ βαρος αναγνωσης τωρα,δοκιμασε το και ισως βοηθησει.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Έχεις τη δυνατότητα να παίξουν οι δίσκοι σου σε άλλο πικάπ;
Το φύσημα δεν είναι από το πλύσιμο
Το πλύσιμο,αν οι δίσκοι δεν είναι ταλαιπωρημένοι,εξαλείφει τα σκρατς σκρουτς
Τα ηχεία σου τι ευαισθησία έχουν;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,336
οι περιγραφές που δίνεις είναι εντελώς ασαφείς.
Δεν είναι δυνατόν να βγάλουμε άκρη έτσι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αν καταλαβα καλα σε ενα συγκεκριμενο δισκο,καποτε το κανει καποτε οχι?