denon 1400

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
χρονια πολλα καλες γιορτες

η συνδεσμολογια ειναι zidoo x9s σε lg με hdmi 2.0 και απο lg σε home theatre 5.1 της σαμσουνγκ me optical και ετσι ειχα ηχο 5.1
η ερωτηση μου ειναι,πως μπορω να συνδεσω το home thetre στον denon για να εχω ηχο μεσω ενισχυτη? θα εχω διαφορα στον ηχο με αυτο που θελω να κανω η τζαμπα παιδευομαι? εννοειται πως η αναπαραγωγη θα γινετε μεσω zidoo παντα,το dvd δεν το χρησιμοποιησα ποτε και ουτε εχω σκοπο...η μονη λυση που βρηκα ηταν να ξυλωσω τα καλωδια απο το σαμσουνγκ και να τα συνδεσω στον denon αλλα ετσι δεν εχω subwoofer γιατι δεν ειναι ενεργο...το σαμσουνγκ εχει μια θυρα hdmi και 2 optical
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Χμμμμ μια ερώτηση: Τα ηχεία του home παίζουν καλά με τον ενισχυτή σου; Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση κι από ότι κατάλαβα (αν δε θες να εγχειρίσεις το γούφερ), πρέπει να αγοράσω ενισχυτή και γούφερ...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για μένα άσε στην άκρη το home cinema, σύνδεσε το zidoo και το dvd κανονικά με hdmi και αγόρασε ένα φθηνό υπογούφερ ενεργό για παράδειγμα, https://www.skroutz.gr/s/9932759/Yamaha-NS-SW100.html που θα παίζει και καλύτερα απ το παθητικό που είχες κι έχεις λύσει το πρόβλημά σου αν βέβαια μπορείς να διαθέσεις το συγκεκριμένο μπάτζετ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Πάντως παίδες, πέρα από τα subwoofer τα παθητικά που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν σε ενισχυτές AV, με τα ηχειάκια από τα όλα σε ένα, τον χαντακώνετε τον ήχο. Καταλαβαίνω βεβαίως ότι τίθεται οικονομικώς το θέμα και ότι μπορεί κάνει ο καθένας, αλλά η διαφορά που θα έχετε στον ήχο ακόμα και με οικονομικά ηχεία βάσης, αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά.
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Χμμμμ μια ερώτηση: Τα ηχεία του home παίζουν καλά με τον ενισχυτή σου; Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση κι από ότι κατάλαβα (αν δε θες να εγχειρίσεις το γούφερ), πρέπει να αγοράσω ενισχυτή και γούφερ...


εχω ενα all in 1 https://www.skroutz.gr/s/92886/Samsung-HT-BD1255.html το ειχα παρει απο κωτσοβολο πριν 7-8 χρονια γυρω στα 450 ευρα το χρησιμοποιουσα μονο μεσω δικτυου και ημουν ευχαριστημενος απο αυτο που ακουγα χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια με ηχεια-homecinema.
τελικα βρηκα ακρη,επρεπε να απενεργοποιησω το arc και να δωσω ηχο me optical ,φυσικα και δεν το κρατησα,τα ξηλωσα ολα απο το dvd και τα κουμπωσα στον ενισχυτη....οι δυνατοτητες του συστηματος φανταζομαι δεν ειναι και για πολλα πραγματα, αυτο που μου βγαζει τωρα αυτο που ακουω απο ταινιες εχει μια διαφορα αλλα δεν με τρελαινει κι ολας,ασ πουμε ειμαι ικανοποιημενος και δεν πανε αχρηστα τα ηχεια,δεν ξερω αν θα δω διαφορα και με την προσθηκη ενος γουφερ και μαλλον θα καταληξω στην προταση του k.rompotis....

πανω σ αυτα τα ηχεια ειχα προσθεσει και τα ss rg 440 https://www.sony.co.uk/electronics/support/mini-micro-systems-mhc-series/mhc-rg440s/specifications και με την αναπαραγωγη ταινιων hdr 50-60 giga με το zidoo x9s ο ενισχυτης μου εβγαζε την ενδειξη ατμος,(με το shield dts-true hd ) οταν τα εβγαλα σταματησα να παιρνω αυτη την ενδειξη.Υπαρχει τροπος να τα χρησιμοποιησω αυτα τα ηχεια μελλοντικα οταν θα μας παιρνει και οικονομικα να τα χρησιμοποιησω για ατμος? κανουν γι αυτη τη χρηση ?
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
Πάντως παίδες, πέρα από τα subwoofer τα παθητικά που έτσι κι αλλιώς δεν παίζουν σε ενισχυτές AV, με τα ηχειάκια από τα όλα σε ένα, τον χαντακώνετε τον ήχο. Καταλαβαίνω βεβαίως ότι τίθεται οικονομικώς το θέμα και ότι μπορεί κάνει ο καθένας, αλλά η διαφορά που θα έχετε στον ήχο ακόμα και με οικονομικά ηχεία βάσης, αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά.

...φανταζομαι πως εννοεις ολα τα ηχεια σιγα σιγα να παιρνουν ποδι ε? :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
...φανταζομαι πως εννοεις ολα τα ηχεια σιγα σιγα να παιρνουν ποδι ε? :)

Το κατά δύναμη. Δεν θα μπορούσε παρά να είναι προσωρινή λύση η χρήση ηχείων που είναι φτιαγμένα για να παίζουν σε σύστημα όλα-σε-ένα.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Μια ερώτηση προς κατόχους του Denon 1400: Καμιά ιδεά πώς μπορούμε να αφαιρέσουμε την οθόνη που δείχνει όταν ανοίγει με τα quick selects κτλ κτλ. OK μπορείς να πατήσεις το back, αλλά είναι εκνευριστικό, άσε που μερικές φορές την ξαναβγάζει αμέσως μετά.