Dali Zensor 3 - Ενισχυτης ??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Καλημερα και χρονια πολλα !!!!

Εκανα παραγγελια τα Dali Zensor 3 θα ηθελα τη γνωμη σας για ενισχυτη
Κατηγορια τιμης χαμηλη max 300 ευρω . ( Δεν θα ελεγα οχι σε μεταχειρισμενο )

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορεσει ενα ηχοσυστημα κομπακτ της Philips να τα οδηγησει για λιγο καιρο
ειναι 2χ20 watt τα ηχεια του στα 8Ω, τα Zensor ειναι 6Ω και οι προδιαγραφες τους γραφουν ενισχυτης απο 25-100 watt

Για το τελος ειδα και τα Klipsh R-15M τα οποια ειναι στα 8Ω και πολυ κοντα στην τιμη με τα Zensor αλλα ποιο μικρα σε ογκο
( Εχω ακομα δυνατοτητα να ακυρωσω τα Zensor )

Δυνατοτητα και χρονο για ακροαση δεν εχω και φυσικα τα οικονομικα ειναι στενα ....
ο χωρος που θα παιζουν ειναι μεγαλος περιπου 50 τμ ...................................

Ευχαριστω !!
[h=1][/h]
 

Tsagalx

Senior Member
22 November 2010
341
ροδος
συμφωνα με τον χωρο σου θα σου προτεινα τα κλιπς, επειδη εχουν μεγαλη ευαισθησια εναντι των ζενζορ
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
συμφωνα με τον χωρο σου θα σου προτεινα τα κλιπς, επειδη εχουν μεγαλη ευαισθησια εναντι των ζενζορ

Σε ευχαριστω Χριστιανα χρονια πολλα και για την γιορτη σου , θα προχωρησω μαλλον στα Zensor εψαξα λιγο σε διαφορα φορουμ εχθες αλλα ακρη δεν εβγαλα
το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω ενισχυτη...... δεν νομιζω οτι το Philips θα κουνισει τα ηχεια το μονο καλο τα 6Ω δωσουν λιγο ποιο πολλα watt στον ενισχυτη ....
επισης ειδα οτι αναγραφομενες τιμες περι ευαισθησιας δεν ειναι παντοτε αληθινες οποτε κλεινω προς το Dali γιατι εχει ποιο μεγαλο ογκο ( Ενταξει ειμαι ασχετος )
Σε ευχαριστω παλι αν παιξουν τα ηχεια θα κανω γιορτη !!!!!! :ADFADF1:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πιστεύω έχουμε ξεκινήσει λάθος, όταν θέλουμε να επιλέξουμε ηχείο μας ενδιαφέρει ο χώρος ακρόασης που θα καλύψει κι όχι όλο το σπίτι, αν για παράδειγμα τα ηχεία κάτσουν σ ένα τοίχο με πλάτος 4 μέτρα και εσύ θα κάθεσαι στα 3 μέτρα απόσταση απ τα ηχεία, έχεις να καλύψεις 12 τ.μ. χώρου κι όχι 50 εκτός αν η θέση ακρόασης είναι στα 10 μέτρα πράγμα απαγορευτικό για οποιαδήποτε ηχείο να καλύψει με σοβαρές επιδόσεις. Δώσε αν μπορείς μία κάτοψη του χώρου σου να ξέρουμε τι γίνεται.
Επίσης, το χεις βάλει στην κατηγορία home cinema, να υποθέσω λοιπόν ότι σκοπεύεις εν καιρώ να στήσεις πολυκάναλο; Το Philips ξέχνα το, μία που θα σηκώσεις ένταση και μία που θα το πάρεις στο χέρι, τα 20watt που λέει αν είναι 10 πραγματικά θα είναι θαύμα.
Το Klipsch με το 5άρι το γούφερ δεν θα σου προσφέρει καθόλου μπάσου έναντι του Dali με το 7ιντζο αλλά και πάλι κι αυτό μέχρι ενός σημείου θα σε καλύψει. Ο,τι και να λέμε τώρα όμως χωρίς να ξέρουμε τον ακριβή χώρο που θες να καλύψεις θα σε κατευθύνουμε λάθος οπότε προέχει η κάτοψη και βλέπουμε.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Πιστεύω έχουμε ξεκινήσει λάθος, όταν θέλουμε να επιλέξουμε ηχείο μας ενδιαφέρει ο χώρος ακρόασης που θα καλύψει κι όχι όλο το σπίτι, αν για παράδειγμα τα ηχεία κάτσουν σ ένα τοίχο με πλάτος 4 μέτρα και εσύ θα κάθεσαι στα 3 μέτρα απόσταση απ τα ηχεία, έχεις να καλύψεις 12 τ.μ. χώρου κι όχι 50 εκτός αν η θέση ακρόασης είναι στα 10 μέτρα πράγμα απαγορευτικό για οποιαδήποτε ηχείο να καλύψει με σοβαρές επιδόσεις. Δώσε αν μπορείς μία κάτοψη του χώρου σου να ξέρουμε τι γίνεται.
Επίσης, το χεις βάλει στην κατηγορία home cinema, να υποθέσω λοιπόν ότι σκοπεύεις εν καιρώ να στήσεις πολυκάναλο; Το Philips ξέχνα το, μία που θα σηκώσεις ένταση και μία που θα το πάρεις στο χέρι, τα 20watt που λέει αν είναι 10 πραγματικά θα είναι θαύμα.
Το Klipsch με το 5άρι το γούφερ δεν θα σου προσφέρει καθόλου μπάσου έναντι του Dali με το 7ιντζο αλλά και πάλι κι αυτό μέχρι ενός σημείου θα σε καλύψει. Ο,τι και να λέμε τώρα όμως χωρίς να ξέρουμε τον ακριβή χώρο που θες να καλύψεις θα σε κατευθύνουμε λάθος οπότε προέχει η κάτοψη και βλέπουμε.

1) Eυχαριστω για την απαντηση ο χωρος ειναι ανοιχτος ( Σαλονι ) τα ηχεια θα κατσουν πανω στις αντιστοιχες βασεις της Dali αριστερα και δεξια της τηλεορασης θα εχουν περιπου αποσταση μεταξυ τους 1.5-2 μετρα
2) Δεν καταλαβα οτι εβαλα την κατηγορια Home Cinema , για μουσικη τα θελω τα ηχεια ( Ελπιζω να μην εκανα λαθος επιλογη )
3) Ξερω οτι το αμοιρο το Philips θα παρει τον πυκνωτη στο χερι αλλα για καλη μου τυχη βρηκα ενα ξεχασμενο JVC ( παλι compact ) του πατερα μου που γραφει 125 watt και εχει ταμπελακι πισω 6Ω εως 18Ω
τα ηχεια του ειναι 60 watt το καθενα στα 6Ω ελπιζω αυτο να κουνησει τα Zensor ........ μεχρι να παρω ενισχυτη.
Ευχαριστω και καλη χρονια με υγεια , θα επανελθω για τον ενισχυτη και τα στοιχεια του χωρου
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Ένας MARANTZ pm 5005 είναι καλή λύση.

Ειναι αληθεια οτι οπτικα μου αρεσει :) και η τιμη του ειναι καλη
θα ηθελα να εχει ομως και tuner εκει η YAMAHA νομιζω δινει καλες λυσεις
Σε ευχαριστω !!
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Dali Zensor 3 - Ενισχυτης ??

Dali,πολύ καλά ηχεία
Το έχουμε γράψει πολλάκις
Dali με nad ή yamaha


Με NAD διαβασα και εγω οτι ταιριαζουν καλα τα Dali Θα επιστρεψω μετα τις γιορτες για περισσοτερς συμβουλες

Ευχαριστω !!!

Καλη χρονια παλι σε ολους
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ειμαι απο κινητο, το θεμα σου χρηζει να μεταφερθει στη δικαναλη κατηγορια, εκει θα παρεις πιο σωστες κατευθυνσεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Ειμαι απο κινητο, το θεμα σου χρηζει να μεταφερθει στη δικαναλη κατηγορια, εκει θα παρεις πιο σωστες κατευθυνσεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να μεταφερθει λοιπον :)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το κανα αλλά έκανα λάθος κι αντί για τα ηχεία στο έβαλα στους ενισχυτές, ζητώ συγγνώμη θα φροντίσω έτσι ώστε να πάει στους ενισχυτές και πάλι συγγνώμη.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Το σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι έναν ενισχυτή για να τα οδηγήσει και με δεδομένο το πλαφόν που έχεις βάλει μάλλον είναι καλύτερο να στραφείς σε κάποιο μεταχειρισμένο.
Επίσης θα πρέπει να προσέξεις την απόσταση από τους πίσω τοίχους γιατί η οπή ρεφλέξ είναι στο πίσω μέρος .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
1) Eυχαριστω για την απαντηση ο χωρος ειναι ανοιχτος ( Σαλονι ) τα ηχεια θα κατσουν πανω στις αντιστοιχες βασεις της Dali αριστερα και δεξια της τηλεορασης θα εχουν περιπου αποσταση μεταξυ τους 1.5-2 μετρα
2) Δεν καταλαβα οτι εβαλα την κατηγορια Home Cinema , για μουσικη τα θελω τα ηχεια ( Ελπιζω να μην εκανα λαθος επιλογη )
3) Ξερω οτι το αμοιρο το Philips θα παρει τον πυκνωτη στο χερι αλλα για καλη μου τυχη βρηκα ενα ξεχασμενο JVC ( παλι compact ) του πατερα μου που γραφει 125 watt και εχει ταμπελακι πισω 6Ω εως 18Ω
τα ηχεια του ειναι 60 watt το καθενα στα 6Ω ελπιζω αυτο να κουνησει τα Zensor ........ μεχρι να παρω ενισχυτη.
Ευχαριστω και καλη χρονια με υγεια , θα επανελθω για τον ενισχυτη και τα στοιχεια του χωρου
μη κανει καμια ζημια αυτο το JVC compact. μην δυναμωσειϛ πολυ ενταση, φοβαμαι για τα tweeter.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Συνδεθηκαν με το JVC τα ηχεια το οποιο ανοιχτηκε και καθαριστηκε με ενα blower βρηκα και κατι πλακε καλωδια απο ενα μαγαζακι στη πολη μου
δεν ειχα ξαναδει τετοια μορφης ( οι αγωγοι ειναι μεσα σαν τριχες ) 2χ3mm .
Λοιπον στην ζωη μου δεν εχω ακουσει ξανα μουσικη ετσι...... εβαλα στην αρχη FM ( Το καλο ειναι οτι εχω εξωτερικη κεραια και η ληψη ειναι τζαμι )
Γεμισε το σαλονι με ηχο δεν μπορω να περιγραψω ποσο καθαρα ακουγονται οι φωνες των καλλιτεχνων και πως διαχωριζεται η μουσικη απο τη φωνη.
Το επομενο βημα ηταν να συνδεσω μια ταμπλετα ( εχει μια εισοδο AUX ,την φωνη στο tablet την ειχα τερμα ) ενω στα FM ( Εχει κλιμακα 1-40 ) στο
15 επαιζαν τα ηχεια δυνατα και καθαρα για να παιξουν απο την AUX δυνατα επρεπε να ειναι 35-38 και νομιζω σαν να εκανε καποιες στιγμες βυθισμα
ο ενισχυτης....... περα απο τις στιγμες αυτες ο ηχος ηταν καταπληκτικος .
Αργοτερα θα συνδεσω ενα CD και θα σας πω εντυπωσεις.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εγω φίλε μέχρι πρόσφατα έπαιζα τα zensor1 με έναν marantz 30ετίας και δεν μπορώ να πω ότι έπαιζαν και άσχημα. Πιστεύω ότι και με λιγότερα από 300 βρίσκεις μτχ ενισχυτή να κάνεις την δουλειά σου. Αν κρίνω από τα zensor 1 που έχω πολύ καλή επιλογή έκανες σε ηχεία!
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Re: Απάντηση: Dali Zensor 3 - Ενισχυτης ??

Καλές ακροάσεις

Σε ευχαριστω Πετρο συμφωνα με αυτο που ακουω ειμαι ευχαριστημενος ( πολυ !!!!! ) ,συγκριτικα με το Philips που μπουμπουνιζε στο πατωμα ημερα με την νυχτα.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Θα προσπαθησω να προβω και στην αγορα ενισχυτη , θελω λιγο να τα χαρω ως εχουν. Η αληθεια ειναι οτι περιμενα να βρω
ενα παιδι απο την κοινοτητα που να τα εχει ταιριαξει καταλληλα...