Downmix

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Προφανώς θέλεις κάποιο πρόγραμμα μετατροπής πριν την αναπαραγωγή δηλαδή και στόχος είναι να παίξεις από κάποιον σκληρό κι όχι από υπολογιστή (και λογικό,αφού το Ν70 μέχρι 24/192ΚΗz μπορεί να δεχτεί από υπολογιστή).
Με μια ματιά που έριξα δεν βρήκα κάποια τέτοια αυτοτελή εφαρμογή μετατροπής,μόνο μέσω των γνωστών player.

Συνήθως πάντως τα πολυκάναλα αρχεία πάνε μαζί με τα δικάναλα,τουλάχιστον αν έχουν εξαχθεί σωστά από τα SACD.
Η μεγάλη πλειοψηφία των τελευταίων περιέχει και τις δυο μορφές σχεδόν πάντα.
 

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Το Ν70 παίζει μόνο stereo DSD αρχεία.
Σε stereo flac τα μετατρέπει το Foobar, αλλά όχι και σε DSD.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Αυτοτελώς παίζει,ναι.Από υπολογιστή όμως το manual λέει πως δέχεται μέχρι 24/192,μπορεί να διάβασα λάθος.
Το foobar μετατρέπει αυτόματα πολυκάναλα DSD σε δικάναλα με την παρακάτω επιλογή.



DSD SEΓβ€žT.png
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Για αυτοτελή λειτουργία του Ν70 λέω. Αυτό το δοκίμασα, έτσι τα παίζει το foobar αλλά δεν τα μετατρέπει σε DSF (οι επιλογές είναι AAC, AIFF, Apple Lossless, AU/SND, FLAC, MP3, ΜUSEPACK, OGG Vorbis, OPUS, WAV, WAVE64,WAVPACK) για αποθήκευση. Μήπως υπάρχει κάποιο plugin για stereo DSF extraction?
 

red7760

Established Member
18 January 2014
237
Κηφισιά
Re: Απάντηση: Downmix

Εχεις κατεβάσει iso απο sacd; αν ναι, καπου εχω ανακαλυψει ενα free πρόγραμμα που τα σπαει σε dsf ή dff και σου δινει επιλογή σε τι θες να να το σπασει. Stereo ή πολυκαναλο. Αν ειναι ετσι, πες μου να κοιταξω πιο ειναι γιατι δε θυμάμαι. Εχω καιρό να το δουλέψω.
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Re: Απάντηση: Downmix

Εχεις κατεβάσει iso απο sacd; αν ναι, καπου εχω ανακαλυψει ενα free πρόγραμμα που τα σπαει σε dsf ή dff και σου δινει επιλογή σε τι θες να να το σπασει. Stereo ή πολυκαναλο. Αν ειναι ετσι, πες μου να κοιταξω πιο ειναι γιατι δε θυμάμαι. Εχω καιρό να το δουλέψω.

Αν θέλεις να δουλέψεις έτσι όπως λέει ο φίλος παραπάνω χρησιμοποιώ το Sonore ISΟ2DSD που πραγματι σε ρωτάει αν θέλεις να δημιουργήσεις τα DSF ή DFF σε Dual ή Multi channel.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ πολύ , είναι πολύ αξιόπιστο και πάντα προτιμώ τα dff από το ISO αρχείο γιατί μπορείς και τα χειρίζεσαι (copy - paste) σαν ξεχωριστά μουσικά κομμάτια.

Το κατεβάζεις free.
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
Ρωτάω μόνο για DOWNMIX από πολυκάναλο σε στέρεο, δεν ρωτάω πως γίνεται extraction από ISO σε στέρεο ή πολυκάναλο.
Το SONORE ρωτάει τι να προτιμήσει (stereo ή multi) από αυτά που υπάρχουν στο ISO, δεν κάνει downmix.