Φορτιστής για laptop

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Ψάχνω φορτιστή για laptop (Dell Inspiron 5558 ή 5559, δεν θυμάμαι ακριβώς).

Σε περίπτωση που δεν βρω ακριβώς τον ίδιο, της Dell, θα μπορούσα να πάρω κάποιον άλλο; Εκτός του ότι πρέπει να ταιριάζει το βύσμα πρέπει να κοιτάξω και άλλες προδιαγραφές Watt, Amper, Volt; Πειράζει αν είναι περισσότερα τα Watt ή τα Amper κλπ; Αυτός που έχω (ο χαλασμένος) είναι 19,5 V - 2,31 A - 45 W (φωτογραφία στο Spoiler).
Ένας πιο δυνατός θα φορτίζει γρηγορότερα ή δεν είναι καλό για τη μπαταρία ή το ίδιο το laptop;
Υπάρχει κάποια πρόταση εκτός Dell;


image.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
με το βύσμα δεν έχεις θέμα, γιατί οι ανταλλακτικοί συνήθως έχουν όλα τα είδη.
Φρόντισε να μην ξεφύγεις στα νούμερα.
19.5 V το πολύ 20.
Στα αμπέρ γύρω στο 2.3
Αν είσαι στα 2 πχ θα φορτίζει πιό αργά. Όσο πιό πάνω από 2.3 θα ζορίζει την μπαταρία
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Να παρεις της Dell γιατι εχει κατι που το αναγνωριζει το bios

Παραπανω αμπερ δεν εχεις προβλημα να βαλεις δηλαδη και με 3.5 να βρεις να τον παρεις
 

Spyros_V_S

Senior Member
30 June 2008
444
Νέα Σμύρνη
Κοίτα στο Δήσιο στην πλατεία Καρύτση - θα βρείς σίγουρα αυτό που ψάχνεις, σε καλύτερη ποιότητα απο πλαίσιο κλπ και χωρίς να το πληρώσεις χρυσό.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Κι εγώ κάπου διάβασα ότι τα Dell μπορεί να έχουν θέμα με μη γνήσια τροφοδοτικά.
Ο Δήσιος έχει τη μάρκα Multienergy, κινέζος προφανώς.
Δεν ξέρω, είμαι υπό σκέψη...
 
Last edited:

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Το χρειαζόμαστε εδώ και τώρα. Έχει έρθει για διακοπές ο υιός, έτυχε να χαλάσει τώρα ο φορτιστής και έχει μείνει χωρίς laptop. Όχι μόνο αυτό αλλά το άλλο Dell που έχουμε στο σπίτι έχει διαφορετικό βύσμα.
 
Ψάξε και στην Ελλάδα....

Το χρειαζόμαστε εδώ και τώρα. Έχει έρθει για διακοπές ο υιός, έτυχε να χαλάσει τώρα ο φορτιστής και έχει μείνει χωρίς laptop. Όχι μόνο αυτό αλλά το άλλο Dell που έχουμε στο σπίτι έχει διαφορετικό βύσμα.
Για δες εδώ:

www.computron.gr

Με έχει εξυπηρετήσει για τέτοιο είδος δυο φορές και σε καλή τιμή.

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!