Ενισχυτης για Monitor Audio BX6

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλα,

Θα ήθελα τα φωτα σας, έχω εναν marrantz sr6009 και έχω πανω του ένα ζευγαρι BX6, δύο ζευγάρια BX2, το κεντρικό της ίδιας σειράς και ενα 12αρι VELODYNE sub. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα BX6 μονο για μουσική και να πάρω εναν δικαναλο Max έως 600, αξιζει η σκέψη θα δω κάποια διαφορα στη μουσική και αν ναι υπάρχει κάτι έως 600?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ MONITOR AUDIO BX6

Εκείνο που μπορείς να κάνεις [σε πρώτη φάση] είναι να δοκιμάσεις ένα δικάναλο της marantz και να αποφασίσεις εσύ ο ίδιος αν αξίζει η δαπάνη .
Μετά δοκιμάζεις και άλλους ενισχυτές και παίρνεις εσύ την απόφαση .
Την απάντηση θα την δώσεις εσύ .
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ MONITOR AUDIO BX6

Η γνωμη μου Βασιλη ειναι οτι με 600 ευρω, μονο σε μετ/νο ϴα δειϛ ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με τον 6009. απο την αλλη μετα μη σου ανοιξει η ορεξη και ϴελησειϛ να αλλαξειϛ τα ΒΧ6
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ MONITOR AUDIO BX6

Η γνωμη μου Βασιλη ειναι οτι με 600 ευρω, μονο σε μετ/νο ϴα δειϛ ουσιαστικη διαφορα σε σχεση με τον 6009. απο την αλλη μετα μη σου ανοιξει η ορεξη και ϴελησειϛ να αλλαξειϛ τα ΒΧ6

Είναι και αυτό μια πιθανότητα ,αλλά είπα να τον πάμε με το μαλακό ,μη τρομάξει από τη πρώτη στιγμή
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Βασιλη υπαρχει και αλλοϛ τροποϛ .. ο sr6009 εχει προενισχυτικεϛ εξοδουϛ. σκεψου το παντρεμα με εναν τελικο. ο δικοϛ μου av ετσι παιζει εδω και χρονια. αν ϴεϛ περισσοτερεϛ πληροφοριεϛ στη διαϴεση σου.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Βασιλη υπαρχει και αλλοϛ τροποϛ .. ο sr6009 εχει προενισχυτικεϛ εξοδουϛ. σκεψου το παντρεμα με εναν τελικο. ο δικοϛ μου av ετσι παιζει εδω και χρονια. αν ϴεϛ περισσοτερεϛ πληροφοριεϛ στη διαϴεση σου.

Vlad αν καταλαβα καλά εννόεις o τελικος να συνδεθει από τα preout του SR6009, και ο τελικός να δίνει μονο στα BX6 και ο SR6009 να δίνει στα ΒΧ2 (surround) και στο Sub?Aν είναι έτσι με ενδιαφερει φτανει να δω διαφορα στον ήχο οταν θα παιζω μουσικη από τα BX6. Από κόστος όμως τι παιζει?????
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ετσι ακριβως. μετα το μονο που χρειαζεται ειναι ξαναρυθμιση (εσυ εχεις μικροφωνο και αυτοματο set up) για να υπαρχει ισορροπια στις εντασεις των ηχειων. με αναμμενο τον τελικο ο marantz θα ανεβασει την ενταση στο κεντρικο και στα πισω ενω ισως κατεβασει λιγο στις preout. δεν ξερω ακριβως πως λειτουργουν τα αυτοματα setup εμενα ο δικος μου ειναι χειροκινητος. τον εχω νορμαλ στις pre και 8 στα 10 στα υπολοιπα. το πλεονεκτημα ειναι οτι ο av δουλευει πολυ ξεκουραστα. 2ο πλεονεκτημα, αν βαλεις τελικο με 2 εισοδους (rca η xlr η δευτερη δεν εχει σημασια) μετα προσθετεις και προενισχυτη και δενει το γλυκο. αν ο τελικος δεν εχει διακοπτη επιλογης πισω για το πια εισοδο θα ακους, ακομα καλυτερα. δεν θα σηκωνεσαι απο την καρεκλα σου για να κανεις αλλαγη. παραδειγμα τετοιου τελικου εναι ο δικος μου advance acoustic maa406. ευκολα τον βρισκεις στα 400ευρω. η διαφορα στον ηχο ειναι η μερα με την νυχτα. ο av μου ειναι yamaha rxv 1300 και ηχεια AS Αρτεμις. φιλος που αντεγραψε το σκεπτικο αγοραζοντας ιδιο τελικο με το ζευγαρι του σαν pre πλαισιωνοντας av yamaxa rxv 650 δεν το αλλαζει που να τον κρεμασεις αναποδα. ο τελικος μαζι με τον προ του πηγαν στα 700 ευρω.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Re: Απάντηση: Ενισχυτης για Monitor Audio BX6

Πολύ αργά,τον πήρε το μάτι μου στα διόδια,με τα πόδια τρέχει...

:flipout: :flipout: ποσα νηματα θα κανουμε ανω κατω;; εχουμε και χρονο ..να γυρισουμε..:flipout: :flipout:
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
επισης Βασιλη, ολοκληρωμενοι που εχουν εισοδο main direct μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια. η yamaha εχει μοντελα αλλα ειναι στα upper class ..οχι φθηνα. ψαξτο. οι preout του av στις main direct του ολοκληρωμενου. οταν στον ολοκληρωμενο επιλεξεις την εισοδο main direct το ποτενσιομετρο εντασης του ολοκλ/νου βγαινει εκτος λειτουργιας και η ενταση σε ολα ελεγχεται απο τον av.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλη χρονια σε όλους, εδω ειμαι απλως ήμουν απασχολημενος. Ευχαριστω για τις συμβουλές σας. θα τα ζυγισω ολα για να δω τι θα κανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σε όλους,

Θεώρησα σωστό παρόλο που είναι παλιό το παρόν thread να μην ανόιξω καινούριο. Προχώρησα σε μία άλλη αγορά και τελικά δεν πήρα δικαναλο ενισχυτή για τα BX6 και συνεχίζω και ακούω μουσική από τον Marantz SR6009. Eχω καταλήξει μεταξύ 2 ενισχυτών που έχουν USB dac και την δυνατότητα αναπραγωγής dsd αρχείων τον marantz pm7005 και τον Yamaha S801. Το μονο που θα συνδέσω πάνω στον ενισχυτη είναι το CD6005 της marantz Δεν με πειράζει που δεν έχουν είσοδο main direct τον SR6009 θα τον χρησιμοποιώ με 4 ΒΧ2 και το sub. Θα ήθελα την γνώμη σας για τους ανωτερω 2 ενισχυτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Βεβαια απο την αλλη ο s701 κοστιζει 300 λιγοτερα απο τον s801 με μονη διαφορα το το USB DAC για high resolution audio και την εισοδο για bluetooth adapter. Αν το dac του s801 ειναι καλο και δικαιολογει αυτη την διαφορα θα τον προτιμουσα και απο τον marantz pm7005 γιατι ο τελευταιος δεν εχει pre amp output για Sub. Απο τα παραπανω μαλλον τεινω μεταξυ των s701 και s801 που εχουν και preamp output για sub με 2 προβληματισμους ο πρωτος για την χρηματικη διαφορα των δυο σε σχεση με το ποσο καλο ειναι το dac του s801 και ο δευτερος αν ο yamaha θα ταιριαξει με τα bx6 λογω του οτι χαρακτηριζεται ως bright amp!!!

Ευχαριστω εκ των προτερων