Συνδυασμός μητρικής Gigabyte GA-EX38-DS5 και επεξεργαστή Intel C2 Extreme QX9650

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά.
Να έχουμε Καλή Χρονιά και απροβλημάτιστη (όσο γίνεται).

Λοιπόν, πριν περιγράψω το θέμα μου, δηλώνω εξ αρχής ότι πρόκειται για παλαιότερο hardware, το οποίο παρέμενε ανενεργό και αχρησιμοποίητο. Με την εν λόγω μητρική και με ένα επεξεργαστή C2D E8400, είχε φτιαχτεί ένα PC, το οποίο κατέστη ανενεργό, αφού ξέμεινε καταρχάς από λειτουργικό (Windows [Σ]Vista) και στη συνέχεια δεν ασχολήθηκα μαζί του.

Πριν λίγο καιρό ο γιος μου μού ζήτησε να του φτιάξω έναν (επιτραπέζιο) υπολογιστή, που θα τον χρησιμοποιεί για καθημερινή δουλειά γραφείου, αφού το laptopάκι του έχει πια αρχίσει να κολλάει ανεπανόρθωτα.

Ανέσυρα στη επιφάνεια τον παλιό μου υπολογιστή, του έβγαλα από πάνω τον E8400, βρήκα έναν προσιτό Intel C2 Extreme QX9650, που είχε Stepping C1 (SLAWN), βρήκα και ένα σετ μνημών RAM DDR2-1066 σύνολο 8GB (4x2GB) και αποφάσισα να ξαναχτίσω ένα PC, που ευελπιστώ να παρουσιάζει επιδόσεις άνω του μετρίου, χωρίς ανάγκες gaming ή άλλου είδους πολύ βαριές εργασίες (σχεδίαση κλπ.)

Ωστόσο - και αφού είχα ήδη αποκτήσει τον QX960 - ανακάλυψα διαβάζοντας το CPU Support List της εν λόγω μητρικής ότι αυτή υποστηρίζει μεν τον QX9650, αλλά αυτόν με Stepping C0 (SLAN3).

Επομένως, πριν ακόμα ξεκινήσω να τον στήνω, πρέπει να δω κατά πόσον η εν λόγω μητρική μπορεί να τον υποστηρίξει. Πρέπει να σημειώσω ότι η υποστήριξη του QX9650 - Stepping C0 (SLAN3) είναι δυνατή από την μητρική με BIOS version F2 και πάνω. Στην εν λόγω μητρική βέβαια έχω περάσει το τελευταίο BIOS F5B.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα κάποιον να με προτρέπει να χρησιμοποιήσω microcodes, προκειμένου να μπορέσω να την κάνω να δουλέψει στα σίγουρα με τον επεξεργαστή. Η υπόθεση "microcodes" με έχει ξανά απασχολήσει στο παρελθόν, όταν είχα ασχοληθεί με την χρήση επεξεργαστών Xeon πάνω σε μητρικές με socket 775. Tότε, αυτό που έμαθα είναι ότι μια μητρική με socket 775, προκειμένου να δεχτεί πλήρως λειτουργικό έναν επεξεργαστή Xeon, θα πρέπει να αναβαθμιστεί το BIOS της με άλλο, που περιέχει αυτά τα microcodes, που την κάνουν να βλέπει τον Xeon κανονικά, χωρίς προβλήματα. Για πρώτη φορά ωστόσο, έμαθα ότι υπάρχει πιθανότητα χρήσης αυτών των microcodes ακόμα και για επεξεργαστές socket 775, αν - λέει - υπάρχει κάποια ασυμβατότητα με τη μητρική.

Με όλα τα παραπάνω κατά νου, έχετε να προτείνετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ.