Δυσκολία μετατροπής ενσύρματης σύνδεσης σε ασύρματη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Καλησπέρα, φίλοι. Ελπίζω να ποστάρω στο σωστό subforum

Έχω σταθερό υπολογιστή με Windows 10. Συνδέομαι στο διαδίκτυο ενσύρματα μέσω Ethernet, ενώ στο λάπτοπ μου συνδέομαι ασύρματα (Wind vdsl). Θέλω να μετατρέψω την ενσύρματη σύνδεση του σταθερού υπολογιστή σε ασύρματη μετακινώντας το ρούτερ σε άλλο σημείο, ώστε να έχω καλό σήμα σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Το πρόβλημα είναι ότι όταν κλικάρω το: "Ρυθμίσεις δικτύου και Ίντερνετ", στο μενού αριστερά του παραθύρου που ανοίγει, στην ένδειξη "Κατάσταση", εμφανίζεται μόνο η σύνδεση Ethernet και καθόλου το Wifi (το εικονίδιο του οποίου δεν εμφανίζεται ούτε στη γραμμή εργασιών, οπότε δεν μπορώ να δω τα διαθέσιμα δίκτυα), ενώ στο λάπτοπ εμφανίζονται και οι δύο δυνατότητες σύνδεσης, από τις οποίες φυσικά αξιοποιείται μόνο η ασύρματη.

Επίσης, όταν από τη διαχείριση συσκευών βλέπω τους προσαρμογείς δικτύου στον σταθερό υπολογιστή, διαπιστώνω πως εμφανίζεται ο: NVIDIA nForce Networking Controller και κανένας με την ένδειξη "wireless".

Υποθέτω ότι είναι πρόβλημα των Windows 10, αλλά δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Help please!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το λαπτοπ μπορει να συνδεθει ασυρματα γιατι εχει εσωτερικα wifi ανταπτορα δικτυου τσιπακι, ενω ο σταθερος δεν εχει.

Θα πρεπει να αγορασεις ενα wifi usb ανταπτορα δικτυου σε στικακι και να το κουμπωσεις σε μια usb του σταθερου σου υπολογιστη.
Αν θες, προτιμησε καποιο με εξωτερικη κεραια για καλυτερη εμβελεια, ειδικα εαν εχεις να κανεις και με αρκετες μεσοτοιχιες.
Για παραδειγμα εγω εχω αυτο και ειμαι ικανοποιημενος.
https://www.skroutz.gr/s/10922687/TP-LINK-TL-WN8200ND-v2.html?keyphrase=TP-LINK+TL-WN8200ND+v2

Εσυ μπορεις να διαλεξεις οποιαδηποτε μαρκα ή και φθηνοτερο ή και μικροτερο με εσωτερικη κεραια.
 
Last edited:

Ilias_1971

Senior Member
28 March 2007
388
Γέρακας
Καλησπέρα και καλή χρονιά.

Έχεις Wi-Fi κάρτα στον σταθερό υπολογιστή;

Εάν έχεις, η κάρτα αυτή μπορεί να δώσει σήμα Wi-Fi, να λειτουργήσει δηλαδή ως hot-spot;

Για να μην εμφανίζεται κάποιος controller για το Wi-Fi στις Ρυθμίσεις δικτύου, ή δεν έχεις κάρτα ή δεν έχεις περάσει drivers, πράγμα απίθανο διότι το PC σε κάθε εκκίνηση θα την έβλεπε και θα σου έγραψε ότι ανακάλυψε καινούρια συσκευή.

Χωρίς τα δύο παραπάνω, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα απ' όσα θέλεις.
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, Ηλία. Χρόνια πολλά και σε σένα και σε όλα τα παιδιά, με υγεία (shame on me, γιατί μέσα στη σκοτούρα μου ξέχασα να ευχηθώ στην αρχή). Πράγματι, δεν έχω wifi κάρτα στον σταθερό υπολογιστή. Ήταν πολύ απλό, αλλά ούτε που μου πέρασε από το μυαλό. Ο υπολογιστής είναι πολύ παλιός, και δεν ξέρω αν παίρνει τέτοια κάρτα. Αν όχι, πρέπει να πάρω άλλη συσκευή που να λειτουργεί ως hot-spot, έτσι;

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Re: Απάντηση: Δυσκολία μετατροπής ενσύρματης σύνδεσης σε ασύρματη

Το λαπτοπ μπορει να συνδεθει ασυρματα γιατι εχει εσωτερικα wifi ανταπτορα δικτυου τσιπακι, ενω ο σταθερος δεν εχει.

Θα πρεπει να αγορασεις ενα wifi usb ανταπτορα δικτυου σε στικακι και να το κουμπωσεις σε μια usb του σταθερου σου υπολογιστη.
Αν θες, προτιμησε καποιο με εξωτερικη κεραια για καλυτερη εμβελεια, ειδικα εαν εχεις να κανεις και με αρκετες μεσοτοιχιες.
Για παραδειγμα εγω εχω αυτο και ειμαι ικανοποιημενος.
https://www.skroutz.gr/s/10922687/TP-LINK-TL-WN8200ND-v2.html?keyphrase=TP-LINK+TL-WN8200ND+v2

Εσυ μπορεις να διαλεξεις οποιαδηποτε μαρκα ή και φθηνοτερο ή και μικροτερο με εσωτερικη κεραια.

Όπα, τώρα είδα το μήνυμά σου, Werewolf! Σε ευχαριστώ και σένα πολύ για την άμεση απάντηση, και χρόνια πολλά και καλά!
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Re: Απάντηση: Δυσκολία μετατροπής ενσύρματης σύνδεσης σε ασύρματη

Werewolf, σε πόση απόσταση από τον υπολογιστή μπορώ να τοποθετήσω τη συσκευή που μου προτείνεις; Θα έχει καλό σήμα σε όλα τα σημεία του σπιτιού, κατά τη γνώμη σου; Παρεμβάλλονται 2 τοίχοι ανάμεσα στον υπολογιστή και στο σημείο του σαλονιού, όπου θέλω να έχω καλό σήμα.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Δυο τοιχους τους διαπερνα ανετα και, αν ΚΑΙ το ρουτερ σου εχει εξωτερικη κεραια και αυτο, δεν θα εχεις προβλημα.
Το ειχα παρει ακριβως για αυτο το λογο, μιας και το παλιο στικακι μου με την εσωτερικη κεραια εβγαζε 2 γραμμες σημα.
Με αυτο βγαζω φουλ 5.
Θεωρω οτι θα σε καλυψει.
 

Μανωλάς Βλάσης

AVClub Enthusiast
19 June 2006
794
Re: Απάντηση: Δυσκολία μετατροπής ενσύρματης σύνδεσης σε ασύρματη

Ευχαριστώ και πάλι.

Ο λόγος που θέλω καλό σήμα στο σαλόνι είναι ότι η τηλεόρασή μου δεν είναι smart (Samsung αγορασμένη το 2007). Αρχικά είχα σκεφτεί να αγοράσω ένα HDMI dongle, αλλά δεν με ικανοποίησαν οι επιδόσεις του, κι έτσι αποφάσισα να αγοράσω ένα tv box. Γι' αυτό και βλέπω τώρα το νήμα Media Players, αλλά έχω ψιλοπελαγώσει, γιατί προς το παρόν δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 100 ευρώ. Παρεμπιπτόντως, είδα αυτό:

https://www.clevermarket.gr/proiont...MI4Om835a32AIVxBbTCh1iqwa7EAAYASAAEgLrM_D_BwE

αλλά είμαι δύσπιστος ως προς τις δυνατότητές του σε σχέση με την πολύ χαμηλή τιμή του.