Περί τελωνείων ..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Σκεφτομαι να αγορασω κατι απο US (Texas Instruments) το οποιο κοστιζει 75 δολλαρια.
τι θα πρεπει να πληρωσω για τελωνειο στο ποσο αυτο /
Θενκς
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Σκεφτομαι να αγορασω κατι απο US (Texas Instruments) το οποιο κοστιζει 75 δολλαρια.
τι θα πρεπει να πληρωσω για τελωνειο στο ποσο αυτο /
Θενκς

Αν δεν έρθει με dhl που σε υποχρεώνει σε 105 +24% ΦΠΑ, τότε με ΕΛΤΑ θα πληρώσεις 15 +24%75$
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Σωστά, αν και τελευταία δεν γνωρίζω περίπτωση εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ που να αφορά ΗΠΑ.
Για dhl μη το συζητάμε, ξυρίζουν και όχι μόνο!
Τα 15ευρώ + το ΦΠΑ είναι εγγυημένο ποσό πληρωμής από χώρες όπως Κίνα και για ποσά μέχρι 150 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων αποστολής).
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Έχω την υποψία ότι από Κίνα κοιτάζουν αυτά που έχουν tracking number τα υπόλοιπα περνάνε κατευθείαν.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Περί τελωνείων ..

Σωστά, αν και τελευταία δεν γνωρίζω περίπτωση εκτελωνισμού από ΕΛΤΑ που να αφορά ΗΠΑ.
Για dhl μη το συζητάμε, ξυρίζουν και όχι μόνο!
Τα 15ευρώ + το ΦΠΑ είναι εγγυημένο ποσό πληρωμής από χώρες όπως Κίνα και για ποσά μέχρι 150 ευρώ (συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων αποστολής).


παραγγελεια από mouser 85 ευρώ έφαγε 15ευρω +φπα,αν θυμάσαι τα λέγαμε από εδώ μέσα Μανώλη
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχω την υποψία ότι από Κίνα κοιτάζουν αυτά που έχουν tracking number τα υπόλοιπα περνάνε κατευθείαν.

Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο σημείο στα ΕΛΤΑ πλέον περνάν όλα τελωνείο - ΌΛΑ.
Το μόνο παραθυράκι όχι 100% είναι μέχρι δύο κιλά να ζητήσετε να το στείλουν σαν συστημένη αλληλογραφία. Πράγμα που σημαίνει ότι ο αποστολέας πρέπει να συμφωνήσει και να μην κάνει δήλωση CN22.
Τιμολόγιο ισχύει όπως εδώ http://www.elta.gr/el-gr/ιδιώτες/αλληλογραφίαδέματα/εκτελωνισμός.aspx
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Re: Περί τελωνείων ..

Έχω την υποψία ότι από Κίνα κοιτάζουν αυτά που έχουν tracking number τα υπόλοιπα περνάνε κατευθείαν.

Από Κίνα περιμένω 2,5 μήνες τρανζίστορ αξίας 20 ευρώ χωρίς tracking number και ακόμα τίποτα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
@takis = ναι καλά λες ήταν η περίπτωσή σου που μας έγραφες ότι έχεις θέμα τελωνείου κάθε φορά που ψώνιζες από "πόντικα". Το είχα ξεχάσει εντελώς.

@Στέλιος = μη σε ανησυχεί παραγγελίες από 1/11 πληρωμένες, η μία ήρθε χθες, η άλλη θα δούμε...Κίνα και οι δύο. Tracking είχαν αλλά κουκουρούκου, σκέτο αριθμούς που δεν έδιναν τίποτα! Μάλλον θα είναι το σύνηθες, μέχρι να αλλάξει (αν αλλάξει) κάτι στα ΕΛΤΑ.

Με την έννοια ότι όλες οι αποστολές ελέγχονται - αυτό είναι σίγουρο - τηλεφωνικά η κοπέλα των ΕΛΤΑ-Τελωνείου (geta για όσους ξέρουν), μου είπε ότι η αποστολή θα εκτελωνιστεί στην περίπτωση που υπερβαίνει τα 42 ευρώ από ιδιώτη σε ιδιώτη και τα 22 ευρώ από έμπορο, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων αποστολής.
Σε κάποια που τα έχουν στη μαύρη λίστα (τα περισσότερα από Κίνα), θα σου ζητήσουν επιπρόσθετα τιμολόγιο ή Paypal πληρωμή (απόδεικτικό), γιατί ξέρουν ότι γράφουν ψεύτικες τιμές.
Από Ιαπωνία που παρήγγειλα probe LCR, μου ήρθε γρήγορα και έκατσε ελάχιστα στον έλεγχο τελωνείου, προφανώς γιατί εμπιστεύονται τους Ιάπωνες σε ότι αναγράφουν στις αποστολές τους (ήταν στα 21 δολάρια).
Αυτό που μας γράφει το μέλος Sonorus, δεν το γνώριζα, αλλά το θεωρώ και δύσκολο με τους Κινέζους.
Ότι δέμα μου ήρθε από Seed Studio (παρασκευή πλακετών, Κίνα) όλα μα όλα πέρασαν τελωνείο και μου ζήτησαν αποδεικτικά. Το κουτί έγραφε για 15 δολάρια, το οποίο βέβαια δεν το πίστεψαν.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Η αναμονή από Κίνα πλέον είναι πολύ μεγάλη σχεδόν δύο μήνες. Αν επίσης δεν εμπιστευτούν το παραστατικό γίνεται εκτελωνισμός με μια αξία που πιστεύουν αυτοί ότι αξίζει το εμπόρευμα. Αν εσύ έχεις πράγματι δίκιο και ζητήσεις επανεξέταση με τα παραστατικά που θα υποβάλεις τότε την πάτησες γιατί θα φας κάνα δυο μήνες επιπλέον αναμονή. Πχ περίπτωση με ράδιο αυτοκινήτου με πραγματική αξία 15 στο τελωνείο το θεώρησαν αξίας 50 και το χρέωσαν. Ο πελάτης ζήτησε επανεξέταση στις 23/11 και φυσικά ακόμη περιμένει.
 
23 December 2007
1,681
Κάτι λίγα από HiFi Collective Αγγλία ένα μήνα για να έρθουν, πρέπει το θέμα με το τελωνείο να έχει κολλήσει όλο το σύστημα, ακόμα και αυτά που δεν θα έπρεπε.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Για αυτό πρέπει να κοιτάμε συνεχώς το tracking και μόλις δούμε τη σήμανση "απαιτείται τιμολόγιο ή αποδεικτικό...", να στείλουμε τα απαραίτητα στη
Γ.Ε.Τ.Α. Τελωνείου Αερολιμένος «Ελ. Βενιζέλος»
Ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected]

@takis = στο νήμα με το ΑΚ, δεν είχε γίνει η αναφορά (από ότι θυμάμαι) ή αναφέρεσαι και σε άλλη παραλαβή...συνεχίζουμε να παραλαμβάνουμε από πόντικα (fedex) άνευ προβλημάτων μέχρι και τώρα.
@Στέλιος= από UK και παλιότερα που δεν υπήρχε θέμα ελάχιστο οι 18 μέρες και μέγιστο ο μήνας (δεν είναι γρήγοροι και εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής).
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Eγω που θελω μια ραπτομηχανη απο Κινα, και κανει 340ντολαρς με τα μεταφορικα, ποσο αραγερς να φαω τελωνειο?? υπαρχει καπου καποια λιστα να δω?
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Αγαπητοί φίλοι,
Μιά σύντομη ερώτηση.
Αν παραγγείλεις σήμερα από gr.mouser.com και τα είδη είναι σε stock περνάνε τελωνείο?
Ξέρετε αν τα ήδη που λέει σε stock φεύγουν από Ευρώπη ή από ΗΠΑ?
Θέλω κάτι Γαιδουροπυκνωτες της τάξης των 150 +ΦΠΑ και δεν είμαι καθόλου σε φάση να συναντήσω Τελώνη....

Υπάρχουν βέβαια και στο export farnell, αλλά έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Εφόσον επέλεξες σαν χώρα την Ελλάδα (στο παράθυρο που εμφανίζεται μόλις μπεις στην ιστοσελίδα) οι τιμές του Mouser είναι χωρίς ΦΠΑ, στο τέλος επιλέγεις πότε θέλεις να τον πληρώσεις. Η πρώτη πιο συνήθεις επιλογή είναι να τον προπληρώσεις και ο Mouser αναλαμβάνει τα υπόλοιπα, σου έρχονται όλα σε μερικές μέρες στην πόρτα σου, χωρίς επιπλέον διαδικασίες
 

saganakis

Moderator
Staff member
15 March 2010
448
Απάντηση: Re: Περί τελωνείων ..

Αγαπητοί φίλοι,
Μιά σύντομη ερώτηση.
Αν παραγγείλεις σήμερα από gr.mouser.com και τα είδη είναι σε stock περνάνε τελωνείο?
Ξέρετε αν τα ήδη που λέει σε stock φεύγουν από Ευρώπη ή από ΗΠΑ?
Θέλω κάτι Γαιδουροπυκνωτες της τάξης των 150 +ΦΠΑ και δεν είμαι καθόλου σε φάση να συναντήσω Τελώνη....

Υπάρχουν βέβαια και στο export farnell, αλλά έχουν σημαντική διαφορά στην τιμή

ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ!!! να επιλέξεις την διαδικασία DDP, δηλαδή να αναλάβει ο Mouser τα έξοδα εκτελωνισμού.
Δες εδώ
https://avclub.gr/forum/showthread.php/152981-AK4490-DAC-by-avclub-gr/page42
στο #415
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
Επαναφέρω το θέμα με μία σχετική ερώτηση. Έχετε κάνει αγορές τώρα τελεταία από (εννοώ, covid 19 εποχή) ebay?
Τα πράγματα έρχονται κανονικά?
Θενκς
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
πηρα ενα βιβλιο αρχες νοεμβρη απο καπου στην ευρωπη και ηρθε σε 3 ευδομαδες περιπου, και πηρα Potentiometer Extension Shaft απο κινα στις 29/10 και ακομα το περιμενω:)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα δύο φωτογραφικούς αντάπτορες (χωριστές παραγγελίες), που αγόρασα στις 17/11. Μικρά πακετάκια (κουτάκια μέσα σε νάυλον φάκελο όπως κλασικά στέλνουν οι Κινέζοι) και κάτω των 10 ευρώ αξία, έκαναν 3 1/2 εβδομάδες. 2 εβδομάδες μέχρι να έρθουν Ελλάδα και να περάσουν από διαλογή, το υπόλοιπο για να πάνε στο ταχυδρομείο της περιοχής μου.
Έναν επεξεργαστή που πήρα από το γαλλικό ebay, έφυγε 2/12 και 20/12 λέει ότι πήγε στο κέντρο διαλογής των Αθηνών.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Ναι με τον ιο που έγινα ένα με το ύφασμα του καναπέ, ζήλεψα ένα δεματάκι από Κίνα που έκανε ταξίδι 40 μέρες με το τρένο έως το Βέλγιο και μετά άλλες 15 με αεροπλάνο μέχρι να το παραλάβω :flipout:
Άλλο από Κίνα έκανε 15 μέρες. Από ευρώπη άλλα πράγματα 8-15 μέρες.
Έστειλα και κάτι Σκωτία και το παρέλαβαν σε 4 μέρες!