Tαχυδρομεία - Τελωνεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το νημα για να συζηταμε τα θεματα που συνανταμε με τις παραγγελιες μας απο το εξωτερικο λογω ταχυδρομειων και τελωνειων.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Πηρα (παρέλαβα λιγο πριν τα χριστουγεννα) εναν ατμοποιητη απο Κινα αξιας 20ευρω...
Ζητησα να τον μαρκαρουν σαν replacement part...περασε χωρις ελεγχο...παροτι ειχε ερθει συστημένο και πέρασε απο Ελ.Βεν κτλ...
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Tαχυδρομεία - Τελωνεία

Πηρα (παρέλαβα λιγο πριν τα χριστουγεννα) εναν ατμοποιητη απο Κινα αξιας 20ευρω...
Ζητησα να τον μαρκαρουν σαν replacement part...περασε χωρις ελεγχο...παροτι ειχε ερθει συστημένο και πέρασε απο Ελ.Βεν κτλ...

Μέχρι να το "καταλάβουν" & αυτό !
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Τωρα αν θα σου ζητησουν να παραδωσεις αποδειξη πληρωμής με ημερομηνία πληρωμης προγενέστερης της αντικατάστασης τοτε μονο μπορούν να αποδείξουν οτι δεν ειναι οντως προιον αντικατάστασης...
αλλα εκει πιστευω οτι πλέον θα πρεπει να σταματήσουμε τις οποιες αγορές...γιατι θα περνάμε για παραλλαβη απο το αεροδρομιο/τελωνειο ολοι μας...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Δεν νομιζω να περασε το δεμα σου επειδη εγραφε 'spare'. Περασε επειδη ηταν μαλλον μικρο, ελαφρυ και λογω φορτου εποχης.

Πριν απο λιγα χρονια μου σταματησε ενα δεμα στο τελωνειο (φακοι led) αν και εγραφε 'for testing purposes' το οποιο ηταν και αληθεια καθως η εταιρεια μου τους εστειλε δωρεαν για να τους κανω review. Αν και εδωσα στον τελωνη ολα τα εγγραφα και επικοινωνιες μου με την εταιρεια οτι οι φακοι ηταν για δοκιμη και οτι δεν τον αγορασα, πληρωσα τελωνειο και δασμους. Οι φακοι ηταν οντως πανακριβοι (περιπου 300 ευρω) και ευτυχως που οι φοροι μπηκαν στο χαμηλοτερο δυνατο ποσο.

Με ρωτησε βεβαια ο τελωνης, ο οποιος ηταν πολυ σωστος ανθρωπος, εαν μετα την δοκιμη θα επεστρεφα τους φακους. Εαν ελεγα ναι, ισως να μην πληρωνα τιποτα.
 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
κανονικά, όλες οι εκτός Ε.Ε εισαγωγές , δεν περνούν Τελωνείο , ανεξαρτήτως ποσού ? Εγώ ξέρω ότι αυτό ίσχυε ανέκαθεν. Τώρα γιατί την εποχή των παχιών αγελάδων , αγορασμένων με δανεικά , απότι αποδείχτηκε , είχε ατονίσει το Τελωνείο , ας ρωτήσουν το υπουργείο Οικονομικών . Το θέμα βέβαια είναι , πως υπολογίζονται οι δασμοί εισαγωγής και πόση αυθαιρεσία χωράει από την πλευρά του Τελώνη . Γιατί στο ελλαδιστάν όλα είναι λίγο ...ατμός και συννεφιά. Και αν σε αδικήσει ο υπάλληλος ,πως βρίσκεις το δίκιο σου ? Τρέχοντας στα Δικαστήρια ?
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Tαχυδρομεία - Τελωνεία

κανονικά, όλες οι εκτός Ε.Ε εισαγωγές , δεν περνούν Τελωνείο , ανεξαρτήτως ποσού ? Εγώ ξέρω ότι αυτό ίσχυε ανέκαθεν. Τώρα γιατί την εποχή των παχιών αγελάδων , αγορασμένων με δανεικά , απότι αποδείχτηκε , είχε ατονίσει το Τελωνείο , ας ρωτήσουν το υπουργείο Οικονομικών . Το θέμα βέβαια είναι , πως υπολογίζονται οι δασμοί εισαγωγής και πόση αυθαιρεσία χωράει από την πλευρά του Τελώνη . Γιατί στο ελλαδιστάν όλα είναι λίγο ...ατμός και συννεφιά. Και αν σε αδικήσει ο υπάλληλος ,πως βρίσκεις το δίκιο σου ? Τρέχοντας στα Δικαστήρια ?
Μεχρι το ποσο 20 αν θυμαμαι δεν περνανε τελωνειο. Ομως αυτο το παραθυρακι εκμεταλλευτικαν πολλοι και σε συνδιασμο με τα μικρα δεματα και μικροτερη ονομαστικη αξια περασαν κινητα , φωτογραφικες και αλλα αντικειμενα με τριψηφιο νουμερο αξιας.
Υπαρχει ποσο εκτελλωνισμου αναλογα με την αξια του δεματος. Εκει βεβαια αν γραφει 20 και μεσα εχει κινητο ο τελωνιακος θα βαλει μια αυθαιρετη δικη του τιμη ή αν ειναι σωστος θα δει την αξια στο site του πωλητη. Στην πρωτη περιπτωση αν η αξια ειναι μικροτερη απο του τελωνιακου , πηγαινεις με τα παραστατικα και τις αποδειξεις απο το paypal και πληρωνεις τα σωστα ποσα. Αν ειναι μεγαλυτερη, δεν κανεις τιποτα και "κερδιζεις" την διαφορα στην λαθος εκτιμηση του τελωνιακου.
 

AGROTISS

Supreme Member
22 August 2012
5,007
Πετρούπολη Αθήνα
Re: Απάντηση: Tι παραλάβαμε σήμερα..

Παραγγελω απο banggood απο τοτε που ανοιξε. Δεν εχω χασει καμμια παραγγελια, ολες ερχονται αργα η γρηγορα.
Καποιες παραγγελιες εχουν αργησει 2 μηνες καποιες εχουν ερθει στις 10 μερες. Το ιδιο ισχυει για ολα τα κινεζικα μαγαζια, ολα χρησιμοποιουν τις ιδιες ταχυδρομικες οδους εκτος αν στελλουν απο αποθηκες στην Ευρωπη. Μεγαλη καθυστερηση υπαρχει και στα ΕΛΤΑ που μπορει να φτασει και 10 μερες. Τα tracking δεν ειναι αξιοπιστα.

Ειδικα σε περιοδο εορτων οι παραγγελιες ειναι ευλογο να αργησουν σημαντικα, ας γραφουν 21 εργασιμες.
Κακως ανοιξες dispute στο paypal κατα την γνωμη μου, η καθυστερηση δεν ειναι μεγαλη λαμβανοντας υπ'οψη τις εορτες.

Εχω παραγγελιες απο banggod απο τον Νοεμβρη μηνα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ερθουν. Αυτο το κακο εχει η Κινα, ενω οι τιμες ειναι καλες, η παραδοση αργει, ειναι κατι που πρεπει να το εχουμε υποψιν πριν παραγγειλουμε.


Βουνό το δίκιο σου Μιχάλη (έτσι δεν το λες και συ ; ) απλά τώρα τελευταία παράγινε το κακό.

Και από Bangood και από ebay έχω ψωνίσει κι εγώ τόσα και τόσα. από 25 έως το πολύ 30 μέρες ερχόταν.
ήμαρτον πια, είπαμε όχι κι έτσι. και καλά, μικροπαραλαβές χαμηλού κόστους λες δεν βαριέσαι, αλλά όπως είπε κι ο Παναγιώτης
μια μεγάλη παραγγελία που κοστίζει και λαχταράς να έρθει και περνάει τόσος καιρός χωρίς να ξέρεις που βρίσκεται και να μην
υπάρχει κανείς να σε εξυπηρετήσει.. μάλλον πρέπει να αποκτήσουμε του Ιώβ την υπομονή.
 

xristossl2000

Senior Member
24 August 2013
573
Πύργος
Re: Απάντηση: Tι παραλάβαμε σήμερα..

Παραγγελω απο banggood απο τοτε που ανοιξε. Δεν εχω χασει καμμια παραγγελια, ολες ερχονται αργα η γρηγορα.
Καποιες παραγγελιες εχουν αργησει 2 μηνες καποιες εχουν ερθει στις 10 μερες. Το ιδιο ισχυει για ολα τα κινεζικα μαγαζια, ολα χρησιμοποιουν τις ιδιες ταχυδρομικες οδους εκτος αν στελλουν απο αποθηκες στην Ευρωπη. Μεγαλη καθυστερηση υπαρχει και στα ΕΛΤΑ που μπορει να φτασει και 10 μερες. Τα tracking δεν ειναι αξιοπιστα.

Ειδικα σε περιοδο εορτων οι παραγγελιες ειναι ευλογο να αργησουν σημαντικα, ας γραφουν 21 εργασιμες.
Κακως ανοιξες dispute στο paypal κατα την γνωμη μου, η καθυστερηση δεν ειναι μεγαλη λαμβανοντας υπ'οψη τις εορτες.

Εχω παραγγελιες απο banggod απο τον Νοεμβρη μηνα αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα ερθουν. Αυτο το κακο εχει η Κινα, ενω οι τιμες ειναι καλες, η παραδοση αργει, ειναι κατι που πρεπει να το εχουμε υποψιν πριν παραγγειλουμε.


Δε θα με πείραζε αν έρχονταν και με δυο μήνες καθυστέρηση αν είχα επιλέξει την απλή αποστολή. Με πειράζει που πλήρωσα έξτρα την υπηρεσία Eu Express priority line που σύμφωνα με το κατάστημα (και διάφορους unboxers) έρχονται το πολύ σε καμιά 20αριά μέρες. . Επίσης το οτι το trucking number δεν έχει ενημερωθεί από τις 20 Νοεμβρίου, έστω για να δω αν έχει φτάσει Αγγλία το δέμα, μου δημιουργεί υποψίες. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να υπάρχει φόρτος στα ταχυδρομεία και βεβαίως υπήρξα υπομονετικός, όμως μέχρι ενός σημείου. Οφείλουν τουλάχιστον από την μεριά τους να μου δώσουν μια λογική εξήγηση σεβόμενοι τα 150 ευρώ που τους έδωσα και ´γω από την μεριά μου οφείλω να προστατέψω τα συμφέροντά μου. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί έκανα κακώς που άνοιξα dispute ως μέσω πίεσης μπας και φιλοτιμηθούν τουλάχιστον και μου απαντήσουν.
Αν ταιριάζει μετέφερε τέτοιου είδους μηνύματα στο καινούργιο θέμα που άνοιξε για να ανταλλάσσουμε εμπειρίες μιας και το θέμα ταχυδρομεία και κινεζομάγαζα είναι αρκετά ρευστό και μεταβάλλεται ανά περιόδους.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Tι παραλάβαμε σήμερα..

Εγώ ΔΕΝ ξαναψωνιζω απο Κινα.
Τέλος.

Έχεις τον φόβο του τελωνείου παραγγελνεις κάτι και μέχρι να έρθει έχει λήξει η εγγύηση του που λέει ο λόγος.

2 μήνες το κλαδευρτηρι 50 μέρες το πληκτρολόγιο άν το βάλει κάτω είναι το 1/6 ενός έτους.
 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
Re: Tι παραλάβαμε σήμερα..

Γιαυτό πίεζαν οι Κινέζοι να πάρουν τον εμπορευματικό σταθμό στο Θριάσιο και να τον συνδέσουν κατευθείαν σιδηροδρομικά με το λιμάνι . Να κάνουν από Πειραιά πολύ γρήγορα ,όλες τις διανομές στην Ευρωζώνη . Τώρα , αν προχώρησε ή όχι , θα σας γελάσω.
 
  • Like
Reactions: sotiris22

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Η εμπειρια μου με τις αγορες απο Ασια εχει ως εξης:
απο τοτε που ανοιξαν DX, Banggood και Tinydeal εχω αγορασει παρα πολλα πραγματα μεχρι 140 ευρω, παλια δεν υπηρχε προβλημα τελωνειου και ολα ερχονταν σε 20 ημερες (εκτος εορταστικων περιοδων) και ολα με tracking number (απο 0,50 ευρω εως ...). Ξαφνικα το Banggood αρχισε να σπαει οπως ηθελε τις παραγγελιες και οσες ηταν κατω απο 20 ευρω δεν εδινε tracking number, ασχετως εαν ειχα συνολικη παραγγελια π.χ. 30 ευρω, αυτος ηταν και ο λογος που δεν ξαναγορασα κατι απο εκει. Αντιθετως το DX ειναι παρα πολυ καλο (εχω κανει τις πιο ακριβες αγορες) αλλά δεν εχει τοσο μεγαλη ποικιλια.
Τα τελευταια 2 χρονια αγοραζω απο aliexpress με ποσοστο ικανοποιησης 99%. Προτιμω πωλητες απο Σιγκαπουρη γιατι εχει αποδειχτει οτι ειναι πιο γρηγορο το ταχυδρομειο τους. Στο aliexpress μπορεις να βρεις τις καλυτερες τιμες (θελει πολυ ψαξιμο) απο ολα τα άλλα μαγαζια, αλλά τις περισσοτερες φορες υπαρχει καθυστερηση στην παραλαβη.
Σε γενικες γραμμες, με το τελωνειο παιζει το εξης: οτι κοστιζει πανω απο 20 - 25 ευρω υποκεινται σε φορους με απροσδιοριστο συντελεστη. Πως τιμολογουν? Σε ακριβα προιοντα, μπορει να τσεκαρουν ακομα και το skroutz και να το φορολογησουν ετσι ωστε η τελικη τιμη του προιοντος να ειναι λιγο χαμηλοτερη απο το skroutz. Συμφωνα με οσα ακουγονται, απο το καλοκαιρι και μετα, ισως τα ηλεκτρονικα μαγαζια του εξωτερικου να σου βγαζουν και να πληρωνεις κατευθειαν το φορο.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Aυτο με το αυθαιρετο σπασιμο της παραγγελιας δεν ειναι βολικο καθως αν θες tracking, το πληρωνεις ξεχωριστα.
Επισης οι παραλαβες της ιδιας παραγγελιας ερχονται με διαφορετικους ρυθμους με κινδυνο καποια απο αυτες να σταματησει τελωνειο.

Σε μια παραγγελια 3 πραγματων απο banggood στις 24 Νοεμβριου, παρελαβα ενα τα Χριστουγεννα, ενα μολις σημερα και το αλλο φανταζομαι συντομα. Ειναι εκνευριστικο, καθως δεν υπαρχει λογος (μεγεθος/τιμη) να αποστελλονται ξεχωριστα.
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
Εγω απο την πρωτη φορα ειχα διαμαρτυρηθει στο Banggood και μου ειχαν απαντησει οτι επειδη εχουν διαφορες αποθηκες σπανε τις παραγγελιες και τους απαντησα οτι ειναι δικο τους προβλημα και εφοσον τους δινω πανω απο 20 ευρω να μου στειλουν τα οποια μικροπακετα τους με tracking number, τοτε μου απαντησαν αλλα αντ' αλλων.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Eγω πλεον εχω καταργησει το tracking απο καποια μαγαζια που τα θεωρω 'αξιοπιστα' οπως το banggood το DX το fasttech κλπ.
Οχι για το κοστος, αλλα και γιατι δεν ενημερωνονται οπως πρεπει και κατανταει δωρο αδωρο και εκνευριστικο.
Απλα εχω αποδεχτει οτι η παραγγελια μπορει να μου ερθει και μετα απο ενα διμηνο.

To tracking ειναι χρησιμο σε περιπτωσεις που χαθει το δεμα. Εκει αποζημιωνεσαι ευκολοτερα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Σωστα, υπαρχει το νημα που λες για να σχολιαζουμε τις εμπειριες μας απο τα διαφορα διαδικτυακα καταστηματα κυριως αναφορικα με την αξιοπιστια τους.
Το παρον νημα ειναι για θεματα τελωνειου/ταχυδρομειων/καθυστερησεων -που προφανως και εμπλεκονται τα διαδικτυακα καταστηματα- αλλα χωρις να αποτελουν κριτηριο για το ποσο καλα και αξιοπιστα ειναι τα μαγαζια.

Αν υπαρχει ερωτηση για την πληρη διαδικασια συναλλαγης με καποιο συγκεκριμενο καταστημα, η ερωτηση μπαινει στο πρωτο νημα που ανεφερες.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Xρησιμο ποστ, μπραβο :a0210:

Εδω ειναι εν ολιγοις, το ζουμι:

Συγκεκριμένα, ταχυδρομικά αντικείμενα:

αξίας που δεν υπερβαίνει τα 22 ή τα 45 σε περίπτωση αποστολής μη–εμπορικού χαρακτήρα (από ιδιώτη σε ιδιώτη), απαλλάσσονται από δασμούς και ΦΠΑ.

αξίας από 22 / 45 έως 150 απαλλάσσονται από εισαγωγικούς δασμούς αλλά υπόκεινται σε ΦΠΑ.

αξίας 150 και άνω υπόκεινται σε ΦΠΑ και δασμούς, ανάλογα με τη στατιστική αξία τους και τη δασμολογική τους κατάταξη.