Ups, power conditioner, ή απλό πολυπριζο με προστασία;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλησπέρα σε όλους
Θα ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει ups που μπορεί να σηκώσει ολόκληρο το av σύστημα (ενισχυτή, προζτεκτορα, 2 sub, blueray, και tv box)
Σκοπός φυσικά είναι η προστασία του συστηματος απο τις γνωστές διακυμάνσεις του ρεύματος της ΔΕΗ, και μερικά δευτερόλεπτα περιθώριο ώστε να το κλείσω κανονικά σε περίπτωση διακοπής.
Ακόμα θα ήθελα να ρωτησω τις διαφορές μεταξύ ups και power contitioner και αν αξίζει η χρήση του δευτέρου σε ενα σχετικά low end σύστημα.
Τέλος, τα διάφορα πολύπρίζα που λένε οτι έχουν προστασία είναι αξιόπιστα;
Εσείς ποιά λύση θεωρήτε καλύτερη;
Ευχαριστώ
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα πολυπριζα προσφέρουν προστασία απο μεγαλα peaks. Βασικά απο κεραυνούς στο δίκτυο. Σε διακυμάνσεις και υπερφορτισεις δεν κανουν τίποτα.

Τα power conditioners συνήθως κανουν κάτι σαν καθαρισμό του ρεύματος και υποσχονται καλύτερη αποδοση των μηχανημάτων. Το αν αυτό όντως συμβαίνει είναι τεράστια συζήτηση που πιθανον να μην οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα. Διαφορές επιφέρουν πάντως. Τα power conditioners δεν είναι απαραίτητο οτι προσφέρουν προστασία.

Το ups προσφέρει προστασία. Αλλα και εδώ υπαρχουν πολλά ειδη. Το καλυτερο είναι το online. Google it για περισσότερες λεπτομέρειες. Γενικά εχεις μετατροπή σε dc και μετα παλι σε ac οποτε το ρεύμα σου είναι παντα "καθαρό" (Φυσικά ανάλογα με την ποιότητα του εκάστοτε μετατροπέα που έχει το κάθε ups, μπορεί να παίρνεις και παλμό αντί γα ημιτονοειδές ρεύμα). Εχεις ασφαλή χρονο να κλεισεις τις συσκευές σου και εχεις και προστασία απο κεραυνούς υπερφορτωσεις κλπ κλπ.

Αν πεις οτι βάζεις τα παντα πανω σε ups θα ξεφύγει κοστολογικα. Υποθετω οτι θα χρειαστεις ενα ups 2kva. Θα έλεγα μάλλον ups για προβολέα και πηγες και surge protection για ενισχυτές και sub είναι πιο cost effective προσέγγιση.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Νομίζω κατάλαβα τι είναι το on line
Χρησημοποιεί τη μπαταρία ως κύρια πηγή.
http://www.pcguide.com/ref/power/ext/ups/typesOnLine-c.html
Αν πάω σε ξεχωριστό ups - surge protection, για πόσα βατ θα πρέπει να ψαξω; Κάτι υπάρχει κάτι αξιόπιστο και οικονομικό;
Τα sub που έχουν ξαφνικές απαιτήσεις σε ισχύ π.χ. σε εκρήξεις, θα είναι οκ μαζί με τον ενισχυτή σε ενα surge protector;
Υ.γ όταν λέμε surge protection εννοούμε κάτι σαν αυτό: https://www.skroutz.gr/s/6249776/Belkin-Surge-Master-BSV400VF2M.html
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
από πολύπριζο, το oelbach 905 φαίνεται καλή περίπτωση.
Από ups σίγουρα καλά είναι τα rielo και τα abb. Για τα APC νομίζω έχω διαβάσει αρκετά παράπονα. Αλλά για να πας σε κάτι Online και σχετικά οικονομικό βλέπω ότι παίζει η tescom. Bγάζει και ένα η legrand. Αλλά δεν τα έχω ψάξει τόσο πολύ. Στο ups μπορείς να ρίξεις πηγές, προβολέα, τηλεόραση κλπ κλπ. Ότι έχει τελικά στάδια ήχου καλύτερα άφησε το εκτός.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα περισσότερα UPS δεν βγάζουν ημιτονοειδές σήμα αλλά τριγωνικό, οπότε δεν κάνουν καλό στην τροφοδοσία. Δεδομένου ότι τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα έχουν παλμοτροφοδοτικά που είναι αναίσθητα στις αλλαγές της τάσης, και δεδομένου ότι αν σε χτυπήσει κεραυνός δεν σε σώζει τίποτα, ένα surge protector νομίζω ότι είναι αρκετό για τις ευαίσθητες συσκευές. Στον τελικό δεν βάζω, γιατί άκουσα καθαρά τον περιορισμό στα δυναμικά.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Τα περισσότερα UPS δεν βγάζουν ημιτονοειδές σήμα αλλά τριγωνικό, οπότε δεν κάνουν καλό στην τροφοδοσία. Δεδομένου ότι τα περισσότερα σύγχρονα μηχανήματα έχουν παλμοτροφοδοτικά που είναι αναίσθητα στις αλλαγές της τάσης, και δεδομένου ότι αν σε χτυπήσει κεραυνός δεν σε σώζει τίποτα, ένα surge protector νομίζω ότι είναι αρκετό για τις ευαίσθητες συσκευές. Στον τελικό δεν βάζω, γιατί άκουσα καθαρά τον περιορισμό στα δυναμικά.

Δηλαδή τον av receiver να τον βάλω απ ευθείας στην πρίζα χωρίς τίποτα ενδιάμεσα; Δεν είναι λίγο ρίσκο;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Προσωπικά όλα (πλην της τηλεόρασης τoυ modem, του switch κλπ) τα έχω σε πολύπριζο που δεν έχει surge protection ακριβώς για λόγους "ποιότητας ήχου". Αλλά το ότι έχω εγώ την πετριά δε σημαίνει ότι πρέπει να την αποκτήσεις κι εσύ :)

Βάλε ένα καλό πολύπριζο με προστασία σαν το oelbach και ένα ups τουλάχιστον για τον προβολέα να κοιμάσαι (λίγο πιο) ήσυχος.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Καλημέρα

Επαναφερω το θέμα μιας και έχω ενα προβληματακι.

Όπως με συμβουλεψατε έχω ενισχυτή και πηγές σε ενα surge protector πολυπριζο, και τον προβολέα σε ups.
Επειδή το σύστημα είναι σε πρωην αποθήκη στο υπόγειο πολυκατοικίας τα ηλεκτρικά δεν έχουν συντηρηθεί ποτέ.
Το πρόβλημα είναι ότι όποτε χρησιμοποιήται ο ανελκυστήρας, δημιουργείται μια στιγμιαία υπόταση.
Ο ενισχυτής δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Έχει όμως πρόβλημα ο προβολέας. Κάνει γραμμές, χιονακια, ή ακόμα χάνεται για πολύ λίγο η εικόνα. Η υπόταση αυτή μάλλον είναι πολύ σύντομη για την πιάσει το ups. Φοβάμαι να μη πάθει ζημιά ο προβολέας.
Τι μπορώ να κάνω;

Ευχαριστώ
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Είναι στα σχέδια να αλλαχτεί ο ανελκυστήρας, αν και νομίζω ότι στην συγκεκριμένη περίπτωση φταίει η ηλεκτρική εγκατάστασή της πολυκατοικίας. (Πέφτει η τάση όταν μπαίνει σε λειτουργία το ασανσέρ)
Το ups πράγματι δεν είναι online. χρησιμοποίησα ένα που είχα ήδη, αλλά απο ότι καταλαβαίνω δεν θα γλυτωσω την αγορά νέου...
Ευχαριστώ