ερωτηση απο αρχαριο για downloading/media player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntsa

Established Member
15 May 2007
263
πειραιας
Δεν ξερω αν γινεται αυτο που θελω να κανω και επειδη δεν βρηκα ακρη ψαχνοντας ειπα να ρωτησω.
Μεχρι σημερα χρησιμοποιουσα τον υπολογιστη με jdownloader και easybytez για να κατεβαζω καποια πραγματα. Τελευταια καταφερα και το κατεβασμα να γινεται σε σκληρο που ειναι κουμπωμενος σε μηχανημα που τρεχει kodi και μου αρεσε που πλεον τα αρχεια κατεβαιναν κατευθειαν στον σκληρο που ηταν κουμπωμενος στον kodi. Με ενοχλησε μονο ενα πραγμα, το οτι πολλες φορες αποτυνχανε να αποσυμπιεσει τα αρχεια και ετσι υπηρχε μετα καθυστερηση λογο οτι η αποσυμπιεση γινοταν μεσω δυκτιου.

Φαντάστικα λοιπον οτι θα ηθελα να υπαρχει η δυνατοτητα να εχω ενα anrdoid tv που να τρεχει kodi και να εχει συνδεμενο πανω καποιο σκληρο. Να βρισκω εγω αυτο που θελω να κατεβασω ειτε σε easybytez ειτε σε torrent και να το στελνω στον android box (στον kodi ή αλλη εφρμογη) και αυτο να ξεκιναει το κατεβασμα ανεξαρτητα απο τον υπολογιστη, ετσι ωστε οταν κατεβει να ειναι διαθεσιμο για να το παιξει ο kodi.

Ελπιζω να καταφερα να εκφρασω αυτο που θελω να κανω ωστε αν υπαρχει τροπος να μου τον μαθετε.
 

ntsa

Established Member
15 May 2007
263
πειραιας
Δεν νομιζω να ειπα τιποτα για πειρατικο υλικο, καθως το υλικο ειναι ιδιο με αυτο που ανεφερεται σε διαφορα σημεια του σιτε, που περιεχεται στους σκληρους των servers και nas κτλ. και ρωταει ο κοσμος για τα scrapper και τα εξωφυλλα.
Παρολα αυτα αν το δικο μου υλικο ειναι πειρατικο να ζητησω συγνωμη και ας σβησουν το ποστ οι διαχειρηστες.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
νομιζω οτι μηχανημα τετοιο σε μορφη media player που να κανει ολα αυτα που θελεις δεν υπαρχει (εκτος αν μιλαμε για pc κουμπωμενο πανω σε τηλεοραση που εκτελει χρεη htpc). Για το nvidia shield tv ειχα βρει πριν λιγο καιρο εναν οδηγο (τον εχω ποσταρει στο νημα της συσκευης) οπου με βοηθεια command line τα κανει αυτα που θελεις. Επειδη ομως δεν το εχω κανει ο ιδιος, δεν ξερω να σου πω ποσο καλα δουλευει και επισης δεν μπορω να σου προτεινω να αγορασεις μια τοσο ακριβη συσκευη με αυτον τον σκοπο διοτι δεν ειναι επισημο feature της συσκευης, αλλα "hack".

Αποψη μου,
α. αν εχεις ηδη καποιον media player που σε βολευει και παιζεις το υλικο σου, σκεψου την αγορα ενος nas, οπου κανει ολα αυτα που θελεις.
β. αν δεν εχεις ηδη media player ή αν σκεφτεσαι να τον αλλαξεις, τοτε θα σου προτεινα να κοιταξεις προς αγορα htpc (τα nuc ειναι εξαιρετικα για αυτη τη δουλεια). Το κακο ειναι οτι θα πρεπει να εχεις πανω σκληρους δισκους usb. Παλαιοτερα αρκετος κοσμος ειχε αγορασει Hp microserver που εκτελουσε χρεη τοσο nas οσο και htpc.
 

ntsa

Established Member
15 May 2007
263
πειραιας
ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση.
Κατι ακομα. Επειδη ειμαι προς αγορα media player και θελω οπωσδηποτε να υποστηριζει 4K, HDR 10, Atmos & Dts-x, αν κοιταξω τη λυση του nuc, πρεπει να προσεξω να εχει καποια spec και πανω? και αυτο γιατι εχω την εντυπωση η τιμη τους ειναι αρκετα τσιμπιμενη.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
ευχαριστω για την κατατοπιστικοτατη απαντηση.
Κατι ακομα. Επειδη ειμαι προς αγορα media player και θελω οπωσδηποτε να υποστηριζει 4K, HDR 10, Atmos & Dts-x, αν κοιταξω τη λυση του nuc, πρεπει να προσεξω να εχει καποια spec και πανω? και αυτο γιατι εχω την εντυπωση η τιμη τους ειναι αρκετα τσιμπιμενη.

ρωτα καλυτερα στο νημα των nuc για τετοια ειδικα θεματα για τη συγκεκριμενη συσκευη.
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Πάντως για μένα το καλύτερο media player θα ήταν ένα Mac mini και για ταινίες και για κατέβασμα αλλά δυστυχώς δεν έχει βγει καινουργιο

send from my nexus 5 using Tapatalk