Επεξεργασία φωτογραφιών με Ipad Pro

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ανοίγω αυτό το νήμα που θα ασχολείται αποκλειστικά και μόνο για τα προβλήματα φωτογραφικής επεξεργασίας με το IPad αλλά και τις προτάσεις για apps και αξεσουάρ αποκλειστικά και μόνο για φωτογραφία. Ο λόγος είναι ότι πλέον το IPad Pro έχει τεράστια υπολογιστική ισχύ που πλησιάζει και ξεπερνά πολλά laptop (ενώ έχει και εξαιρετική οθόνη), με αποτέλεσμα οι εφαρμογές κυριολεκτικά να πετάνε. Με αξεσουάρ όπως το Apple pen μπορείς να κάνεις γρήγορα επεξεργασία και όχι μόνο στα βασικά.

θα προσπαθήσω να μεταφέρω εδώ τα σημαντικότερα κομμάτια που αφορούν την φωτογραφική επεξεργασία από το συναφές νήμα: http://avclub.gr/forum/showthread.p...top-replacement-!?p=1058038250#post1058038250 ωστε να μπορούμε να συνεχίσουμε εδώ ειδικότερα για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο καθένας μας χρησιμοποιώντας κάποια apps.

Ξεκινώ με την εισαγωγή του Γιαννη Σπυρου απο το παραπάνω νήμα :

Από την εμφανιση του Ipad, πολλοι μιλαγαν για laptop replacement, κατι που ο ιδιος ο Sterve Jobs δεν ειχε τολμησει ν αναφερει.
Το Ipad ειχε παρουσιαστει σαν post pc era, η επομενη γενια των προσωπικων υπολογιστων , σε καποιο βαθμο επαληθευτηκε, αλλα μεχρι τωρα ελαχιστοι το χρησιμοποιουν σαν laptop replacement.

Eχοντας δοκιμασει όλα σχεοδν τα Ipad κι εχοντας τωρα ένα Ipad pro 9.7 , νομιζω ότι και με την ελευση του ios 11 , αλλα και τηςε εμφανισης πολύ καλων εφαρμογων, ο ισχυρισμος αυτος αρχιζει να εχει νοημα.

Φετος, σ ένα μικρο ταξιδι στο χωριο, αποφασισα να μη παρω για πρωτη φορα laptop μαζι μου, παρα μονο το ipad pro.
Και δεν το μετανοιωσα!

Θα επικεντρωθω σ αυτό που μ ενδιαφερει κυριως, δηλ. στην επεξεργασια εικονας , φωτογραφιας και βιντεο καθως και στο σχεδιασμο μεσω pencil.
Η υποστηριξη RAW photo είναι πια εδώ και καιρο μαζι μας , κι εχουν εμφανιστει και νεες εφαρμογες που είναι πραγματικα υψηλου επιπεδου.

Ας αρχισουμε από τα βασικα, που είναι πως περναμε τις φωτο στο ipad.

Υπαρχουν πολλοι τροποι
  1. Μεσω εφραμογης που συνοδευει την κάθε φωτογραφικη μηχανη. Δυστυχως αυτές οι εφαρμογες υποστηριζουτν ΜΟΝΟ jpg, τουλαχιστον αυτές που γνωριζω (sony, fuji, olyumpus, Panasonic) .
  2. Mεσω του Apple SD Camera card reader , το εχω τωρα και δουλευει καλα. Οι φωτο αποθηκευονται στο camera roll του ipad και από εκει μπορουμε να τις ανοιξουμε με καποιο προγραμμα που υποστηριζει RAW.
  3. Μεσω Apple Lightning to USB Camera adapter. Συνδεουμε την φωτογραφικη μας με το Ipad μεσω αυτου καλωδιου και του καλωδιου ππου ερχεται μαζι με την καμερα για συνδεση με υπολογιστη (συνηθως καποιο micro usb -> USB καλωδιο).
  4. Μεσω Lightning to USB 3 Camera adapter, που υποστηριζει usb3 ταχυτητες σε Ipad pro 12.9 kai 10.5. Eχει και power adaptor που ισως χρειασζεται σε καποιες μηχανες και μπορεις να συνδεσεις και περιφερειακα που χρειαζονται επιπελον ρευμα .
5) Mεσω καποιας υπηρεσιας Cloud (icloud, google drive, one drive, dropbox Κλπ)
6) Μεσω apple mail .
7) Mεσω EyeFi MobiPro και αλλων wifi καρτων, συμβατων με RAW transmit.
8) Μεσω καποιου third party sd card reader, όπως ο ravpower που εχει κι άλλες δυνατοτητες, όπως επεκταση μνημης για ios συσκευες, πληρη χειρισμο της δομης των αρχειων που πολλες φορες χρειαζεται για να δουμε φωτο και βιντεο που δεν ακολουθουν στανταρ δομες (όπως η sony στα αρχεια του βιντεο)

Η κάθε μηχανη πρεπει να ρυθμιστει αναλογα πχ στη sony που εχω τωρα, πρεπει να μπουμε στα μενου και να ρυθμισουμε το usb connection type σε MTP. Aν υπαρχει και ρυθμιση για usb power supply , πρεπει να τη βαλουμε στο off...
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Και συνεχίζει (τα έχω συμαζέψει λίγο και ενοποιήσει με βάση τα προγράμματα):

Αφου περασουμε τις φωτο στο ipad ερχεται η ωρα της επεξεργασιας.

Για JPG υπαρχουν απειρες εφαρμογες, εδώ θ ασχοληθω με τις RAW κυριως που απασχολει πολλους , μιας και προσφερει τη μεγιστη αποδοση.

1) Snapseed : https://support.google.com/snapseed/answer/6312515?hl=en&ref_topic=6155507
Aπλο, αλλα δυνατο προγραμμα και δωρεαν. Υπαρχει και για android συσκευες.

2) Adobe Lightroom https://helpx.adobe.com/lightroom/how-to/get-started-photography.html?sdid=S36FMZP1&mv=other. Το γνωστο και πολύ καλο προγραμμα της adobe, είναι δωρεαν ΑΛΛΑ όχι για RAW επεξεργασια! To κακο είναι ότι εχει συνδρομη και όχι εφαπαξ πληρωμη, γι αυτό και δεν το χρησιμοποιω πια.
Ο Tony Nortrup, ενας απο τους πιο γνωστους reviewers για φωτο και βιντεο, θεωρει το Ipad pro πιο ευχρηστο κι ελάφρυ και σαφως πιο γρηγορο , ακομα και απο overclocked desktops ! Ο λογος ειναι απλος φυσικα... optimization.

https://www.youtube.com/watch?v=TDvsNRa13CI

Βγηκε επίσης και νέα έκδοση του Adobe Lightroom mobile με ακόμα περισσότερες δυνατότητες, κι έχει πλησιάσει πολυ την desktop έκδοση.

https://youtu.be/kw3RX-bhVWs

3) Affinity Photo ο λογος που γραφεται αυτό το αρθρο!

Το πρωτο πραγματικα δυνατο προγραμμα επεξεργασιας και σχεδιασης σε mobile συσκευη. Υπαρχει και για mac kai windows , είναι ταχυτατο και με πολλες δυνατοτητες, που πλησιαζουν το adobe photoshop, σ επικινδυνο βαθμο. https://affinity.serif.com/en-gb/

Eχουν γραφτει πολλα αρθρα, υπαρχουν πολλα βιντεο επισης με τις αμετρητες δυνατοτητες και προσφατα ανακοινωθηκε η υποστηριξη ipad pro kai metal 2 , με απιστευτες επιδοσεις που ξεπερνουν ακομα και desktop μηχανηματα. Για παραδειγμα εχει real time effect generator, όπως gaussian blur , που βλεπουμε σε πραγματικο χρονο το αποτελεσμα . Το ιδιο και για τα Blend modes , που ακομα και στο photoshop πρεπει πρωτα να επιλεξεις το blend mode, να το εφαρμοσεις και μετα να δεις το αποτελεσμα. Αν δε σου κανει, UNDO και παμε παλι από την αρχη.
Εδώ, μ ένα περασμα του δαχτυλου πανω από το blend mode, βλεπουμε το αποτελεσμα σε πραγματικο χρονο!
https://affinity.serif.com/en-gb/photo/ipad/

Υποστηριζει
πληρως το apple pencil (με pressure kai tilt control)

Η ομαδα πισω από το προγραμμα είναι πολύ δεκτικη, συνχως ακουει και προσθετει νεες δυνατοτητες, επιλυει συνεχως προβληματα και υποσχεται ακομα περισσοτερες επιλογες.
Κοστιζει 20 ευρω , αλλα είναι εφαπαξ και φυσικα κάθε αναβαθμιση είναι δωρεαν.
Εγω το χρησιμοποιω 1 μηνα τωρα κι εχω ενθουσιαστει με τις απειρες δυνατοτητες του. Μαζι με το pencil είναι πραγματικη απολυαση και φανταζομαι στα νεα Ipad pro θα είναι ακομα γρηγοροτερο.
Μπορει να δουλεψει σε οποιο χρωματικο προφιλ θελουμε (adobe rgb, cmyk, lab, grey) me 32 bit ανα καναλι.
Εχει HDR merging, PSD support και φυσικα png,jpg,tiff,eps,pdf kai svg συμβατοτητα.
Υποστηριζει φυσικα unlimited layers, text tools, blend modes, live filters, vector drawing, adjustements layers κλπ
Εχει δικια του μηχανη για δημιουργια brushes αλλα δεχεται και ετοιμα photoshop brushes!
Για σχεδιαση, μαζι με το γνωστο Procreate αποτελει τρομερο διδυμο για επεξεργασια και δημιουργια εικονας στο ipad : http://procreate.art/
To Affinity photo το εχω και στον υπολογιστη μου και το χρησιμοποιω αντι του Photoshop για το 90% της δουλειας μου. Ειναι πολυ πιο ελαφρυ και γρηγορο και φυσικα χωρις συνδρομη!.

https://vimeo.com/220098594

https://www.youtube.com/watch?v=w5b-Daeu2AU


https://www.youtube.com/watch?v=bpnFyduZ-i0


https://www.youtube.com/watch?v=HwIM74EbsNg&t=84s

to Affinity photo ετοιμο και για το Ios 11...

https://affinity.serif.com/en-gb/ph...OS11iPadUpdate&mc=APIOS16UPDE1#overview-video

https://www.youtube.com/watch?v=vOyTZj1n9Ic

Τα νέα Features του affinity...


2af37cdacb6a7857c3f878abbfb7e8a7.png
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Παρακάτω παραθέτω δικούς μου προβληματισμούς που άλλους έλυσα στην πορεία και άλλους όχι , τα γράφω με χρονική ακολουθία ωστε καποιος να μπορέσει να τα παρακολουθήσει :

<<Δυο ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, όταν μεταφέρω αρχεία jpeg της μηχανής στο iPad μέσω wifi με το ενσωματωμένο προγραμμα της μηχανής μου Olympus αντιμετώπισα δυο προβλήματα τα οποία και τα κατάλαβα όταν μετά συγχρονησα με το pc και κατέβασα τα αρχεία που είχα επεξεργαστεί λίγο στο iPad,
το πρώτο είναι ότι βλέπω ότι έχουν αλλάξει όνομα και ονομάζονται Img .....αριθμός και αυτό νομίζω ότι το κάνει αυτόματα το iPad και το iCloud στην βιβλιοθήκη των φωτογραφιών και όχι το προγραμμα μεταφοράς της μηχανής μου
και το δεύτερο μετά από μικρή επεξεργασία με το προγραμμα edit της εφαρμογής το ipad μου μεταφέρει δυο αρχεία , ένα το original και ένα το διορθωμένο που το λέει edit ενώ στο iPad βλέπω μόνο το τελευταίο και μάλιστα το πιο σημαντικό όταν το αρχείο edit έρχεται στον υπολογιστή έχει μειωθεί σημαντικά σε μέγεθος και οι διορθώσεις όπου έχουν γίνει φωσφωρίζουν σαν να έχουν χάσει χρωματική πληροφορία.
Τι παίζει ? η συμπίεση του αρχείου σε λίγα Kb το κάνει ? (Στο iPad το βλέπω μια χαρά το διορθωμένο) ... είχα και κανά δυο φωτό από το παλιό iPad διορθωμένες στο LR mobile (free εκδοση) και αυτά φαίνονται το ίδιο χάλια τα διορθωμένα εκεί που έχω κάνει τις διορθώσεις και πάντα μόνο στο pc στον φάκελο downloads του iCloud.>>

Βρήκα την λύση με κάμποσες δοκιμές στο πρόβλημα που μου εμφανιζόταν το αρχείο jpeg στον υπολογιστή μετά από μεταφορά του ως επεξεργασμένου στον υπολογιστή ως πειραγμένο με έγχρωμα highlights όπως βλέπουμε τα κλιπαρισμένα φωτεινά ή σκοτεινά, στον υπολογιστή τα άνοιγα με το fastone που χρησιμοποιώ ως default viewer και για πολύ γρήγορη επεξεργασία σε jpeg , εκεί επειδή έχω στον υπολογιστή μου σετάρει την οθόνη με χρωματικό προφίλ έχω στις επιλογές του fastone ενεργό το CMS δηλ. το color management system για αρχεία jpeg και tiff με ενεργό ICC profile, έ λοιπόν αυτή η επιλογή είναι ασύμβατη με επεξεργασμένο αρχείο jpeg (raw δεν δοκίμασα) στο ipad αλλά αυτό ισχύει (τουλάχιστον για την ώρα) μόνο για το fastone, άλλα προγράμματα στο pc ανοίγουν το αρχείο jpeg και το βλέπω κανονικά αλλά δεν ξέρω αν αυτά κάνουν χρήση CMS. Μόλις δοκίμασα και το LR το ανοίγει κανονικά, άρα το πρόβλημα είναι περιορισμένο με το fastone και αντιμετωπίσιμο.

το δεύτερο θέμα με την ονοματολογία δεν βλέπω να λύνεται, εκεί το iPad κρατά δική του δομή σε ότι φωτό του περνώ από όπου και να είναι με μια δική του αρϊθμηση πίσω από το Img..., αυτό μου δημιουργεί θέμα να βρώ και να ταιριάξω μετά ένα αρχείο που έχω επεξεργαστεί (και έχω πιθανόν διαγράψει αρκετά που είδα και δεν θέλω) με τα raw που θα έχω στην κάρτα μου όταν γυρίσω και θέλω να τα ματσάρω για επιπλέον επεξεργασία στο pc (εφόσον δεν έχω επεξεργαστεί το raw στο IPad). Αν κανείς θέλει ξεδιαλεγμα και ελαφριά επεξεργασία σε αρχείο jpeg στο iPad εϊναι μάλλον ένα επιπλέον θέμα που πρέπει να λύσει.

για να μεταφερεις φωτο απο ιπαντ σε υπολ. το κανεις με το iTunes η συνδεση του ipad με το καλωδιο που φορτιζει στον υπολ. ?

Περιμένω να έρθει το νέο καλώδιο για USB 3 για να εκμεταλλευτώ την ταχύτητα μεταφοράς της θύρας lighting αλλά και με αυτό το καλώδιο δυστυχώς δεν μπορείς να μεταφέρεις ανάποδα από το iPad προς στικάκι που συνδέεις στην USB του,

εγώ λοιπόν δεν το έκανα μέσω με καλώδιο μέσω iTunes αλλά με το iCloud για να μπορώ να χω και ένα ηλεκτρονικό backup ενός άλμπουμ αν θέλω, φτιάχνεις λοιπόν ένα άλμπουμ στο iPad με τις φωτό που έχεις επεξεργαστεί ή θέλεις να κατεβάσεις για να τις βρεις πιο εύκολα και μετά από τον υπολογιστή σου και μετά αφού μπεις στο iCloud από browser στο pc διαλέγεις το άλμπουμ και τις φωτό και τις κατεβάζεις, λογικά θα γίνεται και αυτόματα η όλη διαδικασϊα αλλά εχθές που βιαζόμουν να δώ τι παίζει με το άλλο πρόβλημα που είχα δεν έψαξα όλες τις επιλογές.

<<Γιάννη μιας και δουλεύεις το Αfinity σε αφήνει να τραβήξεις απευθείας αρχεία από την μηχανή μέσω WiFi και αν ναι, το κάνει και με RAW ?

αν οχι θέλει άλλο προγραμμα για την μεταφορά αυτό της μηχανής για WiFi ή κάποιο άλλο app όπως το Cascable? στην δική μου περίπτωση το Cascable ακόμη και το free που κατεβάζει μόνο jpeg είναι πολύ πιο γρήγορο στο κατέβασμα με WiFi από ότι το OLYMPUS Οi Share. Αν την ίδια δουλειά κάνει και το Affinity θα γλιτώσω αγορά του Cascable pro για να κατεβάζω τα RAW με WiFi. Επίσης αν τελικά κάνει καi μεταφορά με WiFi κρατά την ονοματολογία των αρχείων η την αλλάζει σε IMG ....όπως εξηγώ παρακάτω.

To Cascable μου έλυσε και δεύτερο πρόβλημα , σε αντίθεση με το OI share κατεβαζει το αρχείο με αυτούσιο το όνομα και μπορείς άμεσα να το περάσεις με αυτό το όνομα και σε οποία εφαρμογή θέλεις π.χ. στο LR Mobile , αν κανεις το λάθος όμως και περάσεις πρώτα το αρχείο στο εγγενές photos (φωτογραφίες) του iPad και μετά στο Lr (ή σε άλλο photo app) του αλλαζει όνομα απευθείας σε IMG..... , το ίδιο ακριβώς κάνει και το OI share που κατεβάζει τα αρχεία στη συλλογή φωτογραφιών, αυτό όμως εμένα με δυσχεραίνει τρομερά στην συνέχεια αν διορθώσω κάποιες φωτό στο IPad και τις υπόλοιπες θελήσω να τις επεξεργαστώ στον Η-Υ αργότερα γιατί απλά δεν ξέρω ποιες είναι από όλες μιας και δεν έχουν κρατήσει το όνομα τους.>>


Να συμπληρώσω και εγώ ότι με το καλώδιο lightning to usb3 που έχω (και πιθανώς και με τον αντίστοιχο photo Camera καρτοδέκτη που δεν έχω) ελυσα το πρόβλημα της μεταφορά αρχείων raw που δεν υποστηρίζει το OLYMPUS OI.Share μέσω WiFi και το πρόβλημα της μετατροπής του ονόματος που έγραψα πιο πριν. Είναι επίσης φοβερά γρήγορο. Ένα πρόβλημα βέβαια είναι ότι δεν σε αφήνει να επιλέξεις αν θες να μεταφέρεις μόνο τα RAW ή τα Jpeg ή και τα δυο. Όμως το καλώδιο δεν το έχω πάντα μαζΙ μου και είναι απαραίτητο να υπαρχει μια εφαρμογή που να μεταφέρει και RAW αλλά και να κρατά σωστά τα ονόματα των αρχείων στην μεταφορά στο IPAD.
Την μόνη που έχω βρει μέχρι τώρα είναι το casacable που το χρησιμοποιώ περιστασιακά στην free μορφή του. Αν βρει κανεις κάτι άλλο θα ήθελα να το ξέρω. Εχει περιορισμό βέβαια οτι κατεβάζει ένα ένα αρχείο, λογικα το Pro θα επιτρέπει μαζική μεταφορά οπότε και θα αναγκσατώ να το αγοράσω αν δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Και ένα bug που εγώ βρήκα στο LR Mobile είναι ότι αν έχεις διπλή έκδοση του αρχείου μέσα στο camera roll π.χ. ένα ασπρόμαυρο jpeg και το raw κατά την εισαγωγή του αρχείου για επεξεργασία (παρότι έχω ξετσεκαρισμενη την επιλογή RAW) μόνο του ασπρόμαυρου jpeg μου τραβάει ΠΑΝΤΑ το raw με απότελεσμα να μην μπορώ να επεξεργαστώ το jpeg ξέχωρα.





 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Και μια τελευταία ερώτηση που θα ήθελα και εγώ να ξέρω την απάντηση :

Αν βρεθεί εφαρμογή σαν το lightroom στο desktop όπου να φτιάχνει μαζικά πολλά αρχεία και να μπορεί να κάνει και κάποιες τοπικές διορθώσεις σε raw τότε θα τιμήσω ένα iPad pro kai pencil. To affinity που κοίταξα δεν κάνει μαζική επεξεργασία
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Επεξεργασία φωτογραφιών με Ipad Pro

γιατι οχι το LR ?

Στο PC αυτο χρησιμοποιω....
δεν λέει για το πισι , για το IPad εννοεί εκτός του Lr Mobile

Αν μπορείς Γιάννη δοκίμασε και πες μου σε παρακαλώ όποτε βρεις λίγο χρόνο:

α) το cascable pro μεταφερει μαζικά αρχεία αφού τα τσεκάρεις στην μηχανή?

β) το Lr Mobile σε αφήνει να ανοίξεις 2 εκδοχές του ίδιου αρχείου που έχεις περάσει στο camera roll ? δηλ. ξέχωρα το jpeg και ξέχωρα το raw? παρότι εχει τέτοια επιλογή είτε την τσεκάρω είτε όχι εμένα μου φέρνει πάντα μόνο το raw (όταν φυσικά υπάρχουν και οι δύο μορφές ειδάλλως φέρνει το jpeg αν δεν έχω φέρει μαζί το raw) και δεν ξέρω αν οφείλεται στο διάβασμα των αρχείων της Ολυ. Και το Snapseed νομίζω κάνει το ίδιο.

3) με το καλώδιο lighting όταν φέρνεις μέσα αρχεία από την κάρτα μνήμης που τα έχεις σώσει και jpeg και raw μπορείς με κάποιο τρόπο να επιλέξεις μόνο τα jpeg ή μόνο τα raw ?

4) εντάξει στην αλλαγή της ονοματολογίας σε Img ....number που έχω παρατηρήσει φταίει σίγουρα τα OLYMPUS I.Share σε συνδιασμό με το IPad , με το καλώδιο ευτυχώς κρατά την ονοματολογία των αρχείων αλλά και με το Cascable αν το περάσεις όμως σε άλλο φάκελο εκτός του Camera roll. Αν έχεις δει κάτι άλλο ενημερώνεις.

5) το Affinity είναι σίγουρα ότι πιο πλήρες υπάρχει αυτή τη στιγμή σε photo-editor για IPad αλλά από ότι κατάλαβα αναλαμβάνει αφού περάσεις τα αρχεία , δεν έχει δυνατότητα απευθείας μεταφοράς είτε με WiFi είτε με καλώδιο.
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
κωστα δεν εχω (ουτε γνωριζω) το cascable pro...οποτε δε μπορω να σου απαντησω.

επισης δεν εχω πια ipad προ, opote einai ligo dyskolo na dokimasv otidhpote.
Eχει ενα παλιο ipad η γυναικα μου, αλλα δε σηκωνει τετοια προγραμματα....
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
απ οτι θυμαμαι και ειδα παλι, δεν μπορεις να επιλεξεις ποια αρχεια (jpg ή raw) θα κανεις Import.
Τα φερνει και τα 2 μεσα στο Ipad (μεσω camera connectiok kit sd card) ...

Το LR mobile επισης φερνει μονο τα RAW. Εχουν κι αλλοι θεμα, το εχουν αναφερει στην adobe , αλλα δεν πηραν απαντηση...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κώστα, υπάρχει λύση πάντως για τα jpg.

Αν εισάγεις λοιπόν και τις 2 εκδόσεις των φωτό, jpg Και raw, κατέβασε ένα προγραμμα που δουλεύει μόνο τα jpg.
Προτίμησε κάποιο της Adobe, εγώ έχω το Adobe photoshop fix, για να δουλεύει άμεσα με το LR.

Ανοίγεις λοιπόν το photoshop fix, import το jpg και μετά κάνε share με το LR.

Έτσι δούλεψε με μένα ....

Adobe Photoshop Fix by Adobehttps://itunes.apple.com/gr/app/adobe-photoshop-fix/id1033713849?mt=8



Έτσι έχεις και εργαλεία που δεν είναι προς το παρόν διαθέσιμη στο lr, όπως το liquify, healing brush, clone, κλπ




Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μπράβο βρε Γιάννη , το είχα το PS Fix και έχω κάνει και παλιότερα επεξεργασία και μετά import στο Lr Mobile αλλά δεν σκέφτηκα να το δοκιμάσω , μου έδωσες λύση μέχρι να διορθωσει η Adobe το Lr. Βέβαια δεν έχει την γρηγοράδα του LR να προσθέσεις μεμιάς π.χ. 20 αρχεία , 10joeg και 10 raw για επεξεργασία, πρέπει πάλι μάλλον να το κανεις ένα ένα.

Παντως είναι σπάσιμο να μην μπορείς να επιλέξεις τι θα κατεβάσεις με το καλώδιο, έτσι γεμίζει το IPad με άχρηστα διπλά αρχεία και ο χωρος δεν είναι άπλετος για κάτι τέτοιο, ούτε και βλέπεις στο Camera roll τα αρχεία ξέχωρα μετά για να πεις θα σβήσω αυτά τα jpeg ή αυτά τα raw. Όλα ημίμετρα και πρέπει να ψάχνεις τρόπους να τα ξεπεράσεις. Έχουν φτιαξει ένα Τούρμπο μηχάνημα αλλά από υποστήριξη για να κάνεις σοβαρή δουλειά πάσχει.
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Πάντως τίποτε δεν είναι απλό όσο φαίνεται, στο IPad Pro κάτι δεν παει καλά η διασύνδεση του PS Fix με το Lr , όταν επέλεξα την επιλογή που έχεις βάλει στον κύκλο μου βγαζει ένα μυνημα αποθηκεύω στο Lr, κάνει καμποση ώρα (υπερβολική για το Pro) και το στέλνει δεν ξέρω που, ούτε κάν ανοίγει το Lr , όσο και αν έψαξα μήπως το βάζει σε κανένα φάκελο του Lr τίποτε,

Οπότε πήγα πιο κάτω με την επιλογή Share και εκεί διαλέγοντας Open In ... το ρίξε απευθείας στο Lr ή σε οποια άλλη app θέλω. βέβαια φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο, το Ps Fix αλλάζει το όνομα του αρχείου με το που το εισάγεις σε new project :singer: και έτσι πάει και στο Lr , τζάμπα η χρήση του καλωδίου για να κρατήσω το όνομα ίδιο :drummer:
 
Last edited:
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μια ιδέα...αφού η κάμερα σου έχει δυο κάρτες, αν δε κάνω λάθος, γιατί δε σώζεις jpg στη μια και. Raw στην άλλη;
Έτσι μπορείς να κανεις ιμπορτ ότι θέλεις....


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μόλις το δοκίμασα ...δουλεύει κανονικά το save to Lightroom (από το fix)
Το βάζει στη δίκη του βιβλιοθήκη.
Μόλις ανοίγω το lr, μετά από λίγο εμφανίζεται στη δικιά του library.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Κατέβασε και το photoshop express
Adobe Photoshop Express:Editor by Adobehttps://itunes.apple.com/gr/app/adobe-photoshop-express-editor/id331975235?mt=8

Αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ποιο από τα 2 αρχεία θέλεις ν ανοίξεις, jpg ή raw(original).
Έχει μετά να το στείλεις στο Lightroom.



573b53eee42aa895b1f26c60c532aac6.jpg



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Βρε αυτό κάνω στην ΕΜ1.2 , με αυτή δεν έχω πρόβλημα ούτε και κάνω σούπερ επεξεργασία στα jpeg εκεί, έλα όμως που τροσφατα πήρα και την Pen που εχει μια κάρτα και τα jpeg της είναι να τα πιεις στο ποτήρι, άρα χρειάζονται μαζί με τα RAW ειδικά αν δουλέψεις με καλοφτιαγμένο εξαρχής φίλτρο με τον έξτρα επιλογέα που έχει τόσο για ασπρόμαυρο όσο και για έγχρωμο.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Με την pen τραβά μόνο jpg τότε και ξεμπέρδεψες!


Αν τραβάς raw και jpg, δοκίμασε το photoshop express που έβαλα παραπάνω. Έχει επιλογή ν ανοίγεις μόνο τα jpg ή τα raw.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μπορείς μετά, αφού τα περάσεις στο lr, να σβήσεις τα αρχικά αρχεία (raw plus jpg) , κι έτσι να έχεις μόνο τα jpg στο Lightroom του ipad.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Off topic, να πω ότι το LR CC με εντυπωσίασε σε ταπεινή ταμπλέτα android των 170 , Lenovo Tab4 10" με απλή οθόνη IPS 1280X800...