Nightflyers [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Σειρά:

  • ΞΞΎΞ±ΞΉΟΞ΅ΟΞΉΞΊΞ?

    Votes: 0 0.0%
  • Ξ ΞΏΞ»Ο ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 0 0.0%
  • ΞΞ±Ξ»Ξ?

    Votes: 1 20.0%
  • ΞΞΟΟΞΉΞ±

    Votes: 1 20.0%
  • ΞΞ±ΞΊΞ?

    Votes: 3 60.0%

  • Total voters
    5

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..

Nightflyers-Sy-Fy.jpg


Netflix | SyFy | Imdb | Wikipedia | Cinemode | Facebook | Twitter





«Η ιστορία εξελίσσεται στο μέλλον, την παραμονή της καταστροφής της Γής. Με την ελπίδα ότι θα έρθουν σε επαφή με εξωγήινη ζωή,
οκτώ πρωτοπόροι επιστήμονες και ένας ισχυρός τηλεπαθητικός, ξεκινούν ένα ταξίδι στην άκρη του ηλιακού μας συστήματος με το
Nightflyer, ένα σκάφος με ολιγομελές πλήρωμα και εναν μοναχικό κυβερνήτη. Οταν όμως τρομακτικά και βίαια γεγονότα λαμβάνουν
χώρα, αρχίζουν να αμφισβητούν ο ένας τον άλλον και η επιβίωση σε αυτό το ταξίδι αποδεικνύεται πολύ δυσκολότερη απ’οτι νόμιζαν.»



Το σενάριο έχει γράψει ο Jeff Buhler, στη θέση του showrunner βρίσκεται ο Daniel Cerone, ενώ στη θέση των παραγωγών
βρίσκονται οι Gene Klein, David Barti, Doug Liman και ο σεναριογράφος της ταινίας του 1987, Robert Jaffe.

Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους βρίσκονται οι Gretchen Mol, Eoin Macken, David Ajala, Angus Sampson, Sam Strike,
Jodie Turner-Smith, Brian F. O'Byrne και Maya Eshet.

Αν και η σειρά είναι βασισμένη στη νουβέλα του George R.R. Martin, ο συγγραφέας δεν θα έχει καμία ανάμιξη στο project,
καθώς έχει υπογράψει αποκλειστικό συμβόλαιο με το HBO.


Αναμένεται να κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2019.






 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
Re: Nightflyers (2019, SyFy)


Χμμ.. και το Netflix ανακατεμένο ??
Βλέπουμε ότι τελευταία κάνει συμπαραγωγές..​

Μακάρι να βγει κάτι καλό σαν το Expanse!

Την ταινία δεν θυμάμαι εάν την έχω δει..
και βλέπω ένα 4/10 !! :p

Μου θυμίζει κάπως και το "Event Horizon" που μου άρεσε όμως!



Τελικά τα πράγματα προχώρησαν γρήγορα και έχουμε Promo!

Η σειρά θα βγει το φθινόπωρο!

https://www.spoilertv.com/2018/03/nightflyers-featurette.html

- Τελικά μίλησε και ο Martin! :cool:
 
Last edited by a moderator:

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Re: Nightflyers (2019, SyFy)

Οταν όμως τρομακτικά και βίαια γεγονότα λαμβάνουν χώρα, αρχίζουν να αμφισβητούν ο ένας τον άλλον
και η επιβίωση σε αυτό το ταξίδι αποδεικνύεται πολύ δυσκολότερη απ’οτι νόμιζαν.»

Μα είναι δυνατόν ο Μάρτιν να σκέφτηκε τέτοια πράματα για την πλοκή; :p

Αναμένουμε με ενδιαφέρον και, απ' ότι φαίνεται, δεν θα πάρει και τόσο πολύ καιρό η αναμονή. ;)
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

Είδα το πρωτο. Πιο πολύ μου θυμίζει ταινία τρόμου παρά sci-fi. Το πρώτο που είδα δεν με ενθουσίασε αλλά θα συνεχίσω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

ειμαι στο 2ο και οντως δεν εχει ξεκινησει εντυπωσιακα. Εχει καποιες ενδιαφερουσες ιδεες, π.χ. την αφαιρεση επιπονων αναμνησεων και πως αυτες μπορουν τελικα να επηρεασουν τον χαρακτηρα. Το αναποδο απο οτι εχουμε δει στο total recall (και σε αλλα scifi). Υπαρχουν δυο κεντρικα μυστηρια, τι ειναι οι volcryn και ποιος επηρεαζει το σκαφος, τα οποια μαλλον θα με κρατησουν. Δεν ειμαι και πολυ αντικειμενικος κριτης ομως, μιας και για να μην δω scifi θα πρεπει να ειναι πολυ φολα.
 

Sonic

Supreme Member
25 November 2012
6,370
Γουκόγιαφκα εν Kashyyyk
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

Πάω για το 5ο σήμερα. :a0210:

Του βάζουν 6.4, αλλά εγώ θα του έβαζα χαλαρά 7 και παραπάνω.

Στηριγμένο στη νουβέλα του Μάρτιν του '83, αλλά εμπλουτισμένο με διάφορα σύγχρονα στοιχεία και ευρήματα που θα έβαζε τυπικά ένα σεναριογράφος σε σειρά του σήμερα.
(Δεν το χω διαβάσει, μου έχουν πει σχετικά. Η νουβέλα που είναι γύρω στις 25.000 λέξεις, δεν μπορεί να στηρίξει από μόνη της με τόση λεπτομέρεια όσα βλέπουμε στα επεισόδια έως τώρα).

Νομίζω ότι για υβρίδιο horror-thriller/sci-fi μια χαρά ενδιαφέρον έχει για να του βάζουν ένα ξερό 6.5
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

Το ποιος επηρεάζει το σκάφος μάθαμε τώρα τι ρόλο παίζουν οι volcryn μένει μάθουμε αν και καλά ξεκίνησε νομιζω ότι κάπου το χάνει πιο μετά και γίνεται ένα scifi horror series

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

Εγώ πάντως δεν την πάλευα και εγκατελειψα.

Sent from my KFDOWI using Tapatalk
 

speedman_27

Supreme Member
17 August 2010
5,061
Mitilini
Re: Nightflyers (2019, Netflix)

Εγώ πάντως δεν την πάλευα και εγκατελειψα.

Sent from my KFDOWI using Tapatalk
Πόσα, επεισόδια είδες;

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk