Mecool KI PRO TV Box - Υβριδικό TV Box DDR4 Ψηφιακός+ Δορυφορικός δέκτης DVB-S2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Χρόνια Πολλά, μιας και ο αποκωδικοποιητής πνέει τα λοίσθια, κάνοντας μια έρευνα βρήκα αυτό τον υβριδικό δέκτη
, που εκτός από πανίσχυρο TV Box με Android 7.1 και ταχύτατη DDR4 μνήμη, είναι ψηφιακός και δορυφορικός δέκτης.

Έχει ισχυρό επεξεργαστή και είναι από τα λίγα TV Box με DDR4 μνήμη και Android 7.1. Αυτές οι προδιαγραφές το καθιστούν ιδανικό για οτιδήποτε θελήσουμε να παίξουμε στην συσκευή

Screenshot_13-1.png
Screenshot_15-1.png

20170922155727_28929.jpg
1497435676715123.jpg

Όλα αυτά συνοδεύονται και με το Ultra HD σε Dolby και 5.1 surround DTS, και το καθιστούν ως το απόλυτο κέντρο ψυχαγωγίας, για να απογειώσουμε ακόμη περισσότερο τον οικιακό μας σινεμά με ταινίες υψηλής ανάλυσης στο Kodi, και όχι μόνο.

Description:
Just one step, make your TV become a smart TV.

Main Features:
Powerful CPU
Fast and smart MECOOL KI PRO, beautifully designed, combines durable Cortex-A53 CPU with Amlogic S905D chip

Stable system
Android 7.1 version, coupled with the rapid and stable configuration

Supports 4K and True HD video
4K / True HD gives you high quality video experience

Dual band WiFi
Dual-band WiFi give you more smooth speed experience

Bluetooth 4.1 connectivity
Easy pairing with most Bluetooth-enabled devices
https://www.gearbest.com/m-goods-sn-212624502.htm

τι λέτε αξίζει η αγορά; μιας και πέρα από αποκωδικοποιητής είναι και δορυφορικός δέκτης και tv box και kodi
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: MECOOL KI PRO TV Box - Υβριδικό TV Box DDR4 Ψηφιακός+ Δορυφορικός δέκτης DVB-S2

Για δες εδώ παρουσίαση. Θαρρώ πως υπάρχει και πιο εξειδικευμένη στο κομμάτι των δορυφορικών στην αντίστοιχη κατηγορία μας.

Ειναι πολύ αξιολογος.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Re: MECOOL KI PRO TV Box - Υβριδικό TV Box DDR4 Ψηφιακός+ Δορυφορικός δέκτης DVB-S2

Για δες εδώ παρουσίαση. Θαρρώ πως υπάρχει και πιο εξειδικευμένη στο κομμάτι των δορυφορικών στην αντίστοιχη κατηγορία μας.

Ειναι πολύ αξιολογος.
Το mecool ηδη τεθηκε σε παραγγελια οποτε χρονικα εως την Παρασκευη θα το εχω υπομονη λοιπων για περισσοτερες εντυπωσεις

Στάλθηκε από το ONDA A9 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Λιλιπούτειο, το περίμενα μεγαλύτερο, πάρα πολύ καλό μπήκε και το kodi, πολύ καλό wifi, και ως δορυφορικός δέκτης τα πάει μια χαρά, αλλά και ως αποκωδικοποιητής τηλεοπτικού σήματος με το επερχόμενο πρότυπο, έχει απίστευτες ρυθμίσει δεν παίζεται, και οπτική και lan και android 7 και hdmi στην συσκευασία και εύχρηστο τηλεχειριστήριο τι άλλο να περιμένει κανείς
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Απάντηση: Re: Mecool KI PRO TV Box - Υβριδικό TV Box DDR4 Ψηφιακός+ Δορυφορικός δέκτη

Λιλιπούτειο, το περίμενα μεγαλύτερο, πάρα πολύ καλό μπήκε και το kodi, πολύ καλό wifi, και ως δορυφορικός δέκτης τα πάει μια χαρά, αλλά και ως αποκωδικοποιητής τηλεοπτικού σήματος με το επερχόμενο πρότυπο, έχει απίστευτες ρυθμίσει δεν παίζεται, και οπτική και lan και android 7 και hdmi στην συσκευασία και εύχρηστο τηλεχειριστήριο τι άλλο να περιμένει κανείς
Καλημέρα και καλορίζικο! Μήπως δοκίμασες Netflix? Ξέρεις αν παίζει hd? Φαντάζομαι ότι δεν ήταν αυτός ο κύριος λόγος αγοράς του αλλά καλό είναι να ξέρουμε αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Νίκο, ο κύριος λόγος ήταν η χρήση ως αποκωδικοποιητής και δεν με απογοήτευσε η αγορά ως αυτή καθ αυτή λύση, ωστόσο στην πορεία προέκυψε και η χρήση του android tv box, που πραγματικά εκεί το μηχανάκι "σπέρνει" με πολλά καλούδια, το kodi ήταν παιχνιδάκι να στηθεί με τα αναρίθμητα add ons που έχει για να το παραμετροποιήσεις ασφαλώς υπάρχουν πολλές ενστάσεις και θέλει αρκετό ψάξιμο για τις μηχανές αναζήτησης ταινιών, Netflix δεν έχω δοκιμάσει, ίσως να μην δοκιμάσω ποτέ, δορυφορική παίζει άνετα, αλήθεια ποια η γνώμη σας για το Duggz Pro All in One
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Σημερα παρελαβα και εγω το boxaki. Με το wifi δεν συνδεεται ευκολα σε εμενα, αν και προσπαθησα στην 5g μπαντα του ρουτερ μου. Εβαλα καλωδιο και ειμαι οκ. Σε καποια demo 4k αρχεια που εχω τα πηγε πολυ καλα σε σχεση με το zidoo x9s που εχω και μου παρουσιαζει προβληματα στον ηχο. Κατα τα αλλα ολα μια χαρα μετα τις πρωτες δοκιμες. Υποψιν οτι ανεβαζει υψηλη θερμοκρασια (75 βαθμους, χωρις θερμανση στον χωρο). Πρωτη εικονα θετικοτατη. :a0210:
 

aaatoel

New member
6 June 2010
86
Καλησπέρα σε όλους. Για να είμαι σίγουρος πριν προβώ σε αγορά, αυτό το media player θα μπορεί να αντικαταστήσει τον παλιό MPEG4 αποκωδικοποιητή μου και χωρίς κάποια εξωτερική συσκευή θα μπορεί να βλέπει σε παλιάς τεχνολογίας τηλεόραση κανονικά τα ψηφιακά κανάλια (digea), σωστά;
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Ναι, αλλά πρόσεξε το μηχανάκι δεν έχει σκαρτ, πρέπει να αγοράσεις έξτρα ένα καλώδιο miniav > rca και να πάρεις το σήμα από εκεί και να το συνδέσεις στην τβ με χρήση ενός ανταπτορα rca σε scart κατά πάσα πιθανότητα.
https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=scart+av
https://www.skroutz.gr/c/1966/kalod...-male-Analog-Audio-male.html?keyphrase=av+rca

Επίσης θα χρειαστεί να μπεις στις ρυθμίσεις την πρώτη φορά και να απενεργοποιήσεις το hdmi, ίσως για να το κάνεις αυτό να χρειαστεί να το συνδέσεις για να μπορείς να βλέπεις σε μια τηλεόραση με hdmi.
 

aaatoel

New member
6 June 2010
86
Ευχαριστώ και τους δύο για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες! :)
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Μου είχε δανείσει φίλος το Mecool KIΙΙ PRO το οποίο είχε κάποια θεματάκια .
Πρώτο δεν είχε την ομαλή κίνηση που είχε το Zidoo X9S και δεύτερον το δορυφορικό και επίγειο κομμάτι δεν ήταν εύχρηστο ,όπως ενός δορυφορικού δέκτη .
Το Mecool KI PRO τα έχει αυτά τα θεματάκια ;
 

japetus

Senior Member
22 March 2011
409
Δεν τα έχω δουλέψει αυτά τα καινούρια μηχανήματα (Kiii & Ki pro), αλλά έχω τα δυο παλιότερα, Ki plus & Kii pro. Η διαφορά τους είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ram και επεξεργαστή.
Όλα έχουν το ίδιο software για τηλεόραση, οπότε φαντάζομαι σε αυτό που εννοείς ευχρηστία δε θα δεις κάτι διαφορετικό. Είναι αλήθεια ότι ο χειρισμός είναι διαφορετικός αν έχεις συνηθίσει να δουλεύεις έναν αυτόνομο δορυφορικό δέκτη, αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται. Και πολλές δύστροπες λειτουργίες, δημιουργία πχ λιστών καναλιών, μπορείς να τα κάνεις από το pc σου και να τα περάσεις μετά στο boxάκι...
Σίγουρα πάντως την παραμετροποίηση που έχει ένας αυτόνομος δορυφορικός δέκτης δεν την διαθέτουν, δεν είναι άλλωστε φτιαγμένα για αυτό το λόγο. Για απλή θέαση -έτσι κι αλλιώς ένα μικρό all-around μηχανάκι είναι- είναι παραπάνω από μια χαρά..
Εγώ έχω αυτόνομο(ους) δέκτη(ες) για όταν θέλω να ασχοληθώ με καινούρια κανάλια, blind scanning και γενικά για το δορυφορικό 'χόμπι' κλπ συνδεδεμένους παράλληλα, αλλά για τη συνήθη θέαση των λίγων καναλιών που με ενδιαφέρουν, έχω περάσει τη λίστα τους στο boxάκι και εκεί βλέπω μόνο αυτά.
Για κολλήματα και ομαλή κίνηση που λες, δεν γνωρίζω, αλλά δεδομένου ότι έχει 3gb ram και καλύτερες επιδόσεις, λογικά δε θα υπάρχει θέμα...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Mecool KI PRO TV Box - Υβριδικό TV Box DDR4 Ψηφιακός+ Δορυφορικός δέκτη

Μου είχε δανείσει φίλος το Mecool KIΙΙ PRO το οποίο είχε κάποια θεματάκια .
Πρώτο δεν είχε την ομαλή κίνηση που είχε το Zidoo X9S και δεύτερον το δορυφορικό και επίγειο κομμάτι δεν ήταν εύχρηστο ,όπως ενός δορυφορικού δέκτη .
Το Mecool KI PRO τα έχει αυτά τα θεματάκια ;

Ιδιο software εχουν και ιδιο player για τα επιγεια/δορυφορικά.
Οι νεες εκδοσεις αυτων ομως που φοράνε Nougat, σιγουρα θα αποδιδουν καλυτερα σε video playback (θα εχουν λογικα και audio bitstream)
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Το ki pro σε καποια απο τα βιντεο 4κ που εχω παιζει καλυτερα απο το zidoo x9s. Το x9s παρουσιαζει προβληματα στον ηχο των συγκεκριμενων βιντεο ενω στο ki pro παιζουν μια χαρα. Το δορυφορικο και το επιγειο κομματι χρηζουν βελτιωσης, ειναι ομως καλυτερα στο ki pro σε σχεση με το kiii pro.
 

ander

New member
22 November 2007
47
Αλεξανδρούπολη
Καλή ανάσταση σε όλους. Αν υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα βαθύτατα.Κόλλησε το μηχανάκι και εγώ έχω μαύρα μεσάνυχτα. Ανοίγει αλλά μένει σε οθόνη που γράφει "System first setup app". Υπάρχει σωτηρία ή θα πάει στον κάδο? Οι οδηγίες από το ίντερνετ δεν έχουν αποτέλεσμα για reset.