iFI Nano iDSD Black Label

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Γιώργος ΚΟΨ

AVClub Addicted Member
20 June 2006
2,887
GLYFADA
Είναι πλέον διαθέσιμο το ολοκαίνουργιο nano iDsd BLACK LABEL και στην Ελληνική αγορά, εμπλουτισμένο με MQA, ενσωματωμένο iPurifier, πιο δυνατός ενισχυτής ακουστικών, ενσωματωμενο IEM match για ψείρες, 10 ώρες μπαταρία, DSD256, DXD (PCM 384), balanced σχεδίαση, special υλικά με αντιστάσεις λεπτού film, 3 διαφορετικοί τύποι πυκνωτών, σύνδεση με συσκευές iOS χωρίς adapter μέσω CCK...........αλλά κυρίως με νέο πολύ βελτιωμένο τρισδιάστατο ήχο.

Είναι πρώτο σε πωλήσεις ήδη στην Ιαπωνία ανάμεσα σε όλα τα φορητά (και όχι μόνο dacs), ενώ μπορείτε να βρείτε αναλυτικό review στο τεύχος του ΗΧΟΥ που κυκλοφορεί και μάλιστα συγκριτικό με άλλα portable dacs.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Πολύ ενδιαφέρουσα είναι η καινούρια σειρά με τα black label της ifi. Τα έχει ακούσει κανείς? Πως συγκρίνονται σε σχέση με τα κλασικά nano και micro? Θα άξιζε δηλαδή μια αναβάθμιση από το micro πχ στο nano bl? Ή απλά παίζουν σε διαφορετική κατηγορία έτσι και αλλιώς?
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Το συγκεκριμενο dac καθως και καποια αλλα στην κατηγορια τιμης του το σκεφτομαι σοβαρα για αναβαθμιση απο το ενσωματομενο dac του Hegel Rost,κυριως για την δυνατοτητα του dsd,απλα δεν ξερω αν τελικα αξιζει τον κοπο και τα εξοδα βεβαιως..
εχει και review το what hi-fi,του δινει τεσσερα αστερακια απο τα πεντε αν αυτο λεει κατι...
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Εγώ έχω ζήσει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν με το micro idsd και πραγματικά ήταν η μέρα με την νύχτα από την κάρτα ήχου που χρησιμοποιούσα πριν και η κάρτα ήχου καθόλου ''basic'' δεν ήταν. Αν σε βοηθάει αυτό εγώ άκουσα πολύ μεγάλη διαφορά και αν και το micro ήταν αρκετά ακριβό για τα κυβικά μου δεν το μετάνιωσα ούτε μια μέρα μέχρι σήμερα.
 

nikos251

Inactive User
6 January 2017
200
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

φυσικα και βοηθαει,ολες οι γνωμες ειδικα απο συμφορουμιτες που ειναι κατοχοι τετοιων dac ειναι σημαντικες..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Το idsd micro πού έχω είναι ένα πολυεργαλείο που αποτελεί μια λύση σε πολύ λογικό κόστος και με μία πολύ καλή τεχνική υποστήριξη [πράγμα σημαντικότατο] .
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Το idsd micro πού έχω είναι ένα πολυεργαλείο που αποτελεί μια λύση σε πολύ λογικό κόστος και με μία πολύ καλή τεχνική υποστήριξη [πράγμα σημαντικότατο] .

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις? Το micro μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προ-ενισχυτής σε σύστημα με τελικό ενισχυτή? Αν ναι θα υπάρχουν απώλειες στην ποιότητα?
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις? Το micro μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προ-ενισχυτής σε σύστημα με τελικό ενισχυτή? Αν ναι θα υπάρχουν απώλειες στην ποιότητα?

Ναι μπορεί να λειτουργήσει ώς προ ,με την επιλογή από το κουμπί στο κάτω μέρος .
Οσον αφορά την ποιότητα είναι ανάλογη της κατηγορίας τιμής
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: Απάντηση: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Μπορώ να σε ρωτήσω κάτι μήπως γνωρίζεις? Το micro μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν προ-ενισχυτής σε σύστημα με τελικό ενισχυτή? Αν ναι θα υπάρχουν απώλειες στην ποιότητα?

Ευχαριστώ πολύ! Στο μέλλον θα ήθελα να το δοκιμάσω και με τίποτα ενεργά ηχεία για το γραφείο. Διαβάζω πάντως ότι με το black label (micro) η ifi έκανε πολύ καλή δουλειά και αξίζει σε σχέση με το απλό.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Ευχαριστώ πολύ! Στο μέλλον θα ήθελα να το δοκιμάσω και με τίποτα ενεργά ηχεία για το γραφείο. Διαβάζω πάντως ότι με το black label (micro) η ifi έκανε πολύ καλή δουλειά και αξίζει σε σχέση με το απλό.

Προφανώς από λάθος απαντάς στον εαυτό σου ....
Μάλλον σε μένα πήγαινε η απάντηση ,δεν πειράζει γίνονται αυτά .
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Το micro BL είναι IMO πολύ ουσιαστική βελτίωση σε σχέση με το απλό! Ειδικά αν μιλάμε για χρήση με ακουστικά! Με τα HD6X0 παίζει εξαιρετικά καθώς επίσης και με τα Audeze Sine (καθόλου εύκολα στην οδήγηση)! Τους πιο πάνω συνδυασμούς (600/650/Sine) τους έχω ακούσει αρκετά και με διάφορες πηγές!
Σε ένα desktop σύστημα με ενεργά μόνιτορς νομίζω πως είναι από τις καλύτερες επιλογές αν όχι μονόδρομος! Αν τα μονιτορς έχουν ρυθμιστικό έντασης μπαίνει σε λειτουργία direct και έτσι έχουμε δύο σε ένα συστήματα (ακουστικών/ηχείων) ανεξάρτητα μεταξύ τους, ενώ αν δε έχουν, σε pre λειτουργία μπορούμε να ρυθμίζουμε την ένταση από το micro!
Σε κυρίως σύστημα μάλλον θα προτιμούσα την ύπαρξη προενισχυτή! Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ κατευθείαν στον τελικό είναι η αλήθεια!

Σε σχέση με το nano τώρα όσο το έχω ακούσει νομίζω πως είναι επικίνδυνα κοντά στο micro (για το micro) χωρίς βέβαια να το πιάνει ούτε σε specs ούτε σε πληθώρα επιλογών όσο αφορά τις συνδέσεις και σαφώς όχι όσον αφορά τη δύναμη του ενισχυτή ακουστικών του! Σε desktop σύστημα με ενεργά ηχεία το micro σαφώς έχει πιο καλές συνδέσεις και την επιλογή του προενισχυτή αλλά απ' την άλλη και το nano θα κάνει πολύ καλά τη δουλειά νομίζω!!

Προσωπικά αφού πούλησα το micro (silver) θέλω εδώ και καιρό να πάρω το black για φορητή χρήση με λαπτοπ και ταμπλετ! Πλέον το nano black φαντάζει πιο καλή επιλογή! Θα δούμε...
Το πιο πάνω δεδομένου πως τα ακουστικά που χρησιμοποιώ για αυτή την χρήση είναι αρκετά εύκολα και το nano τα έχει για πρωινό!!

Σε κυρίως σύστημα σαφώς το micro υπερέχει! ΙΜΟ πάντα!
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Ακριβώς αυτή είναι και εμένα η αμφιβολία μου. Αν πουλήσω το micro (silver) για το micro nano black θα υπάρξει διαφορά που να αξίζει η απλά καταλήξω με έναν λιγότερο δυνατό ενισχυτή ακουστικών;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Ακριβώς αυτή είναι και εμένα η αμφιβολία μου. Αν πουλήσω το micro (silver) για το micro nano black θα υπάρξει διαφορά που να αξίζει η απλά καταλήξω με έναν λιγότερο δυνατό ενισχυτή ακουστικών;

Αυτό καλό είναι το κρίνεις ο ίδιος και να αποφασίσεις .
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: iFI Nano iDSD BLACK LABEL

Ακριβώς αυτή είναι και εμένα η αμφιβολία μου. Αν πουλήσω το micro (silver) για το micro nano black θα υπάρξει διαφορά που να αξίζει η απλά καταλήξω με έναν λιγότερο δυνατό ενισχυτή ακουστικών;

Μόνο με ακρόαση δίπλα δίπλα θα αποφασίσεις!
 

pan78

Senior Member
26 March 2013
483
Αξιζει η αγορα του αν το θελω μονo σαν dac ? απο ακουστικα δεν ακουω .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: iFI Nano iDSD Black Label

Αξιζει η αγορα του αν το θελω μονo σαν dac ? απο ακουστικα δεν ακουω .

Μπορεί να βρείς το <παλιό> μτχ σε πολύ χαμηλότερη τιμή ,εννοώ το ασημί χρώματος .