Laptop 18.4"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Περιπου το 2009 ειχα αγορασει ενα φανταστικο laptop της acer με 4gb ram 1080p οθονη 18,4" , blu ray drive , 320gb σκληρο και το ειχα πληρωσει 1280ε απο το πλαισιο.

ψαχνω κατι αντίστοιχο σημερα στα ιδια χρηματα, μπορειτε να με βοηθησετε.

Δεν θελω να ειναι τιποτα για gaming πχ alienware, msi κτλ. Η χρήση ειναι για να βλεπω 1080p σαν htpc και οταν το ξεσυνδεω απο τον προβολεα θελω να εχει μεγαλη οθονη (οι 17" δεν μου κανουν).

https://www.cnet.com/products/acer-aspire-8920/review/

Πρεπει να ηταν το παραπανω (χαλασε καπου το 2012)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εδω υπαρχει και με 21", curved οθονη με 2560Χ1080p αναλυση.....

18ρια υπαρχουν εδω και τουλαχιστον 10ετια

εχεις μεινει πισω Μανννοοοοοοοο
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εχει ενας φιλος εγω του το πουλησα ενα 1080p 18.4 Sony Vaio και το Acer εχει περασει απο τα χερια μου.

teddy αυτο που εχεις τι εχει και θελεις αλλο η μηπως για αναβαθμιση;
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν το προσεξα παντως καινουριο δεν θα βρεις κατι μονο απο καμια αγγελια αλλα τα ζητανε ακριβα και ειναι παλια μοντελα.
Στου φιλου εχει πεσει η οθονη δηλαδη το ασπρο ειναι σαν κρεμ ειχα παει με ενα Dell 17ari i7 που ειχα και η δικια μου οθονη ηταν ασπρη η δικια του κιτρινιλα καπως ετσι.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μεταχ. laptop δεν θα αγοραζα με την καμια. Εδω καινουργια τα αγοραζεις και σε 2 χρονια ειναι για πεταμα.

Πως γινεται πριν 10χρονια να εβρισκα με 1200 και τώρα το πιο φθηνό να κανει πάνω απο 2000ε δεν μπορω να καταλαβω......υποτίθεται οτι η τεχνολογία γινεται πιο προσιτή με τον καιρό και όχι το ανάποδο.
 

arta-mou

New member
8 January 2018
41
Μεταχ. laptop δεν θα αγοραζα με την καμια. Εδω καινουργια τα αγοραζεις και σε 2 χρονια ειναι για πεταμα.

Πως γινεται πριν 10χρονια να εβρισκα με 1200 και τώρα το πιο φθηνό να κανει πάνω απο 2000ε δεν μπορω να καταλαβω......υποτίθεται οτι η τεχνολογία γινεται πιο προσιτή με τον καιρό και όχι το ανάποδο.

Λογικά η κατηγορία αυτή έχει εγκαταλειφθεί από τους κατασκευαστές ως ασύμφορη καθώς πουλήθηκαν ελάχιστα κομμάτια παλιότερα. Στα 15.4 in οι τιμές είναι πολύ χαμηλές λόγω του ανταγωνισμού. Γιατί δεν κοιτάς σε ένα τύπου όλα σε ένα PC; Πιστεύω είναι αυτό που ακριβώς μπορεί να αντικαταστήσει αυτό που ψάχνεις στην καλύτερη δυνατή τιμή αυτή τη στιγμή. Για κοίταξε εδώ: https://www.skroutz.gr/c/1773/All-in-One-PCs.html
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Arta mou....να σαι καλα! Αν σου πω οτι ουτε που μου ειχε περασει απ το μυαλό. Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι. Ευχαριστω
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μπορεις αν δεν σε ενδιαφερει η οθονη να πας και σε ενα μινι σαν τα nuc
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...έχω ενα φθηνο (beebox με n3150) το πηρα κομμάτι κομμάτι και μου βγηκε καπου στα 380ε με τις αναβαθμίσεις που εκανα, αλλά δεν παίρνει τα πόδια του.

Μιλαμε κολλαει πλεον ακομα και οταν περιμένω να ανοιξω ενα παραθυρο στο firefox (και δεν ειναι θεμα συνδεσης...κατεβαζει με 2.1mb /s) Το ιδιο και στα παράθυρα στον σκληρο δισκο...γενικα κυριολεκτικα η αποιαδηποτε κινηση εχει μια χρονοκαθηστερηση 5''. Μεχρι και τα windows εκανα re install...μεχρι και Μ.2 ssd πηρα και τα εβαλα εκει τα windows και παλι τα ιδια....μεχρι και 16 gb ram εβαλα.....τιποτα. Το χω και καθεται, κριμα. Αν μπορουσα να βγαλω ακρη με αυτο δεν θα αγοραζα τιποτα, αν εχει καποιος καποια ιδέα ειμαι όλος αυτια.


Δεν με πειραζει να αγορασω και οθονη απλα ειχα διαβασει ονλινε οτι τα πιο δυνατα μινι pc τυπου nuc, οταν τους ανεβαζεις τις επιδόσεις αρχιζουν να ανεβαζουν τρελες θερμοκρασιες (του στυλ παντα πανω απο 75 C και σε full load αστα να πανε)...εχει κανεις εμπειρία προσωπική απο κανενα τουμπανο; ΜΙλαω για απο i5 με 16gb ram και hdd (σημαντικό να εχει hdd και οχι sdd γιατι το θελω και για κατεβαστηρι)
 

arta-mou

New member
8 January 2018
41
Arta mou....να σαι καλα! Αν σου πω οτι ουτε που μου ειχε περασει απ το μυαλό. Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι. Ευχαριστω

Έχουν περάσει κάποια τέτοια στα χέρια μου all in one pc. Lenovo και Dell. Είχαν και οθόνη αφής πράγμα απολαυστικό στις 23 -24 ιντσες δεν θα το πιστεύεις να πατάς play στην ταινία ή να κάνεις μονταζ σε video σε τέτοιο να αγγίζεις την οθόνη και να δουλεύεις ή να επεξεργάζεσαι εικόνα με τα δάχτυλα σαν θεός. Τότε είχαν windows 8.1 τώρα πιστεύω με τα 10 θα πετάνε.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
...έχω ενα φθηνο (beebox με n3150) το πηρα κομμάτι κομμάτι και μου βγηκε καπου στα 380ε με τις αναβαθμίσεις που εκανα, αλλά δεν παίρνει τα πόδια του.

Μιλαμε κολλαει πλεον ακομα και οταν περιμένω να ανοιξω ενα παραθυρο στο firefox (και δεν ειναι θεμα συνδεσης...κατεβαζει με 2.1mb /s) Το ιδιο και στα παράθυρα στον σκληρο δισκο...γενικα κυριολεκτικα η αποιαδηποτε κινηση εχει μια χρονοκαθηστερηση 5''. Μεχρι και τα windows εκανα re install...μεχρι και Μ.2 ssd πηρα και τα εβαλα εκει τα windows και παλι τα ιδια....μεχρι και 16 gb ram εβαλα.....τιποτα. Το χω και καθεται, κριμα. Αν μπορουσα να βγαλω ακρη με αυτο δεν θα αγοραζα τιποτα, αν εχει καποιος καποια ιδέα ειμαι όλος αυτια.


Δεν με πειραζει να αγορασω και οθονη απλα ειχα διαβασει ονλινε οτι τα πιο δυνατα μινι pc τυπου nuc, οταν τους ανεβαζεις τις επιδόσεις αρχιζουν να ανεβαζουν τρελες θερμοκρασιες (του στυλ παντα πανω απο 75 C και σε full load αστα να πανε)...εχει κανεις εμπειρία προσωπική απο κανενα τουμπανο; ΜΙλαω για απο i5 με 16gb ram και hdd (σημαντικό να εχει hdd και οχι sdd γιατι το θελω και για κατεβαστηρι)

Αφού έχεις ήδη για κατεβαστιρι, γιατί θέλεις και άλλο να εκτελεί την ίδια εργασία? Για κατεβαστιρι και Nas αυτό που έχεις είναι αρκετό
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Αφού έχεις ήδη για κατεβαστιρι, γιατί θέλεις και άλλο να εκτελεί την ίδια εργασία? Για κατεβαστιρι και Nas αυτό που έχεις είναι αρκετό


Θελω να το δουλευω ολη μερα οταν δεν θελω να ανοιξω το κυριο σεταπ και το προβολι. Θελω να μπορω να το δουλευω απο κοντα ολη την μερα για γενικη χρηση και να μην κολλαει και το βραδυ οταν πεφτω για υπνο να το αφηνω ανοιχτο να κατεβαζει.Δεν εχω σερβερ.
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Στα λεφτά σου θα κοιτούσα κάποιο gaming, άλλωστε και τα χαρακτηριστικά που ζητάς καλύπτουν και είναι αρκετά καλά γενικώς.. Στις γιορτές χτύπησα ένα msi https://www.skroutz.gr/s/12671924/M...GB-1TB-128GB-GeForce-GTX-1050-Ti-FHD-W10.html

Αν θες μεγαλύτερη οθόνη θα ανέβεις στα χρήματα χωρίς να κερδίζεις στην ουσία κάτι σε τεχνικά χαρακτηριστικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγω θελω το ανάποδο απο αυτο που κανει η msi. Θελω να βλεπω ταινιουλες αρα θελω λιγοτερα specs και μεγαλη οθονη. Εχω πυργο για gaming, το λαπτοπ δεν συμφέρει για αυτη την δουλειά.