Android tablet για επεξεργασία φωτογραφιών ...on the go

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Καλησπέρα, ψάχνω ένα android tablet (δεν θέλω ipad) για να κάνω επεξεργασία φωτογραφίας ...στο δρόμο και να στέλνω άμεσα φωτορεπορτάζ που κάνω σε ειδησεογραφικές ιστοσελίδες / πρακατορείο κτλ.
Οπότε το τάμπλετ πρέπει να είναι σχετικά δυνατό, η ανάλυση να είναι από FullHd και πάνω και είναι γύρω στις 10 ίντσες (όχι 8άρια).
Τα samsung μάλλον τα απορρίπτω γιατί η super amoled ναι μεν είναι ωραία στο μάτι αλλά έχει υπερκορεσμένα χρώματα και ξεγελάει από το πως είναι πραγματικά η φωτογραφία.
Εσείς τι προτείνετε;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Όσο και αν θες να το αποφύγεις, το ipad είναι μονόδρομος για αυτό που ζητάς τόσο λόγω ισχύος, καλυτερων προγραμμάτων και καλορυθμισμενου μόνιτορ σύμφωνα με τα standard.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Android tablet για επεξεργασία φωτογραφιών ...on the go

Καλησπέρα, ψάχνω ένα android tablet (δεν θέλω ipad) για να κάνω επεξεργασία φωτογραφίας ...στο δρόμο και να στέλνω άμεσα φωτορεπορτάζ που κάνω σε ειδησεογραφικές ιστοσελίδες / πρακατορείο κτλ.
Οπότε το τάμπλετ πρέπει να είναι σχετικά δυνατό, η ανάλυση να είναι από FullHd και πάνω και είναι γύρω στις 10 ίντσες (όχι 8άρια).
Τα samsung μάλλον τα απορρίπτω γιατί η super amoled ναι μεν είναι ωραία στο μάτι αλλά έχει υπερκορεσμένα χρώματα και ξεγελάει από το πως είναι πραγματικά η φωτογραφία.
Εσείς τι προτείνετε;

Δεν μπορώ να φανταστώ τον λογο για τον οποιο θα προτιμουσες ενα Lenovo/Huawei απο ενα Samsung. Στο κομμάτι της οθονης νομιζω οτι πρεπει να το ξανασκεφτείς μιας και οι τελευταίες amoled ειναι πολύ πιστές. Υπάρχουν νομιζω και χρωματικά προφιλ που μπορείς να επιλέξεις.
Καλό θα ηταν να το ξανασκεφτεις. Υπάρχει βεβαια και το εξαιρετικο Google Pixel C οπως και το Sony Z4 αλλα πλέον δύσκολα θα τα βρεις.

Όσο και αν θες να το αποφύγεις, το ipad είναι μονόδρομος για αυτό που ζητάς τόσο λόγω ισχύος, καλυτερων προγραμμάτων και καλορυθμισμενου μόνιτορ σύμφωνα με τα standard.

Βαλτος εισαι εσυ, δεν εξηγείται :p
Ειπε, δεν θελει ipad...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Έχοντας δοκιμάσει ακόμα και τα νέα Samsung, (S2 και S3) μόνο ipad.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο τόσο καλό σε tablet.
Και φυσικά μιλάμε για iPad Pro.

Αν θες, πες μας τι ακριβώς δεν σ αρέσει στα ipad, γιατί υπάρχει έλλειψη ενημέρωσης και κάποιες παρεξηγήσεις.
Οι εφαρμογές είναι σαφώς καλύτερες στο iOS και πολύ ταχύτερο.

Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
@Γιάννη, δεν μου αρέσει γενικά η apple και ότι έχει i μπροστά :)
Πιστεύω ότι πληρώνω υπεραξία για αυτό που σου δίνουν και κάτι σημαντικό για εμένα είναι έχουν κάκιστο σερβις στην Eλλάδα (πολλά τα παραδείγματα φίλων/συναδέρφων).
Οπότε κοιτάω προς android μεριά όπου θα έχω και ένα φορτιστή κοινό για το κινητό και γλιτώνω κάτι ακόμα.

Η επεξεργασία που θέλω να κάνω δεν θα είναι επιπέδου lightroom / pc. Δεν πρόκειται να κάνω πολλά πράγματα ίσως λίγο shadows,highlights, exposure, nr, sharpness που ίσως καλύπτονται από το δωρεάν snapseed.

@vadergr Που είναι τα χρωματικά προφιλ; Δεν το ήξερα αυτό αλλιώς με βλέπω για samsung...
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
το tab s3 που ειχα , ειχε χρωματικα προφιλ, μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε 3 αν θυμαμαι καλα.

το adaptive που ειναι το default ειναι το πιο τουμπανο, αλλα εχει κι αλλα που προσωμειωνουν γνωστα προφιλ (photo με adobe rgb, cinema με P3).
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

Ενδιαφέρον το S3 αλλά στα 600+ ευρώ μου είναι αδύνατη η αγορά του. Θα προσπαθήσω να δω το Z4 από κοντά σαν επόμενη επιλογή καθώς διαθέτω 300-400 ευρώ αυτή τη στιγμή
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
ειχα και το παλιοτερο TAB S2 , αλλα για τα σημερινα δεδομενα ειναι αργο , λιγη μνημη, αλλα ιδια περιπου οθονη.
Εχει κι αυτο , απ οτι θυμαμαι χρωματικα προφιλ, δεν παιρνει ομως pen .

to Z4 δε νομιζω να βγαινει πια... αλλα και να το βρεις καπου, ειναι σαφως πιο ακριβο!
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Είναι περισσότερο σπαζοκεφαλιά από οτι περίμενα.

Το pen φαίνεται πολύ χρησιμο όπως το βλέπω οπότε... Με βλέπω να ψάχνω και σε μεταχειρισμένα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Αν δεν χρειάζεσαι local adjustments - δηλ. πενάκι - δες και τα lenovo tab 4 full HD LTE στα 350-400 ανάλογα με την χωρητικότητα και την διαθέσιμη ram. Πρόσφατα πήρα ένα απλό 1280Χ800 στα μισά λεφτά και εντυπωσιάστηκα από την άνεση που δουλεύει το LR cc, με πολύ πιο αδύναμο επεξεργαστή και μισή μνήμη ram...
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Δήμήτρη έχει μεγάλη σημασία και οι εκδόσεις android. To 5 και 6 έχουν κάποια θέματα και τρώνε αρκετά resources οπότε τα tablet που ξέμειναν σε αυτές τις εκδόσεις τείνουν να κολλάνε περισσότερο. Αντίθετα το 7 έχει καλύτερη διαχείριση πόρων και πχ ένα tablet με 2gb κάνει την δουλειά χωρίς κολήματα.
Μια ακόμα παράμετρο είναι και τα προγραμματα που βάζουν μεσα οι εταιρείες και δυστυχώς τρώνε και αυτά πόρους και το παλιό μου samsung ακριβώς αυτο το πρόβλημα έχει...

ΜΕ την αγορά πάντως πρέπει να προβλέψω και το τι θα έρθει μετά οπότε πρέπει να βρω κάτι δυνατό με 3+ gb ram
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,947
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Android tablet για επεξεργασία φωτογραφιών ...on the go

Γιωργο και εγώ δεν είμαι φαν της Apple αλλα το pro 10.5'' που έχω απλά πετάει, οποτε ξανασκεψου το. Προγράμματα άπειρα ακομη και με free κανεις τη δουλεια σου αν οι απαιτησεις σου ειναι λογικές. Τα hires αρχεια στο Lr mobile τα ξεσκομιζει στο πι και φι ενω το laptop μου με i7 , SSD και 8Gb, ξεχωρη καρτα γραφικών αγκομαχάει . Mπορεις να βρεις μτχ. ακομη και με εγγυηση τωρα που βγηκε το νέο 10.5'' σε πολυ καλες τιμές τα 2 προηγούμενα pro που θα σε καλύψουν επαρκώς γιαυτά που θέλεις.
 

isin

Senior Member
19 October 2011
454
Κώστα έχεις δοκιμάσει να μεταφέρεις και ORF και να κάνεις επεξεργασία; Ή μονο για JPEG αναφέρεσαι;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,947
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Android tablet για επεξεργασία φωτογραφιών ...on the go

Τα orf αν διαβάσεις το σχετικό νήμα που έχω ανοίξει για το IPad δεν περνούσαν με WiFi με το προγραμμα της OLYMPUS (μου άλλαζε και το όνομα) και γιαυτο τελευταία αγόρασα ένα ειδικό Apple καλώδιο lighting σε usb που τα περναει μέσω stick γρήγορα αλλά θέλει και ρεύμα (υπάρχει και άλλο το πιο αργό usb2 για απευθείας καρτοδεκτη χωρίς ρεύμα) που τα περναει φοβερά γρήγορα. Επίσης βρήκα και το Cascable app που η Pro version με αγορά μεταφέρει και τα RAW (για όποιον δεν έχει πρόσβαση σε ρεύμα) με WiFi πολύ πιο γρήγορα απο το OLYMPUS Share αλλά μέχρι στιγμής με το free μεταφέρω μόνο τα jpeg αφού έχω το καλώδιο για τα raw.

Επεξεργασία σοβαρή σε raw δεν έκανα ακόμη γιατί αμφιταλαντεύομαι αν θα κάνω αγορά του πλήρους αλλά αγνώστου σε εμένα Affinity Pro ή αν θα κάνω χρήση του Lr Mobile, λίγο που δούλεψα με το Lr αρχεία πάντως οτιδηποτε ενέργεια κάνω γίνεται άμεσα χωρίς καμία απολύτως καθυστέρηση.