Κατασκευη subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Saved

New member
8 November 2017
20
Παιδια,καλησπερα.
Θελω να φτιαξω ενα subwoofer κατα προτημηση 15" αντε 18" με το ζορι.
Θελω να παιζει περιπου στα 20Ηz με 60-70Ηz.
Μηλουσα με εναν τεχνικο απο την partsexpress για 2 dayton 15αρια,αλλα θελω να ακοθσω και απο εδω γνωμες.
Η αληθεια ειναι πως πρωτημω να παρω τα παντα απο ελληνικα καταστηματα λογο ευκολιας.
Ενισχυτη εχω εναν ΡΑ 500 βατ στα 4Ω και 310 στα 8Ω.
Για δωστε βοηθεια σας παρακαλω

ΥΓ.το μεγαφωνο μεχρι 300 να κοστιζει
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Επειδή και γω όπου να ναι θα φτιάξω ένα με um-18 22 dayton και την έχω ψάξει αρκετά, θα σε συμβούλευα για το ίδιο γούφερ σε 15 ή 18. Να ξες όμως ότι θέλουν πολύ παραπάνω βατ. Μιλάμε για γεφυρωμένο πάντα έτσι; Το δικό μου το χω σχεδιάσει κιόλας και όπου να ναι θα πάει στον μάστορά για κατασκευή.
 

Attachments

  • ΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ±.jpg
    ΓŽΒ±ΓΖ’ΓŽΒ±.jpg
    62.4 KB · Views: 298

Saved

New member
8 November 2017
20
Ωραιος ο φιλος..κλειστη εινσι η καμπινα που σχεδιασες;
Απλα τα ultimax ρχουν πολυ χαμηλωτερο SPL περιπου 5dB αν θυμαμαι καλα,και δεν ειναι και λιγο..
Παντως απο το partsexpress μου ειπαν οτι για τοσο χαμηλα,μονο με bass reflex.
Μπορεις να με βοηθησεις λιγο με τον σχεδιασμο;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Xαμηλότερο σε σχέση με τι; Ρίξε μια ματιά στα διαγράμματα στο data bass
To δικό μου είναι φυσικά sealed άμα το κάνεις ported ξεφεύγει εντελώς σε διαστάσεις. Δυστυχώς αυτόν τον καιρό έχω τρεχάματα και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ. Ευχαρίστως όμως να σου δώσω το δικό μου αν πας για δεκαοχτάρι. Σε κανα μήνα θα το έχω φτιάξει πιστεύω και θα σου δώσω feedback. Πάντως να ξες δεν υπάρχουν ελλάδα οπότε πρέπει να ψωνίσεις απ' όξω. Εγώ το πήρα από ολλανδία. Επίσης αν το αποφασίσεις να ασχοληθείς πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα....
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Η αληθεια ειναι πως δεν εγραψα ολοκληρη την προταση.
Τα ultimax εχουν περιπου 5dB χαμηλοτερη ευεσθυσια απο τα αντιστιχα σε διαμετρο της σειρας rss high fideliti.
Αλλα εχουν μεγαλυτερο xmax που ειναι πολυ χρησημο.
Φυσικα και θα περιμενω να το ολοκληρωσεις και να μου πεις υελικα τι ψαρια πιανει.
Σε τι συχνωτιτες θα το εχεις να δουλευει;
Ενας εχει φτιαξει ενα 15αρι πιθανον με αυτο το rss που αναφερω,σε κλειστη καμπινα 51*51*51 και το εχει 20Hz-50Hz που ειναι σχεδον αυτο που θελω να πετυχω και εγω.
Απλα κολησαπουστην partsexpress μου ειπαν οτι τοσο χαμηλα κατεβαινεις μονο με bass reflex.
Θα βαλεις και κανα ηχομονοτικο μεσα;
Για δοσε και τις διαστασεις απο τις τρυπες στις κοντρες μεσα αν γινετε
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Για ht το θέλω οπότε κάπου στα 80 θα το κόψω. Εννοείται ότι θα μπει ηχομονωτικό υλικό. Βασικά δεν θα το φτιάξω εγώ αλλά κάποιος με εργαλεία και εμπειρία στο αντικείμενο
 

Attachments

  • ll.jpg
    ll.jpg
    75.1 KB · Views: 222

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Όσο μπορεί με την συγκεκριμένη καμπίνα αλλά και κυρίως λόγω χώρου. Στα sealed δεν βάζεις κάποιο περιορισμό προς τα κάτω
 
Βασικά αν μιλάμε για home theater χρήση το sealed δεν είναι καλή ιδέα. Για να κατέβει τόσο χαμηλά όσο θα θέλαμε με κάποιο χρήσιμο SPL θα χρειαστεί τεράστια ισχύς και βαρύ ψηφιακό eq.

Καλύτερα ported.. Πολύ πιο efficient και με μεγαλύτερη έκταση χαμηλά.

Το 15" που είχα φτιάξει πριν μερικά χρόνια μετράει flat μέχρι τους 16 κύκλους στο σαλόνι μου και οδηγείται πολύ άνετα σε φουλ ενοχλητικές για τους γείτονες (και έχω ανεκτικούς γείτονες..) εντάσεις από έναν Hypex 400W plate amp.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ναι Δημήτρη αλλά για το 18-άρι που θέλω εγώ να φτιάξω, τα ported (συνήθως σε MartyCube κατασκευή) θέλουν πολύ όγκο-μέγεθος καμπίνας για να παίξουν όπως πρέπει. Πάντως επειδή έχει φτιάξει φίλος παρόμοιο με σχέδιο δικό μου αποδίδει σούπερ. Αλλά για την ενίσχυση που λες έχεις δίκιο θέλουν βατάκια πολλά. Βασικά έχω δυο crown που παίζει ο ένας γεφυρωμένος στα 1550 και 2100 ο άλλος. Οπότε πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει. Και από dsp επίσης. Ένας άλλος φίλος έχει πάλι σε sealed re 18-άρια. Εκείνα να δεις τι βατορουφήχτρες είναι :p.
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Φιλε Δημητρη τι μεγαφωνο εβαλες;
Εγω για το σπιτι το θελω.Παιζω μπασο,και φτιαχνω εγω τα μπασα μου απο το μειδεν.
Τα κουρδιζω πολυ χαμηλοτερα απο τα "νορμαλ".
Αυτο που εχω τωρα ειναι στα 23Ηz και θα φτιαξω αργωτερα και ενα κοντραμπασο στα 15Ηz.
Γιαυτο ψαχνω κανα σαμπγουφερακι που θα μπορει να μου δωσει αυτες τις συχνωτιτες
 
Φιλε Δημητρη τι μεγαφωνο εβαλες;
Εγω για το σπιτι το θελω.Παιζω μπασο,και φτιαχνω εγω τα μπασα μου απο το μειδεν.
Τα κουρδιζω πολυ χαμηλοτερα απο τα "νορμαλ".
Αυτο που εχω τωρα ειναι στα 23Ηz και θα φτιαξω αργωτερα και ενα κοντραμπασο στα 15Ηz.
Γιαυτο ψαχνω κανα σαμπγουφερακι που θα μπορει να μου δωσει αυτες τις συχνωτιτες

Άργησα να απαντήσω γιατί έπρεπε να ψάξω για να βρω ποιο μεγάφωνο είχα βάλει.. Ήταν ένα 15" αυτοκινήτου που είχα πάρει από ένα μαγαζί στην Αγγλία. Βάσει specs ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα για να κατεβαίνει flat πολύ χαμηλά (μετράει flat μέχρι τα 16Hz στο σαλόνι μου).

Αλλά απ' ότι βλέπω ο κατασκευαστής του δεν υπάρχει πια, οπότε δεν είναι λογική επιλογή.
 

Saved

New member
8 November 2017
20
Οπως καταλαβαινετε,ακωμα στο ψαξημο ειμαι..
Βρηκα αυτα τα σχεδια
http://www.lean-business.co.uk/SPEAKER_PLANS/CIARE 15.00 SW BASS REFLEX.pdf
Για αυτο το μεγαφωνο
http://www.ciare.com/Products/catid/8739/eid/9615/15-00sw

Λεει οτι παει μεχρι τα 20Ηz αλλα αυτο το tuning frequency στα 36 με μπερδευει.
Δεν ξερω να διαβαζω καλα τους πινακες,και εδω θελω λιγη βοηθεια.
Οκ,καταλαβαινω οτι στα 36Ηz ξεκηναει και πεφτει η ενταση.Αν βελω εγω ΕQ και ανεβασω τα 20Ηz,λετε να βοηθησει να παιξει δυνατα κατω απο τα 36?Αλιως,ποσο πεφτει η ενταση στα 25Ηz ας πουμε?ακουγετε η θελει να εισαι στους 5 ποντους για να ακουσεις?
Μηπως να παω προς dayton μερια?
Σε e-mail που τους εστειλα για το RSS390HF μου ειπαν: Vented Volume of 8.96 ft.³ to get to 21 Hz δηλαδη 253 λιτρα.
To ciare βγαινει (αν δεν εκανα κανα λαθος) 95.2 λιτρα
Επησεις καπου ειχα βρει εναν που ευτιαξε ενα 15αρι sub κλειστου τυπου,περιπου 110 λιτρα και λεει -3dB @ 29 Hz και ειναι αυτο στην φωτο.
Για πειτε καμια γνωμη βρε παιδια

12032682_1629189300687977_7067336615795406460_o.jpg
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Λοιπόν το τέρας έχει φτιαχτεί :afro:

Και το καλύτερο για το πως μετράει

Θα μπει φυσικά και ένα minidsp για τιουνάρισμα μαζί με το app από audyssey
 

Attachments

  • α.jpg
    α.jpg
    100.6 KB · Views: 189
  • β.jpg
    β.jpg
    109.8 KB · Views: 188
  • δ.jpg
    δ.jpg
    100.9 KB · Views: 190
  • σ.jpg
    σ.jpg
    79.4 KB · Views: 188
  • φ.jpg
    φ.jpg
    159.6 KB · Views: 186
  • γ.jpg
    γ.jpg
    124.9 KB · Views: 188
  • θ.jpg
    θ.jpg
    70.4 KB · Views: 187

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Έλεγχος για το που μπαίνει η κάθε φωτό (σε σχέση με το κείμενο) γιατί δεν υπάρχει?
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Ωραίος!

Ποιο minidsp θα χρησιμοποιήσεις;

Επίσης τι εννοείς όταν λες minidsp μαζί με audyssey app;
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Mε το audissey app μπορείς να κάνεις ψιλοπαρεμβάσεις (το πολύ +-3db) και θα το χρησιμοποιήσω από 80hz και πάνω. Το miniddsp 2x4 το απλό για τη δουλειά που το θέλω από 80 και κάτω μια χαρά είναι

Α και για να μην παρανοήσει κάποιος δεν το 'φτιαξα εγώ (απλά το σχεδίασα) Υλοποίηση από Μάριος
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Kαι το basic response στα 10 εκατοστά το μικρόφωνο
 

Attachments

  • 10.jpg
    10.jpg
    77.2 KB · Views: 130