Egreat H10 (Video Audio Splitter)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Μόλις παρέλαβα το egreat H10 το οποίο διαχωρίζει εικόνα και ήχο έτσι ώστε να μπορούμε να έχουμε HD ήχο σε παλιού τύπου ενισχυτή (εδώ γελάμε βέβαια ενισχυτής με hd ήχο να θεωρείται παλιός... αλλά τι να κάνουμε....) και 4K εικόνα σε συμβατό μέσο προβολής.
Στη δική μου περίπτωση οι λίγες δοκιμές έγιναν στον JVC-X700 με τεχνολογία 4K e-shift (Δέχεται το σήμα αλλά δεν είναι native 4K το πάνελ). Έχω και τηλεόραση 4Κ HDR αλλά είναι σε άλλο χώρο και θα γίνουν κάποια άλλη στιγμή δοκιμές.

Προφανώς και δεν είναι media player αλλά το βάζω εδώ γιατί ενδιαφέρει πολλούς που έχουν media player και ίσως χαθεί κάπου αλλού. Αν κρίνουν οι διαχειριστές ότι πρέπει να μπει αλλού ας το μεταφέρουν.

Στο ψητό τώρα.

Δοκίμασα 3 ταινίες 4Κ HDR με Dolby Atmos και HD Master Audio. Και στις 3 περιπτώσεις όλα δούλεψαν σωστά, δηλαδή είχα 4Κ σήμα στον προβολέα και HD ήχο στον ενισχυτή. Το Zidoo x9s μάλιστα έκανε σωστά αυτόματα την αλλαγή στην ανάλυση του προβολέα σε 4Κ24p.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες (βγήκαν ανάποδα για κάποιο λόγο...) που δείχνουν πόσο προσεγμένο είναι το μηχανάκι. Η ποιότητα κατασκευής του πάρα πολύ καλή. Τιμή 117 με δωρεάν μεταφορικά από futeko.com. Ήρθε σε 1 εβδομάδα περίπου.
http://www.futeko.com/products/AC113.php

20180110_152156.jpg
20180110_152217.jpg
20180110_152401.jpg

Αν χρειαστείτε κάποιο test που μπορώ να κάνω μου λέτε.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Πολύ καλή λύση Νεκτάριε. Μπράβο! :aktion033:
Δεν νομίζω να χρειάζονται άλλα tests. Εκανες τα πιό χρήσιμα.

Κάτι μου λέει ότι θα πέσουν μαζικές παραγγελίες.
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Ερώτηση: ο ενισχυτής σου δέχεται Dolby Atmos ;

Αν π.χ. μια ταινία έχει ΜΟΝΟ Dolby Atmos ήχο και ο ενισχυτής δεν είναι Atmos compliant θα γινει downmix σε απλό Dolby AC-3 ;
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Ερώτηση: ο ενισχυτής σου δέχεται Dolby Atmos ;

Αν π.χ. μια ταινία έχει ΜΟΝΟ Dolby Atmos ήχο και ο ενισχυτής δεν είναι Atmos compliant θα γινει downmix σε απλό Dolby AC-3 ;
Νομίζω όλα τα Dolby atmos είναι truehd. Μπορεί να κάνω και λάθος βεβαια. Πάντως 2 Dolby atmos ταινίες που δοκίμασα μου έδωσαν truehd. Έχω αρκετές 4Κ. Θα τις δοκιμάσω όλες και θα σας πω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Νομίζω όλα τα Dolby atmos είναι truehd. Μπορεί να κάνω και λάθος βεβαια. Πάντως 2 Dolby atmos ταινίες που δοκίμασα μου έδωσαν truehd. Έχω αρκετές 4Κ. Θα τις δοκιμάσω όλες και θα σας πω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν γνωρίζετε ποια ταινία έχει σκέτο Dolby atoms πείτε μου να την βρω να δοκιμάσω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
με αφορμη την εικονα παραπανω το hdmi einai 1.4 h 2? υπαρχει καποιος τροποσ να δουμε αν το hdmi einai 1,4 h 2.0 ?
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
2a γράφει το (ανάποδο) κουτί :)

το hdmi to ειδα αυτο οχι ομως :)

μηπως εχεις απαντηση και για την δευτερη ερωτηση¨...εχω ενα σωρο καλωδια αλλα δεν ξερω τι ειναι
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο καθώς έχω παλιο μοντέλο ενισχυτή που δεν υποστηρίζει 4K αλλα βλεπω οτι υπάρχουν και media player με 2xHDMI οπου ουσιαστικά κανουν ότι ακριβώς κάνει και το Egreat H10, χωρίζουν δηλαδή εικόνα και ήχο.

Γνωρίζεται ποια άλλα media player έχουν αυτή την δυνατότητα 2xHDMI out?

ενα που βρήκα ειναι το Egreat A11 το οποιο ομως ξεφεύγει σε τιμή
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Egreat H10 (Video Audio Splitter)

Ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο καθώς έχω παλιο μοντέλο ενισχυτή που δεν υποστηρίζει 4K αλλα βλεπω οτι υπάρχουν και media player με 2xHDMI οπου ουσιαστικά κανουν ότι ακριβώς κάνει και το Egreat H10, χωρίζουν δηλαδή εικόνα και ήχο.

Γνωρίζεται ποια άλλα media player έχουν αυτή την δυνατότητα 2xHDMI out?

ενα που βρήκα ειναι το Egreat A11 το οποιο ομως ξεφεύγει σε τιμή
Θα βγάλει και η dune και η zidoo αλλά θα είναι ακριβά. Πιο πολύ συμφέρει χωριστά γιατί αν σου πάθει και τίποτα το player τον ήπιες.
Πιο οικονομικό από αυτό εδώ δεν θα βρεις. Υπάρχουν κάτι noname σε Amazon πιο φτηνά αλλά εγώ δεν το ρισκάρισα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
17 June 2006
23,575
Αθήνα
Απάντηση: Re: Egreat H10 (Video Audio Splitter)

Ψάχνω και εγώ κάτι αντίστοιχο καθώς έχω παλιο μοντέλο ενισχυτή που δεν υποστηρίζει 4K αλλα βλεπω οτι υπάρχουν και media player με 2xHDMI οπου ουσιαστικά κανουν ότι ακριβώς κάνει και το Egreat H10, χωρίζουν δηλαδή εικόνα και ήχο.

Γνωρίζεται ποια άλλα media player έχουν αυτή την δυνατότητα 2xHDMI out?

ενα που βρήκα ειναι το Egreat A11 το οποιο ομως ξεφεύγει σε τιμή

Ανοιγεις εναν λογ/σμο σε γερμανικο forward shipping company www.mailboxde.com ειναι δωρεαν χωρις συνδρομες κλπ. Γινεται σε ενα λεπτο και σου δινει φυσικη διευθυνση στην Γερμανια.

Βαζεις αυτη την διευθυνση που θα σου δωσει στο amazon και το παραγγελνεις:

https://www.amazon.de/Egreat-Splitt...TF8&qid=1521569691&sr=8-2&keywords=Egreat+h10

Σε 3 λεπτα εχουν γινει αυτα που σου λεω. Και οπως γραφει στο amazon απο γερμανια σε γερμανια ΔΕΝ εχει μεταφορικα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: Re: Egreat H10 (Video Audio Splitter)

Ανοιγεις εναν λογ/σμο σε γερμανικο forward shipping company www.mailboxde.com ειναι δωρεαν χωρις συνδρομες κλπ. Γινεται σε ενα λεπτο και σου δινει φυσικη διευθυνση στην Γερμανια.

Βαζεις αυτη την διευθυνση που θα σου δωσει στο amazon και το παραγγελνεις:

https://www.amazon.de/Egreat-Splitt...TF8&qid=1521569691&sr=8-2&keywords=Egreat+h10

Σε 3 λεπτα εχουν γινει αυτα που σου λεω. Και οπως γραφει στο amazon απο γερμανια σε γερμανια ΔΕΝ εχει μεταφορικα.

ωραιο αυτο, το ειχα ακούσει για τα πρωτα oneplus αλλα δεν γνώριζα πως δουλεύει..
και μονο ~3 μεταφορικά μεχρι 2Kg.