Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Το παρέλαβα χθες από Amazon. Είναι το ´μικρό´ της οικογένειας a5 a10 a11. Οι ορατές διάφορες αρχικά είναι ότι τα a10 & a11 έχουν υποδοχή για 3,5 σκληρό δίσκο και ότι το a11 διατίθεται με ´πλήρες´ τηλεχειριστήριο ,έχει διπλή HDMI έξοδο για τους μη κατέχοντες av με υποστήριξη lossless ήχου και επίσης σύμφωνα με την egreat διακριτά κυκλώματα εικόνας και ήχου. Οψόμεθα!!
Επειδή δεν πρόκοψα να βγάλω φωτογραφίες θα σας γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις περιληπτικά!
Το μηχανάκι έχει Android 5.1 με δικό του κέλυφος το οποίο μπορείς να αλλάξεις το background και η απόκριση στο τηλεχειριστήριο είναι παρά πολύ καλή.
Το τελευταίο θα το ήθελα να είναι φωτιζόμενο και πιο πλήρες ( του λείπουν τα fw info κουμπιά ) αλλά σε γενικές γραμμές την κάνει την δουλειά του!
Η ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή είναι εξολοκλήρου από αλουμίνιο με ευδιάκριτη lcd οθόνη στην πρόσοψη και φωτιζόμενο λογότυπο egreat στην πάνω πλευρά του( η οθόνη μπορεί να απενεργοποιηθεί κατά την αναπαραγωγή video αλλά το λογότυπο ένα βρήκα τρόπο να το κάνω να σβήσει ,μάλλον με χαρτόνι με βλέπω!).
Στην συσκευασία του υπάρχουν HDMI 2.0a καλώδιο, κεραία WiFi, καλώδια esata, αναλογικό καλώδιο ήχου και εικόνας (κόκκινο άσπρο κίτρινο ), και οδηγίες χρήσεως κατατοπιστικές και αρκετά πολυτελείς θα έλεγα!
Ούπς τελείωσε το καράτε του μικρού όποτε η συνέχεια αργότερα ή αύριο! Τα λέμε!
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Μεγειες.

Εκανε καμια αναβαθμιση σε ποιο καινουργιο android; Δεν ειναι λιγο παλιο το 5.1;

Κανει auto frame rate switching ακομα και στα 4Κ;

Δικτυο nfs αμεσως;

Συγκριτικα με το zidoo;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Το μόνο μείον του είναι πως μόνο στο 3d δεν βγάζει 23.976 αλλά 24. Είναι θέμα SDK και αφού δεν έχει λυθεί ως τώρα μάλλον θα μείνει.
Σε όλα τα υπόλοιπα υποτίθεται πως είναι άριστο.
 
Last edited:

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Μεγειες.

Εκανε καμια αναβαθμιση σε ποιο καινουργιο android; Δεν ειναι λιγο παλιο το 5.1;

Κανει auto frame rate switching ακομα και στα 4Κ;

Δικτυο nfs αμεσως;

Συγκριτικα με το zidoo;

Αναβάθμιση έκανε αλλά (είχε την 1.2.6.0 και πέρασε η 1.2.6.6) αλλά πάλι android 5.1 και δεν κοίταξα διεξοδικά τι άλλαξε .Στο forum τους γράφουν ότι θα περάσει σε Android 7.
Κάνει auto frame rate switching ακομα και στα 4Κ και είδε το δίκτυο (samba & nfs) αμέσως και με αυτόματη αναζητηση!
Συγκριτικά με το zidoo η ποιότητα αναπαραγωγής του egreat είναι καλύτερη (απουσία color grading στο hdr το οποίο ήταν και ο λόγος που άλλαξα το zidoo), κατά τα αλλά η αρχική μου εντύπωση είναι ότι το zidoo είναι λίγο καλύτερο στην ευκολία χρήσης.
Λίγο υπομονή παιδιά το βράδυ θα παίξω λίγο μαζί του και τα λέμε αύριο!
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Απάντηση: Re: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Το μόνο μείον του είναι πως μόνο στο 3d δεν βγάζει 23.976 αλλά 24. Είναι θέμα SDK και αφού δεν έχει λυθεί ως τώρα μάλλον θα μείνει.
Σε όλα τα υπόλοιπα υποτίθεται πως είναι άριστο.

Σωστά δίνει 24 αντί 23.976 σε 3D και αυτό είναι θέμα SDK του chip HiSilicon HI3798C V200 και η απάντηση είναι
¨ 41- 3D ISO/MVC mkv play at exactly 24 fps, not - 23.976 - so there's a stutter every 41 seconds ! this is an SDK bug from hisilicon;
Rita answer: Already feedback to Hisilicon.¨
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Το οποίο Netflix είναι μάλλον δύσχρηστα γιατί είναι περασμένο από δικό τους App Store ( δεν εμφανίζεται καν στο play Store ) και με το τηλεχειριστήριο του egreat δεν μπορείς να πλοηγηθείς σωστά.
Όσο αφορά το player της egreat αν εξαιρέσεις το θέμα με τα 24 του 3D δεν συνάντησα άλλο πρόβλημα ,το αντίθετο μάλιστα. Ότι και να το τάισα ( 1080 mkv ,remux 1080 mkv , full Blu-ray και UHD ) τα έπαιξε νεράκι, από δίκτυο όλα !
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Το οποίο Netflix είναι μάλλον δύσχρηστα γιατί είναι περασμένο από δικό τους App Store ( δεν εμφανίζεται καν στο play Store ) και με το τηλεχειριστήριο του egreat δεν μπορείς να πλοηγηθείς σωστά.
Όσο αφορά το player της egreat αν εξαιρέσεις το θέμα με τα 24 του 3D δεν συνάντησα άλλο πρόβλημα ,το αντίθετο μάλιστα. Ότι και να το τάισα ( 1080 mkv ,remux 1080 mkv , full Blu-ray και UHD ) τα έπαιξε νεράκι, από δίκτυο όλα !

Το στησιμο του SMB ηταν ευκολο?
Με το himedia ηταν λιγο μυστήριο.
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Απάντηση: Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Το στησιμο του SMB ηταν ευκολο?
Με το himedia ηταν λιγο μυστήριο.

Αν εννοείς να βρει τα samba shares του server μου (hp microserver με λειτουργικό Arch Linux) ναι τα βρήκε εύκολα με αυτόματη αναζήτησή. Αν και να σου πω την αλήθεια τις δοκιμές μου τις έκανα όλες με nfs!
Αν πόλι εννοείς να μοιράζει το egreat smb κάποιο δίσκο από τις usb θύρες του , δεν το δοκίμασα αλλά αν θέλεις να το κάνω πες μου!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Το καλοβλέπω γιατί με το ziddoo δεν έχω σταθερότητα στην TV που παίζω και με ZDMC (kodi) και κάτι με χαλάει πολλές φορές στην εικόνα.
Παραδόξως στον προβολέα δεν έχω τα ίδια προβλήματα.

Ερώτηση. Έχουν δικό τους kodi? Έχεις δοκιμάσει να δεις πως παίζει? Quasar έχεις δοκιμάσει?

Ευχαριστώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Αν εννοείς να βρει τα samba shares του server μου (hp microserver με λειτουργικό Arch Linux) ναι τα βρήκε εύκολα με αυτόματη αναζήτησή. Αν και να σου πω την αλήθεια τις δοκιμές μου τις έκανα όλες με nfs!
Αν πόλι εννοείς να μοιράζει το egreat smb κάποιο δίσκο από τις usb θύρες του , δεν το δοκίμασα αλλά αν θέλεις να το κάνω πες μου!

Βασικά αναφερόμουν στο πρωτο σκελος σου. Δηλαδή να βλεπει shares.
Αν εχεις κανα pc και μπορεις να δοκιμασεις ενα προσωρινο share απο Windows (οχι ελευθερο, με username+pass) θα ημουν υποχρεος.

Σε σχολια φίλων μας για το "παλιο" Android 5.1, η ταπεινή μου αποψη ειναι οτι πρεπει να είμαστε λιγο πιο ανοικτόμυαλοι και σε αυτό το θέμα.
Οι τυπαδες στην Egreat ουσιαστικά εχουν χτισει ενα wrapper πανω στο 5.1, το οποιο δουλευει παντού εξαιρετικά (με εξαιρεση τα 24hz στο 3D).
Οποιαδήποτε σημαντική αλλαγή στο λειτουργικό (που ειναι η μετάβαση στα 7) μπορει να προκαλέσει ασταθειες.
Ετσι και αλλιώς, οποιος αγοράζει ειδικά το συγκεκριμένο, κατα 99% το θέλει για αναπαραγωγη υλικου αποθηκευμενο σε τοπικο δικτυο η USB. Δεν χρειάζεται να κοιτάμε αλλα πράγματα (που μπορουμε να βρουμε σε πολυ φθηνοτερα μηχανακια ετσι και αλλιως).
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Βασικά αναφερόμουν στο πρωτο σκελος σου. Δηλαδή να βλεπει shares.
Αν εχεις κανα pc και μπορεις να δοκιμασεις ενα προσωρινο share απο Windows (οχι ελευθερο, με username+pass) θα ημουν υποχρεος.
Θα πρέπει να δανειστώ κάποιο λάπτοπ κανενός φίλου γιατί Windows δεν υπάρχουν στο σπίτι!
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Το καλοβλέπω γιατί με το ziddoo δεν έχω σταθερότητα στην TV που παίζω και με ZDMC (kodi) και κάτι με χαλάει πολλές φορές στην εικόνα.
Παραδόξως στον προβολέα δεν έχω τα ίδια προβλήματα.

Ερώτηση. Έχουν δικό τους kodi? Έχεις δοκιμάσει να δεις πως παίζει? Quasar έχεις δοκιμάσει?

Ευχαριστώ.

Έχουν το Vid0n XBMC αλλά δεν το έχω δοκιμάσει πολύ.Θα το δω και θα σου πω!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Βασικά αναφερόμουν στο πρωτο σκελος σου. Δηλαδή να βλεπει shares.
Αν εχεις κανα pc και μπορεις να δοκιμασεις ενα προσωρινο share απο Windows (οχι ελευθερο, με username+pass) θα ημουν υποχρεος.

Σε σχολια φίλων μας για το "παλιο" Android 5.1, η ταπεινή μου αποψη ειναι οτι πρεπει να είμαστε λιγο πιο ανοικτόμυαλοι και σε αυτό το θέμα.
Οι τυπαδες στην Egreat ουσιαστικά εχουν χτισει ενα wrapper πανω στο 5.1, το οποιο δουλευει παντού εξαιρετικά (με εξαιρεση τα 24hz στο 3D).
Οποιαδήποτε σημαντική αλλαγή στο λειτουργικό (που ειναι η μετάβαση στα 7) μπορει να προκαλέσει ασταθειες.
Ετσι και αλλιώς, οποιος αγοράζει ειδικά το συγκεκριμένο, κατα 99% το θέλει για αναπαραγωγη υλικου αποθηκευμενο σε τοπικο δικτυο η USB. Δεν χρειάζεται να κοιτάμε αλλα πράγματα (που μπορουμε να βρουμε σε πολυ φθηνοτερα μηχανακια ετσι και αλλιως).

Το θέμα Χρήστο είναι να πάρουμε ένα ρημαδομηχανάκι για όλα. Εγώ θέλω και Kodi για streaming και τοπικό δίκτυο να παίζω 4Κ.
Αν δεν κάνω λάθος όσο και να έχω διαβάσει δεν υπάρχει αυτό το μηχανάκι.
Το egreat θα το χτύπαγα αν έκανε σωστά το streaming (π.χ. quasar) και μπορούσες να έχεις οργάνωση ταινιών/σειρών στο kodi Και να γίνεται launch ο εξωτερικός Player και θα μπορούσα να θυσιάσω το 3D.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Egreat A5 4K HDR Blu-ray HDD Media Player

Το θέμα Χρήστο είναι να πάρουμε ένα ρημαδομηχανάκι για όλα. Εγώ θέλω και Kodi για streaming και τοπικό δίκτυο να παίζω 4Κ.
Αν δεν κάνω λάθος όσο και να έχω διαβάσει δεν υπάρχει αυτό το μηχανάκι.
Το egreat θα το χτύπαγα αν έκανε σωστά το streaming (π.χ. quasar) και μπορούσες να έχεις οργάνωση ταινιών/σειρών στο kodi Και να γίνεται launch ο εξωτερικός Player και θα μπορούσα να θυσιάσω το 3D.

Δεν γινεται να τα εχουμε ολα με 150-200 .
Καλομάθαμε ολοι μας! :p